Znamy 7 nowych cudów natury! Mazury w pierwszej czternastce

Amazonia, Zatoka Ha Long, wodospad Iguaçu, wyspa Czedżu, Komodo, Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa i Góra Stołowa - oto 7 nowych cudów natury, zwycięzców konkursu fundacji ?New7Wonders?. Dużą szansę na wygraną miały polskie Mazury, ostatecznie Jeziora Mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, dotarły do ścisłego finału i znalazły się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie. W konkursie brało udział ponad 400 miejsc z ponad 200 krajów świata. Zagłosować na swojego faworyta mógł każdy - w Internecie i przez sms. Wyniki są tymczasowe, ostateczną listę 7 Nowych Cudów Natury poznamy na początku 2012 r., gdy zakończy się dokładne liczenie głosów.
Jezioro Mikołajskie i Bełdany, Wielkie Jeziora Mazurskie, fot. Wojcik Wojciech Jezioro Mikołajskie i Bełdany, Wielkie Jeziora Mazurskie, fot. Wojcik Wojciech Jezioro Mikołajskie i Bełdany, Wielkie Jeziora Mazurskie, fot. Wojcik Wojciech

Plebiscyt na 7 Nowych Cudów Natury

Wyniki konkursu na 7 Nowych Cudów Natury ogłoszono 11.11.2011 o 20:07 czasu polskiego. W pierwszej siódemce znalazły się: Amazonia (Ameryka Południowa), Zatoka Ha Long (Wietnam), wodospad Iguaçu (Argentyna, Brazylia), wyspa Czedżu (Korea Południowa), Komodo (Indonezja), Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa (Filipiny) i Góra Stołowa (RPA). Ponadto w finale znalazły się: Jeziora Mazurskie (Polska), Wodospad Aniołów (Wenezuela), Zatoka Fundy (Kanada), Czarny Las (Niemcy), Wyspa Bu Tinah (ZEA), Moherowe Klify (Irlandia), Morze Martwe (Izrael, Jordania, Palestyna), Park El Yunque (Puerto Rico), Wyspy Galapagos (Ekwador), Wielki Kanion Kolorado (USA), Wielka Rafa Koralowa (Australia, Papua Nowa Gwinea), Jaskinie Jeita (Liban), Kilimandżaro (Tanzania), Archipelag Maledivy (Malediwy), Matterhorn (Włochy, Szwajcaria), Zatoka Milforda (Nowa Zelandia), Wulkany Błotne (Azerbejdżan), lasy Sundarbans (Indie, Bangladesz), skała Uluru (Australia), Wezuwiusz (Włochy) i Góra Yu Shan (Góra Jadeitowa, Tajwan). Mazury, jako jedyne miejsce w Europie, znalazły się w ścisłym finale, tj. w pierwszej czternastce konkursu.

Organizatorzy zastrzegają, że wyniki nie są ostateczne (to dopiero pierwsze liczenie głosów). Oficjalne ogłoszenie 7 Nowych Cudów Natury na świecie ma nastąpić na początku 2012 r. podczas uroczystej ceremonii i inauguracyjnej.

Plebiscyt na 7 Nowych Cudów Natury zorganizowany przez Fundację "New7Wonders" rozpoczął się w grudniu 2007 roku. Jego celem było wyeksponowanie miejsc na Ziemi niezmienionych przez działalność człowieka. Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów.

Polskę w plebiscycie na 7 Nowych Cudów Natury reprezentowały trzy miejsca, zgłoszone przez Polską Organizację Turystyczną (POT): Wielkie Jeziora Mazurskie, Puszcza Białowieska i Pustynia Błędowska. 9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu przeszło 71 kandydatów, wśród nich Mazury. 21 lipca członkowie panelu ekspertów - pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO - wybrali 28 finalistów konkursu (w tym tylko 5 z Europy). W tym gronie znalazły się również Mazury. 11.11.11 poznaliśmy nieoficjalne wyniki konkursu. Jeśli się potwierdzą, Mazury zakończą rywalizację o tytuł jednego z 7 Nowych Cudów Natury poza pierwszą siódemką, ale najdalej na miejscu 14. Głosowanie internautów zakończyło się, ale liczenie głosów nie - oficjalne ogłoszenie największego cudu natury na świecie wciąż jeszcze przed nami.

Jeden z 7 nowych architektonicznych cudów świata - Petra, Jordania / fot. Shutterstock Jeden z 7 nowych architektonicznych cudów świata - Petra, Jordania / fot. Shutterstock Jordania/Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - jak to się zaczęło?

W 2001 roku podróżnik Bernard Weber (Kanadyjczyk szwajcarskiego pochodzenia) założył Fundację "New7Wonders", której celem miało być promowanie światowego dziedzictwa kulturowego i wyeksponowanie miejsc niezmienionych przez działalność człowieka.

Aby zwrócić uwagę jak największej liczby ludzi na światowe dziedzictwo kulturowe, Fundacja "New7Wonders" ogłosiła plebiscyt na współczesne "7 Cudów Świata". Ku zaskoczeniu samych organizatorów konkurs wzbudził ogromne emocje: do konkursu zgłoszonych zostało 177 budowli z całego świata, a blisko 100 milionów ludzi zagłosowało na swoich kandydatów przez Internet lub telefonicznie. Do fundacji spłynęło także ponad 2 miliony komentarzy popierających ideę konkursu. W kampanie promujące poszczególne kandydatury zaangażowali się przedstawiciele kultury i sztuki, rządów, a nawet koronowane głowy, jak król Hiszpanii Juan Carlos czy królowa Jordanii Rania.

Na liście siedmiu architektonicznych cudów świata ostatecznie znalazły się: Wielki Mur Chiński (Chiny), Petra (Jordania), Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Brazylia), Machu Picchu (Peru), Chichén Itzá (Meksyk), Koloseum (Włochy) i Tadż Mahal (Indie).

To prawdziwie globalne przedsięwzięcie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów
i zainspirowało ich do stworzenia nowego projektu, dzięki któremu ludzie zwróciliby uwagę na piękno otaczającej ich przyrody, o którą należy dbać i zachować dla przyszłych pokoleń. W ten sposób, w grudniu 2007 roku, rozpoczął się plebiscyt na 7 Nowych Cudów Natury, którego tymczasowe wyniki poznaliśmy po prawie 3 latach.

Jezioro Kisajno, wyspa Wlk. Kiermuza, Wielkie Jeziora Mazurskie / fot. Wojcik Wojciech Jezioro Kisajno, wyspa Wlk. Kiermuza, Wielkie Jeziora Mazurskie / fot. Wojcik Wojciech Jezioro Kisajno, wyspa Wlk. Kiermuza, Wielkie Jeziora Mazurskie / fot. Wojcik Wojciech

Tak się promowały Mazury w plebiscycie na 7 Nowych Cudów Natury

Do ogólnoświatowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury, ogłoszonego przez Fundację New7Wonders, Mazury zostały zgłoszone przez Polską Organizację Turystyczną wraz z dwoma innymi kandydatami (Puszczą Białowieską i Pustynią Błędowską) pod koniec 2008 r. Decyzja o zaangażowaniu w przedsięwzięcie podjęta została na podstawie analizy pierwszej edycji ogólnoświatowego plebiscytu na 7 Architektonicznych Cudów Świata (po wygranej w konkursie nowe Architektoniczne Cuda Świata zanotowały znaczny wzrost ruchu turystycznego - Machu Picchu o 20%, Tadż Mahal o 28%, a Petra (Jordania) aż o 68%!).

LOTNICZE. Warm-Maz. Panorama na Gizycko, jezioro Niegocin.

Panorama na Giżycko, jezioro Niegocin, Mazury / fot. Wojcik Wojciech

LOTNICZE. Warm-Maz. Jezioro Kinkajmskie.

Jezioro Kinkajmskie, Mazury / fot. Wojcik Wojciech

Hasłem przewodnim kampanii promującej województwo stało się hasło "Mazury Cud Natury". Na potrzeby konkursu stworzona została strona www.MazuryCudNatury.org, na której znalazły się informacje o bieżących wydarzeniach, a także wskazówki, jak można głosować na Mazury. Powstał też fanpage Mazur na Facebooku, który zgromadził ponad 32 tys. fanów.

LOTNICZE. Warm-Maz. Jezioro Kisajno, wyspa Wlk. Kiermuza.

W promocję Mazur w konkursie zaangażowało się wiele środowisk społecznych i instytucji. Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcję wspierała także Polska Organizacja Turystyczna i Polska Izba Turystyki oraz wiele znanych osób, w tym prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Aleksander Kwaśniewski, prezydent Lech Wałęsa, kardynał Stanisław Dziwisz (list z poparciem wysłał też papież Benedykt XVI), Andrzej Wajda i Mirosław Hermaszewski. Honorowym ambasadorem Mazur został podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Mazury, fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - poznaj laureatów plebiscytu!

Amazonia, fot. Shutterstock Amazonia, fot. Shutterstock Amazonia, fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - Amazonia

Amazonia - region w Ameryce Południowej, tworzony w większości przez las deszczowy i stanowiący największy i najbogatszy gatunkowo obszar na naszej planecie, nazywany zielonymi płucami świata.

Leży na terenie Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli. Geograficznie Amazonia leży głównie na terenie dorzecza Amazonki i jej ponad 1100 dopływów, rozciągając się na obszarze siedmiu milionów kilometrów kwadratowych, z czego około 5,5 miliona kilometrów kwadratowych zajmuje amazoński las deszczowy (Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych na Ziemi). Lasy Amazonii to rejon niesamowitej różnorodności biologicznej - żyje tu co dziesiąty spośród znanych na świecie gatunków, łącznie około 2,5 miliona gatunków owadów, co najmniej 40 000 gatunków roślin i około 2000 gatunków ptaków i ssaków. Różnorodność gatunkowa roślin na terenie Amazonii jest największa na Ziemi. Do dziś na terenie Amazonii mieszkają też plemiona, które nigdy nie miały styczności z cywilizacją.

Zatoka Ha Long, Wietnam, Fot. Shutterstock Zatoka Ha Long, Wietnam, Fot. Shutterstock Zatoka Ha Long, Wietnam, Fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - Zatoka Ha Long

Zatoka Ha Long to zatoka w północnej części Wietnamu (ok. 165 km od Hanoi), w 1994 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zatokę tworzą tysiące krasowych wapieni i wysepek w różnych rozmiarach i kształtach (razem prawie 2 tysiące) oraz jeziora utworzone w zatopionych dolinach. Niektóre wyspy dochodzą do 100-200 metrów wysokości i pełne są grot oraz jaskiń. Faunę zatoki Ha Long tworzą przede wszystkim lasy tropikalne i mangrowce, w turkusowych wodach tworzą się rafy koralowe. Wyspy zatoki zamieszkują m.in. antylopy, makaki, wiewiórki, łasice i iguany, a wody kilkaset gatunków ryb i mięczaków. Zatoka Ha Long jest bardzo popularnym celem wycieczek samych Wietnamczyków oraz turystów zagranicznych.

Wodospad Iguaçu  fot. Shutterstock Wodospad Iguaçu fot. Shutterstock Wodospad Iguaçu fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - Wodospad Iguaçu

Wodospad Iguaçu to jeden z największych wodospadów na świecie, leżący na granicy Brazylii i Argentyny. Tworzą go wody rzeki Iguaçu i dopływów, opadające na blisko 275 progach skalnych. Największy z wodospadów, nazywany Gardłem Diabła (Garganta del Diablo), ma wysokość 72 metrów, wyższą niż wodospad Niagara. Wodospad Iguaçu otaczają dwa parki narodowe, brazylijski i argentyński. Wokół wodospadu rosną palmy, begonie i storczyki, a w koronach drzew latają różne gatunki papug. Wodospad Iguaçu można zobaczyć z bliska przechodząc po niskim podeście nad rzeką. Wodospad Iguaçu jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspa Czedżu (Jeju), Korea Południowa fot. Shutterstock Wyspa Czedżu (Jeju), Korea Południowa fot. Shutterstock Wyspa Czedżu (Jeju), Korea Południowa fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - wyspa Czedżu (Jeju)

Czedżu to wulkaniczna wyspa, leżąca ok. 130 km od południowego wybrzeża Korei Południowej. Jej centralnym punktem jest Halla-san, najwyższy szczyt w Korei Pd. i zarazem uśpiony wulkan, który wznosi się na wysokość 1950 m n.p.m. Otacza go ponad 360 wulkanów satelickich. Ze względu na izolację wyspy przez wieki, ludność Chedżu rozwinęła swoją odrębną od koreańskiej kulturę i stworzyła ponad tysiąc lokalnych legend. Wyspa Czedżu jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Komodo, Indonezja. Komodo to park narodowy w Indonezji, leżący na terenie wulkanicznych wysp Komodo, Rinca i Padar. Park narodowy utworzono tu dla ochrony endemicznego gatunku warana, tzw. smoka z Komodo, będącego największą jaszczurką na świecie. Największe współcześnie żyjące jaszczurki uśmiercają ofiary śliną, która zawiera tyle bakterii, że działa jak trucizna. Komodo, Indonezja. Komodo to park narodowy w Indonezji, leżący na terenie wulkanicznych wysp Komodo, Rinca i Padar. Park narodowy utworzono tu dla ochrony endemicznego gatunku warana, tzw. smoka z Komodo, będącego największą jaszczurką na świecie. Największe współcześnie żyjące jaszczurki uśmiercają ofiary śliną, która zawiera tyle bakterii, że działa jak trucizna. Komodo - Indonezja / fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - Komodo

Komodo to park narodowy w Indonezji, leżący na terenie wysp Komodo, Rinca i Padar (oraz wielu pomniejszych, razem tworzących Małe Wyspy Sundajski), pochodzenia wulkanicznego. Park narodowy utworzono tu dla ochrony endemicznego gatunku warana, tzw. smoka z Komodo, będącego największą jaszczurką na świecie (później także kolejnych gatunków, w tym zwierząt morskich). Na należących do Indonezji wyspach Archipelagu Sundajskiego żyje obecnie ok. 6 tysięcy waranów: Komodo (1700), Rinca (1300), Gili Motang (100) i Flores (ok. 2 tys.).

Puerto Princesa, Filipiny. Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa położony jest na wyspie Palwan na Filipinach. Długa na 8,2 km podziemna rzeka należy do najdłuższych tego typu na świecie. Na jej ścianach znajdują się liczne stalaktyty i stalagmity. Zwiedza się ją na pokładzie łódki. Puerto Princesa, Filipiny. Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa położony jest na wyspie Palwan na Filipinach. Długa na 8,2 km podziemna rzeka należy do najdłuższych tego typu na świecie. Na jej ścianach znajdują się liczne stalaktyty i stalagmity. Zwiedza się ją na pokładzie łódki. Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa, Filipiny / fot. Mike Gonzalez/CC/Wikipedia

7 Nowych Cudów Natury - Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa

Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa leży na wyspie Palawan na Filipinach, około 50 km na północ od miasta Puerto Princesa. Park obejmuje pasmo górskie, ale jego najważniejszą częścią jest podziemna żeglowna rzeka o długości 8,2 km (aż do odkrycia w 2007 r. rzeki na Jukatanie rzeka Puerto Princessa była uważana za najdłuższą podziemną rzekę na świecie). Krajobraz podziemnej rzeki jest krasowy, ściany pokrywają bogate formacje stalaktytów i stalagmitów, jest tu też kilka dużych komór. W Parku Narodowym Rzeki Podziemnej Puerto Princesa występuje 8 z 13 formacji leśnych znanych w tropikalnej części Azji. Żyje tu wiele gatunków ptaków, małpy, duże warany, i wiewiórki. Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa jest obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Góra Stołowa, Kapsztad, RPA / fot. Shutterstock Góra Stołowa, Kapsztad, RPA / fot. Shutterstock Góra Stołowa, Kapsztad, RPA / fot. Shutterstock

7 Nowych Cudów Natury - Góra Stołowa

Góra Stołowa to symbol Kapsztadu w RPA (jej uproszczony wizerunek widnieje na fladze Kapsztadu). Leży w północnej części łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei, na terenie parku narodowego (wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Najwyższy punkt góry wznosi się na wysokość 1086 m n.p.m. i często kryje się w chmurach, góra ma unikalne płaskie szczyty. Żyją tu góralki przylądkowe (ssaki przypominające świnki morskie), jeżozwierze, mangusty, żółwie i węże. Na górze mieści się też najmniejsze na świecie kwiatowe królestwo - z ponad 1470 gatunkami kwiatów. Na Górę Stołową wjeżdża kolejka linowa, a z góry rozpościera się wspaniały widok na Kapsztad, Zatokę Stołową, Robben Island i Atlantyk. Góra Stołowa jest jedynym obiektem na Ziemi, od którego wziął swą nazwę gwiazdozbiór - Gwiazdozbiór Góry Stołowej, oznaczony przez Nicolasa Louisa de Lacaille w 1751roku.

Góra Stołowa, Kapsztad, RPA / fot. Shutterstock

Góra Stołowa, Kapsztad, RPA / fot. Shutterstock

(na podstawie: wikipedia.org, new7wonders.com).

Więcej o: