Top 8. Atrakcje turystyczne mrożące krew w żyłach

Świątynia pełna szczurów, korytarze pełne czaszek, bagna pełne duchów i inne mrożące krew w żyłach miejsca odwiedzane przez turystów.
lalki, meksyk lalki, meksyk Esparta/flickr.com

Wyspa lalek, Meksyk

"Isla de Las Munecas", czyli wyspa lalek to mroczna atrakcja Meksyku. To dziwne, przerażające miejsce, gdzie na drzewach wiszą tysiące okaleczonych, brzydkich lalek. Wyspę lalek stworzył mieszkający tu dawniej Julian Santana Barrera. Mężczyzna uważał, że lalki odpędzają złe moce. Miejscowa legenda mówi, że zaczął obwieszać nimi drzewa, kiedy w kanale niedaleko wyspy utonęła mała dziewczynka, a jej błąkająca się po wyspie dusza nie dawała mu spokoju. Po kilku latach sąsiedzi zaczęli mu pomagać i tak powstał jedyny na świecie las martwych lalek. Julian zawieszał lalki przez prawie 50 lat. W 2001 roku utonął w tym samym kanale, w którym utonęła tajemnicza dziewczynka. Postanowiono nie likwidować jego "dzieła". Jest ono dziś nietypową atrakcją turystyczną. Będąc tu, ma się wrażenie, że jest się obserwowanym przez ponad 1000 lalek wiszących lub poprzybijanych do drzew. Są brudne, poszarpane, ich głowy pozbawione są często włosów i oczu. Na wyspę można dotrzeć rzeczną barką wypływającą z miejscowości Cuemanco Pier.

lalki, meksyk, wyspa lalek

świątynia szczurów, Indie świątynia szczurów, Indie snjr22/flickr.com

Indie, świątynia pełna szczurów

W miejscowości Deshnoke w Indiach znajduje się wyglądająca niepozornie z zewnątrz świątynia Karni Mata. Do gmachu prowadzą wielkie srebrne wrota z podobiznami zamieszkujących świątynię...szczurów. Nie wszędzie bowiem szczury traktowane są z niesmakiem i odrazą. Hindusi wierzą, że są one ludźmi oczekującymi po śmierci na ponowne narodziny, a żyjące wśród nich białe osobniki to wcielenia bogów. Przed wejściem do świątyni trzeba zdjąć buty, a ponieważ wszędzie dookoła biegają gryzonie, do nóg kleją się ich odchody i przysmaki, którymi są dokarmiane. Ludzie przynoszą szczurom w darze mleko, słodycze i prezenty. Jak szczur przebiegnie po stopie przybysza oznacza to szczęście, jak zrobi to szczur albinos - wielkie szczęście. Szczury biegają pośród wielkich mis z mlekiem, oblegają schody, śpią w ażurowych zdobieniach ścian, wspinają się po marmurowych filarach, a także...po ludziach. Co ciekawe, jak nadepcze się szczura oznacza to wielkie nieszczęście...dla portfela rozdeptującego - trzeba wtedy ufundować w odszkodowaniu figurkę złotego szczura.

www.realmarykingsclose.com www.realmarykingsclose.com www.realmarykingsclose.com

Mary King's Close, Edynburg

W Mary King's Close można zobaczyć, jak mieszkali ludzie w Edynburgu w XVI-XIX wieku. To stary rejon miasta z fragmentami średniowiecznych kamienic, korytarzy i ulic, które zostały niegdyś zamurowane. Przez kilkaset lat miejsce to było zupełnie zapomniane, ale odkryto je przypadkiem w 1989 roku. Wykopaliska zakończono w 2003 roku i zostały otwarte dla turystów. Dziś, miejsce to uważane jest za jedno z najbardziej nawiedzonych na świecie. Odwiedzają je nie tylko turyści chcący poznać historię Edynburga, ale także badacze zjawisk paranormalnych, a nawet łowcy duchów. Dlaczego? Jedna z legend opowiada, że kiedy do Szkocji dotarła dżuma zamurowano ulicę z dwóch stron wraz z jej mieszkańcami, a kiedy zaraza minęła i odmurowano wejście, znaleziono w środku 600 nieżywych osób i wiele martwych zwierząt. Dziś, na wycieczkach po Mary King"s Close przewodnik przebrany w strój z epoki opowiada mrożące krew w żyłach historie. Ludzie przybywający tu z całego świata, doświadczają dziwnych doznań. Widzą np. ducha małej dziewczynki, która płacze. W podziemiach jest nawet specjalny pokój, gdzie turyści zostawiają dla niej zabawki. Inni twierdzą, że zobaczyli cienie zwierząt bez głów. Znane są też relacje ludzi, którym w podziemiach robiło się nagle słabo.

Muzeum Mumii, Guanajuato, Meksyk Muzeum Mumii, Guanajuato, Meksyk Nyall & Maryanne/flickr.com

Muzeum Mumii w Guanajuato, Meksyk

W meksykańskim mieście Guanajuato znajduje się Muzeum Mumii. To miejsce dla osób o mocnych nerwach. W muzeum zgromadzono około stu ciał mężczyzn i kobiet, ludzi starych i dzieci, zmarłych z powodu epidemii cholery, która wybuchła w 1833 r. albo zamordowanych. Ich mumifikacja dokonała się w sposób naturalny, dzięki suchemu klimatowi i specyficznym właściwościom tutejszej gleby. Mumie z muzeum w Guanajuato zostały odkryte w 1865 r. Zwiedzający już na wejściu do muzeum witani są przez stojące w szklanych gablotach wyschnięte ludzkie ciała. Najwięcej emocji budzą mumie dzieci, mumia osoby zakopanej żywcem (na zdjęciu) i kobiety w ciąży.

Katakumby pod Paryżem Katakumby pod Paryżem Fot. Shutterstock

Paryż, Katakumby

"Zatrzymaj się! Tu zaczyna się imperium śmierci" - taki napis widnieje nad wejściem do tej części paryskich podziemnych korytarzy, która wypełniona jest po brzegi szczątkami ludzkich szkieletów. Zostały tu one zwiezione pod koniec XVIII wieku, podczas prób uporządkowania podziemi Paryża, w obawie przed zapadnięciem się miasta. Ktoś wpadł na pomysł, by zlikwidować przepełnione cmentarze wewnątrz miasta, a starymi szczątkami ludzkimi wypełnić puste kamieniołomy. Kości zwożono do katakumb przez następnych kilkadziesiąt lat, układając i aranżując je w segmenty według cmentarza, pochodzenia i roku, w którym zostały przewiezione. W sumie szacuje się, że do 1860 roku przeniesiono tu około 6 milionów szkieletów z Paryża i okolic... W katakumbach bywał m.in. Victor Hugo, który umieścił tu akcję swojej słynnej powieści "Nędznicy". Z kolei podczas II Wojny Światowej podziemia były miejscem spotkań konspiracyjnych francuskiego ruchu oporu.

Las Aokigahara, Japonia Las Aokigahara, Japonia keiokaiser/flickr.com

Las Aokigahara, Japonia

Las Aokigahara w Japonii jest zbiorowym grobem samobójców. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu u północno-zachodniego podnóża góry Fudżi. Las jest wyjątkowo gęsty, co sprawia, że panuje w nim nietypowa cisza. Regularnie pojawiają się informacje na temat ilości ciał samobójców znalezionych tu w danym roku. Las Aokigahara odwiedzają także turyści, których ciekawi jego mroczna sława. Ma się tutaj ciarki na plecach - na niektórych drzewach wiszą jeszcze pętle, na ziemi znaleźć można strzępy ubrań, rzeczy osobiste. Swą popularność wśród samobójców las zdobył dzięki dwóm książkom opublikowanym w roku 1960, m.in. "Nami no To" autorstwa Seicho Matsumoto, w której para kochanków popełnia samobójstwo właśnie w tym lesie. Co roku patrole przeczesują las w poszukiwaniu ciał, zazwyczaj powieszonych na drzewach, niejednokrotnie częściowo zjedzonych przez zwierzęta. Rząd przeprowadza kampanie w szkołach, mające na celu zmniejszenie liczby samobójstw. Przy wejściu do lasu umieszczono tablicę, na której zostało napisane: "Życie to najcenniejsza rzecz jaką posiadamy. Zastanów się jeszcze raz. Pomyśl o swojej rodzinie". Zamontowano także kamery, dzięki którym można śledzić potencjalnych samobójców. Więcej ludzi niż w lesie Aokigahara umiera tylko skacząc z mostu Golden Gate w San Francisco.

Bagno Manchac Swamp, Luizjana Bagno Manchac Swamp, Luizjana jkiel's buddy icon/flickr.com

Bagno Manchac Swamp, Luizjana

Bagno Manchac Swamp w Luizjanie to jedno z najbardziej przerażających miejsc w Stanach Zjednoczonych. Organizuje się tu nocne wycieczki, podczas których turyści pływają łodziami z pochodniami, nasłuchując głosów ofiar tsunami z 1915 roku. Przy okazji zobaczyć można wystające z wody oczy aligatorów, a powyginane drzewa wyglądają jak potwory. Związane z tym miejscem legendy dodatkowo podsycają strach turystów. Taka nocna eskapada nie jest dobra dla osób ze zbyt bujną wyobraźnią.

Czarnobyl Czarnobyl Fot. Shutterstock

Czarnobyl i Prypeć, Ukraina

Była elektrownia jądrowa w Czarnobylu stała się atrakcją turystyczną dla osób szukających mocniejszych wrażeń. Zwiedzający mogą podejść w towarzystwie przewodnika bezpośrednio do przykrytego sarkofagiem, zniszczonego reaktora nr 4. Poza byłą elektrownią atomową zwiedza się także wysiedlone po katastrofie miasto Prypeć. W dniu wybuchu, 26 kwietnia 1986 r., ludzie opuszczali swoje domy w pośpiechu, zostawiając większość dobytku. W budynkach wciąż znajdują się porozrzucane zabawki, maski gazowe, meble. W Prypeci panuje przerażająca cisza, a teren opanowuje dzika przyroda. Turyści mogą obejrzeć m.in. straszące pustkami bloki, opuszczony kościół, szkołę, wesołe miasteczko, szpital, teatr. Po pełnej wrażeń wycieczce istnieje możliwość zjedzenia posiłku w dawnej pracowniczej stołówce. Obecność w miejscu największej katastrofy ekologicznej, która spowodowała niewyobrażalne tragedie w promieniu tysięcy kilometrów, robi podobno duże wrażenie.

czarnobyl, prypeć, ukraina

Więcej o: