Przyjemność 2 w 1: gorące źródła i piękna architektura. Przegląd węgierskich kąpielisk

Węgry to kraj, któremu natura nie poskąpiła źródeł mineralnych i termalnych. Węgrzy dobrze wykorzystali ten dar - kraj słynie ze wspaniałych basenów termalnych i kąpielisk, które ściągają nie tylko tłumy wielbicieli gorącej wody, ale też... pięknej architektury. Radzimy, dokąd najlepiej jechać, jeśli marzy Wam się weekend w jednym z osławionych węgierskich kąpielisk.
Budapeszt, kąpielisko gellert Budapeszt, kąpielisko gellert g|e/flickr.com

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Budapeszt

Budapeszt

Na Węgrzech jest ponad 1000 kąpielisk termalnych, z czego sam Budapeszt posiada ich około 50, korzystających z aż 123 ujęć ciepłej źródlanej wody. Nic dziwnego, że w 1934 roku stolica Węgier otrzymała tytuł "miasto-zdrój". Już Rzymianie wykorzystywali źródła Budapesztu, a Turcy, którzy w 1541 roku zapanowali na półtora wieku nad tymi terenami, w pełni docenili walory gorących węgierskich wód. Dziś w Budapeszcie mamy do wyboru różne kąpieliska. Nie są to zwyczajne baseny, w większość kąpieliska są bardzo ładne i z klimatem, a oferta wodnych atrakcji zdecydowanie wykracza poza moczenie się w ciepłej wodzie.

Najelegantsze - w secesyjnym stylu - kąpielisko w Budapeszcie jest pod górą Gellerta. Kąpielisko Gellerta to wizytówka Budapesztu - znajduje się tu słynny basen do "szampańskich kąpieli" (z musującą wodą), otoczony kolumnadą i pięknie oświetlony. Kąpielisko Gellerta dzieli się na dwie części - całoroczne termy i sezonowe kąpielisko otwarte, basenów jest w sumie 13 (w tym najpiękniejszy, ze szklanym sklepieniem), temperatura wody dochodzi do 38 stopni Celsjusza. W kąpielisku Gellerta są wydzielone części dla mężczyzn i kobiet.

Kąpielisko Rudas to z kolei miejsce, gdzie woda lecznicza jest nawet w pływalni. Niegdyś kąpielisko Rudas dostępne było tylko dla mężczyzn, dziś w niektóre dni mogą kąpać się tu też panie, są też wydzielone godziny "koedukacyjne", wtedy trzeba używać strojów kąpielowych.

Kąpielisko Kiraly to najstarsze kąpielisko w Budapeszcie. Tworzą je wyciszone łaźnie w stylu tureckim, jest to też miejsce, gdzie panie mogą zadbać o urodę. W Kiraly nie ma pływalni.

Kąpielisko Lukacs nazywane jest "kąpieliskiem intelektualistów", gdyż w przeszłości było popularne wśród pisarzy, ludzi sztuki i nauki. W Lukacs jest 7 basenów oraz jeziorko błotne.

Kąpieliska termalne na Słowacji - tu jest wodny raj

Szechenyi to z kolei ogromny kompleks (największy w Europie!), basenów jest tu aż 15. Do tego dochodzą różnorodne łaźnie parowe oraz sauny.

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Eger Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Eger egertermal.hu

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Eger

Eger

Góry, zabytki i wino "Bycza krew", a oprócz tego oczywiście baseny termalne - oto Eger w pigułce. W tym ciekawym mieście jest kilka kąpielisk. Egerskie wody pomagają przy reumatyzmie, chorobach kręgosłupa, stawów i mięśni, chorobach skórnych, kobiecych, kłopotach z przemianą materii. W największym kąpielisku, znajdującym się niedaleko centrum Egeru, jest kilka dużych basenów, w tym basen pływacki, rekreacyjny, termalny i masażowy. Do tego dochodzi bogata oferta wellness. W Egerze do dzisiaj zachowały się łaźnie tureckie, i - co najważniejsze - są one nadal czynne, można więc korzystać z dobrodziejstw wód termalnych w orientalnej atmosferze.

Noclegi w Egerze można znaleźć już w bezpośrednim sąsiedztwie kąpielisk, w mieście jest też kilka dobrych lokali gastronomicznych. Oprócz kąpielisk największą atrakcją Egeru są wina, przechowywane w piwnicach w wykutych w wulkanicznych skałach.

Termy w Polsce - zimny weekend w ciepłych wodach

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Miszkolc Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Miszkolc Hungarian Snow/flickr.com

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Miszkolc

Miszkolc

W tym mieście położonym we wschodniej części Węgier znajduje się jedno z najciekawszych kąpielisk termalnych - Kąpielisko Jaskiniowe. Mieści się ono w dzielnicy Tapolca, a to, czym się wyróżnia, to położenie w grotach, do których woda spływa ze skał, tworząc przy okazji naturalne prądy oraz bicze wodne. Jaskinie są ładnie oświetlone, co tworzy niepowtarzalny nastrój. Oprócz basenów jaskiniowych w kompleksie w Miszkolcu jest też 7 basenów tradycyjnych, w tym plażowy, rekreacyjny i siedzący. Do tego dochodzi rozbudowa strefa wellness z saunami oraz zapleczem kosmetycznym. W ofercie jest spory wybór wodnych zabiegów, jak masaże podwodne czy okłady błotne. W Miszkolcu można spędzić kilka dni, nie nudząc się ani przez moment.

Radioaktywne wody uzdrowiska w Miszkolcu, zawierające związki wapnia i magnezu, jod, potas i brom, polecane są przy chorobach krążenia, układu oddechowego, wyczerpaniu i nerwicach.

Słowacja. Tatralandia - największy aquapark i baseny termalne na Słowacji

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Nyiregyhaza Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Nyiregyhaza pl.sostort.hu

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Nyiregyhaza

Nyiregyhaza


Na obrzeżach miasta Sóstó znajduje się zespół kąpielisk, które docenią przede wszystkim osoby ceniące ciszę, spokój i kontakt z naturą. Do kompleksu Nyiregyhaza przyjeżdża dużo Polaków, nawet strona internetowa największego kąpieliska http://pl.sostort.hu/ dostępna jest po polsku. Najatrakcyjniejszym kąpieliskiem jest park wodny "Aquarena", gdzie jest 9 różnych basenów, w tym pływacki, termalny, dwa bliźniacze termalno-relaksacyjne, rekreacyjno-rozrywkowy, baseny dla dzieci. Do tego są zjeżdżalnie, boiska, korty i plac zabaw. Jest też wydzielony obszar dla naturystów. Drugim ciekawym kąpieliskiem jest Aquarius, stosunkowo nowy, bo wybudowany w 2005 r. Oprócz bogatej oferty basenów termalnych i masaży w Nyiregyhazie możemy też liczyć na szereg atrakcji wodnych, takich jak sztuczne fale, zjeżdżalnie czy dzika rzeka.


I co ważne, kąpieliska w Nyiregyhazie są tańsze od tych w Budapeszcie, Miszkolcu czy Egerze.

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Tiszaujvaros Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Tiszaujvaros www.termal.tujvaros.hu

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Tiszaujvaros

Tiszaujvaros

W tym leżącym nad Cisą mieście jedyną atrakcją są baseny termalne. Kompleks basenowy jest bardzo nowoczesny, a oprócz atrakcji wodnych jest tu też... ślizgawka. Kryte baseny są tylko trzy, ale tę skromną liczbę rekompensuje bogata oferta wellness, a latem także spora liczba basenów na świeżym powietrzu. Tutejsze wody wykazują działanie lecznicze w chorobach kobiecych i układu moczowego oraz schorzeniach reumatycznych.

W Tiszaujvaros nie ma wielu miejsc noclegowych, ale też nie jest to popularne centrum wakacyjne, a raczej miejsce na jednodniowe wypady. Jeśli ktoś jednak chce spędzić w Tiszaujvaros weekend, może wybierać spośród paru hoteli. Nie ma problemu z wyżywieniem. Kąpielisko ma zaplecze gastronomiczne, w mieście jest też kilka restauracji.

baseny termalne, węgry baseny termalne, węgry Fot. Shutterstock

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Hajduszoboszlo

Hajduszoboszlo

Hajduszoboszlo to jedno z popularniejszych wśród Polaków węgierskich kąpielisk, nazywane "Mekką cierpiących na reumatyzm i rajem plażowiczów". Hajduszoboszlo leży niedaleko atrakcyjnych turystycznie miast: Debreczyna i Hortobagy, przybywając tu można więc połączyć zwiedzanie z kąpielami. Kąpielisko usytuowane jest w północno-wschodniej części miasta, przy drodze do Debreczyna. Jest w nim część lecznicza i relaksacyjna. Basenów jest tu w sumie kilkanaście, w części leczniczej są baseny termalne, a w relaksacyjnej między innymi basen ze sztuczną falą, masaże szyjne, kąpiele z bąbelkami. Najciekawszym obiektem jest basen śródziemnomorski z nieuregulowanym brzegiem, na którym rosną palmy. Jest to równocześnie największy basen w Europie Środkowej. Na wyspie pośrodku znajdującego się w kompleksie stawu wydzielono plażę dla naturystów. Dla dzieci w Hajduszoboszlo jest pełen atrakcji aquapark. Tutejsze wody termalne pomagają zwalczać reumatyzm i choroby kręgosłupa. W Hajduszoboszlo można skorzystać z aż 40 zabiegów leczniczych.

Na ciszę, spokój i kameralną atmosferę nie można tu liczyć, w Hajduszoboszlo zazwyczaj jest tłoczno.

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Harkany Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Harkany Fot. Shutterstcok

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Harkany

Harkany

Ta nieduża, słoneczna miejscowość uzdrowiskowa na południu Węgier, niedaleko granicy z Chorwacją, cieszy się międzynarodową sławą właśnie ze względu na swoje gorące wody. Miasto Harkany położone jest malowniczo u stóp niewysokich gór, a samo kąpielisko znajduje się w dużym, starym parku.

W kąpielisku Harkany są 4 baseny lecznicze i 4 rekreacyjne. Są tu także zjeżdżalnie, sauna, solarium, a także kompleks leczniczy z gabinetami lekarskimi i zabiegowymi. Część obiektów znajduje się pod szklanym dachem.

Woda, lecząca m.in. bóle mięśni, reumatyzm, choroby skóry, choroby kobiece i problemy skórne, ma specyficzny siarkowy zapach. Nie bez przyczyny dawne mapy określały teren dzisiejszych basenów jako "śmierdzącą łąkę".

Jako że tutejsze uzdrowisko jest bardzo popularne, w Harkanach nie ma problemu ze znalezieniem noclegu na każdą kieszeń. Również zaplecze gastronomiczne powinno zadowolić nawet wybrednych kuracjuszy i turystów. Okolice miasta Harkany słyną z dobrego czerwonego wina.

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Heviz Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Heviz mudmucks/flickr.com

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Heviz

Heviz

W Heviz jest więcej miejsc noclegowych niż mieszkańców. Wszystko za sprawą unikalnej na światową skalę atrakcji - jeziorka geotermalnego o powierzchni 4,4 ha. Nawet zimą temperatura wody w jeziorku waha się między 26 a 29 stopni Celsjusza! Jezioro nawet przy brzegach jest głębokie, do tego ze względu na właściwości wody pływanie nie jest w nim zalecane, więc kuracjusze wypożyczają gumowe koła, na których spokojnie dryfują po wodzie, korzystając z jej zdrowotnych właściwości. Jezioro to właściwie kąpielisko, są tu drewniane domki, w których są szatnie i zaplecze gastronomiczne, w wodzie można wylegiwać się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Znakomitą reputację mają zabiegi lecznicze w Heviz. A tutejsza woda pomaga w dolegliwościach reumatycznych, chorobach stawów, schorzeniach tarczycy, zaburzeniach przemiany materii, chorobach przewodu pokarmowego. Lecznicze właściwości ma też tutejszy szlam, świetny do okładów, zwłaszcza w przypadku chorób stawów.

Heviz to jednak miejsce nie dla każdego. Kąpiele w geotermalnym jeziorku nie są wskazane dla dzieci.

bukfurdo baseny termalne, węgry bukfurdo baseny termalne, węgry bukfurdo.hu

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Bük

Bük

W tej niewielkiej miejscowości w zachodnich Węgrzech znajduje się jedno z najatrakcyjniejszych kąpielisk w całym kraju. Kąpielisko jest jednym z większych, zajmuje powierzchnię 14 ha, a basenów jest tu łącznie aż 26, z czego 11 krytych. W części leczniczej można korzystać z różnorodnych kuracji, takich jak balneoterapia, hydroterapia, okłady błotne czy elektroterapia. W części rekreacyjnej znajdziemy różne atrakcje wodne jak baseny musujące czy kąpiele wrażeń. Sporo atrakcji przewidziano także dla dzieci. W ośrodku jest też duże zaplecze sportowe z polem golfowym, a także niezłe zaplecze gastronomiczne.

Woda w Bük jest bogata w wapń, fluor i magnez i jest polecana przy bólach mięśni, reumatyzmie, chorobach kobiecych, problemach urologicznych i trawiennych.

Jako że miasteczko Bük jest popularne wśród turystów, jest tu spory wybór noclegów.

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Zalakaros Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Zalakaros www.furdo-zalakaros.hu

Węgry. Baseny termalne i kąpieliska - Zalakaros

Zalakaros

Pięćdziesiąt lat temu na teranach Zalakaros szukano ropy naftowej, a znaleziono... wody termalne, które dziś są skarbem miasta. Tutejsze kąpielisko przyciąga tłumy turystów i kuracjuszy. Baseny termalne w Zalakaros znajdują się zarówno na powietrzu, jak i wewnątrz budynków. W krytej części kąpieliska znajdują się dwa baseny kryte, jeden termalny, dodatkowo dwa baseny termalne są w centrum leczniczym. Pod dachem jest też bogata część rekreacyjna z wieloma atrakcjami, zjeżdżalnie, basen pływacki oraz basen dla dzieci. Jest też grota solna i kabina infra. Na zewnątrz, w parku, są kolejne baseny oraz plaża termalna.

W kąpielisku są ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Woda zawierająca jod, brom, siarkowodór, fluor oraz elementy radioaktywne wykorzystywana jest do leczenia stanów zapalnych narządów ruchu i zwyrodnień stawów, chorób układu nerwowego, serca i dolegliwości kobiecych.

Więcej o: