Narty. Alpy Austriackie

Austrackie Alpy - pełne strzelistych szczytów i idealnych warunków dla fanów narciarstwa (a także innych sportów zimowych)
Schladming Schladming Schladming , Fot. Shutterstock

Alpy Austriackie. Wokół gór Dachstein: Schladming

W 1982 r. w Schladming odbyły się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Miasto stara się o prawo ponownej organizacji mistrzostw w 2011 r. i corocznie gości słynny męski Nocny Slalom. Cztery okoliczne górskie ośrodki narciarskie łączy 120 km niezagrożonych lawinami nartostrad, sieć kolejek linowych i wyciągów. Na lodowcu Dachstein trenuje systematycznie około 30 narodowych drużyn narciarstwa biegowego. Inne dostępne w Dachstein formy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu to: golf, paralotniarstwo, kolarstwo górskie, wspinaczka i spływy rzeczne. Osoby, którym obcy jest lęk wysokości, mogą popatrzeć na miasto z lotu ptaka ze wspaniałej platformy widokowej, umieszczonej na wysokości 2700 m n.p.m.

(codz.; 03687/81241; www.dachsteinletscher.at). Ramsau, sąsiednia miejscowość, do której prowadzi kręta droga na północ, przekształciła się ostatnio w piękny ośrodek wypoczynkowy. W 1999 r. odbyły się tu mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W cieplejszych miesiącach cały region jest znakomitym terenem dla wycieczek w wyższe i niższe partie gór.

Zell am See Zell am See Zell am See, fot. Shutterstock

Alpy Austriackie. Zell am See i dolina Saalach

Na niewielkim wzgórzu aluwialnym, w otoczeniu ładnego krajobrazu zachodniego brzegu jeziora, usadowiło się Zell am See, główne miasto Pinzgau i brama Parku Narodowego Wysokich Taurow (Nationalpark Hohe Tauern). To także centrum Europejskiego Regionu Sportowego Kaprun-Zell-Saalbach, mające do zaoferowania mnóstwo atrakcji - chociaż nie tyle, co pobliskie Saalbach czy Kaprun. W Zell działa tylko jedna kolejka linowa, wjeżdżająca na liczący 1964 m n.p.m. Schmittenhöhe, z którego roztacza się wspaniały widok na Pinzgau i majestatyczne śnieżne szczyty Wysokich Taurow oraz masyw Grossglockner.

Zima Zell am See bez reszty okupują fani narciarstwa. Od grudnia do kwietnia panują tam idealne warunki śniegowe.

Schmiedinger Kees Schmiedinger Kees Schmiedinger Kees, fot. Shutterstock

Alpy Austriackie. W Górnym Pinzgau

Główną atrakcją Europejskiego Regionu Sportowego wokół Zell am See jest największy całoroczny stok narciarski w Austrii - Schmiedinger Kees, położony poniżej skalistego szczytu Kitzsteinhorn (3203 m). Dzięki niemu mała alpejska wioska Kaprun, usadowiona u wylotu doliny o tej samej nazwie, kilka kilometrów na południe od Zell am See, stała się sławna, jeżli nie na całym świecie, to przynajmniej w świecie narciarzy (chętnie odwiedzana jest również przez Polaków). W celu zapewnienia dostępu do tego sportowego raju trzeba było wybudować na lodowcu trzy odcinki kolei linowej. Kursuje ona przez stacje pośrednie w Salzburger Hütte (1897 m) i ośrodku alpejskim (2452 m) do stacji górskiej (3029 m) na grzbiecie Kitzsteinhorn.

Dojazd na najsławniejszą górę Pinzgau dostarcza przeżyć nawet turystom, którzy nie mają aspiracji zdobywania wielkich szczytów. Z górnej stacji kolei można dojść szlakiem na wierzchołek Kitzsteinhorn.

Tyrol Tyrol fot. Shutterstock

Alpy Austriackie. Tyrol

Do ośrodków narciarskich w stromych górach tego sławnego zachodniego regionu Austrii każdej zimy ściągają miliony gości, ale latem wciąż można tu odnaleźć prawdziwy spokój.

Słowa popularnej piosenki mówią, że Innsbruck, stolica Tyrolu, jest "pięknym alpejskim miastem". I tak jest w istocie, wystarczy tylko popatrzeć na zabytkowe średniowieczne centrum w imponującym otoczeniu górskich szczytów - taki opis jest najzupełniej zgodny z prawdą. Za panowania cesarza Maksymiliana i cesarzowej Marii Teresy okoliczne szczyty były gwarancją, że niewiele może się tu zmienić. Od północy łańcuch Karwendel wznosi się na ponad 2000 m ponad miastem, a na południu ograniczają je dwa bliźniacze charakterystyczne masywy: Patscherkofel i Nockspitze.

Pierwszą osobą, ktora dostrzegła wielorakie zalety ukrytego wśród gór Innsbrucku, był cesarz Maksymilian I. Rezydencja tyrolskiej gałęzi Habsburgów przeniosła się z Merano (obecnie we Włoszech) nad rzekę Inn w 1420 r. i Maksymilian był pierwszym władcą, który rzeczywiście miał tu swój dwór, kiedy wstępował na tron w 1493 r. Najtrwalszym śladem, jaki po sobie pozostawił, jest wybudowany na jego zamówienie imponujący renesansowy pomnik w Hofkirche. Maria Teresa również wprowadziła do Innsbrucku splendor dworskiego życia: zleciła rozbudowę starej królewskiej rezydencji (Hofburga), a dla upamiętnienia małżeństwa syna Leopolda z Marią Ludwiką - budowę łuku triumfalnego.

Kitzbühel Kitzbühel Kitzbühel, fot. Shutterstock

Alpy Austriackie. Tyrol: Kitzbühel i sport

Sława miejscowości Kitzbühel (40 km na południowy wschód od Kufstein), jako modnego ośrodka sportów zimowych, trwa co najmniej od czasów olimpijskiego zwycięstwa pochodzącego stąd Toniego Sailera, zdobywcy trzech złotych medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d'Ampezzo w 1956 r. Oprócz tego sławne zawody w Hahnenkamm ściągają na tereny narciarskie w okolicy Kitzbühel największych entuzjastów narciarstwa z całego świata. Jest tam ponad 50 stoków i niezliczone pierwszorzędne trasy zjazdowe.

Kitzbühel mogło zasłynąć jako ośrodek sportów zimowych przede wszystkim dzięki okolicznym górom, zwłaszcza Kitzbüheler Horn na wschodzie i Hahnenkamm na zachodzie. Latem stosunkowo zaciszne Alpy Kitzbühelskie zapraszają na wiele górskich szlaków. Jeżeli ktoś woli, żeby stoki były bardziej strome, góry bardziej skaliste, a podejścia trudniejsze, powinien wybrać się na wapienne szczyty łańcucha Wilder Kaiser na północy. Urok obszernej niecki kitzbühelskiej najlepiej widać wtedy, gdy góry oświetlone promieniami zachodzącego słońca odbijają się w ciemnych wodach położonego na wrzosowiskach Schwarzer See, na północ od miasta.

Seefeld Seefeld fot. Shutterstock

Alpy Austriackie. Tyrol: Seefeld

Seefeld

Pośrodku płaskowyżu leży Seefeld, znany ośrodek sportów zimowych i tyrolska stolica narciarstwa biegowego.

Po przejechaniu ok. 35 km na północny zachód przed oczami podróżnych otwiera się widok na niezwykłą nieckę leżącą na wysokości 1000 m n.p.m. Na jej obszarze kolejno rozlokowały się ośrodki wypoczynkowe: Biberwier, Lermoos i Ehrwald. Wszystkie są znakomitymi bazami wypadowymi długich górskich wycieczek.  Z Ehrwaldu można wjechać na Zugspitze od strony Tyrolu kolejką linowa.

Arlberg Arlberg Fot. Shutterstock

Alpy Austriackie. Przełęcz Arlberg

Narciarze zapewnili międzynarodowa sławę również Arlbergowi. Okolica była kiedyś usiana zwykłymi stokami porośniętymi sosnowym lasem, ale potem zmieniła się w olbrzymi raj sportów zimowych. Znajdują się tu: St Anton am Arlberg (30 km na zachód od Landeck), Zürs (15 km dalej na zachód) i Lech (5 km za Zürs).

Klub Narciarski w St Christoph w Arlbergu założono w 1901 r., a Hannes Schneider ze Stuben zaczął adaptować techniki skandynawskie, tak aby odpowiadały warunkom alpejskim. Stefan Kruckenhauser opracował skrót równoległy  obecnie praktykowany na całym świecie  oraz wedel (skręt na krótkim odcinku), co sprawiło, że jazda na nartach stała się dziecinnie prosta.

Szczęście narciarzy jeszcze całkiem niedawno było zmorą kierowców. Zimą przełęcz Arlberg, na wysokości 1795 m n.p.m., często zamykano z powodu zasp śnieżnych i zagrożenia lawinowego. Dopiero od 1978 r. istnieje tunel drogowy o długości blisko 14 km, umożliwiający przejazd bez względu na porę roku. Dzięki niemu kierowcy mogą przez cały czas spokojnie podziwiać szerokie alpejskie łąki oraz tunele i korytarze lawinowe w drodze na Flexen. Mogą również nacieszyć oczy olśniewającymi widokami, jadąc w dół do Klostertal i w kierunku ładnej miejscowości Stuben am Arlberg.

narty narty Fot. Shutterstock

Alpy Austriackie: stoki

Goście przyjeżdżający dzisiaj do Austrii nie zjawiają się już tylko dla ?zwykłych? nart: przyjeżdżają na tobogany, bobsleje, narty biegowe, curling, także do szkółek snowboardowych. Wszystko to jest
dostępne w 190 rejonach. Szczegółowych informacji udzielają biura informacji turystycznej.

Kraj Salzburski:

Bad Gastein
51 wyciągów, 200 km nartostrad
Miejscowość uzdrowiskowa z ogromną liczbą długich nartostrad i stoków dla zaawansowanych.


Obertauern
26 wyciągów, 150 km nartostrad
Blok mieszkań do wynajęcia, zbudowany dla wykorzystania pewnego śniegu na przełęczy Tauern.
Większość tras krótkich średniej trudności. Tereny biegowe.

Saalbach-Hinterglemm
60 wyciagów, 200 km nartostrad
Wiele rodzajów nartostrad i dobry śnieg w wiejskiej okolicy. Mnóstwo szlaków.

Saalfelden
5 wyciągów, 14 km nartostrad
Ulubiony ośrodek narciarstwa biegowego; ok. 80 km szlaków.

St Michael in Lungau
11 wyciągów, 60 km nartostrad
Nowoczesny ośrodek niedaleko podnóża góry Katschbert i tunelu do Włoch.

Zachodni Dachstein/Tennengau
61 wyciągów, 195 km nartostrad
Kilka ośrodków, m.in. St Martin i Annaberg. Ponad 200 km tras biegowych.

Zell am See-Kaprun
55 wyciągów, 130 km nartostrad
Piękne miasto nad jeziorem. Trasy strome i dla średnio zaawansowanych.

Tyrol:

Innsbruck/Igls
7 wyciągów, 25 km nartostrad
Teren bardziej dla wędrowców, ale kilka zjazdów jest naprawdę pięknych.

Kitzbühel
60 wyciągów, 158 km nartostrad
Atrakcyjne, popularne miasto, gdzie wiele się dzieje nie tylko w górach. Wybór średnio trudnych nartostrad.

Neustift
28 wyciągów, 68 km nartostrad
Miejscowość w dolinie Stupai o charakterze wiejskim, popularna również wśród snowboardzistów.
Lodowiec, na którym można jeździć latem.

St Anton am Arlberg
37 wyciągów, 260 km nartostrad
Ośrodek sławny na całym świecie. Znakomite miejsca après-ski, coroczny Puchar Świata, kilka nartostrad dla zaawansowanych.

St Johann w Tyrolu
18 wyciągów, 60 km nartostrad
Urocza wieś; nauka jazdy na nartach i snowboardzie; barwne życie nocne. Trasy niezbyt trudne.

Seefeld w Tyrolu
14 wyciągów, 25 km nartostrad
Miejsce dla amatorów narciarstwa biegowego ? ponad 100 km tras.

Vorarlberg:

Lech am Arlberg
85 wyciągów, 260 km nartostrad
Ładny, ale drogi ośrodek. Trasy średniej trudności. Także trasy terenowe. Słynna scena rozrywek
après-ski.

Więcej o: