Narty w Czechach i na Słowacji - u sąsiadów lepiej

W Czechach i na Słowacji wybór i jakość stoków narciarskich ciągle jest wyższa niż u nas, a ceny - konkurencyjne. Oto przegląd narciarskich kurortów w Czechach i na Słowacji. W zestawieniu: Wielka Racza, Donovaly, Cerna Hora - Janske Lazne, Jasna - Chopok, Plejsy, Certova Hora - Harrachov, Pec pod Śnieżką, Szpindlerowy Młyn, Tatrzańska Łomnica i Vrátna Dolina, czyli czeskie i słowackie stoki, które lubią polscy narciarze.
Wielka Racza Wielka Racza Fot. www.velkaraca.sk

Narty na Słowacji. Wielka Racza (Veľká Rača)

Narty na Słowacji. Wielka Racza (Veľká Rača)

Tu z Polski jest najbliżej - Wielka Racza znajduje się przy samej granicy polsko-słowackiej w Zwardoniu.  Rejon narciarski obejmuje trzy miejscowości: Dedovka, Marguska oraz Laliky. W Wielkiej Raczy jest łącznie 16 km tras narciarskich, a pomiędzy ośrodkami jeżdżą skibusy. Zaletą ośrodka Wielka Racza są dobrej jakości wyciągi, przeważnie krzesełkowe, choć jest też gondola.

Większość tras jest łatwa bądź średnio trudna, zaawansowani narciarze po jednym dniu mogą się tu nudzić, natomiast początkujący i średnio zaawansowani powinni być zadowoleni. Trasy Wielkiej Raczy są dobrze przygotowane i sztucznie naśnieżane.

Do tego na Wielkiej Raczy można jeździć w ramach Slovakia Super Skipass, czyli karnetu obejmującego 5 głównych ośrodków (oprócz Wielkiej Raczy w jego skład wchodzą Chopok, Donovaly, Strbskie Pleso i Tatrzańska Łomnica). Cena 10-dniowego skipassu dla dorosłego to do 23 grudnia 240 euro,  a od 24 grudnia - 300 euro, skipass na cały sezon kosztuje odpowiednio 350 i 290 euro.

www.velkaraca.sk/snowparadise/sk/

Narty. Ośrodki narciarskie dla początkujących

Narty na Słowacji. Donovaly Narty na Słowacji. Donovaly cyclephotos.co.uk/flickr.com

Narty na Słowacji. Donovaly

Narty na Słowacji. Donovaly

Donovaly to duży i dobrze zorganizowany słowacki  region narciarski. Jeździć można po dwóch stronach drogi  prowadzącej z Rużomberka do Bańskiej Bystrzycy. Tras jest w sumie 17, część otwarta jest wieczorami. Oprócz normalnych tras zjazdowych są tu też trasy slalomowe i snowboardowe, a także biegowe. Stoki na terenie Záhradište przeznaczone są dla mniej doświadczonych narciarzy, są tu łagodne niebieskie trasy. Z kolei znajdująca się po drugiej stronie szosy Nowa Hola to miejsce dobre dla zaawansowanych narciarzy. Trasy tam są dość wymagające, choć nie ekstremalne, a na górę wwozi narciarzy wyciąg krzesełkowy. W ośrodku Donovaly jest też park snowboardowy z przeszkodami. Trasy są dobrze przygotowane, sztucznie naśnieżone.

W Donovaly łatwo o nocleg w różnym standardzie, a do zalet ośrodka dochodzą możliwości rozrywek pozanarciarskich, takich jak paralotniarstwo, jazda psimi zaprzęgami czy dyskoteki na śniegu. Dla dzieci w grudniu zostanie otwarty zimowy fun park z wieloma śnieżnymi atrakcjami.

www.parksnow.sk

Narty. Apres-ski, czyli narciarski lifestyle

Czerna Hora Czerna Hora www.cerna-hora.cz

Narty w Czechach. Czerna Hora - Jańskie Łaźnie (Cerna Hora - Janske Lazne)

Narty w Czechach. Czerna Hora - Jańskie Łaźnie (Cerna Hora - Janske Lazne)

Czerna Hora - Jańskie Łaźnie, narciarski region w Czeskich Karkonoszach, cieszy się reputacją jednego z lepszych w Czechach. Powstał z połączenia trzech ośrodków: w Jańskich Łaźniach, Czernym Dule i Swobodzie nad Upą. W sumie działa tu 26 wyciągów, w tym kolejka gondolowa i trzy wyciągi krzesełkowe, w tym najdłuższe w Czechach nartostrady (w Jańskich  Łaźniach). Trasy zjazdowe mają różny poziom trudności, więc miejsce jest dobre dla narciarzy o różnych umiejętnościach, od początkujących do zaawansowanych. Stacja zimowa w Czernym Dule charakteryzuje się  szerokimi stokami i nowocześnie wyposażonym KID-Parkiem do nauki jazdy. Z kolei ośrodek w Swobodzie nad Upą to miejsce typowo rodzinne z łagodnym stokiem. Minusem jest to, że ośrodek jest bardzo popularny, więc w weekendy musimy liczyć się z koniecznością stania w kolejkach do wyciągów.

Dzienny karnet dla osoby dorosłej kosztuje 590 CZK.

Po nartach można skorzystać z kąpieli termalnych, dla narciarzy z karnetami co najmniej 1-dniowymi są zniżki.

http://www.cerna-hora.cz/zima/

Narty. Narciarskie gadżety przydatne na stoku

Chopok, Słowacja, narty Chopok, Słowacja, narty Fot. Shutterstock

Narty na Słowacji. Jasna - Chopok

Narty na Słowacji. Jasna - Chopok

Północne stoki Chopoka w Niżnych Tatrach to chyba najpopularniejsze wśród narciarzy miejsce do uprawiania narciarstwa na Słowacji. Są tu przede wszystkim świetne naturalne warunki do uprawiania narciarstwa zimowego: szeroki grzbiet i brak skał w połączeniu z północną ekspozycją, zapewniającą słabiej topniejący śnieg.

Wyciągów jest 18, z czego 13 orczykowych, 5 krzesełkowych i jeden kabinowy. Narciarze mają do dyspozycji 20 km tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, przy czym Jasna - Chopok to miejsce raczej dla osób, które już umieją jeździć. Narciarze mają do dyspozycji kilka długich, trzykilometrowych nartostrad, w tym także trasę z homologacją FIS, na której rozgrywane są zawody. Aż 25 proc. wszystkich tras stanowią trasy czarne. Do tego w parku narodowym na stokach Chopoka wydzielono strefy do freeride'u.

Do Jasnej przyjeżdża wielu Polaków, gdyż jest to jeden z najlepszych ośrodków w regionie, do tego położony blisko granicy z Polską. Jednak uwaga - w szczycie sezonu dojazd samochodem możliwy jest tylko do dużych parkingów, które znajdują się kilka kilometrów od wyciągów. Stamtąd pod stoki dowożą narciarzy bezpłatne skibusy.

http://www.jasna.sk/

Narty. Austriackie Alpy dla każdego

plejsy, Słowacja, narty plejsy, Słowacja, narty www.plejsy.sk

Narty na Słowacji. Plejsy

Narty na Słowacji. Plejsy

Plejsy leżą na Spiszu w pobliżu miejscowości Krompachy, nieco dalej od polskiej granicy niż Chopok czy Donovaly, dlatego dociera tutaj mniej Polaków. Ośrodek niesłusznie jest niedoceniany, bo tras jest tu sporo, a dzięki korzystnemu mikroklimatowi śnieg utrzymuje się w Plejsach do wiosny.

Na północnych zboczach Wierchu Krompaskiego, na wysokości 470 - 912 m n.p.m. znajduje się 10 tras zjazdowych o łącznej długości 8 km. Najbardziej zadowoleni będą doświadczeni narciarze: 3 trasy są średnio trudne i 3 trudne; pozostałe 3 dość łatwe trasy są krótkie, łącznie mają zaledwie ok. 1 km długości. Najdłuższa czerwona trasa narciarska ma 2 350 m i różnicę w wysokościach wynoszącą 420 m. Dla dzieci oraz początkujących narciarzy jest ośla łączka z nowym orczykiem o długości 380 m. Do tego dochodzi park dla snowbordzistów.

Trasy w Plejsach są szerokie, dobrze utrzymane i sztucznie naśnieżane. Narciarze mają do dyspozycji jeden wyciąg krzesełkowy 2-osobowy i 8 talerzykowych. W okolicy łatwo można znaleźć niedrogie noclegi.

http://www.plejsy.sk/

Narty. Nie tylko Alpy - Hiszpania, Gruzja, Skandynawia i nie tylko!

Certova Hora/Harrachov Certova Hora/Harrachov Fot. www.harrachov.com

Narty w Czechach. Certova Hora/Harrachov (Czarcia Góra, Diabelska Góra/Harrachov)

Narty w Czechach. Certova Hora/Harrachov

Ten lubiany przez narciarzy czeski ośrodek leży niedaleko granicy z Polską, w pobliżu przejścia w Jakuszycach. Nartostrady mają różne stopnie trudności, większość jest dość stroma, dlatego ośrodek polecany jest raczej doświadczonym narciarzom. Czarna trasa powinna zadowolić wymagających. Dla początkujących są tylko ośle łączki. Tras jest łącznie 7 km. Wyciągów - 9: 7 orczykowych i 2 czterosoobowe kanapy, ale są one szybkie, więc długich kolejek raczej nie ma. Trasy są dośnieżane i dobrze przygotowane. W okolicy jest też wiele tras do narciarstwa biegowego. Jest tu też kompleks sportowy dla narciarzy na wózkach.

8-godzinny karnet dla osoby dorosłej do 23 grudnia kosztuje 510 CZK, od 24 grudnia 599 CZK.

W ośrodku nie ma centralnego parkingu, ale miejsc parkingowych jest tu sporo.

http://www.harrachov.com/pl/ski-areal/

Narty. Stoki w Polsce - Karpacz, Korbielów, Zakopane i inne

Pec, narty Pec, narty www.skipec.com

Narty w Czechach. Pec pod Śnieżką

Narty w Czechach. Pec pod Śnieżką

Pec to duży ośrodek Karkonoszy, bardzo malowniczo położony u stóp Śnieżki. Śnieg utrzymuje się tu czasem nawet przez pół roku, więc warunki do jazdy na nartach są znakomite. W Pecu jest jedna 4-osobowa kanapa i 9 wyciągów orczykowych. W ośrodku jest 11 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności, większość z nich to trasy czerwone, niebieskich jest kilka, a czarna (trudna) - tylko jedna. Jest też jedna trasa do freestyle'u.

Stoki w Pecu pod Śnieżką są rozległe, szerokie, a trasy dobrze utrzymane. Część z nich jest oświetlana wieczorem i są tu najdłuższe czynne po zmroku trasy w Czechach. W miejscowości jest dobra baza noclegowa na każdą kieszeń.

Ośrodek jest bardzo popularny, zwłaszcza w weekendy, wtedy jest tu tłoczno i są kolejki do wyciągów. Dzienny karnet dla osoby dorosłej na stoki Pecu pod Śnieżką w szczycie sezonu, czyli w okresie 24 grudnia - 13 stycznia i 28 stycznia - 18 marca kosztuje 510 CZK, w pozostałym okresie 490 CZK.

http://www.skipec.com/

Narty w Szwajcarii. Crans-Montana

Szpindlerowy Młyn Szpindlerowy Młyn Szpindlerowy Młyn, Fot. Shutterstock

Narty w Czechach. Szpindlerowy Młyn

Narty w Czechach. Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn to jeden z największych czeskich ośrodków narciarskich. Zazwyczaj dobre warunki śniegowe pozwalają szusować tu aż do kwietnia. Trasy zjazdowe są bardzo urozmaicone i jest ich naprawdę sporo, bo ponad 25 km. Szpindlerowy Młyn jest miejscem, gdzie zaawansowani narciarze mogą poszaleć. Są tu 3 trasy czarne, 10 czerwonych i 7 niebieskich. Wyciągów jest 17, z czego 5 to kolejki krzesełkowe. W mieście znajdują się dwa skiareały: Svaty Petr i Medvedin, więcej tras zjazdowych znajduje się w tym pierwszym. Z kolei Medvedin to bardziej nasłonecznione stoki. Duży wybór i dobre przygotowanie tras sprawia, że do Szpindlerowego Młyna przyjeżdża coraz więcej narciarzy z Europy Zachodniej.

Karnety w Szpindlewowym Młynie są dość drogie, dzienny karnet dla dorosłego kosztuje 700 CZK między 4 lutego a 18 marca i 600 CZK w pozostałym okresie.

http://www.spmlyn.com/

Narty w Czechach. Z Peca w górę

tatrzańska łomnica tatrzańska łomnica www.vt.sk

Narty na Słowacji. Tatrzańska Łomnica

Narty na Słowacji. Tatrzańska Łomnica

W Tatrzańskiej Łomnicy można szusować w prawdziwie wysokogórskiej scenerii z widokiem na najpiękniejsze szczyty Tatr. Tereny do zjeżdżania są dwa: jeden to stok pod Przełęczą Łomnicką, drugi to Jamy, położone na zachód od Łomnicy, przy drodze do Smokowca. Wyciągów w Tatrzańskiej Łomnicy jest w sumie 7. Łatwe trasy niebieskie zlokalizowane są poniżej stacji kolejki linowej Skalnate Pleso. Trasy wyższe są trudne i urozmaicone, a czarna - prowadząca z Łomnickiej Przełęczy - przeznaczona jest dla ambitnych narciarzy i amatorów mocnych wrażeń (w czasie wiatru - co często ma miejsce - wyciąg krzesełkowy na przełęcz nie działa). W Tatrzańskiej Łomnicy są też ciekawe możliwości uprawiania narciarstwa pozatrasowego, tu szczególnie polecana jest Francuska Mulda.

W Tatrzańskiej Łomnicy jest sporo możliwości noclegów, jest też dobre zaplecze gastronomiczne. Jedniodniowy skipass dla osoby dorosłej to 19 euro do 23 grudnia, 26 euro od 9 stycznia do 9 kwietnia i 31 euro od 24 grudnia do 8 stycznia.

http://www.vt.sk/

Narty, jakich nie znacie

Narty na Słowacji. Vrátna Dolina

Narty na Słowacji. Vrátna Dolina

Ośrodek Vrátna Dolina położony jest malowniczo w Małej Fatrze. Jest tu 14 km tras narciarskich, z czego większość, bo 8 km, to trasy czerwone, czarnych i niebieskich jest po 3 km. Wyciągów jest 17: jeden krzesełkowy, 1 kabinowy, pozostałe to orczyki. Tereny zjazdowe znajdują się w sumie na pięciu rozległych polanach. Najambitniejsi narciarze będą zadowoleni śmigając po Chlebie, tamtejsze czarne trasy są strome i wymagające. Z kolei Tizinka będzie odpowiednia dla początkujących i dla dzieci. Okolice Doliny Vratnej dobre są też dla miłośników ski-tourów.

Jedniodniowy karnet dla osoby dorosłej we Vratnej Dolinie kosztuje do 24 grudnia 18 euro, w okresie 25 grudnia - 8 stycznia - 27 euro, a od 9 stycznia do 11 marca  - 24 euro.

Nocować można w Stefanowej w pobliżu wyciągów albo w niedalekiej Terchowej - miejscowości, z której pochodził Janosik.

http://zima.vratna.sk/sk/stredisko

Narty w Austrii - Karyntia

Więcej o: