Cuda świata z perspektywy... idioty

Gdy dwóch brytyjskich komików - Ricky Gervais i Stephen Merchant - poznało pisarza Karla Pilkingtona, nie mogli uwierzyć, że ten spisał na straty siedem cudów świata, twierdząc, że są do niczego. Tym bardziej, że żadnego z nich nie widział na własne oczy. Ricky i Stephen postanowili więc rzucić rękawicę uprzedzeniom Karla i... wysyłali go w podróż dookoła świata. Oto, jak sceptyk i ignorant Karl ocenił największe atrakcje turystyczne na naszym globie.
Wielki Mur Chiński (Chiny) fot. Discovery Channel Wielki Mur Chiński (Chiny) fot. Discovery Channel Wielki Mur Chiński (Chiny) fot. Discovery Channel

Wielki Mur Chiński (Chiny)

Wielki Mur Chiński (Chiny)

Bohater programu "Idiota za granicą" - Karl Pilkington - podczas swojej pierwszej podróży przybywa do Badaling, aby obejrzeć słynny Wielki Mur. Budowę tej największej na świecie - widocznej nawet z Kosmosu - fortyfikacji obronnej rozpoczęto w VI w. p.n.e. To najpopularniejsze w Chinach miejsce odwiedzają codziennie setki turystów. Karl zdaje się jednak nie doceniać wspaniałości antycznej konstrukcji. Porównuje Wielki Mur Chiński do autostrady M6, która nie tylko ciągnie się milami, ale według niego posiada jeszcze dodatkowy atut - "można po niej jeździć"!

Tower of famous Great Wall

Wielki Mur Chiński (Chiny) fot. Discovery Channel

ZOBACZ TAKŻE:

Wielki Mur Chiński - cud świata widoczny z kosmosu

Wielki Mur Chiński w Chinach

Tadż Mahal (Indie) fot. Discovery Channel Tadż Mahal (Indie) fot. Discovery Channel Tadż Mahal (Indie) fot. Discovery Channel

Tadż Mahal (Indie)

Tadż Mahal (Indie)

Dla Karla Pilkingtona Tadż Mahal okazał się prawdziwym cudem, gdyż według niego to "jedyny normalny budynek" w całych Indiach. Zszokowany realiami życia w tym kraju docenił piękno majestatycznej budowli, wzniesionej przez zrozpaczonego męża dla upamiętnienia śmierci ukochanej żony. Mauzoleum jest doskonale symetryczne, wykonane z marmuru zdobionego tysiącami kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

India Images. Karl Pilkington as seen on An Idiot Abroad.

Tadż Mahal (Indie) fot. Discovery Channel

ZOBACZ TEŻ:

Tadż Mahal - miłość z marmuru

Takie są Indie

Petra (Jordania) fot. Discovery Channel Petra (Jordania) fot. Discovery Channel Petra (Jordania) fot. Discovery Channel

Petra (Jordania)

Petra (Jordania)

W trzecim odcinku "Idioty za granicą" Karl odwiedza Petrę - miasto wykute w skale, które było świadkiem połowy dziejów ludzkości. Dwiema największymi atrakcjami skalnego miasta są klasztor i skarbiec - obiekty pełne mistycyzmu. Bohater niewątpliwie poddał się urokowi tego niezwykłego miejsca. Uznał je za przepiękne, choć w równym stopniu zachwycił się sprawnym działaniem poczty w Jordanii i starożytnym "kranem skonstruowanym w jaskini 3 tysiące lat temu...

ZOBACZ TAKŻE:

Jordania. Petra - cud świata

TOP 10 zabytków arabskiego świata

Chichen Itza (Meksyk) fot. Discovery Channel Chichen Itza (Meksyk) fot. Discovery Channel Chichen Itza (Meksyk) fot. Discovery Channel

Chichen Itza (Meksyk)

Chichen Itza (Meksyk)

"Wygląda w porządku, taka duża piramida" - w ten lakoniczny i przewrotny sposób Karl opisał kolejny cud świata. Mowa o świątyni wybudowanej ok. 450 r. n.e. przez Majów na terenie prekolumbijskiego miasta Chichen Itza. Według bohatera "Idioty za granicą" miejsce, które było świadkiem krwawych obrzędów i rytuałów religijnych, wygląda dziś jak "IKEA z kolumnami". Czy rzeczywiście? Musicie ocenić sami.

Piramida Cheopsa (Egipt) fot. Discovery Channel Piramida Cheopsa (Egipt) fot. Discovery Channel Piramida Cheopsa (Egipt) fot. Discovery Channel

Piramida Cheopsa (Egipt)

Piramida Cheopsa (Egipt)

Dla jednych egipskie piramidy w Gizie to jeden z cudów świata i jedna z najwspanialszych budowli stworzonych kiedykolwiek przez człowieka. Dla innych - tajemnicza konstrukcja, w której powstanie ingerowały pozaziemskie cywilizacje. Jednak Karlowi Pilkingtonowi te imponujące starożytne budowle przypominają... scenerię z filmu "Planeta Małp". Widzi on po prostu "stertę kamieni", w dodatku otoczoną ze wszystkich stron śmieciami. Jest rozgoryczony i rozczarowany faktem, że miejsce, w którym znajduje się jedyny dobrze zachowany cud świata, piramida Cheopsa, ludzie traktują niczym śmietnisko.

Egypt Episode.

Piramida Cheopsa (Egipt) fot. Discovery Channel

ZOBACZ TAKŻE:

Egipt dla każdego. Wakacje w cieniu piramid

Piramidy w Egipcie dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Brazylia)fot. Discovery Channel Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Brazylia)fot. Discovery Channel Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Brazylia) fot. Discovery Channel

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Brazylia)

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Brazylia)

Trudno przewidzieć, który z cudów świata spodoba się wybrednemu "idiocie" - Karlowi Pilkingtonowi. Pomnik Chrystusa Zbawiciela, który jest symbolem Rio de Janeiro i upamiętnia setną rocznicę niepodległości Brazylii, na pewno nie przypadł mu do gustu. Według niego ta mierząca 30 metrów wysokości statua jest nieproporcjonalna, a ludzie, którzy tłumnie ją odwiedzają, robią to wyłącznie po to, by zobaczyć wspaniałą panoramę zatoki Guanabara.

ZOBACZ TEŻ:

Brazylia. Nie tylko Rio de Janeiro

Machu Picchu (Peru) fot. Discovery Channel Machu Picchu (Peru) fot. Discovery Channel Machu Picchu (Peru) fot. Discovery Channel

Machu Picchu (Peru)

Machu Picchu (Peru)

Machu Picchu - miasto świątyń, położone 70 km od Cuzco, zostało wybudowane przez cywilizację prekolumbijską. W ostatnich latach to stosunkowo późno odkryte miejsce zyskało ogromną popularność, przyciągając zafascynowanych historią, malowniczością i tajemniczością turystów ze wszystkich zakątków świata.

Machu Picchu Lama

Machu Picchu (Peru) fot. Discovery Channel

Dla Karla jednak legenda tego ukrytego w górach miejsca nie była na tyle pociągająca, by dokończyć wędrówkę... Stwierdził, że droga do Machu Picchu jest monotonna, a widok na kolejnych odcinkach trasy bardzo podobny. Po co więc przedłużać 8-godzinną wspinaczkę, skoro pewnie samo Machu Picchu nic ciekawszego nie oferuje?

ZOBACZ TAKŻE:

Machu Picchu - ukryty cud świata

Cuda świata: Machu Picchu - zaginione miasto

Discovery ChannelCzy wyprawa śladami siedmiu cudów świata stanie się dla Karla Pilkingtona oknem na świat, czy też wielką udręką i zmarnowanym czasem? Program "Idiota za granicą" w każdą środę, o godz. 23.00 na kanale Discovery Channel.

Więcej o:
Komentarze (37)
Cuda świata z perspektywy... idioty
Zaloguj się
 • fackir

  Oceniono 4 razy 4

  za każdym ludzkim cudem kryje się morze nieszczęść

 • karo80.0

  Oceniono 3 razy 3

  To akurat momentami całkiem zabawny program o przełamywaniu (lub nie) uprzedzeń i stereotypów. Natomiast polscy turyści na wakacjach all-inclusive to z reguły przygnębiająca żenada...

 • pollux_eclipse

  Oceniono 3 razy 3

  drogi Panie Autor. Mur chiński nie jest widoczny z kosmosu. www.nasa.gov/vision/space/workinginspace/great_wall.html

 • zlotabeczka

  Oceniono 5 razy 3

  To prawda, artykul do niczego, poniewaz 'An Idiot Abroad' trzeba po prostu obejrzec:) Autorzy programu pokazuja znane atrakcje turystyczne odzupelnie innej strony - polecam!

 • jelloweq

  Oceniono 2 razy 2

  "Idiotę za granicą" trzeba obejrzeć i jeśli ktoś może sobie na to pozwolić to najlepiej w oryginale, gdyż polskie tłumaczenie - mimo iż porządne - to po prostu czasami nie tłumaczy wszystkiego.
  Warto też dodać, że ten "Idiota" czasami mówi naprawdę mądre rzeczy, które każdemu kto jadać gdzieś wychodzi poza hotel z all inclusive przyjdą do głowy. Vide: przemyślenia na temat przygnębiającego muru oddzielającego Strefę Gazy.
  Artykulik natomiast marny - wcale nie zachęca do obejrzenia. W każdym z odcinków można znaleźć ciekawsze smaczki niż to co tu zostało przytoczone.

 • malwina007

  Oceniono 4 razy 2

  jakie 8 godzin WSPINACZKI? dojscie pod Machu - to jakies 2 h, ale co chwila jezdza busiki.. ze wzgledu na chec zaoszczedzenia czasu sama jechalam busikiem, ale potem wspinalam sie na MAPI - co zajelo mi w obydwie strony 3 godziny! =) fakt, ze powinnam wolniej, z przerwami etc. ale & tak - gdzie do 8 godzin?
  na pewno byl na pewno tam? =P

 • rocky.bravo

  Oceniono 2 razy 2

  Cos w tym jest... Dobre spostrzezenia "idioty" choc pewnie z chinskim murem troche przesadzil. Piramidy faktycznie smietnisko i do tego tutaj fotka ze strony pustyni, celowa, od drugiej strony stoja... bloki Cairu, bazar i generalnie mistycyzmu to miejsce ma az grosz...

  Polecam wszystkim Sciane Placzu - Western Wall robi naprawde wrazenie, a przy modlacych sie hasydach, naprawde czuc atmosfere uduchowienia i mistycyzmu... wprost przeciwnie do przepychu katedry Sw. Piotra i w ogole Watykanu...

 • sinol_wybrzydzacz

  Oceniono 1 raz 1

  Ten się przynajmniej przyznaje do swego stanu. Niestety, kanały popularnonaukowe od pewnego czasu w całości robi wrażenie, jakby przygotowywano je w jakichś większych, światowych Tworkach. Tematyka pod psem, parada dyletantów na ekranie. Pora na rewolucję.

 • bloglwow

  Oceniono 1 raz 1

  Wydaje mi się, że ten artykuł robił ktoś albo bardzo młody, albo jakiś geek nie podróżujący za wiele zbiorowo. 90% turystów we Lwowie nie wykracza poza poziom tegoż "idioty". To programy podróżnicze pełne są wymądrzających się entuzjastów, rzeczywistość jest znacznie bardziej przyziemna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX