8 fantastycznych miejsc, które pozwolą uniknąć zimowej depresji

Marzy Wam się słońce, plaża i złocista opalenizna? Nie pozostaje nic innego jak spakować walizki i zafundować sobie trochę ciepła zimą. Oto miejsca, z których wrócicie naładowani energią i pięknie opaleni.
Valladolid, Meksyk Valladolid, Meksyk fot. Shutterstock

Meksyk

Meksyk

Sezon turystyczny w Meksyku trwa od listopada do marca i jest to najlepszy moment na wyjazd do kraju Majów. Słoneczną pogodę oraz rozległe piaszczyste plaże oferuje zachodnie wybrzeże Meksyku. Znajdujące się tu Acapulco do lat 60-tych stanowiło bezkonkurencyjną bazę dla turystów. Dziś równie mocno oblegane jest Cancun - pełne luksusowych hoteli i klubów, a także Playa del Carmen - niewielki kurort, który ma do zaoferowania wszystko, czego potrzebuje turysta - od rozległych, piaszczystych plaż, po wszelkiego rodzaju rozrywki.

Meksyk ma jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Woda tutaj jest tak turkusowa, jak na zdjęciach. W grudniu w Cancun temperatura wynosi około 25 stopni Celsjusza. To też świetne miejsce do rozpoczęcia przygody ze sportami wodnymi, np. windsurfingiem, snorkelingiem, nurkowaniem z akwalungiem czy coraz modniejszym paddle boardingiem.

Sayulita, Meksykfot. Shutterstock

Sri Lanka, Bentoto Sri Lanka, Bentoto fot. Shutterstock

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka to prawdziwy raj do osób ciepłolubnych. Położenie geograficzne wyspy sprawia, że można się tu wygrzewać przez cały rok. Temperatury w grudniu wynoszą ok. 30 stopni Celsjusza, a wody morskiej niewiele mniej.

Poza rajskimi plażami Sri Lanka oferuje spotkanie z soczyście zieloną dżunglą pełną egzotycznych zwierząt oraz różnorodnymi krajobrazami - od gór i wodospadów po herbaciane pola. Można tu wypocząć w spokoju i ciszy lub wybrać się na wycieczkę pełną starożytnych zabytków i podglądania dzikich zwierząt, np. słoni. Świetnym pomysłem będzie wyjazd na Sri Lankę w czasie ferii zimowych czy nawet na sylwestra. Takiego wypoczynku i pięknej opalenizny w środku zimy wszyscy będą zazdrościć.

Słonie na Sri Lancefot. Shutterstock

Plaża na Dominikanie Plaża na Dominikanie fot. Shutterstock

Dominikana

Dominikana

Osoby marzące o błogim odpoczynku na rajskiej plaży powinny odwiedzić Dominikanę. Odnajdą tu piękną przyrodę, komfortowe hotele, pyszne jedzenie i święty spokój. Wysokie temperatury utrzymują się na Dominikanie przez cały rok, co nie znaczy jednak, że tak samo jest ze słońcem. Najlepiej opalić się można od listopada do kwietnia - wtedy nie pada deszcz, a słońce świeci na całego.

Dominikana słynie przede wszystkim ze swych wspaniałych białych plaż rozciągających się wzdłuż ponad 1288-kilometrowego wybrzeża. Plaże są z pewnością największym bogactwem naturalnym wyspy. Jeśli oczekujemy białego piasku, turkusowej wody i palm uginających się od kokosów, powinniśmy wybrać rejon Punta Cana - są tu jedne z najpiękniejszych plaż Dominikany.

Zielona Dominikanafot. Shutterstock

Goa, Indie Goa, Indie fot. Shutterstock

Goa

Goa

Malownicze zatoczki, rozległe, dziewicze plaże i chylące się ku wodzie kokosowe palmy. Goa - dawny raj hipisów i jeszcze dawniejsza portugalska kolonia to miejsce, gdzie da się odpocząć od trudów podróży po Indiach i od hałasu indyjskich miast. Goa, choć malutkie, oferuje niemal wszystko i na każdą kieszeń. Pyszne, tanie jedzenie, zakwaterowanie o różnych standardach i piękne plaże - takie, na których można się schować i takie z imprezowym klimatem. Goa to ponadto piękne miasteczka - nigdzie indziej nie można spotkać architektury, która łączy w sobie tradycyjne, portugalskie budownictwo i indyjski klimat. Zimowy urlop na Goa to gwarancja opalenizny. Najlepiej odpoczywać tu od stycznia do marca - wtedy można się spodziewać idealnej, słonecznej pogody.

Plaża na Goa. Indiefot. Shutterstock

plaża plaża fot. Shutterstock

Kuba

Kuba

Wszyscy, którzy marzą o karaibskich wakacjach, powinni pojechać na Kubę. Ta niezwykła, niewielka wyspa przyciąga otaczającymi ją ciepłymi, lazurowymi wodami, ponad 200 zatokami oraz 289 wspaniałymi plażami, z najsłynniejszą plażą Varadero. Na Kubie można przechadzać się wśród starych, kolonialnych budynków Hawany, cieszyć  miejscową kuchnią, muzyką i do woli odpoczywać. Chyba właśnie dlatego Kubę najczęściej określa się mianem "perły Karaibów".

Sezon turystyczny na Kubie trwa od grudnia do marca, kiedy na półkuli północnej panuje zima. Jest to zarazem pora sucha, czyli czas najlepszy na zwiedzanie - słońce świeci codziennie, ale temperatura jest znośna (średnio 24-27°C). Nie ma też dużej wilgotności, która panuje w letnie miesiące, dlatego jeśli zależy nam na opaleniźnie, a zarazem na poznaniu Kuby, warto tu zawitać właśnie w najbliższym czasie.

Kubafot. Shutterstock

Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie

W zimie temperatura na Wyspach Kanaryjskich wynosi zwykle ok. 20 stopni Celsjusza, ale można się przy tym całkiem nieźle opalić. Piaszczyste i wulkaniczne plaże oraz czyste wody gwarantujące idealne warunki do nurkowania i przyciągają turystów przez cały rok. Od połowy grudnia do marca na wyspy przyjeżdżają zmęczeni zimą i spragnieni słońca Europejczycy oraz Amerykanie. W lutym atrakcją jest karnawał, który na wyspach obchodzony jest wyjątkowo hucznie.

Największym zainteresowaniem cieszą się Teneryfa i Gran Canaria. Najlepszą pogodę zimą gwarantują jednak wyspy Lanzarote i Fuerteventura, które mają charakter pustynny. Na Lanzarote pada zaledwie przez kilka tygodni w roku. Przez 330 dni świeci słońce i panuje łagodny klimat ze średnią roczną temperaturą 25 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystkich Wyspach Kanaryjskich noce w miesiącach zimowych są chłodne.

Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskiefot. Shutterstock

Kenia Kenia fot. Shutterstock

Kenia

Kenia

Jeśli cenicie luksus hoteli i wypoczynek nad ciepłym oceanem, a na dodatek kochacie dziką przyrodę, możecie się wybrać zimą do Kenii. Fenomenalne krajobrazy, fascynująca kultura afrykańskich plemion, przygody na safari - to wszystko jest w Kenii dostępne przez cały rok.

Najlepszą porą na wycieczki po Kenii są miesiące od grudnia do marca. Na plaży można się zaś wylegiwać o każdej porze roku. Na wybrzeżu utrzymuje się stabilna temperatura około 30 stopni Celsjusza, a powietrze jest bardzo wilgotne i gorące. Kenijskie plaże są rozległe, piaszczyste i robią ogromne wrażenie ze względu na swój tropikalny wygląd. Okres od października do stycznia to idealny czas na nurkowanie, woda jest wtedy przejrzysta jak kryształ. Opalenizna gwarantowana!

Watamu, Keniafot. Shutterstock

Marsa el Alam, Egipt Marsa el Alam, Egipt fot. Shutterstock

Egipt

Egipt

W Egipcie można się opalić przez cały rok, ale trzeba pamiętać, że w miesiącach zimowych szybciej robi się ciemno, a wieczorami jest chłodno. Średnia temperatura powietrza w najpopularniejszych regionach turystycznych nigdy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Jedynie na północy kraju w styczniu i w lutym może być dużo niższa. Właśnie po sezonie, kiedy nie ma już tłoku i upału, najlepiej zwiedzać światowej sławy zabytki Egiptu. To także znakomity czas na podróż statkiem wzdłuż Nilu.

Egipt jest krajem, który ma świetne zaplecze hotelowe. Można tu w komfortowych warunkach odpocząć od zimowego mrozu. Wielu turystów przyjeżdża do Egiptu na Boże Narodzenie i sylwestra, by po wieczornych zabawach odpocząć na słonecznych plażach. Można się wtedy wykąpać nawet w morzu, temperatura wody wynosi ok. 20 stopni Celsjusza.

Kurtort w Egipciefot. Shutterstock

Więcej o: