Weekend w Kopenhadze: 8 wskazówek, jak zaoszczędzić

Weekend w Kopenhadze wcale nie musi być drogi. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić, a przy okazji przeżyć i zobaczyć to i owo będąc w stolicy Danii
Kopenhaga Kopenhaga Stacja kolejowa w Kopenhadze, Fot. Shutterstock

Jak dolecieć najtaniej do Kopenhagi?

Istnieje wiele połączeń do Kopenhagi. Niestety nie zawsze są to tanie przeloty. Do Kopenhagi można jednak dostać się w inny sposób. Kup lot tanich linii lotniczych na trasie Warszawa-Malmo (miasto na południu Szwecji). Możesz już dostać bilet za 50 PLN w dwie strony. Dolecisz do szwedzkiego lotniska Sturup, z którego w pół godziny dostaniesz się do stacji głównej w Malmo (koszt biletu 90 SEK - 35 PLN). Następnie z Centralstation (główna stacja kolejowa w mieście) weź pociąg do Kopenhagi. Bilet kupisz w automacie na stacji (180 DKK - 90 zł) i w przeciągu 25 minut znajdziesz się w centrum Kopenhagi. I co więcej, przejedziesz słynnym w Europie Mostem nad Sundem, który łączy Malmo ze stolicą Danii.

Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli / Shutterstock Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli / Shutterstock Shutterstock

Oszczędzanie z kartą Copenhagen Card

Dzięki karcie Copenhagen Card oszczędzisz naprawdę sporo.  24-godzinna karta kosztuje 229 DKK (115 PLN), a 72-godzinna 459 DKK (230 PLN). Karta daje ci wstęp do 65. muzeów, m.in. do Ny Carlsberg Glyptotek (muzeum Carslberga), Kunsthal Charlottenborg (popularne w Kopenhadze muzem sztuki), Dansk Design Center (Duńskie Centrum Wzornictwa, "must see" dla tych, którzy lubują się w duńskim wzornictwie) oraz wstęp do parku rozrywki Tivoli (który normalnie kosztuje 95 DKK). Karta uprawnia także do wielu zniżek, m.in. 20% na wypożyczenie roweru w Bike Copenhagen, 22% na wypożyczenie samochodu w AutoRental, a za darmo oferuje przejazdy komunikacją miejską.

Kopenhaga Kopenhaga Fot. Franz-Michael S. Mellbin, flickr.com

Kopenhaga na darmowym rowerze

Kopenhaga ma jeden z lepszych na świecie systemów wypożyczania rowerów. Potrzebujesz jedynie monetę 20-koronową, by odpiąć zabezpieczenie i wypożyczyć rower na przejażdżkę po mieście. Po zwróceniu roweru, otrzymasz swoją 20-koronówkę z powrotem! Cudownie, prawda?

 

Sleep in Heaven Sleep in Heaven Sleep in Heaven, Fot. sleepinheaven.com

Nocleg w Kopenhadze

W porównaniu z wieloma schroniskami w innych stolicach w Europie, schroniska w Kopenhadze mają wysoki standard. Bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka, możesz zdecydować się na nocleg w jednym ze schronisk. Mało prawdopodobne, że zastaniesz na miejscu przeciękający kran, czy niedomykające się okna.

Jednym z popularniejszych w Kopenhadze, jest schronisko Sleep in Heaven. Jeśli wybierasz się do Kopenhagi z przyjaciółmi, jest to odpowiednie miejsce na nocleg. Schronisko mieści się w starej fabryce, co sprawi, że nocleg w Sleep in Heaven stanie się prawdziwie niezapomnianym przeżyciem. Na terenie całego budynku jest dostęp do wi-fi.  Blisko są sklepy i tanie restauracje na Nørrebro, około 1 km do Strøget (głównego deptaku w mieście) i 20 minut spacerem do centralnej stacji kolejowej. Cena za łóżko: 130 DKK (65 PLN). Adres: Struenseegade 7, 2200 København N.

Stroget Stroget Stroget, Fot. jimg944, flickr.com

Najdłuższy deptak handlowy w Europie

Strøget to najdłuższa ulica handlowa w Europie (1,2 km!). Jeżeli buszujesz po duńskich butikach, które mieszczą się na Strøget i zgłodniejesz, przejdź się kilkaset metrów dalej, a na pewno znajdziesz miejsca, gdzie oferują znacznie tańsze jedzienie. Na deptaku bowiem jest dość drogo.

Jeżeli chcesz jedynie coś przekąsić i napić się niedrogiej kawy, wstąp do 7-eleven. Ta międzynarodowa sieć sklepów ma często w swojej ofercie zestawy typu muffin+kawa za średnio 18 DKK (9 zł).

The Danish National Gallery The Danish National Gallery The Danish National Gallery, Fot. copenhagenet.dk

Picasso i Rembrandt

Jedną z ciekawszych atrakcji w mieście jest wizyta w Statens museum for kunst (National Gallery of Denmark), gdzie wstęp jest bezpłatny. W muzeum możesz m.in. obejrzeć obrazy Rembrandta, czy Picassa. Bezpłatny wstęp oferuje również Muzeum Narodowe, które posiada najlepszą kolekcję znalezisk z czasów starożytnych w Skandynawii. Warto.

kanapki kanapki Smorrebrodet, Fot. theabech, flickr.com

Duńskie danie międzynarodowe

W Danii za danie międzynarodowe uważa się... kanapkę, tzw. smørrebrødet. Dziwne? Niekoniecznie, ponieważ smørrebrødet znacznie różni się od polskiej kanapki, którą mamy w zwyczaju jeść na śniadanie lub kolację... Kanapka jest najczęściej zrobiona z razowego chleba (a nawet kilku warstw) oraz kilku składników i sosu. Kosztuje średnio 30 - 40 DKK (15 - 20 zł) i w pełni zaspokaja apetyt. Pasuje zarówno na śniadanie, obiad i kolację.

Muzeum Carlsberga w Kopenhadze Muzeum Carlsberga w Kopenhadze Muzeum Carlsberga w Kopenhadze, Fot. Shutterstock

Piwo i inne procenty w Danii

W Kopenhadze picie piwa w miejscach publicznych jest legalne. Dlatego zamiast płacić 50 DKK (25 PLN) za piwo w barze lub restauracji, możesz kupić piwo za jedyne 5 DKK (2,5 PLN) w sklepie. Warto jednać pamiętać, że w niedzielę większość sklepów w całej Danii jest zamknięta.

Więcej o: