Wakacje z psem i kotem - poradnik praktyczny

Urlop z psem lub kotem? Wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji bez swojego pupila. Choćby dlatego, że trudno jest znaleźć dobrą opiekę dla zwierzaka, gdy my jesteśmy poza domem - hotele nie zawsze stanowią dobre rozwiązanie, a ponadto zwierzę po prostu tęskni. Podróżowanie z psem, kotem, a nawet świnką morską czy chomikiem może być znacznie prostsze, niż nam się wydaje. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami podróżowania z psem lub kotem oraz przepisami obowiązującymi w różnych krajach świata.
pies, podróż z psem pies, podróż z psem Fot. Shutterstock

Wakacje z psem i kotem. Bezpieczna podróż z psem lub kotem

Decydując się na podróż samochodem ze zwierzęciem musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie karmmy zwierzaka przed samym wyjazdem - dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek podczas podróży. Zawsze zapewnijmy mu za to zapas świeżej wody. Jeżeli wiemy na pewno, że pupil bardzo źle znosi jazdę samochodem, wówczas skorzystajmy z porady weterynarza. Pomocny może okazać się środek uspokajający oraz lek na chorobę lokomocyjną. Małe zwierzaki należy przewozić w specjalnie do tego przeznaczonych kojcach lub transporterach. Duże psy powinniśmy przypiąć specjalnymi szelkami, dopinanymi do pasów bezpieczeństwa (można je kupić w każdym sklepie zoologicznym, koszt ok. 30 zł). Takie szelki na pewno zwiększą bezpieczeństwo podróży zwierzęcia. Ważne jest także, aby pies lub kot był na smyczy, by podczas postoju sam nie wybiegł na ulicę. Jeżeli posiadamy auto typu kombi, wówczas najwygodniej jest przewozić zwierzę w przestrzeni bagażowej, wykładając ją wcześniej matą antypoślizgową i kocem. Specjalną matę można położyć także na tylne siedzenia. Dzięki temu nasz pupil nie zniszczy tapicerki (koszt takiej maty wynosi ok. 200 zł). Warto także kupić osłony przeciwsłoneczne na szyby, dzięki którym w samochodzie nie będzie tak gorąco. Zapewnijmy także czworonogowi dostęp do świeżego powietrza, oczywiście w rozsądny sposób. Pies wystawiający głowę przez okno to bardzo sympatyczny widok, jednak taka "przyjemność" może się dla niego źle skończyć, np. infekcją uszu, dlatego też lepiej nie fundujmy mu takiej frajdy. Róbmy częste postoje - najlepiej co godzinę (maksymalnie dwie), by pies lub kot mógł rozprostować łapy, załatwił swoje potrzeby oraz po prostu odpoczął (podróż bardzo go męczy). Kot musi być przewożony w specjalnym transporterze (zrezygnujmy raczej z koszyków). Nie należy on jednak do zbyt wielkich amatorów podróży, dlatego warto już od małego przyzwyczajać swojego kota do wycieczek (także dla własnego dobra - bez wcześniejszego przygotowania, kot w samochodzie może nas zamęczyć swoimi jękami).

Podróż z psem Podróż z psem Fot. Shutterstock

Podróż z psem i kotem zgodnie z prawem

W większości krajów Unii Europejskiej obowiązują zharmonizowane przepisy dotyczące przewozu kotów, psów i fretek. Dzięki temu z zabraniem domowego zwierzaka na zagraniczne wakacje nie ma większych trudności. O czym nie możemy zapomnieć? Przede wszystkim o tym, że nasz pupil musi mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, elektroniczny chip (lub czytelny tatuaż) oraz paszport zwierzęcia domowego. Podróżując do Irlandii, na Maltę, do Szwecji lub Wielkiej Brytanii musimy wyposażyć się w dokumenty potwierdzające badanie dotyczące skuteczności szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz zaświadczenia o leczeniu przeciwkleszczowym i przeciw tasiemcowi bąblowcowemu. Komisja Europejska zaleca także, by przed każdą podróżą z psem lub kotem skonsultować się z weterynarzem oraz poinformować go do jakiego kraju się wybieramy. W przypadku innych zwierząt niż koty, psy i fretki, każdy kraj UE posiada własne przepisy krajowe. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_holidays/animals_pl.htm.

pies, podróż z psem pies, podróż z psem Fot. Shutterstock

Podróż z psem lub kotem - paszport dla psa i kota

Wyrobienie paszportu dla psa lub kota nie wymaga na szczęście wiele trudu. Wystarczy, by zwierzak był czytelnie oznakowany (trwały tatuaż lub wszczepiony specjalny chip). Sam zabieg chipowania przeprowadza uprawniony do tego lekarzy weterynarii. Zabieg jest bezbolesny, a wszczepiony pod skórę mikroprocesor całkowicie obojętny dla organizmu zwierzęcia i nie przemieszcza się po ciele. Koszt założenia chipu waha się od 50 do 100 zł. Taka forma oznakowania daje nie tylko możliwość wyrobienia zwierzęciu paszportu, ale także jest pomocna w sytuacji zaginięcia zwierzaka, jego ucieczki czy kradzieży. Dzięki mikroprocesorowi można uzyskać szybki dostęp do bazy danych w większości klinik na terenie Unii Europejskiej. Warto też wiedzieć, że Wielka Brytania oraz Irlandia nie uznają tatuażu jako formy trwałego oznakowania, a czworonóg musi posiadać chip. W Szwecji uznawany jest tatuaż, ale zwierzę musi posiadać również aktualne wyniki krwi oraz zaświadczenie o skuteczności szczepionki na wściekliznę. Zarówno w Wielkiej Brytanii, Irlandii, jaki i w Szwecji oraz Finlandii niedozwolone jest przewożenie zwierząt poniżej 3 miesiąca życia, a w Belgii i Słowacji obowiązują specjalne procedury dotyczące tak młodych zwierząt. Paszport wystawić mogą specjalnie do tego uprawnieni lekarze weterynarii. Informacje, które zapisane są w tym dokumencie, to: imię, nazwisko i dokładny adres opiekuna, opis zwierzaka, informacja o chipie (numer, data wszczepienia) lub tatuażu (w przypadku braku chipu - numer oraz data nadania), informacje o szczepieniach przeciw wściekliźnie, informacje o odrobaczaniu i profilaktyce przeciw kleszczom. W paszporcie możemy zamieścić zdjęcie zwierzęcia, choć nie jest to obowiązkowe. Jeżeli chcemy z pupilem wybrać się do kraju nienależącego do Unii Europejskiej, wówczas wystarczy nam świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli po drodze do takiego kraju będziemy musieli przekraczać granice krajów zrzeszonych, to paszport jest niezbędny. Z dokumentu tego korzystać możemy również w przypadku podróży do lub z jednego z krajów sąsiadujących z UE, jeżeli jego przepisy dotyczące wścieklizny są zgodne ze przepisami UE. Dotyczy to takich krajów jak: Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria i Państwo Watykańskie.

Podróż ze zwierzęciem. Króliki, chomiki, świnki morskie - małe, ale wymagające

Króliki, świnki morskie czy chomiki należy przewozić w specjalnie do tego przeznaczonych transporterkach. Zwierzakowi należy zapewnić maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Jeżeli wiemy, że nasze zwierzątko nie lubi podróżować, to zaoszczędźmy mu dodatkowego stresu i nie zabierajmy go w dalekie wyprawy, bo może się to skończyć dla niego nawet tragicznie. Podczas podróży zwierzę musi mieć dostęp do wody oraz jedzenia. Kiedy dotrzemy już na miejsce, dajmy mu odpocząć i pozostawmy na jakiś czas w spokoju, by mogło się oswoić z nowym otoczeniem. Jeżeli nasze małe zwierzątko zamierzamy zabrać w podróż poza granice Polski, wówczas musimy zapoznać się z przepisami, jakie obowiązują w danym kraju. Informacje takie otrzymamy m.in. w ambasadzie. W większości krajów jedynym wymaganym dokumentem jest zaświadczenie o zdrowiu zwierzęcia wystawiane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii (PIW). Świadectwo zdrowia wystawiane przez służby weterynaryjne jest ważne tylko 10 dni, dlatego też wszelkie formalności warto załatwiać w czasie nie dłuższym niż 3 dni przed wyjazdem. Jeśli zwierzę będzie wracało w ciągu 10 dni, powrót nastąpi na to samo świadectwo. Jeżeli jednak pobyt się przedłuży, podobne dokumenty należy załatwić po drugiej stronie granicy.

pies, podróż z psem pies, podróż z psem Fot. Shutterstock

Podróż z psem lub kotem. Pies, który latał samolotem

Planując podróż samolotem z psem lub kotem jeszcze przed rezerwacją biletu musimy dowiedzieć się, jakie zasady przewozu zwierząt obowiązują dla danej linii lotniczej. Zazwyczaj jednak reguły i przepisy są podobne. Zwierzę należy umieścić w bezpiecznym pudełku lub specjalnej klatce podróżnej, musimy także posiadać zaświadczenia o wykonaniu wszystkich niezbędnych szczepień oraz wymagane w danym kraju pozwolenia na wjazd. Zwierzę musi mieć zapewnione wygodne warunki podróży, wystarczającą przestrzeń oraz odpowiednią ilość karmy i wody w trakcie podróży. Koszty takiego podróżowania mogą różnić się w zależności od przewoźnika. Linie lotnicze stosują różne systemy opłat za przewóz czworonogów. I tak na przykład w niektórych z nich trzeba będzie zapłacić za zwierzę tak, jak za "nadbagaż" (np. 20 euro za kilogram). Czasem jednak za pupila należy zapłacić pełny bilet wg obowiązującej stawki. Wszystkiego musimy dowiedzieć się jeszcze przed rezerwacją lotu. Zwierzęta w samolocie podróżują w luku bagażowym i niestety nie mogą przebywać z nami na pokładzie, przynajmniej takie zasady mają normalne linie lotnicze. Jest jednak pewien wyjątek... Petairways to pierwsza linia lotnicza, która oferuje możliwość wspólnej podróży z psem lub kotem. Linie obsługują trasy w: Baltimore, Atlancie, Chicago, Denver, Los Angeles, Phoenix oraz Fort Lauderdale. Jeżeli czworonóg waży mniej niż 10 kg, wówczas możemy swobodnie umieścić g w transporterze pod swoim siedzeniem. Większe zwierzęta podróżują w luku bagażowym, jednak mają zapewnioną doskonałą opiekę. Na stronie internetowej petairways.com znajdziemy wiele interesujących informacji dotyczących transportu zwierząt, ale także historie ludzi, którzy podróżują ze swoimi pupilami po całym świecie.

Zobacz także:

Top 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Polska. Zwierzęta chronione

pies, podróż z psem pies, podróż z psem Fot. Shutterstock

Podróż z psem lub kotem. Zwierzę na pokładzie statku lub promu

Wiele promów, szczególnie tych pływających na długich trasach, umożliwia wzięcie ze sobą czworonoga. Na statkach znajdują się specjalne kabiny, które wyposażone są m.in. w wykładziny, które zbierają mniej sierści, niż standardowe. Jeśli podróżuje się statkiem z kotem lub psem wykupienie takiej kabiny jest obowiązkowe. Na pokładzie zamontowana jest również kuweta. Pamiętajmy jednak, by przed podróżą dowiedzieć się, jakie są aktualne wymogi dotyczące wjazdu zwierząt do kraju, do którego się udajemy.

Zobacz także:

Top 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Polska. Zwierzęta chronione

kot, podroż z kotem kot, podroż z kotem Fot. Shutterstock

Podróż z psem lub kotem. Kwarantanna

Przepisy dotyczące przewozu zwierząt do danego kraju należy śledzić na bieżąco. Często prawo zmienia się jak w kalejdoskopie. Poszukując informacji w Internecie natrafić możemy na zupełnie sprzeczne dane. Dlatego też najlepiej korzystać z jak najbardziej rzetelnego źródła informacji - ambasady danego kraju. I tak na przykład kwarantanna zwierząt obowiązuje nadal w Australii. Wybierając się do tego kraju musimy więc liczyć się z tym, że nasz pupil będzie musiał przebywać w specjalnym miejscu przez minimum 30 dni. W Hongkongu kwarantanna trwa maksymalnie pół roku, ale przed upływem tego czasu można składać wnioski o to, by zwierzę otrzymało wszystkie potrzebne dokumenty. Natomiast w RPA potrzebne nam będą jedynie zaświadczenia o szczepieniach naszego pupila. Zazwyczaj w żadnym kraju nie ma większych problemów z przewożeniem zwierząt zmiennocieplnych, np. legwanów, gdyż nie są one nosicielami wścieklizny. W przypadku ptaków, z racji tego, ze mogą przenosić ornitozę, zwykle potrzebne są dokumenty potwierdzające zdrowie zwierzęcia. Warto jednak na bieżąco śledzić wszelkie zmiany i jakiś czas przed podróżą dowiedzieć się o wszelkich regulacjach prawnych, tak, by mieć czas na załatwienie wszystkich formalności. Pamiętajmy też, że podróż z psem lub kotem, choć coraz łatwiejsza i bardziej dogodna (producenci różnego rodzaju transporterów czy szelek prześcigają się w pomysłach), to jednak zawsze stanowi dla zwierzęcia ogromne przeżycie i dostarcza wiele stresu. Zapewnijmy mu więc nie tylko komfortowe warunki, ale także (a może przede wszystkim) wiele cierpliwości i miłości.

Zobacz także:

Top 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Polska. Zwierzęta chronione

Więcej o: