Top 6. Najbardziej ekstremalne miejsca na Ziemi

Wyspa oddalona tysiące kilometrów od lądu, miejsce, gdzie nie przestaje padać deszcz. Oto najbardziej ekstremalne miejsca na świecie.
Tristan de Cunha Tristan de Cunha michael clarke stuff/CC/Wikimedia

Tristan de Cunha - najbardziej oddalona od najbliższego lądu zamieszkana wyspa na Ziemi

Tristan de Cunha, leżąca w południowej części Oceanu Atlantyckiego to najbardziej oddalona od najbliższego lądu zamieszkana wyspa na Ziemi. Najbliższym sąsiedztwem wyspy są położona 2420 km na północ Wyspa Świętej Heleny i położony aż 2800 km na wschód Kapsztad. Tristan de Cunha jest domem dla 272 mieszkańców, którzy noszą zaledwie 8 różnych nazwisk. Nieuniknionym zjawiskiem jest zawieranie małżeństw pomiędzy relatywnie blisko spokrewnionymi osobami. Tubylcy cierpią z tego powodu na różne zdrowotne problemy. Wysepka ta została przyłączona do Zjednoczonego Królestwa na początku XIX wieku i jej mieszkańcy posługują się brytyjskim kodem pocztowym. Prawie wszyscy są zatrudnieni przez lokalne władze, w związku z tym zjawisko bezrobocia na Tristan jest praktycznie nieznane. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta mają zagwarantowane stanowiska pracy zaraz po ukończeniu szkoły. Na wyspie znajdują się: mały port rybacki, szkoła, urząd pocztowy, muzeum, kawiarnia, pub i basen.

Syberia, Rosja Syberia, Rosja Fot. Shutterstock

Ojmiakon, Rosja - najzimniejsze miejsce na Ziemi zamieszkane przez człowieka (-71,2°C)

W Jakucji, we wschodniej Syberii leży miasto Ojmiakon. Ojmiakon w języku jakuckim oznacza "niezamarzającą wodę". Zimą temperatury spadają tam do nawet -71,2°C. To najniższa zanotowana temperatura na terenach zamieszkanych przez ludzi. Silne wiatry powodują, że wskaźnik chłodu odczuwanego na skórze spada do...-100 stopni! Miejscowi nie potrzebują lodówek. By mięso zamarzło, wystarczy wystawić za okno. Wykluczone jest za to suszenie prania na dworze, po kilku chwilach jest sztywne i można je łamać na części.

pustynia pustynia Fot. Shutterstock

Pustynia Lut, Iran - najgorętsze miejsce na Ziemi (71 °C)

Specjaliści spierają się od lat, gdzie jest najgorętsze miejsce na Ziemi. Mówiono, że znajduje się ono w Al Azizyah w Libii, gdzie odnotowano temperaturę 57,8°C lub w Dolinie Śmierci w stanie California w USA, gdzie w 1913 roku temperatura wzrosła do 56,7°C. Jeden z satelitów NASA rozwiązał jednak ten problem. Jego pomiary wykazały, że najgorętszym miejscem na Ziemi jest Pustynia Lut w Iranie temperatura. Temperatura doszła tam w pewnym momencie do 71°C, co jest, najprawdopodobniej, najwyższą temperaturą jaką kiedykolwiek odnotowano na powierzchni Ziemi. Pustynia Lut, która obejmuje pas około 480 kilometrów nazywana jest Gandom Beriyan, co znaczy Spieczona Pszenica.

deszcz, las deszcz, las Fot. Shutterstock

Czerapuńdżi, Indie - najbardziej mokre miejsce na Ziemi

Najbardziej mokrym miejscem na naszej planecie jest miasto Czerapuńdżi położone w północno-wschodnich Indiach, tuż przy granicy z Bangladeszem. W lipcu 1861, podczas pory monsunowej, spadło tam 26,461 litrów deszczu na metr kwadratowy. Do Czerapuńdżi oprócz rocznego rekordu należy także rekord miesięczny. W czerwcu 1861 roku spadło tam 9,3 tysiąca litrów deszczu na metr kwadratowy. Powodem tak obfitych opadów jest ukształtowanie terenu, które powoduje że monsuny są tu wyjątkowo intensywne i długotrwałe. Według niektórych zapisów przez dwa lata z rzędu nie było w Czerapuńdżi ani jednego dnia bez deszczu.

suche doliny suche doliny ASOC Pictures/flickr.com

Suche Doliny, Antarktyda - najbardziej suche miejsce na Ziemi

Na obszarze Antarktydy znajdują się trzy suche doliny. Dolina Taylora, Dolina Wrighta i Dolina Wiktorii to niecki w kształcie litery U, o stromych krawędziach. Roczna suma opadów tu to ok. 25 mm. Zdarzają się opady śniegu, ale jest on skutecznie wywiewany przez wiatr i stopiony przez słońce. Deszcz w formie kropli wody nie spadł tu od 2 mln. lat! Suchość wywołują przede wszystkim wiatry. Naukowcy traktują ten teren Suchych Dolin jako poligon doświadczalny przed wyprawami na Marsa. Uważają, że tereny te są podobne do terenów tej planety.

głębina, woda, morze głębina, woda, morze Fot. Shutterstock

Rów Mariański, Indonezja i Japonia - najgłębsze miejsce na Ziemi (10 924 m poniżej poziomu morza)

Dno Głębi Challengera w Rowie Mariańskim sięga 10924 m poniżej poziomu morza - to najgłębszy punkt we wszystkich oceanach Ziemi. Jeśli na dnie tej głębi postawilibyśmy Mount Everest, to byłby on przykryty przez wodę o głębokości dwóch kilometrów. Dotychczas na dnie Rowu Mariańskiego były tylko dwie osoby. 23 stycznia 1960 roku Jacques Piccard i Don Walsh dotarli tam w specjalnie zbudowanym batyskafie. Po 20 minutach wyruszyli w drogę powrotną. Cała wyprawa zajęła im kilka godzin. Z ich relacji wynika, że żyją tam ryby, krewetki i inne stworzenia morskie.

Więcej o: