Zabytkowy Pałac Donnersmarcków w Brynku leżącym kilkanaście km od Tarnowskich Gór, przy trasie nr 11. Budowla prezentuje się niezwykle ciekawie. Wieżyczki zwieńczone są niecodziennymi kopułkowatymi dachami, natomiast reprezentacyjne wyjście do ogrodu ozdobione jest kolumnami i kamiennymi figurami.
W pałacu w Brynku siedzibę ma Technikum Leśne, a w czasie II wojny światowej utworzono tu placówkę Hitlerjugend.
Pałac w Brynku wybudował w 1829 roku Adolf Hohenlohe-Ingelfingen, a w XIX wieku przejęła go niemiecka, magnacka rodzina Donnersmarcków, która wzbogaciła pałac o dwa boczne skrzydła.
Czerwona wieża bramna z zegarem oraz zabytkowe zabudowania gospodarcze w Brynku. Charakterystyczna wieża prowadzi na teren rozległego parku krajobrazowego i do Ogrodu Botanicznego.
Ogród Botaniczny w Brynku z rzadkimi okazami flory i starodrzewiem. Warto tu przyjechać szczególnie w okresie kwitnienia. Ogrodem opiekują się uczniowie tutejszej szkoły.
Otaczający pałac park krajobrazowy utrzymany w stylu angielskim.
Otoczenie pałacowe w Brynku jest cenne przyrodniczo i szczególnie piękne wiosną, ale i jesienią paleta barw pięknie odzwierciedla urok tego miejsca.
Pałac w Brynku, choć nieco zaniedbany, wraz z otoczeniem tworzy piękną i niecodzienną scenerię, idealną nie tylko na weekendowe spacery, ale często też wykorzystywany jako plener sesji ślubnych.
W dzielnicy Tarnowskich Gór - Rybnej, wznosi się pięknie odrestaurowany, późnobarokowy pałac wzniesiony w 1796 roku dla rodziny Warkoczów (ówczesnych właścicieli osady).
Wewnątrz pałacu w Rybnej znajduje się hotel i restauracja, ale zdarza się także, iż pałac rozbrzmiewa muzyką, gdyż organizowane są tutaj koncerty sławnych i mniej znanych artystów.
Wokół zabytkowej budowli rozciąga się park z kamiennymi zabudowaniami gospodarczymi oraz kilkusetletnimi dębami stanowiącymi pomniki przyrody.