Wycieczka do Afryki. Etiopia - 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Etiopia jest jednym z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jest jedynym obok Egiptu krajem w Afryce z tak bogatą historią. Zajmuje ponad milion kilometrów kwadratowych. To ponad dwa razy więcej niż sąsiednia Kenia i trzy razy więcej niż Polska. Tutaj krajobrazy zapierają dech w piersiach, a fauna i flora obfituje w okazy, nie występujące nigdzie indziej. To także niezwykła, nieprawdopodobnie różnorodna i kultywowana od wieków kultura.
Lalibela, Etiopia Lalibela, Etiopia Fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Lalibela

Droga do najsłynniejszego etiopskiego miasta wiedzie przez góry. Lalibela nazywana bywa ósmym cudem świata i duchową stolicą Etiopii. To tutaj król Lalibela miał sen nakazujący mu wykuć w skałach "drugą Jerozolimę", by jego podwładni nie musieli pielgrzymować do Ziemi Świętej. To historyczne miasto pełne wspaniałych kościołów, z których każdy zbudowany jest według innego planu. Jedenaście kościołów z XII i XIII w. połączonych długimi wąskimi tunelami to dzieło 60 tys. budowniczych. Wydrążone są w blokach bazaltu, monolityczne albo z dwóch skał, niektóre wyrzeźbiono w całości z litej skały, a inne wykute na kształt greckich krzyży. Świątynie te znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Namibia - cuda Afryki w kolorach ochry

Dolina rzeki Omo Dolina rzeki Omo Fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Dolina rzeki Omo

W dolinie rzeki Omo wszystko jest autentyczne: przyroda, ludzie, ich stroje, a także wioski w których mieszkają. Takich miejsc na świecie zostało niewiele. Niektóre plemiona liczą dziesiątki tysięcy ludzi, inne niespełna 500, kultura każdego jest jednak autentyczna i unikalna. Jednym z najciekawszych jest lud Mursi, który nosi charakterystyczne krążki w wargach. Do Doliny Omo można dotrzeć jedynie w porze suchej i to wyłącznie samochodem terenowym. W porze deszczowej, niektóre wioski są odcięte zupełnie od świata.

Afryka. Tanzania - moje wielkie afrykańskie marzenie, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

jezioro Como, Afryka, Etiopia jezioro Como, Afryka, Etiopia A. Davey/flickr.com

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Jezioro Tana

Jezioro Tana to największe i najwyżej położone jezioro w kraju - leży na wysokości 1800 m n.p.m. W zależności od stanu wody liczy ok. 3,5 tys. km kw. Otoczone jest dziewiczym lasem deszczowym. Na jeziorze można zobaczyć papirusowe łodzie. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie spotyka się ten rodzaj transportu. Z miasteczka Bahar Dar można się wybrać małym stateczkiem na położone na jeziorze wysepki. Na niektórych usadowiły się klasztory zbudowane jeszcze w średniowieczu, do tej pory pełne starych krzyży, ksiąg i koron cesarskich.

Kapsztad. Inna Afryka

Wodospady Nilu Błękitnego, Etiopia Wodospady Nilu Błękitnego, Etiopia Fot.Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Wodospady Nilu Błękitnego

Jezioro Tana jest zaledwie preludium do największej osobliwości przyrodniczej Etiopii. Trzydzieści kilometrów od jeziora Nil Błękitny trafia w swoim biegu na wielką szczelinę tektoniczną, tworząc wspaniałe wodospady. Tubylcy miejsce to nie bez powodu nazywają Tis Isat, czyli Buzujący Dym. Żeby ujrzeć je w całej krasie, należy przyjechać po zakończeniu pory deszczowej, kiedy wezbrany Nil toczy swe wody pośród malowniczych wzgórz i spada nagle kilkoma kaskadami 50 metrów w dół.

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

etiopia, aksum etiopia, aksum Jenn Dyer/flickr.com

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Aksum

Aksum jest obecnie niewielkim miasteczkiem położonym w północnej Etiopii. Dwa tysiące lat temu było jednak stolicą królestwa, które starożytni stawiali na równi z Indiami, Chinami, Persją i Rzymem. Niewiele zostało w Aksum z dni chwały i potęgi dawnego imperium, ale właśnie tu znajdują się korzenie Etiopii. W IV wieku przyjęto tu chrześcijaństwo, tu też była kolebka obecnego języka etiopskiego. Pozostały ruiny pałaców, grobowców królewskich i kościołów, kamienne trony i słynne 30 metrowe pięknie zdobione granitowe stelle (kolumny), a także pięcionawowa bazylika z XVI w, w której wg Etiopczyków przechowywana jest biblijna Arka Przymierza. Według zgodnej opinii archeologów okolice Aksum kryją w sobie pełno zagadek. Twierdzą, że odsłonięto dotychczas jedynie 10 proc. pozostałości starożytnego królestwa.

Afryka, jeep i my

Gonder, Etiopia Gonder, Etiopia Fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Gonder

Gonder dawna stolica cesarskiej Etiopii, obok Lalibeli żelazny punkt historycznego szlaku Etiopii. Turyści mogą tu podziwiać wielki kompleks miasta królewskiego i opasujących go murów. Nigdzie w Afryce na południe od Sahary nie ujrzymy murowanych zamków z zębatymi murami, wyniosłymi wieżami i obszernymi dziedzińcami. W pozostałościach budowli widać wpływy portugalskie, indyjskie oraz arabskie. Poza kompleksem miasta królewskiego w Gonder stoi dobrze zachowana łaźnia Fassiledesa.

semien, Etiopia semien, Etiopia alvise forcellini's/flickr.com

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Góry Semien

Góry Semien nazywane są Tybetem Afryki i Dachem Czarnego Lądu. Najwyższy szczyt, Ras Daszen, ma ponad 4,5 tys. metrów. Na trekking ściągają tu w porze suchej ludzie, którzy zaliczyli już Nepal i Andy, ale nie tylko. Według podróżników to góry, jakich nigdzie indziej nie ma na Ziemi. Wielkie kaniony, śmiałe iglice, wierzchołki wygasłych wulkanów. Ponadto wspaniała fauna i flora. W Parku Narodowym Semien żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt. Największą atrakcją są dla turystów dżelady - trawożerne małpy, które występują tylko w tym miejscu na świecie. Z wszystkich ssaków, poza człowiekiem, mają najlepiej rozwinięty aparat mowy i najbardziej zaawansowane zachowania społeczne.

siemen, małpy, etiopia

saf omar, etiopia saf omar, etiopia CC/Wikiemdia

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Jaskinie Sof Omar

Jaskinie Sof Omar to jeden z najbardziej spektakularnych i rozległych systemów podziemnych jaskiń, pieczar i korytarzy. Wyżłobiony został przez meandrującą rzekę, która w przeszłości wielokrotnie zmieniała swój bieg i rzeźbiła nowy kanał w wapiennej skale. Jaskinie Sof Omar stanowią niezwykłe zjawisko naturalne. Jaskinie Sof Omar znajdują się niedaleko Gór Bale i wchodzi się do nich z małej wioski o tej samej nazwie, założonej na klifie ponad rzeką.

harar, etiopia harar, etiopia Stefan Gara/flickr.com

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Harar

Harar jest jednym z czterech świętych miast islamu. To otoczone kamiennymi murami miasto meczetów, barwnych bazarów, centrum muzułmańskiej nauki i szkół. W Harar każdego wieczoru odbywa się niezwykły spektakl karmienia hien. Podobnego nie można zobaczyć nigdzie indziej na świecie. Miasto jest także centrum handlu czatem - to roślina której żucie daje skutki podobne do osiąganych za pomocą liści koki. Turystów zachwycają domy w Harar, których styl przypomina tradycyjną architekturę arabskich miast na wybrzeżu. Na ścianach wiszą miski, talerze i koszyki o bardzo interesujących wzorach.

Park Narodowy Nechisar, krokodyl, afryka, etiopia Park Narodowy Nechisar, krokodyl, afryka, etiopia Fot. Shutterstock

Wycieczka do Afryki. Etiopia. Park Narodowy Nechisar

Park Narodowy Nechisar, położony jest pomiędzy dwoma pięknymi jeziorami: Chamo i Abaya. Nazwa rezerwatu pochodzi od białej trawy porastającej okoliczne wzgórza. Po przejechaniu bramy Parku Narodowego Nechisar, rozpoczyna się prawdziwa afrykańska przygoda. Na jego terenie znajduje się bowiem największa ilość dzikich zwierząt w Etiopii. Można je obserwować podczas safari, a także w czasie wycieczek statkiem po Jeziorze Chamo. Ogromne wrażenie robią hipopotamy oraz wylegujące się na plażach krokodyle.

Więcej o: