Polska. Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie przeżywają ostatnio prawdziwy złoty wiek. Turyści docenili tutejsze atrakcje i chętnie odwiedzają ten zakątek Polski, cenny pod względem przyrodniczym. Trasa: Chęciny - Nowa Słupia - Święty Krzyż - Ujazd
Góry Świętokrzyskie. Chęciny Góry Świętokrzyskie. Chęciny Anna Piernikarczyk

Góry Świętokrzyskie. Chęciny

Z samego rana odwiedzamy Chęciny i Górę Zamkową z ruinami zamku królewskiego. Warownię w Chęcinach wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku, od początku była miejscem ważnych wydarzeń politycznych, prawdopodobnie przechowywane były tutaj czasowo: skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej i skarbiec koronny.

W połowie XIV wieku zamek został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego, stając się wówczas jedną z najpotężniejszych warowni w Polsce. Nic więc dziwnego, że chęciński zamek był rezydencją rodzin królewskich, bywały tu: Adelajda - druga żona Kazimierza Wielkiego oraz jego siostra - Elżbieta, sprawująca rządy w imieniu swego syna Ludwika Węgierskiego. Mieszkała tu również znana ze swego bogactwa królowa Bona.

Okres świetności twierdzy chęcińskiej zakończył się w XVIII wieku, głównie za sprawą najazdów Szwedów, którzy dwukrotnie ją niszczyli. Od tego czasu zamek przestał być rezydencją starościńską, a po III rozbiorze Polski niezamieszkała budowla całkiem popadła w ruinę.

Obecnie na zamku prowadzone są prace zabezpieczające obiekt jako "trwałą ruinę". Odbudowano wieże, a we wschodniej baszcie urządzono punkt widokowy. Warownia dzieli się na dwie części: starszą (górną), rozciągającą się pomiędzy dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą (dolną), z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą.

Góry Świętokrzyskie. Chęciny

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich. Jaskinia Raj położona w Górach Świętokrzyskich uważana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. To niezwykły, podziemny świat we wnętrzu wzgórza. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej, reprezentującej niemal wszystkie formy nacieków. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem. Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich. Jaskinia Raj położona w Górach Świętokrzyskich uważana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. To niezwykły, podziemny świat we wnętrzu wzgórza. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej, reprezentującej niemal wszystkie formy nacieków. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem. Fot. Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl

Góry Świętokrzyskie. Jaskinia Raj

Niedaleko warto odwiedzić Jaskinię Raj (Wzgórze Malik, ul. Dobrzaczka) - jedną z najpopularniejszych i najpiękniejszych jaskiń w Polsce, a to ze względu na piękną, bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową, pokrywającą cały obiekt. Występują tu niemal wszystkie formy nacieków, od popularnych stalaktytów, przez żebra, polewy, draperie, kolumny naciekowe po bardzo rzadkie pizolity - perły jaskiniowe.

Odnaleziono tu fragmenty szkieletów wielu zwierząt - niedźwiedzia jaskiniowego i brunatnego, mamuta, żubra pierwotnego, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, piżmowoła, lisa polarnego czy renifera. Stwierdzono też ślady pobytu w jaskini człowieka sprzed 50 tysięcy lat.. Jaskinię Raj objęto ochroną jako rezerwat przyrody, jest też chronionym stanowiskiem archeologicznym. Przy Jaskini powstała ostatnio nowa atrakcja - Osada Słowiańska, w której można poznać życie naszych przodków z czasów powstania państwa polskiego -  żywa lekcja historii.

Polska. Bieszczady z plecakiem. Od Komańczy do Wetliny

Święty Krzyż Święty Krzyż Anna Piernikarczyk

Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia i Święty Krzyż

Nowa Słupia to popularna miejscowość w regionie Gór Świętokrzyskich, leżąca u stóp Łysej Góry czyli Świętego Krzyża. Rozwój miasta związany był z obsługą ruchu pątniczego na Święty Krzyż, bowiem już od średniowiecza przybywały tu pielgrzymki. W Nowej Słupi kilkukrotnie zatrzymał się król Władysław Jagiełło, pielgrzymujący do świętokrzyskiego klasztoru. Po kasacji klasztoru w 1819 roku miasteczko podupadło, a w 1869 roku, po powstaniu styczniowym, Nowa Słupia utraciła prawa miejskie.

W Nowej Słupi można rozpocząć podejście na Święty Krzyż (594 m n.p.m.), wykupując bilet do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wzdłuż szlaku aż na sam szczyt poustawiane są kapliczki drogi krzyżowej.

Na szczycie Świętego Krzyża, na którym bywa tłoczno, warto zobaczyć kryptę z ciałem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, choć ostatnie badania sugerują, że nie są to jego zwłoki.

Opactwo i Sanktuarium to cel licznych pielgrzymek. Znajdują się tu relikwie drzewa krzyża Świętego, na którym ukrzyżowany został Chrystus. Relikwia składa się z 5 kawałków drzewa, tworzących charakterystyczny podwójny krzyż.

Zespół opactwa pobenedyktyńskiego stanowią budynki klasztorne z XIV-XV wieku, z wirydarzem i krużgankiem, wczesnobarokową kaplicą Oleśnickich oraz kościołem. We wczesnobarokowym skrzydle zwiedzić można nowoczesne, multimedialne Muzeum Przyrodniczo-Leśne ŚPN.

Zd. Święty Krzyż

Święty Krzyż

Ujazd Ujazd Anna Piernikarczyk

Góry Świętokrzyskie. Ujazd

Ujazd to stara osada, która w XII wieku należała do opactwa cystersów, w XV wieku do znakomitego rodu Oleśnickich, a później do rodziny Ossolińskich.

Obecnie Ujazd znany jest za sprawą potężnych ruin bastionowego zamku zwanego Krzyżtopór. Choć znajdują się one na uboczu, turyści chętnie tu przybywają, aby zobaczyć pozostałości niezwykle bogatej niegdyś rezydencji, w której nawet konie przeglądały się w lustrach.

Latem odbywają się tu liczne imprezy, m.in. Międzynarodowy Turniej Rycerski, na który, ku uciesze najmłodszych, zjeżdżają rycerze z szerokiej okolicy.

Obecnie zamek jest odnawiany, ale można go zwiedzać. Nie zostanie cały odremontowany, ale zabezpieczony i przystosowany dla turystów. Na odnowionym dziedzińcu w każdy weekend w sezonie mają odbywać się imprezy plenerowe kulturalno-historyczne.

Polska. Warmia - przenieśmy się w świat zamków, rycerzy oraz gwiazd!

Więcej o: