Sylwester 2011 w Europie. W rytmie walca i rock'n'rolla

Cygańska orkiestra, procesja z pochodniami, kąpiele w rzece i potańcówka dla singli - europejskie miasta prześcigają się w wymyślaniu sylwestrowych atrakcji - Austria, Czechy, Londyn i inne propozycje.
Sylwestrowe fajerwerki Sylwestrowe fajerwerki Fot. Shutterstock

Sylwester 2011. Austria

Muzyka na żywo, świąteczne pyszności oraz fajerwerki nad twierdzą Hohensalzburg - takie atrakcje szykuje na pożegnanie starego roku Salzburg. Na scenie na placu Residence zagrają liczne zespoły i didżeje (www.salzburg.info).

W Linzu na Hauptplatz potańczymy w rytm rock'n'rolla z lat 50. i 60. oraz musicalowych przebojów - "Grease", "Hair", "Rocky Horror Show". Gwiazdą wieczoru będzie zespół Traumfabrik z Linzu, www.linz.at .

W Grazu bawimy się na Hauptplatz. Zbudowane specjalnie z tej okazji noworoczne miasteczko zapewni wszystko, co potrzebne świętującym, m.in. jadło i napoje. Sylwestrowe Mega Party potrwa aż do 4 rano. A o północy jak zwykle stare miasto rozświetlą sztuczne ognie. Na Mariahilerplatz odbędą się: impreza dla singli (29 grudnia), dla farmerów (30 grudnia) oraz bieg noworoczny (31 grudnia). W ostatni dzień roku miasto zaprasza również na płatne spacery z przewodnikiem (zbiórka przy Graz Tourismus Information, Herrengasse 16), podczas których odkryjemy m.in. tutejsze kulinarne wspaniałości, (www.graztourismus.at).

W Wiedniu 31 grudnia najważniejszym wydarzeniem jest tzw. "Ścieżka sylwestrowa" (Silvesterpfad) wokół ratusza na starym mieście. Na "przystankach" posłuchamy walców, operetek, rocka, popu, muzyki ludowej, obejrzymy najróżniejsze pokazy oraz pokrzepimy się ponczem i świątecznymi przysmakami. A pierwszy poranek Nowego Roku powitamy specjalnie skomponowanym śniadaniem łagodzącym kaca (serwują je niemal wszystkie kawiarnie), by potem udać się na Rathausplatz i obejrzeć na telebimie noworoczny koncert Wiedeńskich Filharmoników (www.wien.info). W sylwestra o północy cała Austria zwyczajowo zatańczy walca "Nad pięknym modrym Dunajem".

Praga, Sylwester Praga, Sylwester Fot. Shutterstock

Sylwester 2011. Czechy

Najwięcej dziać się będzie w Pradze. Mieszkańcy i turyści będą czekać na wybicie północy na Rynku Starego Miasta. Czas umilą tancerze, zespoły muzyczne, kabareciarze. Przez całą noc czynne będą stoiska z grzanym winem, gorącym miodem, grogiem, piwem i kiełbaskami. O północy niebo rozświetlą sztuczne ognie. Sylwestrowy wieczór można też spędzić w słynnym czarnym teatrze (www.laterna.cz), na rejsie łodzią po Wełtawie (www.prazskebenatky.cz), w Operze Narodowej na przedstawieniu "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa albo w jednym z klubów lub dyskotek - do najpopularniejszych należą Lucerna Music Bar, Lávka, Sasazu.

Madera, fajerwerki, nowy rok Madera, fajerwerki, nowy rok Fot. Shutterstock

Sylwester 2011. Portugalia

Jak co roku w Lizbonie odbędą się koncerty gwiazd i pokaz ogni sztucznych (szczegóły wkrótce na: www.visitlisboa.com). Corocznym wydarzeniem jest także Bieg Świętego Sylwestra, w którym każdy może wziąć udział, co - jak wierzą lizbończycy - zapewni powodzenie w nowym roku. Start o godz. 18 na placu Restauradores, dystans 5 i 10 km plus bieg dla dzieci.

Stolica Madery Funchal powita Nowy Rok spektakularnym pokazem sztucznych ogni (w 2006 r. uznanym przez Księgę Rekordów Guinnessa za największe widowisko pirotechniczne na świecie). 31 grudnia w katedrze zabrzmi msza "Te Deum".

Budapeszt, węgry Budapeszt, węgry Fot. Shutterstock

Sylwester 2011. Węgry

Tradycyjnie 30 grudnia w sali Congress & World Trade Center w Budapeszcie galowy koncert da stuosobowa orkiestra cygańska Hundre Member.W jej wykonaniu usłyszymy utwory Liszta, Brahmsa, Rossiniego, Bizeta, Straussa, Chaczaturiana oraz kompozytorów węgierskich. W cenę biletu (56-115 euro) wliczono poczęstunek i wino.

A w sylwestra miasto zaprasza na darmowe koncerty na trzech scenach pod chmurką i fajerwerki o północy.

Londyn, sylwester, nowy rok, fajerwerki Londyn, sylwester, nowy rok, fajerwerki Fot. Shutterstock

Sylwester 2011. Wielka Brytania

Największą atrakcją sylwestrowej nocy w Londynie jest pokaz sztucznych ogni przy London Eye - widokowym kole przypominającym diabelski młyn na południowym brzegu Tamizy. Co roku przyciąga on ok. 250 tys. widzów, a najlepsze punkty widokowe (mosty Westminster, Waterloo, Hungerford i Lambeth, stacje Victoria Embankment i South Bank oraz brzeg Tamizy naprzeciw London Eye) są oblężone już na kilka godzin przed północą. Może więc warto zawczasu pomyśleć o zaokrętowaniu się na jeden z licznych statków kursujących po rzece? Pamiętajmy, że bez wcześniejszej rezerwacji trudno będzie dostać się do klubów, barów, pubów i restauracji.

Huczne, trwające kilka dni powitanie Nowego Roku zwane Hogmanay to tradycja Szkocji. W Edynburgu 30 grudnia wieczorem z Parliament Square ruszy procesja z pochodniami (Torchlight Procession), która zakończy się pokazem fajerwerków na wzgórzu Calton Hill. 31 grudnia miasto zaprasza na Street Party - koncerty i zabawę pod gołym niebem, wstęp - 15 funtów. Za najlepsze antidotum na kaca uchodzi zanurzenie się rankiem 1 stycznia w lodowatych wodach rzeki Forth (tzw. Loony Dook). Inne atrakcje to m.in.: gry zespołowe wymyślone przez szkockich artystów, koncerty muzyki Haendla i Mozarta w katedrze St. Giles, tańce w rytm tradycyjnej szkockiej muzyki i lokalne specjały.

Częścią Hogmanay jest także Fireball Festival w Stonehaven na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji. Jego uczestnicy podczas nocnego pochodu staromiejską High Street wymachują płonącymi kulami przymocowanymi do długich sznurów (www.stonehavenfireballs.co.uk).

Artykuł pochodzi z "Gazeta Turystyka", sobotniego dodatku do Gazety Wyborczej

Więcej o: