Tajemnicze miejsca. 10 miejsc na świecie, z którymi wiążą się mity i legendy

Nic tak nie podsyca ludzkiej ciekawości, jak tajemnice, baśnie i legendy. Od dziecka marzymy o walce z potworami i odkrywaniu zaginionych lądów, a niektórym... wcale to nie mija w dorosłym życiu. Gdzie szukać tajemnic, wytropić potwora lub znaleźć wieczne szczęście? El Dorado, Dolina Królów, Ys, Troja, Kartagina, Avalon, Loch Ness, Camelot, Shangri-La i główna kwatera Yeti - oto miejsca, które pobudzają wyobraźnię. Czy istnieją naprawdę?
Dolina Królów w Egipcie (Dolina Pięciu Królów), Egipt / fot. Piotr Matyja/CC/Wikipedia Dolina Królów w Egipcie (Dolina Pięciu Królów), Egipt / fot. Piotr Matyja/CC/Wikipedia Dolina Królów w Egipcie (Dolina Pięciu Królów), Egipt / fot. Piotr Matyja/CC/Wikipedia

Tajemnicze miejsca na świecie. Dolina Królów, Egipt

Dolina Królów, Egipt

Na zachodnim brzegu Nilu, w poprzek Luksoru, ciągnie się nekropolia faraonów. W ukrytych w piasku królewskich komorach spoczywają Ramzes Wielki, Totmes III i - najlepiej nam znany, choć wcale nie największy - Król Tut, czyli Tutanchamon. To właśnie oni w latach swoich rządów (przypadających na okres od 1500 do 1000 roku p.n.e.) odrzucili tradycję składania królewskich szczątków we wnętrzach piramid, zamiast tego ordynując pochówki wewnątrz skalnych wzgórz. Do tej pory w skalnych grobowcach odnaleziono ponad 60 sal kryjących mumie w pozłacanych sarkofagach, wysadzane drogimi kamieniami pomniki i... tajemniczą klątwę faraonów, mającą padać na tych, którzy ośmielą się zakłócić spokój zmarłych. Turystów to jednak nie zniechęca - egipska Dolina Królów wciąż pozostaje jedną z najliczniej obleganych atrakcji Egiptu. Nic dziwnego, opowieści o jej wspaniałościach wcale nie są przesadzone. Dolina Królów to obowiązkowy punkt programu w trakcie pobytu w Egipcie. Jeśli gdziekolwiek na świecie można poczuć żywą obecność legendy, to z całą pewnością tutaj.

El Dorado istnieje naprawdę - w Kolumbii / fot. Shutterstock El Dorado istnieje naprawdę - w Kolumbii / fot. Shutterstock El Dorado istnieje naprawdę - w Kolumbii / fot. Shutterstock

Tajemnicze miejsca na świecie. El Dorado, Kolumbia

El Dorado, Kolumbia

W głębinie amazońskiej dżungli, za porośniętymi bujną roślinnością drzewami, kryje się olśniewające królestwo złota. A przynajmniej tak głosi legenda. Gdy hiszpańscy zdobywcy podchwycili wieść o El Dorado (po hiszpańsku "el dorado" oznacza "ten złoty", co odnosiło się do mitycznego rytuału oklejania wodzów Indian złotym pyłem, a następnie obmywaniu ich w jednej z kolumbijskich rzek), wybuchła prawdziwa gorączka złota. Swoje źródło znalazła na andyjskich wyżynach, przesuwając się stopniowo przez leśne tereny Peru, Wenezueli i Gujany. Nikomu jednak nie udało się znaleźć ociekającego złotem miasta, zapewne dlatego, że zwykło ono uciekać przed niegodnymi go zdobywcami.

Wiele lokalnych biur podróży w Kolumbii oferuje wycieczki śladami złotego miasta, okraszone oczywiście mrożącymi krew w żyłach opowieściami przewodników o tych, którzy zanadto zbliżyli się do El Dorado. Można także nabyć pamiątki rzekomo odnalezione przez wytrawnych poszukiwaczy, którzy z przyjemnością snują historie o tym, jak pewnego poranka El Dorado otwarło dla nich swe podwoje. Na prawdziwe złoto nie ma co liczyć, ale ekspedycja do dżungli i tak jest fascynującą przygodą, nawet jeśli nie wrócimy z plecakiem pełnym skarbów.

Ys, Zatoka Douarnenez, Francja / fot. Shutterstock Ys, Zatoka Douarnenez, Francja / fot. Shutterstock Ys, Zatoka Douarnenez, Francja / fot. Shutterstock

Tajemnicze miejsca na świecie. Ys, Francja

Ys, Francja

Pewnego razu celtycka księżniczka Dahut poprosiła swego ojca, Króla Gradlona, o wybudowanie jej miasta na morzu. Tak powstało Ys. Ys otoczono wałem ochraniającym je przed wysokimi falami, a jedyne wejście do miasta prowadziło przez mosiężną bramę - tylko król Gradlon posiadał doń klucz. Księżniczka Dahut... cóż, nie była raczej panną z bajek dla dzieci - wciąż poszukiwała nowych kochanków i zabijała ich tuż po upojnej nocy. Pewnego dnia odwiedził ją demon i tak długo namawiał do wykradnięcia ojcu klucza i otwarcia bram do YS, aż krnąbrna księżniczka uległa. Przekręciła klucz w zamku, a Ys znalazło się pod wodą i zniknęło z powierzchni świata.

Ślady zaginionego miasta można dziś podobno znaleźć w zatoce Douarnenez we Francji, gdzie znajduje się kilka popularnych osad turystycznych. Niezależnie od poszukiwań zaginionego miasta, w Douarnenez można skorzystać z uroków Bretanii, która jest wspaniałym miejscem na urlop, choć większość podróżników skłania się raczej ku Lazurowemu Wybrzeżu. Jednak to właśnie Bretania kusi urokiem i spokojem, którego próżno szukać na obleganym przez tłumy południu Francji. Ponadto można wybrać się stąd na Wyspy Brytyjskie i tam poszukać śladów celtyckich legend.

Troja. Najsławniejsze wykopaliska Turcji nie każdemu się podobają, ale to wciąż żywy mit. Można obejrzeć ruiny i konia trojańskiego, którego replika stoi przy wejściu (można nawet wejść do środka). Troja. Najsławniejsze wykopaliska Turcji nie każdemu się podobają, ale to wciąż żywy mit. Można obejrzeć ruiny i konia trojańskiego, którego replika stoi przy wejściu (można nawet wejść do środka). Troja, Turcja / fot. myhsu/CC/Flickr.com

Tajemnicze miejsca na świecie. Troja, Turcja

Troja, Turcja

Miłośnicy mitologii kojarzą Troję z mitycznymi bohaterami stworzonymi przez Homera: Hektorem, Parysem i Heleną, jak również z ogromnym, drewnianym koniem. Miasto zostało zrównane z ziemią w czasie wojny trojańskiej, która wybuchła po tym, jak Parys porwał Helenę, żonę króla Grecji. Gotowi do boju Grecy ruszyli jej na ratunek, płynąc prosto na Troję. Gdy tam dotarli, rozpoczęli krwawy bój, ukoronowany sprytną intrygą - za namową Odyseusza podsunęli trojanom drewnianego konia, z którego wyskoczyła grecka armia, w mgnieniu oka pokonując wrogów.

Dzisiejsi podróżnicy odwiedzający północno-zachodnią Turcję mogą podążać wzdłuż ścian, świątyń i ruin znajdujących się na terenach mitycznej Troi, znanych również pod nazwą Truva. Troję można odwiedzić przy okazji pobytu w kontynentalnej części Turcji - wyprawy tam organizowane są przez większość tureckich touroperatorów. Troja to jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Turcji, można nawet ustrzelić fotkę ze słynnym koniem trojańskim.

Kartagina, Tunezja / fot. Shutterstock Kartagina, Tunezja / fot. Shutterstock Kartagina, Tunezja / fot. Shutterstock

Tajemnicze miejsca na świecie. Kartagina, Tunezja

Kartagina, Tunezja

Zlokalizowana na terenach obecnej Tunezji (a dokładniej na przedmieściach Tunisu) Kartagina w starożytności była miastem-państwem (polis), skupiającym w sobie największe siły Fenicjan - w III wieku p.n.e. największych wrogów Rzymian. Pomimo, iż Kartagina była określana mianem promieniejącego miasta, nie udało jej się przetrwać trzech wojen punickich - została podbita i zniszczona przez Rzymian, którzy w jej miejsce stworzyli swoje własne miasto. Łaźnie, domy, cysterny i bazyliki, odwiedzane dziś przez turystów są więc pozostałością po Rzymianach, a nie mieszkańcach Kartaginy. Malownicze ruiny przenoszą zwiedzających w świat sprzed tysięcy lat, doskonale zachowane fragmenty kolumn i świątyń dają wspaniałe wyobrażenie o dawnym kształcie miasta.

Mgły Avalonu? Okolice Glastonbury, Anglia, Wielka Brytania / fot. Shutterstock Mgły Avalonu? Okolice Glastonbury, Anglia, Wielka Brytania / fot. Shutterstock Mgły Avalonu? Okolice Glastonbury, Anglia, Wielka Brytania / fot. Shutterstock

Tajemnicze miejsca na świecie. Avalon, Anglia, Wielka Brytania

Avalon, Anglia, Wielka Brytania

Na magicznej wyspie Avalon, pośród gęstych mgieł, spoczywa Król Artur. Wreszcie może zagoić rany powstałe w wyniku stoczonych za życia walk, odpocząć od historycznego Okrągłego Stołu i magicznych mieczy. Jako brytyjski "król dnia dzisiejszego i przyszłości" (ang. Once and future king, jak określił go w swej książce - o tym samym tytule - T. H. White), Artur ma zwrócić dzierżony przez siebie Excalibur i Święty Graal, by zjednoczyć państwo wtedy, gdy będzie go potrzebowało najbardziej.

Dziś na terenie legendarnego Avalonu znajduje się nowoczesne miasto Glastonbury. I jakby zgodnie z tym, co zwiastowała legenda, skupia wolnomyślicieli, którzy przybywają do miasta skupować kryształy, próbować wegańskich rożków lodowych lub wziąć udział w sympozjach dotyczących kręgów zbożowych. W Glastonbury odbywa się także znany festiwal muzyczny, ściągający każdego roku tysiące fanów rocka. Jednak aby naprawdę poczuć magię tego miejsca i przenieść się w czasy królów i rycerzy, należy wyjechać poza granice miasta i udać się na jeden z turystycznych szlaków prowadzących przez przepiękne tereny otaczające Glastonbury. Jeśli pogoda dopisze, można stamtąd zobaczyć czarodziejską krainę jak z baśni. Ale uwaga - dzieje się tak tylko wtedy, gdy nad te ziemie nadchodzą mgły i wichury.

Zamek Urqhart nad Jeziorem Loch Ness, Szkocja, Wielka Brytania / fot. Shutterstock Zamek Urqhart nad Jeziorem Loch Ness, Szkocja, Wielka Brytania / fot. Shutterstock Zamek Urqhart nad Jeziorem Loch Ness, Szkocja, Wielka Brytania / fot. Shutterstock

Tajemnicze miejsca na świecie. Loch Ness, Szkocja, Wielka Brytania

Loch Ness, Szkocja, Wielka Brytania

Już w najdawniejszych legendach wielcy bohaterowie polowali na przerażające mityczne stwory, ale to dziwaczne hobby przetrwało i do naszych czasów. Pierwsze wzmianki o bestii zamieszkującej toń szkockiego jeziora Loch Ness pochodzą z 700 roku. Jednak prawdziwy boom na poszukiwania potwora z Loch Ness rozpoczął się na początku XX wieku, aby eksplodować z całą mocą 2 maja 1933 roku za sprawą artykułu opisującego spotkanie ze stworem. Od tego czasu dziesiątki mniej lub bardziej poważnych ekspedycji przybywają nad jezioro Loch Ness, aby wytropić tajemnicze zwierzę i udokumentować jego istnienie. Przybywają także turyści, którzy, zauroczeni przepięknymi szkockimi krajobrazami, zawsze na szlaku trafią w to miejsce. W miasteczku można zrobić sobie zdjęcie z potworem stojącym obok kanału żeglugowego, a także wyruszyć na wyprawę jedną z turystycznych łódek i - wypatrując potwora - wysłuchać jego historii. Sama Szkocja jest krainą, którą warto poznać bliżej. Łowców legend czeka tu o wiele więcej niespodzianek. Zwłaszcza we wspaniałych zamkach i grodach.

Góry Skaliste, Kolorado, USA / fot. Gorgo/CC/Wikipedia Góry Skaliste, Kolorado, USA / fot. Gorgo/CC/Wikipedia Góry Skaliste, Kolorado, USA / fot. Gorgo/CC/Wikipedia

Tajemnicze miejsca na świecie. Himalaje / Góry Skaliste, USA

Himalaje, USA

Od końca XIX wieku w Himalaje wyruszają nie tylko ci, którzy pragną poznać obyczaje tutejszych ludów i cieszyć się pięknem natury. To właśnie w Himalajach odbywają się bowiem polowania na śnieżną legendę - Yeti, potwora o wielkich stopach. Choć nazywany jest różnie, jego historię przekazują sobie kolejne pokolenia, a legenda już dawno wyszła poza "rodzinne strony" człowieka śniegu.

Jeśli Himalaje brzmią dla Was zbyt wyczynowo, możecie wyruszyć w podróż do Stanów Zjednoczonych, które maja własną legendę o Wielkiej Stopie. I o ile w Himalajach to tylko mit i coraz mniej poważnych ekspedycji zajmuje się tym tematem, o tyle w USA szpiegowanie bestii jest znacznie bardziej spektakularne i atrakcyjne. Wielka Stopa ma być krewniakiem himalajskiego stwora, a jego siedziba ma mieścić się w rejonie Gór Skalistych (choć widywano go także w innych rejonach Stanów Zjednoczonych). Można bez problemu załapać się na ekspedycję, w trakcie której może uda się zrobić zdjęcie tajemniczej istocie, a także zwiedza się liczne muzea, w których łowcy wystawiają rzekome dowody na istnienie Wielkiej Stopy. Jeśli wakacyjny szlak zawiedzie Was w te okolice, warto skorzystać z takiej atrakcji, gdyż niezależnie od efektów poszukiwań, zabawa jest ponoć przednia.

Okolice Zamku Cadbury, Somerset, Anglia, Wielka Brytania / fot. DG Jones/CC/Flickr.com Okolice Zamku Cadbury, Somerset, Anglia, Wielka Brytania / fot. DG Jones/CC/Flickr.com Okolice Zamku Cadbury, Somerset, Anglia, Wielka Brytania / fot. DG Jones/CC/Flickr.com

Tajemnicze miejsca na świecie. Zamek Camelot

Camelot, Anglia, Wielka Brytania

Wielbiciele legend jednomyślnie potwierdzają jedno - gdyby wzniesiony przez czarodzieja Merlina, a zamieszkiwany przez króla Artura legendarny zamek Camelot udało się odnaleźć, byłby jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie. Naukowcy dają cień nadziei twierdząc, że możliwe jest, że zamek ten istnieje naprawdę, nie mogą tylko pogodzić swoich teorii na temat tego, który to z istniejących zamków miałby skrywać wspaniałą historię.

Najwięcej zwolenników ma teoria, że Camelot to zamek Cadbury w hrabstwie Somerset, w okolicach wioski Queen Camel, nad rzeką Cam. Zamek Cadbury otoczony jest potężnymi skałami, gęstym i mrocznym lasem - krajobrazy żywcem wyjęte ze znanej legendy. Sam zamek, poza tym, że jest przepięknie położony, jest też niezwykle atrakcyjnym obiektem do zwiedzania: posiada wspaniałe fosy, wieże i interesujące komnaty. No i kusi literacką legendą. I choć data wybudowania tego zamku przez Celtów nie zgadza się zupełnie z historią króla Artura, to chyba można przymknąć na to oko i poddać się urokom legendy.

Drugim miejscem wskazywanym dość często, a to głównie ze względu na jego wyjątkową urodę, jest zamek Caerleon w południowej Walii. Przepiękna twierdza położona pośród malowniczych krajobrazów na Camelot nie pasuje niestety historycznie. Co w ogóle nie przeszkadza miłośnikom celtyckich podań.

Yumbulhakang, Tybet / fot. lylevincent/CC/Flickr.com Yumbulhakang, Tybet / fot. lylevincent/CC/Flickr.com Yumbulhakang, Tybet / fot. lylevincent/CC/Flickr.com

Tajemnicze miejsca na świecie. Tybet

Tybet

Mityczna kraina szczęśliwości, oaza spokoju, gdzie życie toczy się jak w niebie. Kto nie marzy o znalezieniu takiego miejsca? Wedle legend istnieje ono, ukryte gdzieś między  szczytami Himalajów. Czarodziejska kraina Shangri-La po raz pierwszy pojawiła się w naszej kulturze za sprawą powieści "Zaginiony horyzont" autorstwa Jamesa Hiltona. Mieszkańcy doliny wiodą rajskie życie, jedynym ich wysiłkiem jest skrywanie istnienia tego miejsca, poszukiwanego przez tak wielu.

Dzisiejsze ekspedycje poszukujące Shangri-La koncentrują swoją uwagę na Tybecie, gdzie wedle legendy miała wznosić się góra, wyższa nawet od Mount Everestu, u której stóp spoczywa magiczna dolina. Niektóre ślady prowadzą także do Chin, ale najpopularniejsza teoria głosi, że cierpliwi wędrowcy odnajdą ja właśnie w Tybecie. Przyjdzie dzień, gdy z chmur wyłoni się góra Karakal i wskaże szczęśliwcom drogę do raju. Doradzamy jednak uważać, gdyż każdy, kto do doliny trafi, zmuszony będzie w niej pozostać na zawsze. A przecież tyle świata pozostaje jeszcze do odwiedzenia...

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

Polska. Tajemnicze miejsca, w których straszy

Niezwykłe miejsca w Polsce

Więcej o: