Jarmarki świąteczne w Europie. Gdzie się wybrać i kiedy?

Jarmarki świąteczne pozwalają poczuć magiczną atmosferę świąt. Piękne dekoracje, kolorowe stragany z prezentami, zapach grzanego wina i lokalnych świątecznych przysmaków, kolędy. Warto tam być choćby przez jeden dzień. Gdzie się wybrać w poszukiwaniu świątecznego klimatu?
Praga zabytki, Czechy - Jarmark Świąteczny w Pradze Praga zabytki, Czechy - Jarmark Świąteczny w Pradze Praga/Shutterstock

Jarmark świąteczny - Praga, Czechy - najlepszy dla dzieci

Jarmark świąteczny - Praga, Czechy - najlepszy dla dzieci

Kiedy śnieg pokrywa gotyckie wieże ratusza i słynny zegar astronomiczny, Praga staje się tłem pięknej zimowej baśni. Jarmarki bożonarodzeniowe w Pradze odbywają się na Rynku Starego Miasta wokół błyszczącej ogromnej choinki oraz na placu na Wacława. Na jarmarkach w Pradze spodoba się szczególnie dzieciom. Jest bożonarodzeniowe minizoo, scena na wolnym powietrzu, gdzie odbywają się przestawienia świątecznych bajek, można odbyć przejażdżkę bryczką, a na stoiskach kupić kolorowe, jedyne w swoim rodzaju pacynki. Na zamku Królewskim na Hradczanach stoi piękna szopka betlejemska.

Co kupić? Ręczne rzeźbione lalki i zabawki z drewna, czeskie kryształy, ręcznie zdobione kubki ceramiczne.

Co zjeść, wypić? Gorący poncz, pitny miód, pieczone kasztany i tradycyjne czeskie pieczywo. Można wybierać spośród całej gamy pysznych słodyczy, m.in. trdelniki - tradycyjne czeskie pieczone ciastka z cynamonem.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Pradze od 1 grudnia 2012 do 1 stycznia 2013

praga, jarmark świąteczny

kolonia, jarmark kolonia, jarmark paulafunnell/flickr.com

Jarmark świąteczny - Kolonia, Niemcy - najlepsza atmosfera

Jarmark świąteczny - Kolonia, Niemcy - najlepsza atmosfera

W niemieckiej Kolonii odbywa się zwykle aż sześć jarmarków bożonarodzeniowych. Są to dwa malownicze jarmarki pod piękną, gotycką katedrą Kölner Dom, jarmarki na Alter Markt i na Neumarkt, jarmark na Rudolfplatz, wyjątkowy średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy przy Muzeum Czekolady i... pływający jarmark na statku żeglugi po Renie. Świąteczne jarmarki w Kolonii przyciągają co roku około dwóch milionów osób.

Przedświąteczną atmosferę dopełniają liczne koncerty i pokazy na scenie, szlak szopek bożonarodzeniowych, wielkie lodowisko na Heumarkt oraz degustacja lokalnych, rozgrzewających smakołyków.

Co można kupić? Kolorowe, drewniane figurki palące fajki - tzw. Räuchermännchen, oryginalnego dziadka do orzechów, zabawki dla dzieci, bombki, ręcznie robione mydła, ceramikę, biżuterię.

Co zjeść? M.in. pieczone jabłka z orzechami i cynamonem w zalewie z glühwein, czyli grzanego wina.

Dla dzieci - Dzieciom spodoba się jarmark na Alter Market. Jest tu najwięcej stoisk z zabawkami, karuzele, teatrzyki lalkowe oraz siedziba św. Mikołaja.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Kolonii 26 listopada 2012 - 23 grudnia 2012

bratysława, jarmark świąteczny bratysława, jarmark świąteczny -12°C's buddy icon/flickr.com

Jarmark świąteczny - Bratysława, Słowacja - najtańszy

Jarmark świąteczny - Bratysława, Słowacja - najtańszy

Jarmark bożonarodzeniowy w Bratysławie jest mniej komercyjny niż ten w Pradze. Mimo to oferuje szeroki wybór produktów - od lokalnego rzemiosła, po ceramikę i zimową odzież. Odbywa się na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava. Na ponad 100 stoiskach sprzedawane są typowe regionalne potrawy i napoje, a także upominki.

Co kupić? Kto szuka prezentów, ma do wyboru tradycyjną ceramikę z Modrej, szopki i lalki z kukurydzianych liści, mnóstwo aniołków w każdej postaci, haftowane serwety, figurki z wosku, wiklina. Ceny - od kilku do kilkunastu euro.

Co zjeść i wypić? Bardzo kaloryczne, ale pyszne przekąski. Loksze, czyli placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze, czyli ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po cygańsku, potrawy mięsne i rybne z grilla. Nie brakuje też oczywiście słodkich wypieków - strudli z owocami, pierników miodowych itp. Do picia jest m.in. grzane wino, miód pitny, grog i poncz.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Bratysławie 23 listopada - 23 grudnia 2012

Wiedeń, jarmark świąteczny, boże narodzenie Wiedeń, jarmark świąteczny, boże narodzenie Fot. Shutterstock

Jarmark świąteczny - Wiedeń, Austria - dla wszystkich

Jarmark świąteczny - Wiedeń, Austria - dla wszystkich

Jarmarki świąteczne w Wiedniu pięknie się komponują z barokową architekturą miasta. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie odmierza w Wiedniu adwentowy kalendarz w oknach neogotyckiego, rozświetlonego świątecznymi dekoracjami ratusza przy Rathausplatz. Pod każdą z dat kryje się obraz młodego austriackiego malarza, codziennie uroczyście odsłaniana jest jedna praca. Tuż przed ratuszem stoi ponad 25-metrowa choinka przywożona co roku z innego landu. Nie mniej ważne jest też Drzewo Serc, pod którym spotykają się młode pary. Dzięki zaaranżowanej tu "Poczcie w Chmurach" można wysłać miłosny list - w sposób tradycyjny lub drogą elektroniczną. Atrakcją dla najmłodszych jest Reniferowy Ekspres.

Bajeczna atmosfera panuje też przed pałacem w Schönbrunn, gdzie od ponad 30 lat odbywa się adwentowy jarmark. Można się tu napić grzanego wina i posłuchać śpiewanych przez chóry kolęd. Na straganach dominują tradycyjne wyroby: zwierzątka z siana, zabawki z drewna, gliniane anioły, figurki do domowych szopek. Obowiązkowym punktem programu powinna być wizyta w pałacowej piekarni, gdzie turyści obdarowani kucharską czapką mogą upiec swoje własne, świąteczne ciastko. Warto wstąpić też do teatru marionetek.

Co kupić? Ozdoby z dmuchanego szkła, biżuterię, świece dekoracyjne, pyszne sery i szynki, precle, pieczone kasztany.

Co zjeść i wypić? Ciasta m.in. strucle jabłkowe, pierniki, chleby domowego wypieku, wędzone mięso i samodzielnie destylowane sznapsy.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Wiedniu 17 listopada - 24 grudnia 2012

jarmark świąteczny, bruksela jarmark świąteczny, bruksela fototineke.be/flickr.com

Jarmark świąteczny - Bruksela, Belgia - dla łasuchów

Jarmark świąteczny - Bruksela, Belgia - dla łasuchów

Wizyta na jarmarkach świątecznych w Brukseli usatysfakcjonuje przede wszystkim łasuchów. W Belgijskiej stolicy można w grudniu skosztować specjałów świątecznych z całej Europy. Od dań takich jak ślimaki czy ostrygi, po pierniki i angielski pudding świąteczny. Popija się to wszystko tradycyjnym skandynawskim grzanym winem - glögg lub jego niemiecką odmianą - glühwein. Można także liczyć na morze belgijskiej czekolady pod każdą postacią. Jarmark zajmuje całą powierzchnię starego miasta wraz z Grand Place, na którym znajdują się m.in. gotycki ratusz i dawny pałac królewski. Co pół godziny na fasadzie ratusza wyświetlane są świąteczne motywy, którym towarzyszą efekty świetlne i muzyka. Wokół rozstawionych jest w ponad 200 drewnianych kramów. Jeśli po przejedzeniu potrzeba będzie trochę ruchu można pokręcić się w koło na długim na 100 metrów lodowisku znajdującym się na końcu jarmarku.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Brukseli 25 listopada 2012 - 01 stycznia 2013

..

Arthur Los/flickr.com

Niemcy, Berlin, święta, jarmark Niemcy, Berlin, święta, jarmark Fot. Shutterstock

Jarmark świąteczny - Berlin, Niemcy - kulturalny

Jarmark świąteczny - Berlin, Niemcy - kulturalny

W całym Berlinie odbywa się kilkadziesiąt świątecznych jarmarków. Jednym z najbardziej interesujących jest ten w centrum Gendarmenmarkt. Tym, co wyróżnia go pośród innych jest bogaty, utrzymany na wysokim poziomie program kulturalny. Są koncerty chórów, świetnych muzyków jazzowych, występy śpiewaków operowych. Popołudniami można oglądać akrobatów, żonglerów, tancerzy. Ze względu na moc atrakcji, za wstęp po godzinie czternastej trzeba zapłacić 1 euro.

Co kupić? Sprzedawcy kuszą wyrobami rękodzielniczym - ozdobami świątecznymi, biżuterią, obrazami, a nawet antykami.

Co zjeść, wypić? Gendarmenmarkt to także raj dla smakoszy. Można tu spróbować świątecznych i adwentowych smakołyków m.in. naszpikowanego bakaliami keksu (stollen), cynamonowych precli, a także bardziej sytych przysmaków - podawanego na gorąco chleba ze słoniną czy bratwurst - kiełbasek z grilla. Wśród napitków króluje glühwein - grzane wino z przyprawami, którego zapach unosi się nad całym jarmarkiem.

Dla dzieci: Świąteczny jarmark przy Placu Poczdamskim oferują atrakcję, którą będą zachwycone m.in. dzieci. Jest nią Winterwelt zimowy park rozrywki, w którego skład wchodzi lodowisko, karuzela, oraz 70-metrowy tor do zjeżdżalnia na oponach.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Berlinie 26 listopada 2012 - 31 grudnia 2012

Drezno, Niemcy Drezno, Niemcy Fot. Shutterstock

Jarmark świąteczny - Drezno, Niemcy - tradycyjny

Jarmark świąteczny - Drezno, Niemcy - tradycyjny

Drezno to kraina bożonarodzeniowych tradycji. To tu odbywa się Striezelmarkt - najstarszy bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech. Jego tradycja sięga XV wieku. Swą nazwę zawdzięcza drożdżowej, plecionej bułce Striezel, która na przestrzeni wieków zamieniła się w drezdeński Christstollen - tradycyjne ciasto z bakaliami. Jest go tu oczywiście pod dostatkiem. Główna część jarmarku mieści się na placu Altmarkt. W jego centralnym punkcie znajduje się największa na świecie świąteczna 14-metrowa piramida. Na jej kondygnacjach poruszają się figurki związane ze świętami i historią regionu.

Co kupić? Drewniane miniaturki piramidy sprzedawane na prawie każdym stoisku. Można też kupić Pflaumentoffla, czyli figurkę kominiarza wykonaną z suszonych śliwek. Uważa się ją za talizman, który ma zapewnić szczęście i pomyślność.

Głównemu jarmarkowi towarzyszy jarmark historyczny skryty na dziedzińcu późnorenesansowego zamku Wettynów. Wejście, w przeciwieństwie do głównego targu, jest płatne i kosztuje 2 euro. Zwiedzający mogą tu np. zobaczyć jak lepi się garnki lub tka płótno. Przy okazji jarmarku do późnego wieczora otwarte są największe atrakcje miasta m.in. rokokowy pałac Zwinger.

Dla dzieci: Każdego dnia o godzinie 16, Święty Mikołaj odwiedza jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie i rozdaje drobne upominki dla dzieci.

Kiedy? Jarmark świąteczny w Dreźnie - 30 listopada - 24 grudnia 2012

drezno, święta

Więcej o: