Polska. Kurozwęki i Szydłów. Świętokrzyskie na weekend

Wycieczka do dwóch małych, aczkolwiek bardzo ciekawych miejscowości w województwie świętokrzyskim, w których odnaleźć można niecodzienne atrakcje turystyczne. Zupełnie odmienne, z pewnością warte jednak odwiedzenia.
Polska. Kurozwęki Polska. Kurozwęki Anna Piernikarczyk,

Polska. Kurozwęki

Kurozwęki to interesująca miejscowość z zachowanym pierwotnym układem urbanistycznym. Założycielem Kurozwęk był najprawdopodobniej czeski rycerz o imieniu Poraj - brat Św. Wojciecha.

Na przełomie XIII i XIV wieku Dobiesław z Kurozwęk wybudował tu obronny drewniano - murowany zamek - jeden z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Dzisiaj dawny zamek po wielu przebudowach ma postać efektownego, charakterystycznego pałacu, ale fragmenty najstarszych, gotyckich elementów warowni nadal widoczne są w przyziemiu budowli.

Kurozwęki  w ciągu wieków były własnością kilku słynnych rodów, najpierw Kurozwęckich, a później Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. W latach 90-tych XX wieku majątek powrócił do prawowitych właścicieli - rodu Popielów herbu Sulima.

Polska. Kurozwęki Polska. Kurozwęki Anna Piernikarczyk

Polska. Kurozwęki

Największą atrakcją w Kurozwękach jest okazały, barokowo-klasycystyczny pałac (ul. Zamkowa 3, Staszów), w którym obecnie powstał hotel. Co ciekawe, w czerwcu 1787 roku w pałacu gościł ostatni król Polski - Stanisław August Poniatowski, powracający ze spotkania z carycą Katarzyną II.

Wokół budowli dostępne są również inne ciekawe atrakcje - osobliwa hodowla bizonów amerykańskich, Mini Zoo, a nawet słynny w szerokiej okolicy labirynt w kukurydzy. Okazji do wszelakich sportów tutaj nie zabraknie ? paint-ball, zjeżdżalnia linowa, boiska do siatkówki itp.

W Kurozwękach zobaczyć też można XV-wieczny zespół klasztorny (z kaplicą grobową Lanckorońskich), a w pobliskim Kotuszowie znajduje się stadnina koni czystej krwi arabskiej, które dostępne są w kurozwęckim pałacu, można więc skorzystać z uroków konnej jazdy, wybrać się na przejażdżkę bryczką, a zimą na kulig po malowniczej okolicy.

Anna Piernikarczyk

Polska. Szydłów Polska. Szydłów Anna Piernikarczyk

Polska. Szydłów

Całkiem niedaleko miejscowości Kurozwęki, bo zaledwie 7 km, ulokował się Szydłów ? piękne miasteczko z ciekawą historią. Szydłów nazywany bywa "polskim Carcassone", bowiem zachował się tutaj XIV-wieczny układ urbanistyczny kryjący obwarowania i architektoniczne perełki średniowiecznego miasta.

Szydłów to jedno z najstarszych polskich zespołów miejskich, pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1191 roku. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi, rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek i wzniósł okazały kościół.

Budowle te do dzisiaj zdobią szydłowską Starówkę, turyści zachwycać mogą się świetnie zachowanymi obwarowaniami z charakterystyczną Bramą Krakowską i zespołem zamkowym. Średniowieczne mury miejskie z blankami i strzelnicami ciągną się tu na długości 700 m i co ciekawe są dłuższe niż te zachowane w Krakowie. Z trzech prowadzących do miasta bram zachowała się jedynie Brama Krakowska, której górne kondygnacje przebudowano w stylu renesansowym.

Z zabytków sakralnych uwagę przykuwa kościół farny Św. Władysława, niewielki kościółek Wszystkich Świętych oraz Synagoga.

Również malownicza okolica Szydłowa przyciąga turystów swymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Utworzono tu Chmielnicko-Szydłowski Obszar Chronionego Krajobrazu, w obrębie którego leży sporych rozmiarów zalew Chańcza.

Polska. Szydłów

Więcej o: