Hotele ze śniegu i lodu

Nocleg w temperaturze poniżej zera wydaje Wam się koszmarem? Są ludzie, którzy za to płacą. Pobyt w lodowym hotelu jest przeżyciem ekstremalnym, ale jednocześnie niezwykłą przygodą. Oto najciekawsze hotele ze śniegu i lodu.
Hotel lodowy Hotel lodowy Hotel lodowy, Fot. James T Lowe/flickr.com

Ice Hotel w Jukkasjärvi, Szwecja

Zbudowany z lodu i ze śniegu Ice Hotel w Jukkasjärvi w Szwecji co roku przyciąga zupełnie nową architekturą i atrakcjami. Czynny jest już na początku grudnia, w kwietniu w całości się rozpływa. Struktura hotelu pochłania 3000 ton lodu z pobliskiej rzeki Torne i ok. 30000 m3 śniegu. Hotel lodowy liczy zwykle 120 miejsc w 2- i 4-osobowych pokojach i apartamentach. Z krystalicznego lodu zbudowana jest m.in. recepcja, kolumny podtrzymujące dach, szerokie łoża, obramowania drzwi, lodowe tafle imitujące okna oraz lodowy bar. W hotelu z 2008 roku we wnętrzu zainstalowano nawet lodowe drzwi automatyczne. Nocleg w temperaturze -5 stopni Celsjusza połączony z podziwianiem zorzy polarnej to atrakcja nie dla zmarzluchów. Mniej odważni mogą zwiedzać hotel do godziny 18 lub spać w ogrzewanych pokojach. Aby komfortowo spędzić noc w Ice Hotelu należy przestrzegać kilku zasad. Ubranie powinno być wielowarstwowe, buty na tyle duże, by zmieściły się w nich wełniane skarpety, a bielizna najlepiej termiczna. Klienci otrzymują odpowiedni śpiwór oraz ciepłą czapkę i rękawiczki, po czym zasypiają na lodowym łożu pokrytym skórami renifera. Rano pije się gorący napar z borówki, a następnie wskakuje do sauny. Hotel dysponuje dwoma restauracjami: ciepłą, z przytulnym wnętrzem ogrzewanym kominkiem oraz zimną, w której potrawy podawane są na lodowych talerzach. Wieczorem można wypić drinka oczywiście z lodowego kieliszka. Tegoroczne otwarcie hotelu nastąpiło 3 grudnia. Sezon zimowy zakończy się kończy 15 kwietnia 2012 r. Wycieczki w języku angielskim odbywają się codziennie o godz. 12.00 i 16.00. Po godzinie 18:00 hotel jest otwarty tylko dla gości, którzy dokonali rezerwacji noclegu. (Ceny: pokój dwuosobowy w tygodniu 1850 SEK w weekend 2450 SEK, pokój jednoosobowy w tygodniu 2600 SEK, w weekend 3450 SEK).

Hotel lodowy w Szwecji - wielkie otwarcie 3 grudnia! [ZDJĘCIA]

zamek śnieżny, finlandia zamek śnieżny, finlandia www.snowcastle.net

Zamek śnieżny w Kemi, Finlandia

W mieście Kemi w Finlandii znajduje się znany na całym świecie zamek śnieżny. Zamek budowany jest co roku od 1996r. Mieści się w nim restauracja i hotel. Kręcono tu teledyski i organizowano pokazy mody. W hotelu goście mogą rezerwować pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, a także grupowe. Jest też apartament dla nowożeńców. W pokojach ze śniegu łóżka z ogromnych brył lodu przykryto skórami reniferów. Śpi się w śpiworach, a rano można zjeść ciepłe śniadanie. Później warto się zrelaksować w saunie lub barze. Jest też kaplica z setką lodowych miejsc, w której organizowane są śluby, a nawet chrzciny. Świetlna iluminacja zamku dodaje mu uroku. Lodowy zamek oferuje dodatkowo typowe dla Finlandii atrakcje - rejsy lodołamaczem, safari na skuterach śnieżnych, jazdę psim zaprzęgiem, konkursy rzeźby w lodzie czy pokazy lapońskiego folkloru. W tym roku zamek można odwiedzać od 28 stycznia. Noc w pokoju jednoosobowym kosztuje 145 euro w tygodniu/175 euro w weekend.

igloo igloo www.iglu-dorf.com

Iglu Dofr - wioski igloo

Iglu Dofr - to sieć wiosek igloo rozsianych w siedmiu miejscach w Alpach i Pirenejach - Andorze, resorcie Davos-Klosters, Engelbergu, Gstaad, St. Moritz, Zermatt i w Zugspitze. Oryginalne domki igloo z pięknymi widokami na góry to niezwykłe miejsca na nocleg. Budowane są oczywiście co roku na nowo. Wyposażone są w odporne na lód materace, owcze futra, ciepłe śpiwory i diody LED. Wnętrza niektórych igloo zdobią rzeźbione elementy na ścianach. Każda wioska dysponuje odkrytą wanną z hydromasażem, stylowym barem igloo i restauracją fondue. Toalety są wspólne. Wynająć też można luksusowe, romantyczne igloo dla dwojga, w którym znajduje się sauna lub prywatna wanna z hydromasażem i łazienka. Cena za nocleg waha się od 99 do 269 euro w zależności od standardu danego igloo. Każdego ranka w restauracji serwowane jest śniadanie oraz gorące napoje. Wioski położone są bardzo blisko stoków narciarskich.

balea, rumunia, hotel lodowy balea, rumunia, hotel lodowy W dole widać hotel snieżny/János Rusiczki's/flickr.com

Balea Lake Ice Hotel, Rumunia

Do rumuńskiego Balea Lake Ice Hotel dojechać da się tylko kolejką górską, gdyż jezioro Balea, na którym hotel jest wybudowany znajduje się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. w malowniczych Górach Fogarskich. Co roku powstaje tu hotel oferujący 10-14 pokoi, które w każdym sezonie wyglądają jednak inaczej. Ozdabiają je niepowtarzalne artystyczne rzeźby oświetlone tak, by tworzyć niepowtarzalny nastrój. Mimo, że na zewnątrz temperatury spadają często do -20 stopni Celsjusza, to w pokojach Balea Lake Ice Hotel temperatura jest stabilna i wynosi -2 stopnie. Położenie w górach sprawia, że noce są tu ciche i spokojne. Niebo rozświetlają tysiące gwiazd, które zdają się świecić bezpośrednio nad głowami gości. W pobliżu znajduje się lodowy kościół i restauracja. Cena za nocleg: 105 euro.

 

bjorli, norwegia bjorli, norwegia sigkyrre//flickr.com

Bjorli Ice Lodge, Norwegia

Nie trzeba wybierać się za koło polarne, aby zakosztować uroków spędzenia nocy w lodowym hotelu. Hotel śnieżny położony na północnej krawędzi fiordu Geirangerfjord, w bajkowej scenerii Bjorli, nad samą rzeką Rauma to połączenie światła, kształtu i koloru. Uchodzi za jeden z najpiękniej usytuowanych tego typu obiektów na świecie. Ma minimum 20 pokoi. Wnętrza, łóżka i inne "meble" wykonane są oczywiście z lodu. Jest także Ice Bar, gdzie można się pokrzepić drinkami sączonymi z lodowych kielichów. Jest także lodowa kaplica, przeznaczona do ślubnych ceremonii. W lodowym hotelu panuje temperatura od -1 st. Celsjusza do -5 st. C, a goście otrzymują odpowiednie okrycia. Bjorli Ice Lodge położony jest tylko 4,5 godziny jazdy samochodem lub pociągiem od Oslo. Obok znajduje się także zwykły hotel, na wypadek gdyby ktoś miał dość niskich temperatur.  Pokoje rezerwować można od 20 stycznia 2012. Cena za nocleg to 1,575£.

Lodowe hotele są doskonałym przykładem recyclingu. Dodatkową ich wartość stanowi niepowtarzalność architektoniczna i designerska, zmieniająca się i zaskakująca z każdym sezonem. Nocleg w lodowym hotelu to także niezwykła atrakcja.

Więcej o: