Hotel lodowy w Szwecji - wielkie otwarcie 3 grudnia! [ZDJĘCIA]

Zimowy sezon 2011/2012 to już 22. sezon dla ICEHOTEL. Każdego roku największy hotel lodowy na świecie budowany jest od nowa. 3 grudnia wielkie otwarcie hotelu lodowego i tegorocznego sezonu
Hotel lodowy Hotel lodowy Fot. Tom Corser/CC/Wikimedia

Hotel lodowy w Szwecji

ICEHOTEL jest największym lodowym hotelem na świecie. Każdego roku, 200 km na północ od koła podbiegunowego, w lapońskiej wiosce Jukkasjärvi w Szwecji, budowany jest od nowa. Mniej więcej w połowie kwietnia hotel topnieje i już niespełna po kilku miesiącach powstaje w jego miejscu nowy obiekt lodowy.

Hotel lodowy ma powierzchnię ok. 5500 m2 i liczy zawsze kilkadziesiąt lodowych pokoi. Wewnątrz hotelu panuje temperatura... -5 stopni Celsjusza.

Pomysłodawca i właściciel, Yngve Bergqvist, rzekł kiedyś, że jeśli udało mu się zbudować w małej miejscowości, 200 km na północ od koła podbiegunowego hotel z lodu, to wszystko w życiu jest możliwe. Zapewne ma dużo racji, bowiem od ponad 20 lat ludzie z całego świata przyjeżdzają do Laponii, by móc podziwiać hotel lodowy w Jukkasjärvi.

Zobaczcie jego wnętrza:

Hotel lodowy Hotel lodowy Hotel lodowy, Fot. James T Lowe/flickr.com

Hotel lodowy. Budowa i pokoje

Każdego roku w listopadzie kilkudziesięciu inżynierów, architektów, artystów i projektantów z całego świata przyjeżdza do Jukkasjärvi, by rozpocząć proces budowy hotelu Icehotel od nowa. Pod nadzorem Icehotel & Design Group, razem tworzą nową konstrukcję i projekt hotelu. Czas, kiedy temperatura spada poniżej zera, to dla nich początek jednego z najbardziej wyjątkowych projektów artystycznych. Ich zdaniem, noc w hotelu Icehotel to spotkaniem z prawdziwą i oryginalną sztuką oraz projektami najwyższej klasy. 

W tym rejonie świata, wiosna jest jednak bezlitosna dla sztuki... W momencie, gdy pojawia się mocniejsze słońce, wszystko się roztapia... Zostają za to wspomnienia wyjątkowej nocy (a nawet kilku, jeśli jesteśmy w stanie znieść tak niską temperaturę dłużej niż jeden dzień...).

 

Hotel lodowy Hotel lodowy Fot. bjaglin/Flickr.com

Hotel lodowy. Rezerwacje

Tegoroczny sezon zimowy rozpoczyna się 3 grudnia, a kończy 15 kwietnia 2012 r. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie spędzić nocy w temperaturze -5 stopni Celsjusza, możemy skorzystać z wycieczki po hotelu z przewodnikiem (wycieczki w języku angielskim odbywają się codziennie o godz. 12.00 i 16.00). Po godzinie 18:00 hotel jest otwarty tylko dla gości, którzy dokonali rezerwacji noclegu.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Kirunie na północy Szwecji.

Dodatkowe informacje (ceny, restauracja, bar):

Dorośli: 325 SEK / os. (ok. 140 zł)
Dzieci do 12. roku życia: bezpłatnie


Restauracja Icehotel serwuje lunch od 11:30 do 15:00 każdego dnia, bar czynny jest codziennie od godziny 13:00.

Hotel lodowy Hotel lodowy Hotel lodowy - drzwi automatyczne

Hotel lodowy. Lodowe drzwi automatyczne

Okazuje się, że hotel nie zaskakuje jedynie tym, że zbudowany jest z brył lodowych i śniegu. W hotelu z 2008 roku we wnętrzu zainstalowano... lodowe drzwi automatyczne! Niemożliwe? Przekonajcie się sami:

Więcej o: