Aurora borealis - polowanie na zorzę polarną [PORADNIK PRZED PODRÓŻĄ]

Ci, którzy ją już widzieli, są zgodni: Aurora borealis, czyli zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie mogą ujrzeć ludzkie oczy. Ten niezwykły świetlny spektakl to niekwestionowany cud natury. Niewiarygodne kolory, blask i aura tajemnicy - Aurorę borealis trzeba zobaczyć choć jeden raz w życiu.
Aurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanada Aurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanada Fot. Shutterstock

Aurora borealis - polowanie na zorzę polarną

Trudno szukać drugiego równie spektakularnego i jakby nie z tego świata zjawiska, co zorze polarne. Ale ich powstanie nie ma nic wspólnego z magią. Zorza polarna, czyli Aurora borealis to zjawisko świetlne związane z przepływem prądu w jonosferze. Największe i jednocześnie najbardziej rozległe zorze pojawiają się warstwach atmosfery na wysokości od 70 do 300 kilometrów nad ziemią. Słońce jest aktywne, ale pozostaje poza widnokręgiem, więc obserwator cieszy się jedynie niesamowitym, kolorowym spektaklem. Zorza powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Wielkie ilości naładowanych cząstek tworzą tak zwany wiatr słoneczny. Gdy dotrze on nad ziemię, oddziałuje z ziemskim polem magnetycznym, a energię oddaje właśnie w postaci kwantów światła. To pozornie proste zjawisko jest jednak nadal przedmiotem badania naukowców - tworzą oni coraz nowsze modele przebiegu tego procesu. Dla widza jednak nie liczy się zwykle sam proces, ale jego niezwykłe efekty, które od lat są celem podróży na wysokie szerokości geograficzne, gdzie zwykle występują zorze polarne.

Niezwykłe spektakle, jakie stworzyła natura

Aurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanada Aurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanada Fot. Shutterstock

Aurora borealis. Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?

Aby móc prawdziwie rozkoszować się niesamowitym zjawiskiem świetlnym, jakim jest zorza polarna, należy udać się w okolice koła podbiegunowego. Choć w sprzyjających warunkach zorzę da się podziwiać w większości krajów skandynawskich, okołoskandynawskich i podbiegunowych, to Aurora borealis najokazalej prezentuje się na Alasce, Grenlandii, Islandii, w Norwegii, Laponii, Kanadzie i północnej części Rosji. Z uwagi na ogromne zainteresowanie tym niebywałym przeżyciem, niektóre z tych krajów - głównie Alaska i Norwegia - organizują specjalne wycieczki. W ich skład, poza oczywistym i niewątpliwie najciekawszym finałem, czyli oglądaniem zorzy polarnej, wchodzą różnorakie atrakcje, mające stanowić godny przedsmak nocnych wrażeń.

Polska. Najpiękniejsze miejsca - cuda natury

zorza polarna zorza polarna Fot. Shutterstock

Zorza polarna na Alasce

Podróżnicy chcący zobaczyć zorzę polarną na Alasce mogą to oczywiście zrobić na własną rękę lub wybierać spośród kilku form wycieczek organizowanych przez lokalne biura podróży. Najpopularniejsze są trzy rodzaje wycieczek: dwie z nich przewidują nocleg na kempingu w Coldfoot, trzecią opcją jest wieczorny wypad do Wiseman, gdzie zorza polarna jest pięknie widoczna. Na wycieczki z noclegiem składają się cztery dni i trzy noce lub trzy dni i dwie noce zapierającej dech w piersiach eksploracji terenów Alaski wraz z nocnym polowaniem na wyjątkowe zjawiska astronomiczne, w tym właśnie zorzę polarną. W ciągu dnia natomiast przewidziano różne atrakcje arktyczne, w skład których wchodzą wycieczki górskie, przejażdżki psim zaprzęgiem czy pozornie zwyczajne spacery, które w warunkach Alaski nie są już wcale takie zwyczajne. Noc z zorzą przypada wg planu na noc pierwszą. Uczestnicy mogą wybrać pośród kilku grup, które udają się w okolice Wiseman.

Wycieczki odbywają się między 19 września a 21 kwietnia, a ich koszt wynosi ok. 2,500 zł. Takie wycieczki polecane są jednak osobom, które wybierają się do Stanów Zjednoczonych na dłużej, bo choć sama eskapada jest wspaniała, to gdy dodać do niej koszt podróży z Polski do Coldfoot, łączna cena może stanowić zbyt duże wyzwanie dla kieszeni Polaków. Jednonocna przygoda to koszt dużo mniejszy - ledwie 225 zł, ale w tym przypadku może się nam to zwyczajnie nie opłacać.

Cuda świata. Islandia. Błękitna Laguna

Norwegia. Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych. Można je obserwować w Norwegii. Norwegia. Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych. Można je obserwować w Norwegii. Fot. Shutterstock

Zorza polarna w Europie: Norwegia

O wiele bliższym niż Alaska punktem, z którego także można obserwować polarne widowisko, jest Norwegia. Norwegia to nawet korzystniejsza lokalizacja, gdyż to właśnie nad Lofotami (słynnym norweskim archipelagiem) rozciąga się pas zórz polarnych, docierający aż do Przylądka Północnego. Więc aby zobaczyć zorzę w Norwegii, najlepiej wybrać się na jedną z wysp należących do Lofotów: Austvĺgřy, Ves Vestvĺgřy, Moskenesřya, Flakstadřya lub Gimsřya. Nie są to wprawdzie wszystkie wyspy wchodzące w skład norweskich Lofotów, jednak są największe i to tam najłatwiej o wygodne zakwaterowanie. Na wyspie Austvĺgřy znajduje się port Svolvćr i to właśnie w nim skupiona jest największa liczba mieszkańców. Według opinii turystów najlepszym hotelem w tej osadzie jest hotel Anker Brygge. Położony w bezpośrednim sąsiedztwie portu Hurtigruten, poza wycieczkami, rejsami i nocnymi atrakcjami na niebie, oferuje dzienne przyjemności takie jak gra w golfa, wspólne darty czy wizytę w hotelowej saunie. Bardzo miło zapowiada się możliwość zjedzenia posiłku na tarasie z widokiem na morze.

Ceny za apartament w hotelu Anker Brygge wahają się od 2490 do 1490 NOK (1400 - 850 zł). W niedalekiej okolicy znajduje się też Muzeum Wojny, które stanowić może interesujący punkt dziennego programu. To właśnie na pokładzie jednego ze statków Hurtigruten podziwiać można zorzę polarną.

Tańsze pokoje znaleźć można w Lofoten Summer Hotel. Usytuowany jest on tak naprawdę bardzo blisko Anker Brygge, a od wspomnianego Muzeum Wojny dzielą go niecałe cztery minuty spaceru. Trzeba jednak przyznać, że jaka cena - takie warunki, dlatego wybierając LSH musimy liczyć się z o wiele niższym, acz nadal przyzwoitym, standardem. W ramach atrakcji oferowanych przez obsługę hotelu można udać się na wycieczkę rowerową, połowić ryby czy też wybrać się na nietypowy rejs - tzw. safari łodzią. Ceny za pokój (jedno- lub dwuosobowy) w Lofoten Summer Hotel wynoszą od 935 NOK do 580 NOK (529-330 zł). Jest to propozycja idealna dla osób, które chcą zasmakować w typowym życiu nadmorskim, co wydaje się być utrudnione w warunkach luksusowych hoteli i pensjonatów, które przygotowywane są zgodnie ze światowymi standardami, gubiąc przy okazji indywidualne cechy miejsca, w którym się znajdują.

Izrael, Jordania. Morze Martwe - cud natury

Aurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanada Aurora borealis, zorza polarna, norwegia, islandia, kanada Fot. Shutterstock

Zorza polarna w Europie: Norwegia

Na wyspie od czterech lat funkcjonuje także centrum obserwacji zórz polarnych, założone przez dwoje Holendrów, którzy zachwycili się zjawiskiem Aurory borealis i postanowili ułatwić innym podzielenie tego zachwytu. By tam dotrzeć, należy udać się najpierw do Oslo i stamtąd dolecieć na miejsce samolotem (lot trwa nieco ponad godzinę) lub dojechać pociągiem (cena za bilet w jedną stronę to 199 nok, czyli ok. 114 zł) do Bodř a następnie, także wybierając między pociągiem, samolotem lub łodzią (z portu Hurtigruten rejs trwa ok. 6 godzin, łodzią ekspresową - ok. 3,5), do wspomnianego już Svolvćr. Stamtąd już jeździ autobus lub taksówka do Laukvik. Odległość dzieląca te dwa miasta to 35 km. Strona Polarlightcenter nie informuje o najkorzystniejszej trasie, gdyby ktoś zechciał wybrać się do nich samochodem. Warunki mieszkalne, oferowane przez centrum, są typowo "domowe" - bliżej im do standardu pensjonatu niż hotelu. Za 450-350 NOK (pokój dwu- lub jednoosobowy), czyli 250-200 zł. Właściciele, poza pokojami z dostępem do kuchni, gwarantują odkrycie przed swoimi gośćmi interesujących okolic, a także lokalnych skarbów Norwegii.

Największym z nich jest oczywiście wspaniały widok nocą na zorzę polarną - Polarlightcenter specjalizuje się przecież w temacie obserwacji tego zjawiska, dlatego jest na nie świetnie przygotowane. Wybierając się na nocne oglądanie zorzy polarnej należy pamiętać o przygotowaniu swoich aparatów na takie wyzwanie - wielu turystów nie jest w stanie utrwalić wspomnień, gdyż ich aparaty nie są przystosowane do prawidłowego i szczegółowego uwieczniania zorzy.

10 wodnych cudów świata (ZDJĘCIA)

zorza polarna zorza polarna Fot. Shutterstock

Zorza polarna: Rosja, Murmańsk

Jeśli nie uda nam się dotrzeć do Norwegii, to warto się wybrać do rosyjskiego Murmańska, gdzie można uszczknąć nieco z norweskich atrakcji. Położone nieopodal granicy rosyjsko-norweskiej miasto nie gwarantuje wprawdzie tak doskonałego widoku na zorzę polarną, jak sama Norwegia (czasami zorza nad Murmańskiem widoczna jest w niewielkim stopniu lub wcale), jednak stanowi najbliższy nam przystanek na trasie łowców tego zjawiska.

Turyści przybywający do Murmańska mogą wybrać jeden z ośmiu hoteli. W opiniach bywalców najkorzystniej prezentuje się Park Inn Poliarnie Zori, znajdujący się w samym centrum miasta. Wysokie noty wynikają z prostego faktu - jest to hotel o standardzie luksusowym, choć tu czeka nas miła niespodzianka. Ceny nie są aż tak wygórowane: noc w najdroższym z pokoi kosztuje 6240 RUB, czyli nieco ponad 650 zł. Najtańszy, jednoosobowy pokój kosztuje 3888 RUB, tj. ok. 400 zł. Jak na czterogwiazdkowy hotel w centrum miasta - nie jest tak źle. Goście mogą liczyć na wysokiej klasy obsługę, relaks w saunie, basenie lub jacuzzi, a nocą udać się na oglądanie zorzy polarnej.

Park Inn Poliarnie Zori to najdroższy hotel w Murmańsku - ceny pozostałych są niższe. Nieopodal stacji kolejowej znajduje się S-Terminal Hostel, oferujący pokoje cztero- oraz dwuosobowe w cenach od 4300 RUB do 1700 RUB, co równe jest 455-180 zł. W cenę wliczone jest śniadanie. Dużym plusem hostelu jest jego usytuowanie - w pobliżu znajduje się centrum sportowe, a serce miasta, wraz ze stacją kolejową, oddalone jest o niewiele ponad 3 km.

Niezależnie od tego, jaki wariant podróży wybierzemy, możemy liczyć na to, że luksus obserwacji zorzy polarnej zawsze pozostanie na tym samym poziomie - absolutnego cudu przyrody.

Namibia - cuda Afryki w kolorach ochry

Więcej o: