Takie cuda tylko pod wodą!

Podwodne muzeum, restauracja wśród ryb, przedstawienia syrenek i inne niezwykłe podwodne atrakcje.
podwodne muzeum, meksyk podwodne muzeum, meksyk www.underwatersculpture.com

Podwodne muzeum, Cancun, Meksyk

U wybrzeży meksykańskiego miasta Cancun, w głębi Morza Karaibskiego na turystów czeka niezwykła atrakcja - największe podwodne muzeum. Na głębokości 9m zatopiono tu kilkaset rzeźb, które razem tworzą tajemniczą, fascynującą galerię sztuki. Rzeźby przedstawiają ludzkie postaci. Stworzone zostały z materiałów, które mają sprzyjać osadzaniu się na nich naturalnych stworzeń morskich. Proces zmian jest tak gwałtowny, że po kilku miesiącach wyglądają, jakby tkwiły tu od wieków. Co ciekawe, rzeźby mają odciągnąć zainteresowanie turystów od pobliskich zniszczonych raf w rezerwacie przyrody. I robią to z powodzeniem. Na szczęście, by zobaczyć wystawę nie trzeba umieć nurkować - dzięki łodzi ze szklanym dnem ten niesamowity podwodny świat może podziwiać każdy. Twórcą rzeźb jest Jason de Caires Taylor. Jego dzieła znajdują się również w pierwszej podwodnej galerii świata, w rejonie karaibskiej wyspy Grenada.

podwodne muzeum, grenada

fot. shutterstock

podwodne, muzeum, grenada

fot. shutterstock

jellyfish lake jellyfish lake syn/flickr.com

Jellyfish Lake, Eil Malk, Palau

Na wyspie Eil Malk, stanowiącej część przepięknego Palau, znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych jezior na naszej planecie - Jellyfish Lake. Jellyfish Lake słynie z niezliczonej ilości zamieszkujących go meduz. Meduzy te nie posiadając wokół siebie naturalnych wrogów, utraciły w trakcie ewolucji parzydełka i nie stanowią zagrożenia dla pływających w jeziorze turystów. W tym niezwykłym królestwie galaretowatych stworzeń można tylko snorklować, gdyż nurkowanie jest zabronione. Wydobywające się na powierzchnię bąbelki powietrza mogą stwarzać dla meduz zagrożenie, a siarkowodór zalegający w jeziorze poniżej 15m może być wchłaniany przez skórę i prowadzić do śmierci. Akwen ma około 30m głębokości. Na tej podstawie oraz dzięki nagromadzonym osadom, oszacowano jego wiek na 12 tys. lat, czyli tyle ile ma Morze Bałtyckie.

vanatu, podwodna poczta vanatu, podwodna poczta www.vanuatupost.vu

Podwodny urząd pocztowy, Vanuatu

Pierwszy na świecie podwodny urząd pocztowy został otwarty w 2003 roku w Vanuatu dla uczczenia 23 rocznicy przyznania temu małemu archipelagowi na Pacyfiku statusu raju dla podmorskich nurków. Od tamtego momentu, podwodna poczta stała się jedną z największych atrakcji turystycznych na Vanuatu. Znajduje się 3 metry pod wodą, ok. 50 metrów od brzegu, obok wyspy Hideaway, w podwodnym rezerwacie niedaleko stolicy Port Vila. Można z niej wysłać wodoszczelne kartki pocztowe. Podwodne biuro zbudowano z włókna szklanego. Pracuje w nim na zmianę czterech urzędników w nurkowych skafandrach.

floryda, syrenki floryda, syrenki weekiwachee.com

Pokazy syrenek, Weeki Wachee Springs, Floryda

W parku rozrywki w Weeki Wachee Springs w zachodniej Florydzie można zobaczyć syreny. Kobiety ubrane w stroje syrenek mają przyczepione barwne ogony. Podczas pokazów odtwarzają znane z bajek o syrenkach historie. Pracujące jako syreny dziewczęta, nie wypływają na powierzchnię w trakcie show. Potrafią wstrzymać oddech bardzo długo, a co jakiś czas łykają powietrze pompowane przez wężyki rozmieszczone na podwodnej scenie. Często występują w towarzystwie żółwi morskich, ryb i mięczaków. Prawdziwy bajkowy, podwodny świat.

Więcej o: