Sri Lanka. Kilka rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Mówi się o niej - rajska wyspa, kraj uśmiechniętych ludzi albo też - perła lub łza Indii - bo tak sugeruje jej kształt. Sri Lanka to spotkanie z soczystą zielenią dżungli z mnóstwem zwierząt oraz różnorodnością krajobrazu. Na obszarze równym 20 proc. powierzchni Polski pomieściły się wysokie góry, kilometry wspaniałych plaż oblewanych wodami Oceanu Indyjskiego, starożytne miasta, które setki lat czekały na odkrycie, zabytki buddyjskie i inne skarby. Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o Sri Lance.
Sri Lanka Sri Lanka Fot. Shutterstock

Sri Lanka - królestwo herbaty

Do 1972 r. Sri Lanka nosiła nazwę Cejlon, od wyspy, na której leży. Przez 146 lat wyspa była kolonią brytyjską. Najbardziej zauważalną spuścizną po tych czasach jest powszechne użycie angielskiego, lewostronny ruch ponadto najbardziej znany towar eksportowy kraju  - słynna herbata z Cejlonu. To brytyjscy kolonizatorzy założyli tu w XIX w. pierwsze plantacje herbaty.

Krzewy herbaciane uprawia się na plantacjach położonych na wysokości od 900 do 2200 m n.p.m., na południowo-zachodniej i południowej części wyspy. Najlepsze cejlońskie herbaty rosną na wysokości ponad 1200 metrów, gdzie panuje chłodniejszy i bardziej mglisty klimat a krzewy rosną wolniej. To tutaj w 1890 r. zaczęła się historia herbaty Lipton, kiedy sir Thomas Lipton kupił bankrutujące plantacje herbaty. Warto odwiedzić zbudowaną przez niego fabrykę Dambatenne, gdzie można zobaczyć proces powstawania herbaty, od sortowania, po paczkowanie i podziwiać wciąż sprawne maszyny z czasów wiktoriańskich.

Wzgórza otaczające centrum herbacianego biznesu - miasto Nuwara Eliya, pokrywa niekończący się, soczyście zielony dywan. Uwijają się wśród nich kobiety z koszami na plecach - tamilskie zbieraczki.

Mieszkańcy Sri Lanki tradycyjnie zaczynają dzień od filiżanki herbaty, parzonej zwykle z mlekiem i cukrem. Herbata może być świeża, aromatyzowana, czarna - palona lub zielona - liściasta.

sri lanka, herbata, plantacja

Top 10. Rajskie miejsca na ziemi

Sri Lanka, budda Sri Lanka, budda Fot. Shutterstock

Sri Lanka - buddyzm i ajurweda

Główną religią wyspy jest buddyzm, który został wprowadzony na Sri Lance już w III wieku p.n.e. Wiele turystycznych atrakcji Sri Lanki to miejsca związane z buddyzmem. Charakterystyczny element krajobrazu stanowią dagoby, czyli świątynie w kształcie dzwonu.

Zarówno w większych miastach jak Kolombo, w dwóch pierwszych stolicach kraju: Anuradhorze i Pollonaruwie oraz w każdej niemal wiosce można zobaczyć piękne posągi Buddy. Dwa największe - 40 i 50-metrowy - znajdują się na południowym wybrzeżu Sri Lanki, koło miasta Matara. Jednym z miejsc, gdzie natężenie rzeźb i wizerunków Buddy jest prawdopodobnie największe, są świątynie w Dambulle. Pięć wykutych w skale grot wypełniają niezliczone posągi różnej wielkości, a każdy centymetr skały pokrywają piękne złoto-czerwone malowidła. W świątyniach buddyjskich obowiązują stroje zakrywające kolana i ramiona, należy zdjąć też obuwie. Obowiązuje zakaz fotografowania Buddy. Wzbronione jest także fotografowanie się na tle świątyń.

Ważnym świętem na Sri Lance jest Dzień Poya, obchodzony w trakcie pełni księżyca co miesiąc. Święto jest hołdem dla Buddy, dlatego przez całą dobę na wyspie panuje całkowita abstynencja, a spożywanie alkoholu jest surowo zabronione. Także bary hotelowe nie będą wydają i nie sprzedają wtedy alkoholu.

Ajurweda

Praktykowana na Sri Lance, coraz bardziej popularna w Europie ajurweda znaczy "wiedza życia" lub "wiedza długowieczności". Jest starożytnym systemem ochrony zdrowia, rozpowszechnionym m.in. na Sri Lance. Według ajurwedy życie definiowane jest jako kombinacja ciała, zmysłów, umysłu i ducha. Na Sri Lance, w wyjątkowych farmach piękności można się poddać masażom ajurwedyjskim, których celem jest przywrócenie równowagi w przepływie energii życiowej wewnątrz organizmu.

Kierunek na urlop: Bali

Sri Lanka, plaża, palmy Sri Lanka, plaża, palmy Fot. Shutterstock

Sri Lanka - plaże na Sri Lance

Sri Lanka słynie z pięknych, długich, piaszczystych plaż. Zachodnie wybrzeże, z najsłynniejszym kurortem Negombo, ma najbardziej rozwinięty przemysł turystyczny z drogimi hotelami i ekskluzywnymi ośrodkami spa. Wschodnie wybrzeże jest mniej popularne, wypoczywają tu głównie backpackersi i surfingowcy, gdyż okolice zatoki Arugam to jedno z najlepszych na świecie miejsc do surfowania. Południowe wybrzeże, słynie z długich, pięknych niezbyt zatłoczonych plaż.

Z plaż na Sri Lance korzystają także żółwie - przypływają, by składać tu jaja. W ramach programu ich ochrony znajdowane jaja skupowane są przez liczne farmy żółwi, gdzie po wykluciu młodych pomaga się im w bezpiecznym powrocie do oceanu.

Porastające wybrzeże gaje palm kokosowych, są nie tylko rajskim elementem krajobrazu. Między nimi dostrzec można rozwieszane wysoko nad ziemią linowe pomosty. Wykorzystują je zbieracze soku z palmowych kwiatów, który po sfermentowaniu służy jako palmowe piwo, a w efekcie dalszej przeróbki staje się wysokoprocentowym trunkiem - arakiem.

Ze względu na niebezpieczne prądy morskie, kąpiele w morzu mogą być czasowo ograniczone lub zabronione. Trzeba zwracać uwagę na flagi ostrzegawcze. Zabronione jest opalanie się nago lub topless.

sri lanka, plaża

Dominikana - rajski odpoczynek

Sri Lanka, mieszkańcy Sri Lanka, mieszkańcy Fot. Shutterstock

Sri Lanka - mieszkańcy Sri Lanki

Sri Lanka to gospodarczo biedny kraj, mimo to nazywa się go krajem uśmiechniętych ludzi. Lankijczycy są bowiem pozytywnie nastawieni do życia, radośni i sympatyczni. Turystom przesyłają często tradycyjne pozdrowienie "Ayubowan!", co znaczy "Żyj długo!", z ukłonem ze złożonymi dłońmi. Można ich fotografować, chętnie pozują do zdjęć. Są jednak sprytni, łatwo można dać się im zwieść. Uważają, że biali mają niewyczerpane źródło gotówki. Natrętni "przewodnicy", pomocnicy i handlarze czekają na każdym rogu.

Mieszkańcy Sri Lanki praktykują zabobony. W celu odganiania złych mocy czy uleczania na domach często wieszają kukły. Są także szalonymi kierowcami - na drogach panuje totalny chaos. Lubią się bawić. Festyny na Sri Lance wypełnione są muzyką i feerią barw.

Na wyspie mieszka kilka grup etnicznych. Dwie główne to stanowiący większość Syngalezi i Tamilowie. Każda z tych grup mówi swoim językiem. Na ogół Syngalezi wyznają buddyzm, a Tamilowie hinduizm. Od lat toczyli ze sobą walki. Wojna domowa, która wybuchła w 1983 r., kosztowała życie ponad 70 tysięcy osób. Separatyści z Tamilskich Tygrysów zostali pokonani w maju 2009 r., a pod koniec sierpnia tego roku prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego, obowiązującego z nielicznymi przerwami prawie od 28 lat.

Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote i Fuerteventura - ciepłe kierunki na zimne miesiące

Sri Lanka Sri Lanka Fot. Shutterstock

Sri Lanka - fauna i flora

Ze względu na unikalną faunę i florę, blisko 30 proc. powierzchni Sri Lanki znajduje się pod ochroną. Miłośnicy roślin poczują się na Sri Lance jak w raju. Znane nam gatunki doniczkowe tutaj osiągają imponujące rozmiary. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Ogrodzie Botanicznym Peradeniya. W sumie na 60 ha zgromadzono tutaj 4 tys. gatunków roślin. Można tam zobaczyć, jak wygląda drzewo szminkowe albo palmy talipot rosnące jedynie na Cejlonie, na których gigantycznych liściach zapisywano dawniej kroniki wyspy. Są też pawilony z orchideami, aleja araukarii i dziesiątki drzew sadzonych przez znanych ludzi. Największe chyba wrażenie na zwiedzających robi rosnący na polanie gatunek fikusa pochodzącego z Indonezji. Jego korona obejmuje1600 m kw.

Top 8 miejsc, gdzie opalisz się w zimie

Sri Lanka, słoń Sri Lanka, słoń Fot. Shutterstock

Sri Lanka - słonie

Słoń to symbol Sri Lanki, nierozerwalnie związany z jej historią. Z pomocą tych zwierząt starożytni władcy wznosili świątynie buddyjskie, a w czasach brytyjskich oczyszczały grunt pod plantacje herbaty. Dziś pełnią ważną funkcję w czasie buddyjskich świąt, przenoszą ciężary i pracują w biznesie turystycznym.

Dzikie słonie indyjskie (jest ich na Sri Lance ok. 2,5 tys.) można zobaczyć np. w Parku Yala. Zwiedza się go w dżipach, w towarzystwie tropiciela, który wyszukuje poukrywane zwierzaki w buszu i dba o bezpieczeństwo turystów. Poza słoniami spotkać tu można m.in. dzikie bawoły wodne czy wylegujące się na brzegach krokodyle.

W Pinnewala jest też specjalny "sierociniec" dla małych słoni, gdzie trafiają młode zostawione w dżungli bez opieki. Można też odwiedzić wioski, gdzie słonie biorą kąpiele w rzece i odpoczywają.

Najgroźniejsze zwierzęta świata - zdjęcia

Sri Lanka, Lwia Skała Sri Lanka, Lwia Skała Lwia Skała/Fot. Shutterstock

Sri Lanka. Kandy i Historyczny Trójkąt

Turystycznym centrum Sri Lanki jest bez wątpienia Kandy - miasto o bogatej historii położone w otoczeniu gór, miejsce przechowywania największej relikwii - zęba Buddy. W kompleksie świątynnym, który niegdyś służył jako królewski pałac, zawsze jest pełno pielgrzymów przynoszących w ofierze kwiaty lotosu, owoce, kadzidełka. Najbarwniej jest w Kandy w sierpniu podczas dorocznego festiwalu, którego atrakcją jest procesja z udziałem odświętnie ubranych słoni.

Najciekawsze ślady liczącej prawie 2,5 tys. lat historii Sri Lanki zobaczyć zaś można w centrum kraju, w tzw. Historycznym Trójkącie. Tutejsze atrakcje wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO to m.in. kompleks ruin dwóch pierwszych stolic - Anuradhapury i Polonnaruwy, a także Sigiriya, czyli 180-metrowa Lwia Skała, z ruinami pałacu powstałego na jej szczycie w V wieku. Na szczyt skalnej twierdzy można dojść po schodach, ale wymaga to niezłej kondycji, zwłaszcza w upale.

Najbardziej surrealistyczne krajobrazy świata

Sri Lanka, maska, pamiątka Sri Lanka, maska, pamiątka Fot. Shutterstock

Sri Lanka. Pamiątki ze Sri Lanki

Turyści odwiedzający Sri Lankę są zaskoczeni różnorodnością i jakością sprzedawanego tu rękodzieła. Najbardziej popularne są chyba kolorowe maski używane przez mieszkańców Sri Lanki jako niezawodny środek leczniczy. Są maski na ból zębów, na zawiść, a nawet na delirium. Ponadto kupić można biżuterię, przyprawy, herbatę, arak i przepiękne bukiety orchidei, które kupuje się tuż przed odlotem na lotnisku. Jak w wielu krajach azjatyckich, również na Sri Lance, powszechne jest targowanie się z miejscowymi sprzedawcami.

Sri Lanka, Indie, jedzenie Sri Lanka, Indie, jedzenie Fot. Shutterstock

Sri Lanka. Kuchnia Sri Lanki

Kuchnia lankijska to przede wszystkim ryż i curry. Na lunch i obiad zwykle podaje się ryż i mnóstwo miseczek z różnymi rodzajami curry - sosem mięsnym, rybnym, warzywnym. Tradycyjnie wszystko to jest bardzo ostre, ale Europejczyków i turystów z innych kontynentów serwuje się je w wersji łagodniejszej. Bardzo rozpowszechnionym dodatkiem do dań jest mallung - smażone, posiekane, podłużne liście, skropione sokiem z cytryny i przyprawione. Żaden posiłek nie byłby też kompletny bez parripu - czerwonej soczewicy. Popularną i tradycyjną potrawą jest też hopper - mały naleśnik, smażony na dużym ogniu, podawany zazwyczaj na śniadanie lub na kolację z różnymi dodatkami takimi jak por, liście curry, chilli, pomidory. Inne często spotykane danie to lamprai - danie z gotowanego mięsa i ryżu z dodatkiem warzyw zapiekanych w liściu bananowca. Uliczne stragany oferują rotty - omlety faszerowane np. warzywami lub jajkiem, słoniną, mięsem. Ryby i owoce morza są tanie, ogólnodostępne. Najczęściej smażone na patelni, pieczone na ruszcie albo w postaci rybnego curry. Popularne są zwłaszcza kraby. Lankijczycy uważają, że tylko jedząc palcami, można poczuć prawdziwy smak potraw.

Kuchnia świata dla początkujących: Tajlandia, Brazylia, Argentyna, Maroko, Indie

Sri Lanka, plaża Sri Lanka, plaża Fot. Shutterstock

Sri Lanka. Pogoda na Sri Lance

Sri Lanka to prawdziwy raj do osób ciepłolubnych. Położenie geograficzne wyspy sprawia, że można się tu wygrzewać przez cały rok. Temperatury w grudniu wynoszą ok. 30 stopni Celsjusza, a wody morskiej niewiele mniej. Najlepszy okres na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża trwa od grudnia do marca. Pora deszczowa to okres między majem i wrześniem - najlepiej zwiedzać wtedy wschodnie wybrzeże. Dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie Sri Lanki poza sezonem turystycznym - hotele nie są wtedy przepełnione, a ceny znacznie spadają.

Więcej o: