Laponia w 10 odsłonach (nie tylko na Mikołajki)

Laponia rozciąga na olbrzymim obszarze za kręgiem polarnym na terenie Finlandii, Norwegii, Szwecji i Rosji. Zachwyca surowymi krajobrazami, dziewiczą przyrodą i zimowymi atrakcjami, jakich nie ma nigdzie indziej.
Laponia Laponia visitfinland/flickr.com

Laponia - spotkanie z mieszkańcami Laponii

Rodowici mieszkańcy Laponii nazywają siebie Samami, a Laponię - Sapmi. To jeden z najstarszych ludów Europy. Dawniej rdzenni mieszkańcy Laponii żyli z łowiectwa i zbieractwa, przenosili się z miejsca na miejsce. Dziś prowadzą osiadły tryb życia, ale zachowali swą kulturową odrębność. Mają własny parlament, święto narodowe, hymn oraz flagę. Posługują się także własnym językiem. Siedzibą parlamentu fińskich Samów jest miasteczko Inari, zaś stolicą wszystkich Samów (również z północy Szwecji, Norwegii i Płw. Kolskiego w Rosji) - norweskie Karasjok. W Inari działa lapońska rozgłośnia radiowa w języku Samów, ukazują się gazety i programy telewizyjne. Inari to także największy ośrodek lapońskiego rzemiosła. Jest tu sporo sklepów, w których kupić można wyjątkowe lapońskie pamiątki. Warto też odwiedzić Muzeum Samów i Centrum Przyrodnicze Północnej Laponii w Siida na granicy Inari. Dowiemy się tu wszystkiego o Samach oraz o reniferach, wilkach, roślinności Laponii, zorzy polarnej i białych nocach. Prezentowane są ogromne zdjęcia i ciekawe filmy.

Kierunki na grudzień. Dla poszukiwaczy przygód i świątecznej atmosfery

Finlandia, Laponia, renifer Finlandia, Laponia, renifer Fot. Shutterstock

Laponia dzika - wycieczka dzikim szlakiem

Setki kilometrów nietkniętego środowiska naturalnego, krystalicznie czyste jeziora, lasy, bogata flora i fauna stanowią o niepowtarzalnym uroku Laponii. Tutaj wszystko jest olbrzymie i rozległe. Przyroda Laponii chroniona jest przez sieć parków narodowych. Wschodnia Laponia to najbardziej dziewicze tereny w Europie. Człowiek jest tam sam na sam z przyrodą. Wspaniałych wrażeń dostarcza wycieczka szlakiem Urho Kekkonena w Finlandii. Szlak Urho Kekkonena w Finlandii to licząca 1500 km trasa turystyczna, na przemierzenie której pieszo potrzeba dwóch miesięcy. Szlak bierze swój początek w nadbałtyckiej miejscowości Hamina, położonej tuż przy granicy z Rosją, a jego koniec wyznaczają północne fiordy nieopodal Nuorgam. Po drodze mija się mnóstwo lasów i jezior, wodospady, wiszące mosty i wspaniały punkt widokowy Vuokatti, niedaleko miasta Kajaani. Początkowo szlak jest łatwy, po drodze są szałasy, schroniska, a nawet hotele. Niedaleko miasta Salla zaczyna się fragment dla najbardziej wytrwałych. Nie ma tu osad ludzkich, a co za tym idzie - bazy noclegowej. Najlepiej wędrować tym odcinkiem z własnym namiotem, zimą - na biegówkach lub też skuterem śnieżnym. Przejście chociaż kawałka szlaku Urho Kekkonen to spotkanie z prawdziwą Laponią.

Trekking, Laponia

Trekking w Laponii/Shutterstock

husky, finlandia, laponia, psie zaprzęgi husky, finlandia, laponia, psie zaprzęgi Fot. Shutterstock

Laponia - spotkanie z reniferem i przejażdżka psim zaprzęgiem

Laponia - spotkanie z reniferem

W Laponii normalnym widokiem są całe stada reniferów przechodzących przez drogę albo skubiących trawę na poboczu. O fińskiej Laponii mówi się nawet, że mieszka tu tyle samo reniferów co ludzi. Zwierzęta przemieszczają się bez ograniczeń. Żyją w lasach, lecz każdy jest oznakowany i ma swojego właściciela. Lapończycy chcą mieć ich jak najwięcej, gdyż wierzą, że szczęście zależy m.in. od liczby posiadanych reniferów. Będąc w Laponii warto odwiedzić jedną z licznych farm reniferów, by móc z bliska przyjrzeć się tym zwierzętom. Turystyczną atrakcją Laponii jest także przejażdżka saniami ciągniętymi przez renifery. Wszystko to lepiej zrobić zanim trafi się do lapońskiej restauracji, gdzie poronkaristys - duszony renifer podawany z borówkami, to jedno z najpopularniejszych dań...

Laponia - przejażdżka psim zaprzęgiem

Minęły już czasy, kiedy psie zaprzęgi były jednym z głównych sposobów transportu w Laponii. Dziś husky i błękitnookie malamuty to typowa turystyczna atrakcja Laponii. W okolicach Levi w Finlandii, gdzie przyjeżdża rocznie około miliona turystów, jest kilka hodowli psów, które zajmują się organizowaniem przejażdżek saniami. Pięciokilometrowy rajd kosztuje około 60 euro. Można wykupić też dłuższe trasy. Całodniowe wycieczki mogą kosztować nawet 200 euro. Dla wytrwałych  organizowane są pięciodniowe wyprawa zaprzęgami, z noclegami w małych, drewnianych domkach głęboko w puszczy. Za takie przeżycie trzeba zapłacić około 500 euro. Czy warto? O tym trzeba się już samemu przekonać.

Finlandia. Helsinki kobiecym okiem

Turystyczny rejs lodołamaczem Sampo po Zatoce Botnickiej / fot. Shutterstock Turystyczny rejs lodołamaczem Sampo po Zatoce Botnickiej / fot. Shutterstock Turystyczny rejs lodołamaczem Sampo po Zatoce Botnickiej / fot. Shutterstock

Laponia - rejs lodołamaczem

Kemi jest jednym z większych miast Laponii. Leży na północnym wybrzeżu Zatoki Botnickiej w Finlandii. Z Kemi wypłynąć można w niesamowity rejs lodołamaczem Sampo po wodach Zatoki Botnickiej. Sampo to jedyny lodołamacz na świecie, który zabiera na pokład komercyjnych pasażerów. Kursuje od grudnia do kwietnia. Podczas rejsu, jak okiem sięgnąć, widać tylko lodową równinę. Przy tutejszym suchym powietrzu nawet siarczysty mróz nie jest dotkliwy, dlatego rejs jest przyjemny i zimno nie dokucza za bardzo. Zwolennicy ekstremalnych przeżyć mogą w trakcie rejsu spróbować kąpieli wśród gór lodowych - oczywiście w odpowiednim kombinezonie. Pływanie w pełnym kry morzu to niezwykłe przeżycie. Każdy uczestnik otrzymuje od kapitana certyfikat odbycia rejsu.

Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Największe atrakcje Skandynawii w pigułce

Święty Mikołaj, Finlandia Święty Mikołaj, Finlandia Visit Finland/flickr.com

Laponia - Rovaniemi i wizyta u Świętego Mikołaja

Kolejne atrakcyjne miasto Laponii to Rovaniemi - najnowocześniejsze miasto północnej Finlandii, reklamowane jako stolica Laponii. Rovaniemi zbudowane zostało według projektu słynnego fińskiego architekta. Główną ulicą miasta jest Hallituskatu, od której odchodzą arterie na kształt rogów renifera, co widać jedynie z lotu ptaka. Mieszczą się tu muzea, hotele, restauracje serwujące dania kuchni fińskiej, a nawet pole golfowe na zamarzniętym jeziorze. Wszystko jest nowe. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym, centrum sportów zimowych, a także bazą, z której wyrusza się na daleką północ. Oferuje typowe atrakcje Laponii, takie jak przejażdżki skuterami śnieżnymi, saniami reniferów i psimi zaprzęgami.

Na obrzeżach Rovaniemi, dokładnie na kole podbiegunowym znajduje się także dom i główne biuro Św. Mikołaja. Ponadto poczta Świętego Mikołaja, fabryka zabawek, restauracja Świętego Mikołaja, oficjalny port lotniczy Świętego Mikołaja, a nawet szkoła pomocników świętego. W tej bajecznej wiosce Świętego Mikołaja można również spotkać elfy, które przez cały rok przygotowują prezenty dla dzieci oraz pogłaskać renifery ciągnące sanie Mikołaja, w tym słynnego Rudolfa Czerwononosego. Zimą, wszystkie budynki w wiosce Świętego Mikołaja są bajecznie oświetlone. Wizyta tutaj to jedyna okazja, by zrobić sobie z zdjęcie z prawdziwym Mikołajem. Zgodnie z tabliczką zawieszoną na drzwiach biura w okresie świątecznym Święty Mikołaj urzęduje od godziny 9 nawet do 19. Do wioski Świętego Mikołaja można z łatwością dojechać autobusem lub samochodem. Wystarczy wyjechać z Rovaniemi 8 kilometrów na północ do miejsca, gdzie droga przecina Koło Polarne. Wycieczka do wioski Świętego Mikołaja wprawia we wspaniały świąteczny nastrój nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Każdy czuje się tutaj jak w bajce.

wioska świętego mikołaja, finlandia

syymza/flickr.pl - Wioska Świętego Mikołaja - biuro Świętego Mikołaja

Hotel lodowy Hotel lodowy Hotel lodowy, Fot. James T Lowe/flickr.com

Laponia - nocleg w lodowym hotelu

Na terenie Laponii znajdują się niezwykłe lodowe i śnieżne hotele, w których można spędzić noc na lodowym łóżku. W Kemi znajduje się znany na całym świecie zamek śnieżny. Co roku od 1996 roku budowany jest na nowo, bo wraz z nadejściem wiosny jego ściany topnieją. W zamkowym hotelu można spędzić lodowatą, ale fascynującą noc. Jest też kaplica z setką lodowych miejsc, w której organizowane są śluby, a także restauracja serwująca dania na lodowych talerzach. Noc w pokoju jednoosobowym kosztuje 145 euro w tygodniu/175 euro w weekend.

Najciekawszy hotel lodowy znaleźć można w Jukkasjärvi, lapońskiej wiosce w północnej Szwecji, leżącej 200 km od kręgu polarnego nad rzeką Torne. Z krystalicznego lodu jest zbudowana m.in. recepcja, kolumny podtrzymujące dach, szerokie łoża, obramowania drzwi, okna oraz lodowy bar. Klienci otrzymują odpowiedni śpiwór oraz ciepłą czapkę i rękawiczki, po czym zasypiają na lodowym łożu pokrytym skórami renifera. Nocleg w temperaturze -5 stopni Celsjusza połączony z podziwianiem zorzy polarnej to atrakcja nie dla zmarzluchów. Mniej odważni mogą zwiedzać hotel do godziny 18, a potem spać w ogrzewanych pokojach.

Hotel lodowy w Szwecji - wielkie otwarcie 3 grudnia! [ZDJĘCIA]

zorza polarna zorza polarna Fot. Shutterstock

Laponia - poszukiwanie zorzy polarnej

Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie mogą ujrzeć ludzkie oczy. Ten niezwykły świetlny spektakl to niekwestionowany cud natury. Płomieniste fale światła lub błyszczące świetlne łuki roztaczają się od horyzontu aż po zenit. Kolorowa poświata to forma wyładowań elektrycznych w atmosferze. Według tradycyjnych lapońskich wierzeń, zorza to gigantyczny lis, który macha ogonem ponad lasem. W Finlandii zorza polarna nazywana jest Północnym Światłem. Najjaśniejsze zorze występują w lutym i marcu. Największe szanse ich spotkania, jak podają statystyki, są w miasteczku Kilpisjaervi, na granicy z Norwegią. Zorza jest tak fascynującym zjawiskiem, że w Rovaniemi w marcu odbywa się nawet Festiwal Zorzy Polarnej. Ci, którym nie udało się wytropić zorzy powinni odwiedzić muzeum Arktikum w Rovaniemi, gdzie znajduje się specjalna sala, w której można się położyć na leżankach i podziwiać wizualizację zorzy ponad naszymi głowami.

Aurora Borealis in Finnish Lapland 2011 from Flatlight Films on Vimeo.

Finlandia, sauna Finlandia, sauna Fot. Shutterstock

Laponia - skok do sauny

Jeśli nie było się w Finlandii w saunie, to tak jakby nie było się w tym kraju. Podobno saun jest w Finlandii tyle samo co reniferów. Poczynając od malutkich rodzinnych do ponad 100-osobowych. Sauna to narodowa tradycja Finów - korzystają z sauny bez względu na porę roku. Prawdziwa sauna fińska nie ma nic wspólnego z naszymi nowoczesnymi saunami. Pali się w niej tradycyjnie drewnem, podgrzewając kamienie. Normalne jest chłostanie się brzozową rózgą i wyskakiwanie prosto w śnieg lub do przerębla z lodowatą wodą. Tylko w Laponii, wskakując z sauny i biegnąc do wody, możemy natknąć się na renifera.

HOT. 8 zimnych miejsc na świecie, które warto odwiedzić

finlandia, skuter śnieżny finlandia, skuter śnieżny Fot. Shutterstock

Laponia - skuterem po bezdrożach

Jazda skuterem, czyli snowmobilem po zamarzniętych jeziorach i rzekach przecinających zaśnieżone bezkresne przestrzenie Laponii to ogromna frajda. Biorąc udział w safari na skuterach, dostaje się odpowiednie ubranie - kombinezon, buty, maskę na twarz chroniącą od zimnego wiatru i futrzaną czapę. Po 5-minutowym kursie obsługi pojazdu wyrusza się w drogę z przewodnikiem na czele. Najciekawsza jest jazda nocą. W przerwie, gdzieś w ciemnym lesie organizowane są często ogniska i obserwacje zorzy polarnej. Skutery śnieżne mogą rozwijać prędkość do 100 km na godzinę. Na safari skuterami śnieżnymi można się wybrać np. z Rovaniemi.

Finlandia. Psie zaprzęgi w Laponii [JAK, GDZIE, ZA ILE]

narty, finlandia, laponia narty, finlandia, laponia Fot. Shutterstock

Laponia - narty w Laponii

Jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Laponii jest Levi. Znajduje się tutaj 27 wyciągów, 45 tras zjazdowych i 230 km tras biegowych. Najdłuższa trasa ma 2500 metrów. Prawdziwą atrakcją jest przyjazd w kwietniu, kiedy dzień kończy się o 23.30, a zaczyna o ok. 3.00 nad ranem. Jednym z fińskich regionów narciarskich jest także Saariselkä niedaleko Ivalo w Laponii. Najdłuższa z jedenastu tras liczy tu półtora kilometra długości, stoki są znakomicie przygotowane, a nartostrady mają zróżnicowany poziom trudności. Mocną stroną mieszkańców Laponii jest jednak nie narciarstwo zjazdowe, lecz biegowe. Tras jest bez liku. W samym Saariselkä przygotowano ich ponad 100 km, w tym - 40 km oświetlonych. Gwarancja śniegu i piękne widoki to główne zalety jazdy na nartach w Laponii. Nie bez znaczenia jest też to, że sezon narciarski w Laponii jest wyjątkowo długi - śnieg leży tu ok. 200 dni w roku.

Więcej o: