Narty. Alpy Francuskie bez tajemnic

Takie są Francuskie Alpy: Sabaudia i Delfinat - historyczne krainy będące rajem dla narciarzy i turystów - ciągną się na południe od Genewy i pięknego Jeziora Genewskiego poprzez ośnieżone szczyty z majestatycznym Mont Blanc na czele
Mont Blanc Mont Blanc Mont Blanc, fot. Shutterstock

Francuskie Alpy

Każdy opis francuskich Alp niemal zawsze musi się rozpocząć od Mont Blanc (4807 m n.p.m.) - najwyższego szczytu europejskiego, górującego nad granicznym miastem Chamonix. Masywna góra prezentuje się wspaniale z każdej perspektywy.

W porównaniu z Mont Blanc wszystkie wysokie pasma Alp, od Włoch po Austrię, wydają się nie wielkimi wzniesieniami. Wiosną doświadczeni alpiniści i przewodnicy przez dwa dni wspinają się na nartach, aby (przy odrobinie szczęścia) dotrzeć do obozowiska usytuowanego o dwie godziny drogi od wierzchołka. Kładą się spać, gdy tylko zaczyna padać śnieg. Następnego dnia wchodzą na szczyt wcześnie rano, a potem zjeżdżają po świeżym i głębokim puchu śnieżnym aż do Chamonix.

Mont Blanc schodzi w kierunku Chamonix, przyjmując po stać Glacier de Bossons (lodowiec Bossons), który jest dobrze widoczny przy wjeździe do tunelu Mont Blanc. Do 1978 r. tunel o długości 11,6 km był najdłuższym przejazdem pod górą. W najwyższym punkcie jego strop biegnie na wysokości 2470 m n.p.m.

Drogę do Włoch można urozmaicić, udając się na przejażdżkę koleją linową, która wyrusza z Chamonix na szczyt Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.), przecina górną część wiosennego toru narciarskiego w Vallée Balnche, a następnie kieruje się do Géant Glacier (lodowiec Geant) i Pointe Helbronne, zapewniającego warunki narciarskie przez cały rok. Potem schodzi w stronę wioski Entrèves, obok Courmayeur. W czasie tej nieco męczącej wycieczki na horyzoncie raz po raz pojawiają się zapierające dech w piersiach widoki. Mniej odważnym pozostaje pociąg z Chamonix do Montenvers, z panoramą tylnej części Vallee Blanche oraz lodowca Mer de Glace.

Dziś trud no już usłyszeć krowie dzwonki w rejonie Chamonix. Miasto przekształcono w całoroczny kurort, a w miejscu pastwisk dla bydła postawiono hotele, baseny i restauracje. Podobnie jak w innych alpejskich miejscowościach wypoczynkowych, w centrum zachowało się stare miasto, często odwiedzane przez bardziej wymagających turystów z całego świata.

Zobacz także: Polska. Najpiękniejsze doliny w Tatrach

Megeve Megeve Megeve, fot. Shutterstock

Francuskie Alpy. Megeve - alpejskie Saint-Tropez

Niedaleko Chamonix, w malowniczym lesie sosnowym leży Megève - letni kurort szczególnie popularny wśród sławnych i bogatych. W starej wiosce z domami zwieńczonymi wieżyczkami działa słynna szkoła narciarstwa.

Rodzinne miasto francuskiego narciarza Jeana-Claude'a Killy'ego, Val d'Isèrie, i niedawno rozbudowane Tignes należą do najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Trasy sięgają wysokości 3750 m n.p.m. i, tak jak w Chamonix, czynne są przez cały rok. Sieć szlaków jest natyle rozbudowana, że można zjeżdżać przez tydzień, nie korzystając z żadnego wyciągu więcej niż raz. Z obu miejscowości rozciągają się oszałamiające widoki na francuską i włoska stronę Mont Blanc.

Dalej na południe leży Briançon - dawny gród obronny, a dziś baza Chasseur Alpin, górskiej brygady armii francuskiej. Najwyżej położone miasto w Europie (1320 m n.p.m.) urzeka wąskimi uliczkami i drewnianymi balkonami. Stanowi także bramę do doliny La Vallouise oraz Parc National des Écrins, największego z sześciu parków narodowych we Francji. Najważniejszą budowlą jest forteca, a ciasne uliczki starego miasta, praktycznie uniemożliwiające ruch samochodowy, wyglądają niemal tak samo, jak w czasach Ludwika XI.

Zobacz także:  Francja. Słynny kurort Megeve

Grenoble Grenoble Grenoble, fot. Shutterstock

Francuskie Alpy. Grenoble

Stolicą francuskich Alp jest Grenoble, miejsce narodzin Stendhala, autora powieści Czerwone i czarne. Dzięki X Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w 1968 r. miasto zupełnie zmieniło charakter. Teraz jest tętniącym życiem, nowoczesnym ośrodkiem o wielu obliczach, z rozwiniętym przemysłem chemicznym, komputerowym i elektronicznym. W Grenoble działa stary, prestiżowy uniwersytet, którego kampus ulokowano na przedmieściach. Z Fort de la Bastille roztacza się wspaniały widok na okolicę, a liczne muzea, z Musée de Gerenoble, Dauphinois i Stendhal na czele, świadczą o bogatym dziedzictwie kulturowym. Pamiątkami świetnej przeszłości dawnej stolicy Delfinatu są także: biblioteka i rzeźby w olbrzymim patio w Hôtel de Vil le.

Zobacz także: Cuda świata. Francja. Mont Saint Michel - klasztor na wodzie

Annecy Annecy Annecy, fot. Shutterstock

Uzdrowiska i łaźnie rzymskie we Francuskich Alpach

Sąsiedni kurort Aix-les-Bains to słynny ośrodek leczenia reumatyzmu, a pozostałości rzymskich łaźni stanowią pamiątkę dawnej świetności i elegancji. Po upadku cesarstwa rzymskiego aquae Gratianae (łaźnie cesarza Gracjana) nie były używane - odbudowano je dopiero jakiś czas później.

Dziś centrum uzdrowiska są (łaźnie termalne) wraz z Parc Municipal i kasynem. We wspaniałym, choć niewielkim (Boulevard des Côtes 10; III-X śr.-pn., XI-II śr.-nd., zamkn. święta narodowe; wstęp płatny) warto zobaczyć dzieła Bonnarda, Pissara, Degasa, Renoira i innych impresjonistów.

Łaźnie są czynne przez cały rok (oprócz przerwy poł. XII - poł. I), a kąpiel w siarkowych wodach i gorących basenach łagodzi różnorakie bole.

Jezioro i miasteczko Annecy są również związane z Janem Jakubem Rousseau, który właśnie tutaj, tuż po ucieczce z Genewy, poznał madame de Warens. Podobnie jak większość francuskich i szwajcarskich miast wokół Jeziora Genewskiego, Annecy od prehistorycznych czasów było osadą na jeziorze, a jego nazwa pochodzi od rzymskiej posiadłości Villa Aniciaca. Rozwój miasta przypadł na XII w., gdy zbudowano fortecę.

Przy głównej ulicy, Rue St-Claire, stoją starożytne budynki z arkadami, oddzielone od siebie kanałami. W niektórych miejscach obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Najważniejsze zabytki, których nie można pominąć, to XVII-wieczny kościół St-François, Palais de l'Isle z XII w. (dawne więzienie), XVI -wieczny zamek oraz Cathédrale St-Pierre.

Zobacz także:  Narty. Gdzie gwiazdy jeżdżą na narty?

Jezioro Genewskie Jezioro Genewskie Jezioro Genewskie, fot. Shutterstock

Genewa - miasto graniczne

Choć pobliska Genewa leży już w Szwajcarii, to właśnie ona oferuje najlepsze połączenia lotnicze do francuskich Alp. Miasto odegrało znaczącą rolę w historii tego regionu. Jego mieszkańcy jeżdżą na narty i na urlop do Francji, a miejscowe biura są pełne frontaliers - Francuzów, którzy codziennie przekraczają granicę w drodze do pracy.

Dwa słynne uzdrowiska nad Jeziorem Genewskim (Lac Léman) - największym śródlądowym jeziorem w Europie - to Thonon-les-Bains i Évian-les-Bains.

Droga z Genewy mija wcinające się w jezioro urocze francuskie miasteczko Yvoire, słynące z dobrych restauracji i wąskich rozwidlonych uliczek.

Thonon-les-Bains specjalizuje się w produkcji wód o wysokiej zawartości minerałów, polecanych w leczeniu schorzeń jelitowych. Na Place du Château stała forteca książąt Sabaudii, zniszczona przez Francuzów w 1589 r. (VII-VIII codz., IX-VI śr.-nd. po południu; wstęp płatny) jest poświęcone sztuce ludowej regionu. W kościele (XII-XVII) kazania głosił św. Franciszek Salezy, aby nawrócić niezdecydowanych mieszkańców tej okolicy na katolicyzm.

W Évian-les-Bains znajduje się oczywiście źródło wody mineralnej Évian. Większość budynków na brzegu jeziora, w tym kasyno, pochodzi z przełomowego 1865 r., gdy założyciele miasta słusznie postanowili wypromować "wodę z Evian" i przekształcić ufortyfikowane miasteczko w uzdrowisko. Łaźnie są czynne przez cały rok, a każdego miesiąca produkuje się średnio 40 mln butelek wody mineralnej. Jardin Anglais (Ogród Angielski) rozciąga się przy porcie, z którego parowce napędzane kołami łopatkowymi zabierają turystów do miast wokół jeziora oraz codziennie dowożą do Lozanny Francuzów pracujących w Szwajcarii.

Zobacz także: Narty. Stoki narciarskie dla zaawansowanych - 9 najciekciejawszych tras

Francuskie Alpy. Brama Słońca

Okolice Jeziora Genewskiego we francuskich Alpach noszą nazwę Le Chablais. Granica ze Szwajcarią w St-Gingolph stanowi bramę do Les Portes du Soleil (Brama Słońca) - zagłębia sportów zimowych składającego się z ośmiu francuskich i sześciu włoskich kurortów (najważniejsze to Morzine i Avoriaz) oraz kilku innych stacji narciarskich po francuskiej i szwajcarskiej stronie Alp (Champéry, Les Crozet).

Przeżywające przez ostatnie 25 lat intensywny rozwój Les Portes du Soleil to olbrzymie skupisko uroczych ośrodków sportów zimowych, gdzie na wielbicieli zjazdów narciarskich czekają wspaniałe trasy, narciarze przełajowi mogą ruszyć na do wolny szlak, zatrzymując się na noc w coraz to innym mieście, a zwolennicy wspinaczek i wędrówek będą się czuli jak w niebie. Morzine jest szczególnie korzystnie położone na styku sześciu pięknych, porośniętych lasem dolin.

Avoriaz stanowi przykład nowoczesnego miasta, które po wstało wyłącznie z myślą o turystyce letniej i zimowej. Jego architektura, w której przeważają wysokie domy drewniane, nie wszystkich zachwyca, ale turyści mogą nałożyć narty przed luksusowym hotelem, w którym mieszkają, jeździć cały dzień i wrócić na nartach przed sam próg. W Les Portes du Soleil są setki punktów widokowych, umożliwiających podziwianie Mont Blanc.

Więcej o: