Ranking. Najlepsze 2011. Afryka - top 10 miejsc

Afryka to najlepszy zimowy kierunek dla spragnionych słońca turystów. Użytkownicy największego serwisu podróżniczego na świecie TripAdvisor.com wybrali miejsca, które zachwyciły najwięcej podróżników w 2011 roku.
Samo położenie Kapsztadu powoduje, iż zalicza się go do najpiękniejszych miast świata. Malownicze dzielnice miasta rozciągają się nad Atlantykiem, a góruje nad nim masyw Góry Stołowej, która chroni Cape Town od zimnych podmuchów wiatru z Antarktydy. Samo położenie Kapsztadu powoduje, iż zalicza się go do najpiękniejszych miast świata. Malownicze dzielnice miasta rozciągają się nad Atlantykiem, a góruje nad nim masyw Góry Stołowej, która chroni Cape Town od zimnych podmuchów wiatru z Antarktydy. Fot. Shutterstock

Kapsztad, RPA

Samo położenie Kapsztadu powoduje, iż zalicza się go do najpiękniejszych miast świata. Malownicze dzielnice miasta rozciągają się nad Atlantykiem, a góruje nad nim masyw Góry Stołowej. W Kapsztadzie nie można się nudzić. Wspaniałe, białe plaże oferują wypoczynek wśród pięknych morskich krajobrazów. Rezerwat przyrody Przylądka Dobrej Nadziei oferuje szlaki turystyczne dla piechurów i bezpośredni kontakt z dziką przyrodą. W dawnej dzielnicy portowej Victoria & Alfred Waterfront można robić zakupy i stołować się w najlepszych restauracjach. Warto się też udać na Robben Island i zobaczyć więzienie, w którym przez 27 lat przetrzymywano Nelsona Mandelę. To tylko kilka atrakcji Kapsztadu...

Tunezja, Egipt, Maroko. Co my wiemy o Arabach?

Egipt atrakcje - Abu Simbel Egipt atrakcje - Abu Simbel Fot. Shutterstock

Abu Simbel, Egipt

Abu Simbel to miejsce, którego nie można przegapić będąc w Egipcie. To urocza, niewielka miejscowość, którą można zwiedzać na piechotę - idealny cel jednodniowej wycieczki z Asuanu. Główna atrakcja Abu Simbel to dwie świątynie zbudowane przez faraona Ramzesa II. Wnętrze Wielkiej Świątyni wykute jest w skale i ma długość 50 metrów. Wejścia do świątyni pilnują cztery ogromne posągi Ramzesa II podpierające ścianę fasady. Są to kolosy o wysokości 20 metrów, mające świadczyć o potędze króla. Pomiędzy nogami tych posągów, znajdują się posągi członków rodziny Ramzesa. Obok świątyni Ramzesa II znajduje się mniejsza, która jest poświęcona królewskiej małżonce Nefertari. Fasadę Mniejszej Świątyni także ozdabiają wspaniałe posągi.

Co ciekawe, świątynie w Abu Simbel mogły już nie istnieć. W latach 60. XX wieku groziło im zalanie przez wzbierające wody jeziora Nasera. Na szczęście dzięki interwencji UNESCO udało się ocalić zabytki wraz z kunsztownymi rzeźbieniami wewnątrz obu budowli. Po obejrzeniu świątynnych wnętrz zwiedzający mogą podziwiać widoki rozpościerające się ponad jeziorem i pustynią.

Co jeść na wakacjach? Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Chorwacja, Baleary, Portugalia

Marrakesz, Maroko Marrakesz, Maroko Fot. Shutterstock

Marrakesz, Maroko

Marrakesz uchodzi za stolicę południowej części Maroko. Tętniące życiem miasto działa na wszystkie zmysły. Głównym placem w starej części miasta jest Dżemaa el Fna, nad którym wznosi się minaret meczetu Kutubijja - główny punkt orientacyjny. Głośni handlarze, kolorowe stragany, stoiska z aromatycznym jedzeniem, kuglarze, zaklinacze węży i treserzy zwierząt, uliczni artyści oraz tłumy turystów z całego świata - to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę medyny. Tutejszy suk jest największy w Maroku. Można nabyć tu kolorowe materiały, korzenne przyprawy, świeże owoce. Marrakesz to miasto rodem z baśni tysiąca i jednej nocy. Można odnieść wrażenie, że gdziekolwiek by się udać, i tak dojdzie się do centralnego placu, gdzie skupia się życie mieszkańców.

Victoria, wodospad, Zambia/Zimbabwe, Wodospady Wiktorii Victoria, wodospad, Zambia/Zimbabwe, Wodospady Wiktorii Wodospady Wiktorii/Fot. Shutterstock

Wodospad Wiktorii, Zimbabwe

Wodospad Wiktorii leży w południowej Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe, na rzece Zambezi. Jest fenomenem, ma szerokość całej rzeki Zambezi - ok. 1800 metrów i wysokość 108 metrów. Już w odległości około 50 km od wodospadu dostrzec można unoszącą się w powietrzu chmurę pyłu wodnego. Tubylcy nazywają wodospad - "Dym, Który Grzmi". Co minutę przepływa przez niego 550 tysięcy metrów sześciennych wody. Najlepszym punktem do oglądania majestatycznego wodospadu jest "Knife Edge", most wybudowany w 1969 roku. Promienie słońca stwarzają niezliczone tęcze w mgle i kropelkach wody ponad wodospadem. Wyjątkowym zjawiskiem są także tęcze księżycowe, które tworzą się nad wodospadem podczas pełni.

Najbardziej spektakularne wodospady świata

Egipt, Kair Egipt, Kair Fot. Shutterstock

Kair, Egipt

Kair to starożytne miasto, a zarazem nowoczesna metropolia. Odrapane domy starej dzielnicy muzułmańskiej kontrastują z superluksusowymi rezydencjami i dudniącymi nocnymi klubami nad brzegami leniwie płynącego Nilu. Kair jest głośny, zatłoczony, brudny, ale też na swój sposób fascynujący. To kilkunastomilionowe miasto, w którym mieszkać mogłaby 1/3 mieszkańców całej Polski. Miasto zainteresuje szczególnie osoby pragnące poznać kulturę Egiptu. Skupiają się tu najwybitniejsze zabytki architektury muzułmańskiej. Warte uwagi jest przede wszystkim Muzeum Egipskie gromadzące cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy i skarby Tutenchamona. W tym mieście tysiąca minaretów można dogłębnie poznać historię Egiptu. Aby docenić klimat tego miasta trzeba tu spędzić więcej niż jeden dzień.

Egipt z biurem podróży bez tajemnic

Egipt atrakcje - Świątynia Luksorska Egipt atrakcje - Świątynia Luksorska Fot. Shutterstock

Luksor, Egipt

Luksor nazywany jest często największym muzeum świata. Zagęszczenie starożytnych budowli w Luksorze i okolicy jest wręcz niewiarygodne. Luksor był przez wiele stuleci stolicą i ośrodkiem  życia religijnego w Egipcie. W mieście zachwyca przede wszystkim Świątynia Luksorska, położona w samym centrum nad brzegiem Nilu. Świątynia ta - obok Świątyni Amona w Karnaku - jest jednym z największych zabytków z czasów starożytnych wschodnich Teb. Świątynia ma 260 metrów długości i jest wspaniałą pozostałością po świecie starożytnym. Jest klasycznym przykładem architektury z czasów faraonów. Miejsce, którego nie można pominąć to także Dolina Królów na Zachodnim Brzegu w Luksorze - nekropolia, gdzie chowano władców Nowego Państwa. Będąc w Luksorze grzechem byłoby nie skorzystać z atrakcji, jaką jest rejs po Nilu.

Egipt - top 10 atrakcji

Mombasa, Kenia Mombasa, Kenia Fot. Shutterstock

Mombasa, Kenia

Mombasa z pewnością nie jest senną, nadmorską wioską. To miasto położone w południowo zachodniej części Kenii. Jest to drugie co do wielkości miasto w Kenii ale i największy port nie tylko w Kenii, ale i wschodniego wybrzeża. Urokliwe położenie i liczne atrakcje turystyczne przyciągają wielu turystów, a bliskość Oceanu Indyjskiego i sprzyjający klimat zachęcają do wypoczynku na okolicznych plażach.  Znajduje się tu także wiele różnych, wspaniałych, wartych zwiedzenia miejsc dziedzictwa arabskiego, indyjskiego i europejskiego. Warto zwiedzić m.in. stare miasto wraz z twierdzą Fort Jesus. Ludzie są tutaj uśmiechnięci i życzliwi, a powiedzenie "hakuna matata"! (nie przejmuj się niczym), to dewiza mieszkańców Mombasy.

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Maroko, Essaouira Maroko, Essaouira Maroko, Essaouira/Fot. Shutterstock

As-Sawira, Maroko

As-Sawira, czyli inaczej Essaouira to urokliwy, tętniący życiem port i kurort nad brzegiem Atlantyku. To pięknie położone miasto z bogatą historią, które charakteryzuje ciekawa architektura. . Urokliwy port rybacki z charakterystycznymi barwami bieli i niebieskiego, tworzy wyjątkowy klimat. To miasto artystów i kunsztownych dzieł wykonanych z tui i cedru. Essaouira to jednak przede wszystkim ocean i piaszczysta plaża. Plaże położone na przylądku Sim i w miejscowości Sidi przyciągają zarówno rodziny, jak i surferów. To doskonałe miejsce na relaks.

Maroko. Skarby wybrzeża Atlantyku

Chefchaouen, Maroko Chefchaouen, Maroko Fot. Shutterstock

Chefchaouen, Maroko

Najbardziej chyba malowniczym i godnym poświęcenia kilku dni miejscem w marokańskich górach Rif jest Chefchaouen. Miasteczko położone jest w Uedzie (czyli dolinie) Hajera. Nad miejscowością tą góruje szczyt Jbel Meggou. Aby go zdobyć, należy wspiąć się na wysokość 1615 m n.p.m. Góry wznoszące się nad Chefchaouen przypominają parę kozich rogów i być może wcale nieprzypadkowo kremowy kozi ser jest jednym z największych przysmaków w tym regionie. Entuzjaści architektury z pewnością będą podziwiać inspirowane budowlami żydowskimi, malowane na niebiesko budynki, ośmiokątny meczet i hiszpańskie ruiny.

Maroko. Ciekawostki, które warto znać

Sharm el Sheikh opinie Sharm el Sheikh opinie Fot. Shutterstock

Szarm el-Szejk, Egipt

Szarm el-Szejk to najpopularniejszy kurort w Egipcie. Szarm el-Szejk znajduje się w południowej części półwyspu Synaj i jest zdecydowanie najludniejszym miastem Riwiery Morza Czerwonego. Szarm el-Szejk jest idealne dla tych, którzy pragną spędzić urlop pławiąc się w luksusie - znajduje się tu ponad 500 ośrodków wypoczynkowych, w tym słynące z prestiżu hotele należące do międzynarodowych sieci. To także idealne miejsce do plażowania. Całe kilometry pięknych plaż w Szarm el-Szejk pozwalają się opalać niemal przez cały rok, także zimą. Ciepłe wody Morza Czerwonego zachęcają ponadto do pływania oraz nurkowania. W okolicach Szarm el-Szejk jest pod dostatkiem wspaniałych miejsc na podwodne wyprawy. W mieście tym znajduje się też słynna dzielnica Naama Bay, określana mianem turystycznego serca regionu Synaj. To właśnie tu należy się kierować, gdy ma się ochotę na wieczór pełen atrakcji.

Egipskie kurorty - przewodnik praktyczny

Więcej o: