Z widokiem na przepaść. Najpiękniejsze miasta zbudowane na skałach

Miasta zbudowane na skałach wyglądają imponująco, jakby miały za chwilę runąć w dół. Oferują ponadto wspaniałe widoki na okolicę. Oto najpiękniejsze naszym zdaniem miasta na zbudowane na skałach.
Ronda, Andaluzja, Hiszpania. Ronda to wyjątkowe miasto w Andaluzji usytuowane na wysokim klifie. Znajduje się w prowincji Malaga i należy do najstarszych w Hiszpanii. Miasto dzieli na dwie części wyżłobiony przez rzekę głęboki wąwóz El Tajo. Spinają je zaś piękne, stare, masywne mosty. Po obu stronach Rondy domy stoją tuż nad przepaścią. Ronda, Andaluzja, Hiszpania. Ronda to wyjątkowe miasto w Andaluzji usytuowane na wysokim klifie. Znajduje się w prowincji Malaga i należy do najstarszych w Hiszpanii. Miasto dzieli na dwie części wyżłobiony przez rzekę głęboki wąwóz El Tajo. Spinają je zaś piękne, stare, masywne mosty. Po obu stronach Rondy domy stoją tuż nad przepaścią. Hiszpania wycieczki/Fot. Shutterstock

Ronda, Andaluzja, Hiszpania

Ronda to przepiękne miasto w Andaluzji, w prowincji Malaga, usytuowane w górzystym rejonie, na wysokim klifie. Miasto dzieli na dwie części wyżłobiony przez rzekę Guadalevin głęboki wąwóz El Tajo. Spinają je zaś piękne, masywne mosty, m.in. imponujący XVI-wieczny w kształcie łuku oraz wysoki na sto metrów Puento Nuevo z 1793 r., dzieło słynnego architekta José Martina de Aldehuela. Po obu stronach Rondy domy stoją tuż nad przepaścią.

Dzięki swojemu położeniu Ronda była idealną fortecą i pozostawała stolicą islamskiego królestwa aż do 1485 roku. Pozostałością po tych czasach jest Ciudad - starsza, mauretańska dzielnica. Druga część miasta, dziś bardzo nowoczesna to Mercadillo. Ronda słynie także z Plaza de Toros, czyli areny korridy, jednej z najstarszych i najważniejszych w Hiszpanii.

Miejscem, które pozwala ocenić, jak wspaniale położona jest ronda, jest Park Alameda del Tajo, kończący się na skraju wysokiego, malowniczego urwiska.

Ronda, Andaluzja

Bonifacio, Korsyka. Ciekawa atrakcją Bonifacio jest cmentarz morski. Nekropolia ta jest zjawiskiem samym w sobie. Ciasno do siebie przyciśnięte grobowce przypominają skromne kapliczki, mauzolea, a nawet eleganckie wille zdobione wyszukaną sztukaterią. Swój przydomek miasto umarłych zawdzięcza niezwykle pięknej lokalizacji. Biel pomników skąpanych w złotych promieniach słońca kontrastuje z lazurem morza. Odwieczne niebo strzeże tego miejsca z miłością. Bonifacio, Korsyka. Ciekawa atrakcją Bonifacio jest cmentarz morski. Nekropolia ta jest zjawiskiem samym w sobie. Ciasno do siebie przyciśnięte grobowce przypominają skromne kapliczki, mauzolea, a nawet eleganckie wille zdobione wyszukaną sztukaterią. Swój przydomek miasto umarłych zawdzięcza niezwykle pięknej lokalizacji. Biel pomników skąpanych w złotych promieniach słońca kontrastuje z lazurem morza. Odwieczne niebo strzeże tego miejsca z miłością. Shutterstock

Bonifacio, Korsyka

Położone na południu Korsyki miasto Bonifacio, wzniesione zostało na niedostępnych wapiennych klifach i wygląda tak, jakby zaraz miało spaść do morza. W dolnej części miasta w oczy rzuca się urokliwa przystań jachtowa otoczona przez rozmaite knajpki i sklepiki. W górnej części Bonifacjo, do której wspiąć się trzeba wąskimi i krętymi uliczkami znajduje się cytadela chroniąca miasto przed korsarzami. Warto wybrać się na godzinny rejs statkiem białej floty, by podziwiać Bonifacio z morza. Wybrzeże urozmaicają wielkie groty i kameralne zatoczki.

Bonifacio, francja

Castellfollit de la Roca, Hiszpania Castellfollit de la Roca, Hiszpania Fot. Shutterstock

Castellfollit de la Roca, Katalonia, Hiszpania

Castellfollit de la Roca to najmniejsza osada Katalonii. Jej powierzchnia nie przekracza 1 km kw. Miasto jest zawieszone nad przepaścią. Bazaltowe urwisko rozpościera się na wysokość ok. 50 m i na szerokość ok. 1 km. Klif powstał w wyniku wyżłobienia skały wulkanicznej przez rzeki. Ogromnym zainteresowaniem turystów cieszy się stare miasto Castellfolit de la Roca z charakterystycznymi wąskimi uliczkami i domami wybudowanymi z wulkanicznej skały. Ponadto z miasteczka roztacza się piękny widok na rozciągające się w oddali tereny wiejskie. Przez 6 miesięcy w roku klif, na którym wznosi się Castellfollit de la Roca jest podświetlany po zmierzchu.

Santorini, Grecja Santorini, Grecja Fot. Shutterstock

Oia, Santorini, Grecja

Na zboczach wulkanicznych skał Santorini spadających stromo do morza, ulokowane są charakterystyczne greckie miasteczka. Oia położone na północnym cyplu wyspy to najbardziej eleganckie miasteczko Santorini. Niebieskie kopuły kościołów, bielone ściany budynków, labirynty uliczek z ciasno stłoczonymi domkami - wszystko wygląda, jakby zsuwało się po zboczach na samą krawędź kaldery. Budynki położone najniżej wręcz zwisają nad przepaścią, tworząc zachwycający krajobraz. W białych domkach mieści się mnóstwo knajpek, kafejek i  butików artystycznych, jest też prawdziwy, płaski deptak z którego rozciąga się fantastyczny widok na wulkan i całą wyspę.

santorini, zachód słońca, grecja

Oia, Grecja

Manarola w Cinque Terre (Liguria), Włochy Manarola w Cinque Terre (Liguria), Włochy Fot. Shutterstock

Cinque Terre, Włochy

Cinque Terre to pięć górskich miasteczek usytuowanych na skałach na wybrzeżu liguryjskim we Włoszech. Strome skały wraz z granatowym morzem kontrastują z barwami domów stojącymi nad urwiskami. Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore przez wieki odcięte były górami od reszty Włoch, można się było do nich dostać tylko od strony morza. Dziś najlepiej dotrzeć tu pociągiem.

Najpiękniej usytuowane są miasteczka Manarola i Riomaggiore. Manarola jest najspokojniejszym miasteczkiem Cinque Terre. Jej kolorowe domy-wieże miały dawniej charakter obronno-mieszkalny. Manarola połączona jest z Riomaggiore tzw. Ulicą Miłości - niezwykle malowniczą wykutą w skale trasą. W Riomaggiore uwagę przyciągają kilkupiętrowe, schodzące do morza kolorowe budynki. Zabudowania najstarszej części sięgają XIII wieku. Jednym z głównych elementów pięknego widoku są też tarasowo ułożone winnice. Oba miasteczka najpiękniej wyglądają o zachodzie słońca.

Riomaggiore

Rocamadour, Francja Rocamadour, Francja Fot. Shutterstock

Rocamadour, Francja

Rocamadour to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrenees. Jest cudem architektonicznym - miasteczkiem wybudowanym w pionie. Rocamadour zachwyca pionowym budownictwem oraz pięknymi widokami roztaczającymi się na całą dolinę Alzou. Miasto jest niemal wciśnięte jest w głęboki kanion rzeki. Ściana skalna ma 400 metrów wysokości.

Rocamadour jest miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów. Nad miastem na stromym zboczu zbudowano siedem kościołów. W przytulonej do skał Bazylice Zbawiciela znajduje się posążek Czarnej Madonny. Pielgrzymi pokonują też trasę pięknej drogi krzyżowej. W Rocamadour jest tylko jedyna ulica z ładnymi domkami po bokach, gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami oraz liczne restauracje, w których można się delektować miejscową kuchnią.

Rocamadour, Francja

Więcej o: