Top 10. Kraje świata, w których żyje się najlepiej

W których krajach jakość życia mieszkańców jest najlepsza? Oto, kraje, w których wskaźnik rozwoju społecznego jest najlepszy. Na którym miejscu znalazła się Polska?
Norwegia to przede wszystkim wspaniałe, malownicze krajobrazy - fiordy, Lofoty, urocze miasta rozłożone pomiędzy wodą a skałami, kolorowe domki, wspaniała przyroda, ogromne przestrzenie. Piękny, czysty kraj. 

Lofoty to ok. 60 wysp - prawdziwy raj północy, tuż za kołem podbiegunowym. Malownicze wysepki otoczone są poszarpanymi szczytami gór. Największymi wyspami są Austvagoy, Vestvagoy, Moskenesoya i Flakstadoya. Mieszkańcy archipelagu żyją z rybołówstwa i z turystyki. Norwegia to przede wszystkim wspaniałe, malownicze krajobrazy - fiordy, Lofoty, urocze miasta rozłożone pomiędzy wodą a skałami, kolorowe domki, wspaniała przyroda, ogromne przestrzenie. Piękny, czysty kraj. Lofoty to ok. 60 wysp - prawdziwy raj północy, tuż za kołem podbiegunowym. Malownicze wysepki otoczone są poszarpanymi szczytami gór. Największymi wyspami są Austvagoy, Vestvagoy, Moskenesoya i Flakstadoya. Mieszkańcy archipelagu żyją z rybołówstwa i z turystyki. Fot. Shutterstock

Kraje świata, w których żyje się najlepiej

Human Development Report, czyli Raport o Rozwoju Społecznym publikowany co roku przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju stanowi ranking wskaźnika rozwoju społecznego. Tegoroczne zestawienie obejmuje aż 187 krajów świata. Wskaźnik rozwoju społecznego wprowadzony został przez ONZ dla celów porównań międzynarodowych. Mierzy jakość życia mieszkańców poszczególnych krajów. Uwzględnia przy tym takie czynniki jak: długość życia, poziom edukacji, dochody, zdrowie, jakość gospodarki i jakość życia. Kraje, które znalazły się w pierwszej 10 to kraje, w których żyje się najlepiej. Oto one:

Norwegia - fiordy Norwegia - fiordy Fot. Shutterstock

Norwegia

Średnia długość życia: 81,1

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 47,557 $

Norwegia słynie z pięknych krajobrazów, ale nie tylko. Norwegia ma też największy wskaźnik rozwoju społecznego: (0,943) spośród 187 krajów uwzględnionych w raporcie. Norwegia to kraj idealny do życia - dbający o wysoki poziom edukacji mieszkańców, z niską stopą bezrobocia, z wysokim poziomem opieki socjalnej i wysoką średnią długością życia, a ponadto dużym PKB na mieszkańca.

Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Największe atrakcje Skandynawii w pigułce

Sydney, Australia Sydney, Australia Fot Sydney, Shutterstock

Australia

Średnia długość życia: 81,9

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 34,431 $

Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, z wielokulturowym społeczeństwem. Jeśli chodzi o jakość życia, opiekę zdrowotną, przeciętną długość życia, poziom wykształcenia, swobodę działalności ekonomicznej, wolność osobistą i prawa polityczne - wiedzie prym zaraz po Norwegii. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego. Dobre warunki klimatyczne sprawiają, że Australijczycy uprawiają dużo sportu, co przekłada się bezpośrednio na dobry poziom ich zdrowia. Są tolerancyjni, pozytywnie nastawieni do życia. Cóż, w końcu nie mają na co narzekać.

Podróże Marzeń: Australia

Holandia Holandia Fot. Shutterstock

Holandia

Średnia długość życia (w latach): 80,7

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 36,402 $

Holandia jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata. Kojarzy się z tolerancją, marihuaną, wiatrakami, rowerami. To także kraj czysty, dobrze zorganizowany, oferujący dobrą jakość życia. Holendrzy mogą narzekać tylko na jedno - pogodę. Narzekanie na pogodę jest zresztą ulubionym tematem ich rozmów.

Najpiękniejsze miasta Europy: Amsterdam na weekend

Na drugim miejscu jest Central Park, kolejny symbol Nowego Jorku. Rocznie jego uliczkami spaceruje 38,000,000 osób. Na drugim miejscu jest Central Park, kolejny symbol Nowego Jorku. Rocznie jego uliczkami spaceruje 38,000,000 osób. Fot. Shutterstock

USA

Średnia długość życia: 78,5

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 41,017 $

Stany Zjednoczone Ameryki są czwartym pod względem wielkości krajem na świecie i tak się składa, że zajmują czwarte miejsce w rankingu rozwoju społecznego. Od lat był i jest to dla wielu kraj marzeń i snów, kraj, w którym można żyć lepiej. Wiele osób już się o tym przekonało, inni wciąż marzą. Ludność USA to mieszanka rasowa, na którą składają się mieszkańcy różnych narodowości i kultur. Bogactwo, różnorodność i nowoczesność Stanów Zjednoczonych od lat przyciągają jak magnes.

Najpiękniejsze parki narodowe w USA

Tongariro National Park, Nowa Zelandia Tongariro National Park, Nowa Zelandia Tongariro National Park/Fot. Shutterstock

Nowa Zelandia

Średnia długość życia: 80,7

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 23,737 $

Nowa Zelandia to kolejny bardzo dobry kraj do życia. Kraj przede wszystkim bezpieczny, niektórzy mieszkańcy Nowej Zelandii nie zamykają nawet swoich domów. To także kraj nieskorumpowany (w 2008 roku zajął 1 miejsce w rankingu krajów nieskorumpowanych), kraj, który ma dodatni przyrost naturalny, a stopa bezrobocia utrzymuje się tu na poziomie ok. 6 proc. To tutaj kobiety jako pierwsze na świecie otrzymały prawo głosu w wyborach parlamentarnych. Piękne krajobrazy i wieczna zieleń dodatkowo poprawiają jakość życia w Nowej Zelandii.

10 regionów na świecie, które trzeba odwiedzić w 2012 roku [ZDJĘCIA]

Jezioro Moraine, Park Narodowy Banff - Kanada. Jezioro Moraine to perła Parku Narodowego Banff w Kanadzie, który sam w sobie jest też cudem natury. Jezioro położone jest w Dolinie Dziesięciu Szczytów. Najpiękniej wygląda w czerwcu, dzięki zjawisku refrakcji światła, które nadaje mu intensywny, lazurowy kolor. Jezioro Moraine, Park Narodowy Banff - Kanada. Jezioro Moraine to perła Parku Narodowego Banff w Kanadzie, który sam w sobie jest też cudem natury. Jezioro położone jest w Dolinie Dziesięciu Szczytów. Najpiękniej wygląda w czerwcu, dzięki zjawisku refrakcji światła, które nadaje mu intensywny, lazurowy kolor. Fot. Shutterstock

Kanada

Średnia długość życia: 81

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 35,166 $

Około 60 proc. obywateli Kanady mieszka w domach jednorodzinnych! Kanada ma najwyższy standard życia na świecie. W pachnącej żywicą Kanadzie działa też świetnie rozwinięty system pomocy socjalnej. Podatki są wysokie, ale bezpłatna służba zdrowia działa bardzo sprawnie. Kanada jest ponadto krajem wysoko rozwiniętym. Doskonale rozbudowana jest tam infrastruktura dróg i komunikacji. Vancouver w Kanadzie zajmuje od lat najwyższe miejsca w rankingach miast najlepszych do życia.

HOT. 8 zimnych miejsc na świecie, które warto odwiedzić

Irlandia Irlandia Fot. Shutterstock

Irlandia

Średnia długość życia: 80,6

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 29,322 $

Choć Iralndia należy do najdroższych krajów unijnych, a koszty utrzymania są jednymi z najwyższych znalazła się na 7 miejscu jeśli chodzi o jakość życia mieszkańców. Według Wskaźnika Wolności Gospodarczej, Irlandia jest najbardziej liberalną gospodarką w Europie i piątą na świecie.

Irlandia, jaką sobie wymarzyłam

Liechtenstein Liechtenstein Fot. Shutterstock

Liechtenstein

Średnia długość życia: 79,5

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 83,717 $

Liechtenstein, małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią należy do najbardziej stabilnych i najbogatszych krajów świata. Liechtenstein uważany jest za raj podatkowy Europy, gdyż podatki są tu niskie. Liechtenstein ma zaledwie 35 tysięcy mieszkańców, ale kraj ten zdołał zbudować i zachować silną, uprzemysłowioną gospodarkę, gdzie produkcja odpowiada za większą część PKB. System socjalny jest na wyższym poziomie niż w Szwajcarii.

Szwajcaria na rowerze. Z biegiem Renu

frankfurt, niemcy frankfurt, niemcy Frankfurt/Fot. Shutterstock

Niemcy

Średnia długość życia: 80,4

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 34,854 $

Niemcy zajęły 8 miejsce w rankingu wskaźnika rozwoju społecznego. Gospodarka Niemiec jest największą w Europie i czwartą na świecie. Niemcy to drugi największy eksporter na świecie. Dużej części mieszkańców Niemiec żyje się dobrze, choć zależy to od regionu.

Niemcy. 15 miejsc w Niemczech, które musisz zobaczyć

Sztokholm, Szwecja Sztokholm, Szwecja Fot. Shutterstock

Szwecja

Średnia długość życia: 81,4

Produkt krajowy brutto na mieszkańca: 35,837 $

Szwecja to kraj ludzi spokojnych, zadowolonych z życia. Mogą się czuć bezpiecznie, ufają instytucjom państwowym, które zapewniają im doskonałą opiekę socjalną. Wskaźnik zatrudnienia wynoszący 77% jest najwyższy w UE.

Polska zajęła w raporcie miejsce 39.

Human Development Report

Więcej o: