Zjednoczone Emiraty Arabskie - 10 rzeczy, które warto wiedzieć o ZEA

Splendor, blichtr, luksus i aż kilka obiektów na listach "naj... na świecie" - oto Zjednoczone Emiraty Arabskie
At.mosphere At.mosphere At.mosphere

Dubaj. At.mosphere - najwyżej położona restauracja na świecie

Wobraźcie sobie lunch w chmurach... W chmurach dosłownie, bo aż 118 metrów wyżej od Wieży Eiffla (restauracja At.mosphere znajduje się na wysokości 442 metrów).

Najwyżej położona restauracja na świecie - Atmosphere - znajduje się na 122. piętrze jednego z najwyższych budynków świata - Burdż Khalifa w Dubaju. Otwarta została w styczniu br.

Ciekawostką jest też fakt, iż wjechanie na piętro, na którym znajduje sie restauracja At.mosphere, zajmuje dokładnie 57 sekund.

Jak na Dubaj przystało, tanio niestety nie jest. Ceny dań zaczynają się średnio od 120 zł.

Ski Dubai Ski Dubai Ski Dubai, Fot. Seiplax/CC/Wikimedia

Dubaj. Ski Dubai, czyli narty na pustyni

Przesiąść się z wielbłąda na sanki? Zmienić temperaturę wokół siebie z 40 stopni na 2 na minusie? Można... Wystarczy zjechać na poziom zero w centrum handlowym Mall of the Emirates i zawitać do ośrodka Ski Dubai.

Ski Dubai to pierwszy ośrodek sportów zimowych na Bliskim Wschodzie. Ośrodek wybudowany został w hali przy centrum handlowym Mall of the Emirates w 2005 roku.

W środku znajduje się 5 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, a także strefa Freestyle dla snowboardzistów.

Hotel Emirates Palace Hotel Emirates Palace Hotel Emirates Palace, fot. Shutterstock

Abu Dabi. Hotel Emirates Palace - najbardziej luksusowy hotel na świecie

Pamiętacie hotel z filmu "Seks w wielkim mieście 2"? To hotel Emirates Palace. Między innymi dzięki filmowi, stał się jednym z najpopularniejszych na Bliskim Wschodzie. W dodatku, niezmiennie od 2005 r., jest na 1. miejscu listy najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Zaprojektowany został na wzór pałacu.

W hotelu znajdują się 302 pokoje "Deluxe luxury room", czyli pokoje "najbardziej luksusowego luksusu"  oraz 92 apartamenty. Każdemu gościowi przydziela się osobistego kamerdynera, który pomaga nawet przy zmianie ubioru.  Faktycznie... Najbardziej luksusowy luksus, jaki możemy sobie wyobrazić...

Dubaj, Burdż Al Arab Dubaj, Burdż Al Arab Dubaj, Burdż Al Arab

Dubaj. Hotel Burdż al-Arab

******* - tyle gwiazdek ma słynny (choć wcale nie najbardziej luksusowy!) hotel Burdż al-Arab w Dubaju.  Jest to jeden z kilku siedmiogwiazdkowych hoteli na świecie.

Hotel posiada jedynie apartamenty, których powierzchnia zaczyna się od 169 m2. Za nocleg w takim luksusie należy zapłacić około 20 000 PLN (cena za nocleg od osoby).

 

The World - Dubai The World - Dubai The World - Dubai, Fot. Nakheel, eikongraphia.com

Projekt "The world", czyli "Świat"

Projekt "The world" to 300 sztucznych wysp, które widziane z lotu ptaka, tworzą widok mapy świata. Wyspy usytuowane są u wybrzeży Dubaju.

Większość wysp została wystawiona na sprzedaż. Cena każdej z nich waha się między 10 a 45 milionów dolarów. Np. Etopię kupiła sobie słynna hollywoodzka para - Angelina Jolie i Brat Pitt.

 

Wyspy Palmowe Wyspy Palmowe Fot. Wikimedia

Wyspy Palmowe

Blisko 80 000 000 metrów sześciennych materiału skalnego zostało użytych do całkowitego usypania zespołu trzech największych sztucznych wysp na świecie. Wyspy Palmowe usypane są na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju. Na wyspach znajdują się prywatne wille, hotele, ekskluzywne butiki, SPA, mieszkania, obiekty handlowe i rozrywkowe.

Swój dom letniskowy na Palma Jumeirah (jedna z kompleksu trzech Wysp Palmowych) ma David Beckham.

topless topless Fot. Shutterstock

Dubaj. Ostrożnie z alkoholem, topless i ... pocałunkami

Mimo, że Dubaj jest jednym z najbardziej liberalnych miast w świecie arabskim, nie toleruje wszystkiego. Prawo jest bardzo restrykcyjne. Np. za picie alkoholu w miejscu publicznym można pójść do więzienia na długie lata. Nie należy też opalać się topless na plaży, ani całować w miejscu publicznym. Wszystko to może zostać uznane, jako brak szacunku do religii mułzumanów, jaką jest islam.

 

Zjednoczone Emiratu Arabskie. Zakupy!

Dla wielu turystów Zjednoczone Emiraty Arabskie to także synonim zakupów. W samym Dubaju istnieje kilkanaście dużych centrów handlowych, w tym jedno największe na świecie - Dubai Mall.

Każdego roku, podczas miesięcznego festiwalu "Dubai Shopping Festival", sklepy oferują 30-40% rabaty. Festiwal rozpoczyna się każdego roku pod koniec stycznia.

Sklep Candylicious Sklep Candylicious Sklep Candylicious /Fot. candyliciousshop.com

Dubaj. Cukierkowy raj

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają już kilka obiektów na listach "największych na świecie"... Ale kto by pomyślał o... największym raju na świecie dla łasuchów? Jest nim sklep "Candylicious" - najwiekszy na świecie sklep ze słodyczami. Sklep "Candylicious" znajduje się oczywiście w największym na świecie centrum handlowym - Dubai Mall.

Zjednoczone Emiraty Arabskie. Shawarma

Okazuje się, że nie wszystko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest drogie. Wyjątkiem jest jedzenie typu fast food.

Najbardziej popularnym daniem jest "shawarma", która zasadniczo jest kebabem, tyle że z dodatkiem cynamonu i octu. Można ją kupić niemal wszędzie i kosztuje tylko dolara.

Zatem jeśli już więc wydamy majątek na noc w jednym z siedmiogwiazdkowych hoteli i przypadkiem zostanie nam jeszcze w portfelu kilka dolarów, głodowanie nam nie grozi...

 

Więcej o: