Miejsca, które wprawiają w świąteczny nastrój

Pięknie udekorowane miasta, zasypane śniegiem zakątki. Gdzie poczujemy się jak w świątecznej bajce?
Wiedeń, święta Wiedeń, święta -12°C/flickr.com

Austria - Wiedeń, Durnstein

Austria - Wiedeń, Durnstein

Wiedeń wygląda pięknie w okresie przedświątecznym i świątecznym. Jarmarki świąteczne w Wiedniu komponują się z barokową architekturą miasta. Świątecznie przystrojone są też główne ulice miasta. Wystawy sklepowe przyciągają wzrok przepychem.

Wiedeń/DorteF/flickr.comWiedeń/DorteF/flickr.com

Jeśli ktoś od świątecznego przepychu woli klimatyczną atmosferę małych austriackich miasteczek, powinien wybrać się na przykład do Durnstein, w Dolnej Austrii.

Durnstein, Dolna Austria/Fot. ShutterstockDurnstein, Dolna Austria/Fot. Shutterstock

Weź udział w konkursie. Wygraj wyjazd narciarski do Austrii!

Nowy Jork / Fot. Shutterstock Nowy Jork / Fot. Shutterstock Nowy Jork / Fot. Shutterstock

Nowy Jork, Boston

Nowy Jork, Boston

Nowy Jork już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem żyje świętami. Na drzewach, budynkach rozwieszane są spektakularne ozdoby świąteczne, wylewane są lodowiska pod gołym niebem, a słynna choinka przed Rockefeller Center, znana z amerykańskich komedii romantycznych, wprowadza w prawdziwie świąteczny nastrój.

Nowy Jork / Fot. ShutterstockNowy Jork / Fot. Shutterstock

Boston w okresie przedświątecznym i świątecznym zmienia się w bardzo klimatyczne miasto. Mieszkańcy wywieszają przed domami ozdobne wieńce. Boston to miejsce przyjazne turystom, szczególnie w okresie świąt.

święta, bostonBoston/Fot. Shutterstock

Edynburg Edynburg Edynburg/Fot. Shutterstock

Edynburg

Edynburg

Także Edynburg oferuje turystom wiele świątecznych atrakcji. Można podziwiać świąteczną iluminację, wysłuchać kolęd, uczestniczyć w corocznym biegu Świętych Mikołajów, a także kupić prezenty na jednym z licznych jarmarków.

Edynburg/cawa/flickr.comEdynburg/cawa/flickr.com

Berlin, Frankfurt, Magdeburg, Landshut

Berlin, Frankfurt, Magdeburg, Landshut

W całym Berlinie odbywa się kilkadziesiąt świątecznych jarmarków. Są koncerty chórów, świetnych muzyków jazzowych, występy śpiewaków operowych. Sprzedawcy kuszą wyrobami rękodzielniczym - ozdobami świątecznymi, biżuterią, obrazami, a nawet antykami. W mieście unosi się zapach grzanego wina i świątecznych przysmaków.

W dzielnicy Römerberg we Frankfurcie rozstawia się ponad świątecznych 200 stoisk. Można tu kupić przysmaki kulinarne, ozdoby choinkowe, wyroby rzemieślnicze i inne świąteczne bibeloty. Otoczenie jest piękne. Domy z drewnianymi elementami, 30-metrowa rozświetlona lampkami choinka i staromodna karuzela tworzą niepowtarzalny klimat.

frankfurt, święta

Bawarskie miasto Landshut w zimowej szacie wygląda wyjątkowo. To miejsce, które szczególnie warto odwiedzić zimą w Niemczech.

Monachium/Fot. ShutterstockMonachium/Fot. Shutterstock

Magdeburg leży nad Łabą w północno środkowej części Niemiec. Tutaj wśród wspaniałych zabytków saksońskiej historii corocznie odbywa się wyjątkowo klimatyczny jarmark bożonarodzeniowy.

Magdeburg/Fot. ShutterstockMagdeburg/Fot. Shutterstock

wrocław wrocław Wrocław/p3tr/flickr.com

Wrocław, Zakopane, Kraków

Wrocław, Zakopane, Kraków

Rozświetlony świątecznie Wrocław to miasto, które szczególnie warto odwiedzić, by poczuć atmosferę świąt. Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu należy już do tradycji. W tym roku znów zagościł na Rynku. Nawiązuje do największych i najpiękniejszych jarmarków świątecznych Europy. To wspaniałe wydarzenie artystyczne i kulinarne. Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu trwa do 23.12.

Także Kraków to miasto przepełnione świąteczną aurą. Krakowski jarmark bożonarodzeniowy trwa do 26 grudnia. Na straganach rozstawionych wśród pięknych krakowskich zabytków, nabyć można ozdoby świąteczne i inne świąteczne akcesoria. Ponadto można spróbować wielu regionalnych przysmaków. Tysiące lampek, zapach choinki, grzaniec dla spragnionych, pieczone kiełbaski, pierogi, prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy pierniki...

Kraków/budgetplaces.com/flickr.comKraków/budgetplaces.com/flickr.com

Zakopane to klasyk wśród świątecznych kierunków w naszym kraju. Niestety prawdziwie świąteczną atmosferę poczuć można w Zakopanem tylko, gdy spadnie śnieg. Oby go nie zabrakło w tym roku!

Zakopane/hegarty_david's/flickr.comZakopane/hegarty_david's/flickr.com

Paryż Paryż Paryż/Galeria Lafayette/Fot. Shutterstock

Paryż

Paryż

Paryż jest w okresie świątecznym jeszcze bardziej romantyczny niż zwykle. Tysiące światełek, błyszcząca Wieża Eiffla, imponujące wystawy sklepowe. Słynna Galeria Lafayette to zakupowy raj. Nawet jak kogoś nie stać na odwiedzenie tutejszych butików, warto zobaczyć ozdoby w galerii i ogromną, wspaniałą choinkę.

Paryż/Social Identities/flickr.comParyż/Social Identities/flickr.com

Weź udział w konkursie. Wygraj wyjazd narciarski do Austrii!

Praga zabytki, Czechy - Jarmark Świąteczny w Pradze Praga zabytki, Czechy - Jarmark Świąteczny w Pradze Praga/Shutterstock

Praga

Praga

Kiedy śnieg pokrywa gotyckie wieże ratusza i słynny zegar astronomiczny, Praga staje się tłem pięknej zimowej baśni. Wystarczy weekend, by poczuć panującą tu świąteczną atmosferę. Na Rynku Starego Miasta, wokół błyszczącej choinki gromadzą się odświętnie przystrojone stoiska.

Praga, Czechy, ZimaZimowa Praga/Fot. Shutterstock

Pokljuka, Słowenia Pokljuka, Słowenia Alpy Julijskie, Pokljuka, Słowenia/fot. Shutterstock

Alpy

Alpy

Ci, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez śniegu, powinni pomyśleć o wycieczce w Alpy. Można się na przykład zaszyć w drewnianej chatce w Alpach Julijskich w Słowenii, albo poszaleć na stokach w Szwajcarii.

szwajcaria, alpy szwajcarskieSzwajcaria/Fot. Shutterstock

Więcej o: