Najgroźniejsze zwierzęta świata

Niektóre zwierzęta, choć piękne i fascynujące, mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem. Oto najgroźniejsze zwierzęta świata.
hipopotam nilowy, afryka hipopotam nilowy, afryka Fot. Shutterstock

Hipopotam nilowy

Charakterystyczny beczkowaty tułów, krótkie nóżki i duża głowa - choć hipopotam nilowy wygląda dość sympatycznie, bywa bardzo niebezpieczny. Uchodzi za jednego z najbardziej niebezpiecznych i agresywnych ssaków. Dorosły hipopotam nilowy ma ciało długości do 4,5 m i waży 3-4 ton. Potrafi otworzyć swoją paszczę na taką szerokość, że szczęki tworzą kąt 150 stopni. Zwierzę jednym ruchem szczęki zabija krokodyla, więc łatwo sobie wyobrazić, co może zrobić z człowiekiem. Hipopotam nilowy żyje w rzekach i jeziorach w Afryce na południe od Sahary. Mówi się, że zwierzęta te zabijają rocznie więcej ludzi niż lwy, słonie, bawoły i nosorożce razem wzięte.

Hipopotam nilowy / Flickr.com / DigitalART2Hipopotam nilowy / Flickr.com / DigitalART2

Hipopotam nilowy / Flickr.com / tambako the jaguarHipopotam nilowy / Flickr.com / tambako the jaguar

Kobra indyjska Kobra indyjska Shutterstock

Kobra indyjska

W gruczołach jadowych kobry indyjskiej mieści się każdorazowo ilość trucizny wystarczająca do zabicia od 10 do 15 osób. Nie jest to najbardziej jadowity wąż, ale jeden z najniebezpieczniejszych dla człowieka. Tajpan pustynny, który może uśmiercić około stu osób naraz jest mało agresywny, podczas gdy kobrę indyjską bardzo łatwo sprowokować do ataku, a jej błyskawiczne reakcje często nie dają szans na ucieczkę. Dodatkowo kobry indyjskie są w wielu regionach Indii wykorzystywane do urządzania ulicznych widowisk, co sprzyja częstym kontaktom tych gadów z przypadkowymi ludźmi. W rezultacie spośród około 50 tysięcy śmiertelnych przypadków śmierci człowieka po ukąszeniu węża najwięcej dotyczy właśnie kobry indyjskiej.

Kobra indyjska / shutterstockKobra indyjska / shutterstock

krokodyl różańcowy, austrlia krokodyl różańcowy, austrlia Fot. Shutterstock

Krokodyl różańcowy

Krokodyl różańcowy jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gatunków zwierząt. Kraje, w których można go spotkać to Indie, Sri Lanka, Azja Południowo-Wschodnia, Filipiny, Północna Australia, Cejlon, Sumatra, Jawa, Borneo, Fidżi. Stanowi postrach wśród miejscowej ludności. Nocą oddala się bowiem od wody na znaczne odległości. Atakuje wtedy każde napotkane zwierzę, w tym człowieka. Czasami wypływa również na pełne morze. Na swoją ofiarę czai się w pobliżu brzegu, po czym bardzo szybkim ruchem ją dopada. Uwięziona w śmiertelnym uścisku zdobycz jest najczęściej wciągana pod wodę.

Krokodyl różańcowy / shutterstockKrokodyl różańcowy / shutterstock

Bawół afrykański, afryka Bawół afrykański, afryka Fot. Shutterstock

Bawół afrykański

Choć bawół afrykański żywi się wyłącznie roślinami, jest dużym zagrożeniem dla człowieka. Jego gwałtowny, burzliwy temperament połączony z ogromną wagą (zwykle od 500 do 900 kg) i potężnymi rogami o rozpiętości nawet półtora metra sprawia, że gatunek ten nigdy nie został udomowiony. Dorosłe osobniki potrafią skutecznie bronić się nawet przed stadem lwów. Bawół afrykański uważany jest powszechnie za bardzo niebezpieczne zwierzę, ponieważ na swoje masywne rogi nabija kilka osób rocznie. Bawoły afrykańskie występują na różnych terenach - od otwartej sawanny do gęsto porośniętych lasów tropikalnych. Można je spotkać w Sudanie, Zambii, Zimbabwe, Namibii, Botswanie, Mozambiku, Republice Południowej Afryki, Kenii i Tanzanii.

niedźwiedź polarny niedźwiedź polarny Fot. Shutterstock

Niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny zarówno wzrostem, jak i wagą przewyższa większość swoich krewniaków. Dorosły samiec waży od 300 do 700 kg. Ma znacznie groźniejsze usposobienie od niedźwiedzia brunatnego. Bez problemu łapie i zjada nawet ogromne słonie morskie, potrafi zabić nawet dwukrotnie cięższego od siebie dorosłego morsa, uzbrojonego w wielkie kły. Doskonale nurkuje i mimo dużej masy ciała potrafi być szybki. Niedźwiedź polarny żywi się prawie wyłącznie upolowanymi zwierzętami. Jest też agresywny w stosunku do człowieka. Można go spotkać w Grenlandii, Rosji okolicach Kanady i Alaski, a także w północnych rejonach Azji.

Niedźwiedź polarny / shutterstockNiedźwiedź polarny / shutterstock

lew, afryka lew, afryka Fot. Shutterstock

Lew afrykański

Lew jest drugim co do wielkości "kotem ryczącym" (jednym z czterech obok tygrysa, jaguara i lamparta). Ten wyjątkowy kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki - pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich. Jest łowcą doskonałym. Samiec lwa może osiągnąć wagę nawet dwustu pięćdziesięciu kilogramów. Ma masywne ciało z czterema potężnymi, silnie umięśnionymi łapami, zakończonymi ostrymi pazurami, paszczę wyposażoną w mocne szczęki i ostre kły. Zdarza się, że lwy atakują ludzi, ale głównie wtedy, gdy są sprowokowane przez turystów.

Słonie Słonie Shutterstock

Słoń afrykański

Słonie afrykańskie to największe żyjące obecnie zwierzęta lądowe. Zamieszkują afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki. Wydają się spokojnymi zwierzętami, a tymczasem potrafią spustoszyć całe wioski. Afrykańskie słonie są zdecydowanie bardziej dzikie niż słonie indyjskie, są niebezpieczne i nie dają się oswoić. Dorosły słoń waży do 6 ton i ma prawie 4 m wzrostu. Bez trudu może dogonić i zdeptać człowieka. Rocznie za sprawą słoni ginie nawet kilkaset osób na całym świecie. To jednak bardzo niewiele w porównaniu z liczbą słoni, które mimo międzynarodowej ochrony gatunku giną z rąk kłusowników i kolekcjonerów. Ciekawostką jest, że słoniową trąbą kieruje około 40 tysięcy mięśni - to więcej, niż mieści całe ciało człowieka.

rekin biały, żarłacz biały rekin biały, żarłacz biały Fot. Shutterstock

Żarłacz biały

Rekin biały ma doskonały węch. Potrafi wyczuć jedną kroplę krwi w 115 l wody. Pływa zwinnie i prędko, z prędkością sięgającą nawet 40 km/h. Jest ponadto jedynym rekinem wystawiającym głowę ponad powierzchnię wody w celu obserwowania ofiary. Żarłacz biały uważany jest za najbardziej niebezpiecznego z rekinów - bywa nazywany rekinem ludojadem.  Opinię taką wzmacniają publikowane dane na temat liczby ataków na terenach kąpielisk między innymi południowej Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i południowej Afryki, a więc na terenach występowania tego gatunku. Jak udowadniają naukowcy, odnotowywane ataki należy jednak traktować jako "pomyłki" drapieżnika. Wskazuje na to sposób gryzienia w czasie ataku. Rekin nie rozrywa ofiary, lecz gryzie i w większości wypadków odpływa pozwalając ofierze przeżyć. Nie należy także wykluczać ataków powodowanych chęcią obrony swojego terytorium. Nie zmienia to jednak faktu, że ten 6-metrowy, 2-tonowy kolos słusznie budzi nasz strach.

Żarłacz biały / shutterstockŻarłacz biały / shutterstock

Wałęsak brazylijski, pająk Wałęsak brazylijski, pająk Techuser/CC/Wikimedia

Wałęsak brazylijski

Wałęsaki brazylijskie zostały zapisane w Księdze Rekordów Guinessa w 2007 roku jako najbardziej jadowite pająki na świecie i są uważane za przyczynę najczęstszych śmierci ludzi ukąszonych przez pająki. Pająk ten może się także pochwalić największymi gruczołami jadowymi wśród swojego gatunku. Występuje w północnej i wschodniej części Ameryki Południowej. Lekarze potrafią łatwo rozpoznać ofiarę ukąszenia - zwłaszcza, jeśli jest to mężczyzna - toksyna Tx2-6 znajdująca się w jadzie pająka powoduje bowiem długotrwałą, bolesną erekcję.

komar, malaria komar, malaria Fot. Shutterstock

Komar

Nie posiadają one wielkich kłów, ani dziesiątek zębów, jadowitych kolców czy długich ostrych pazurów. Nie są w żadnym stopniu podobne do wyżej wymienionych zwierząt, a to właśnie przez nie ginie najwięcej ludzi na świecie. Komary, bo o nich mowa, roznoszą poważne choroby - malarię, żółtą febrę, filariozę, dengę, gorączkę doliny Rift, wirusowe zapalenie mózgu. Zabójcza jest samica komara. To właśnie ona gryzie. Komary występują na całym świecie, a niektóre gatunki są odpowiedzialne za śmierć ponad dwóch milionów osób rocznie.

Więcej o: