Bali, Jawa i 17 tysięcy wysp. Taka jest Indonezja

Indonezja to uwielbiane przez podróżników wyspy Bali, Jawa, Sumatra, Borneo i... jeszcze ponad 17 tysięcy innych wysp. Indonezja to kraj o ogromnym zróżnicowaniu i bogactwie, geograficznym i kulturowym - ma wulkany, piękne plaże i rafy koralowe, dziką dżunglę, zabytkowe świątynie, tarasy ryżowe, magiczne obrzędy, a dla wielbicieli rękodzieła - piękne wyroby z batiku. Do tego pyszne azjatyckie jedzenie i rozsądne ceny. Indonezja to turystyczne eldorado.
Indonezja Indonezja Fot. Shutterstock

Indonezja - wyspy, wyspy, wyspy. Sumatra, Jawa, Bali

Indonezja składa się z ponad 17 tysięcy wysp. Każda z wysp jest inna, różnią się między sobą do tego stopnia, że aż dziwi, że należą do tego samego kraju. Są w Indonezji miejsca, gdzie czas się zatrzymał przed wiekami, ale nowoczesna stolica, Dżakarta, tętni życiem. Rozproszeni na wyspach mieszkańcy Indonezji używają kilkunastu głównych języków, ale oprócz nich istnieje jeszcze szereg języków mniej znanych.

Same wyspy Indonezji są niezmiernie zróżnicowane. Dzika Sumatra przyciąga przede wszystkim podróżników kochających naturę. Jest tu dżungla, rwące, nieokiełznane rzeki, można zobaczyć słonie i orangutany. Sumatra jest tak duża (ma ponad 473 tys. km2, czyli jest znacznie większa od Polski!), że najlepiej poświęcić na nią co najmniej 2 tygodnie, a jeśli to możliwe - jeszcze więcej. Najlepszy czas na wyjazd na Sumatrę to pora sucha, czyli czerwiec i lipiec. Zupełnie inny charakter ma muzułmańska Jawa, na której znajduje się stołeczna Dżakarta - tu najtrudniej uciec od cywilizacji. Na Bali z kolei kwitnie zorganizowana turystyka. Warto też zawitać na niewielkie rajskie wysepki Gili, górzysty Celebes (Sulawesi), Flores - wyspę kwiatów czy na Komodo - wyspę słynącą z waranów.

Azja Wyspa Jawa, Indonezja.
Wulkaniczna wyspa w granicach Indonezji, w jej zachodniej części leży stolica państwa, Dżakarta. Górzystą Jawę pokrywają liczne wulkany. Najbardziej aktywny z nich to Merapi, góra licząca prawie 3 tys. m n.p.m. Azja Wyspa Jawa, Indonezja. Wulkaniczna wyspa w granicach Indonezji, w jej zachodniej części leży stolica państwa, Dżakarta. Górzystą Jawę pokrywają liczne wulkany. Najbardziej aktywny z nich to Merapi, góra licząca prawie 3 tys. m n.p.m. Shutterstock

Indonezja. Wyspa Jawa

Zatłoczona i głośna Jawa może się pochwalić tak imponującymi zabytkami jak buddyjska świątynia Borobodur i hinduistyczny Prambanan. Turyści najchętniej zatrzymują się w Yogyakarcie (Jogyakarcie), historycznym mieście słynącym z teatru lalek oraz wyrobów z batiku. Yogyakarta sama w sobie jest miastem niezwykłym, z pięknym pałacem sułtana, targiem ptasim i muzeami, do tego stanowi świetny punkt wypadowy do wycieczek do Borobodur i Prambanan.

Z Yogyakarty warto zrobić też 2-3-dniową wycieczkę na wulkany Bromo i Kawah Ijen, skąd z kolei łatwo dostać się na Bali. Wycieczki takie sprzedają liczne indonezyjskie biura podróży. Wulkan Bromo malowniczo prezentuje się o wschodzie słońca z pobliskiego Penanjakan. Warto też wspiąć się do krawędzi krateru i zajrzeć w siarkowe wnętrze. Kawah Ijen to również miejsce wyjątkowo piękne, ale równocześnie przygnębiające. Krater wulkaniczny wypełnia siarkowe jezioro, do którego można zejść, krztusząc się w oparach siarki. Siarka wydobywana jest tam prymitywnymi metodami, a ubodzy, wynędzniali tragarze na plecach przenoszą ją do stóp góry, dźwigając ładunki o masie 90 kg.

Indonezja, bali Indonezja, bali Fot. Shutterstock

Indonezja. Wyspa Bali

Bali to najbardziej turystyczna z indonezyjskich wysp, oferująca odpoczynek na plażach i wycieczki pośród malowniczych tarasów ryżowych. Są tu zarówno głośne ośrodki turystyczne z barami i dyskotekami, jak Kuta czy Sanur, są piękne świątynie hinduistyczne, tradycyjne wsie czy Padang Bai z rafą koralową.

Kulturalną stolicą Bali jest Ubud - miasto galerii, tysięcy sklepów, tańca, muzyki, religii i pięknego rękodzieła, położone wśród tarasów ryżowych, otoczone brudnymi przedmieściami z setkami sklepów i hurtowni z wyrobami drewnianymi, garncarskimi i tkaninami. W Ubud warto odwiedzić muzea ze sztuką oraz wypuścić się do okolicznych świątyń i wsi, w których czas się zatrzymał wieki temu.

Na Bali koniecznie też trzeba skorzystać z masażu balijskiego, takie masaże dostępne są praktycznie wszędzie na wyspie. Oferują je hotele, ośrodki spa, salony i saloniki na ulicach, rękom balijskiego masażysty można się poddać nawet na plaży. Nie wszyscy masażyści są wykwalifikowani, przed skorzystaniem z masażu warto popytać się miejscowych.

Indonezja, kuchnia, jedzenie Indonezja, kuchnia, jedzenie Fot. Shutterstock

Kuchnia indonezyjska. Co jeść w Indonezji?

Większość potraw w Indonezji opiera się na makaronie i ryżu, zazwyczaj z warzywami i jajkiem, a także z mięsem, najczęściej z kurczaka. Jako że Indonezję w dużej mierze zamieszkują muzułmanie, o wieprzowinę tu niełatwo. Trafiają się też bardzo oryginalne dania, jak kobra czy pyton w sosie curry na ostro. Najpopularniejszą potrawą w Indonezji jest nasi goreng, czyli smażony ryż, podawany z mięsem i warzywami. Jego odmianą jest nasi goreng seafood z owocami morza. Mie goreng to z kolei smażony makaron, również w rozmaitych kombinacjach, podawany z mięsem, owocami morza i warzywami. Do większości potraw podawany jest sambal, czyli ostra pasta z dodatkiem chilli. No i oczywiście jajka, które Indonezyjczycy chętnie wbijają do potraw z ryżu i makaronu. Wegetarianom w Indonezji smakować będzie zapewne gado-gado, czyli zestaw warzyw z sosem chilli i orzeszkami ziemnymi. Obiad w Indonezji można zjeść już za kilka dolarów.

W Indonezji rośnie wiele odmian bananów. Aż niewiarygodne, jak różnie mogą one wyglądać i smakować i w ilu postaciach można je podawać - nie tylko surowe, ale i pieczone, smażone czy gotowane.

Znakomite - i bardzo tanie - są świeżo wyciskane i niedrogie soki owocowe, z mango, papai czy ananasa. Można także spróbować napoju ze sfermentowanego ryżu z owocami. Napoje lepiej zamawiać bez lodu.

batik, indonezja batik, indonezja Fot. Shutterstock

Pamiątka z Indonezji: batik

Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku. Ufarbowane zostają jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku, miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu kolejny wzór z wosku nakłada się na tkaninę i ponownie barwi. Czynność tę powtarza się wielokrotnie, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Zdumiewające, że w ten sposób można "wytworzyć" wielobarwne ptaki, sceny z życia czy skomplikowane postacie mitologiczne.

W Indonezji słowem batik określa się też potocznie same tkaniny zdobione w opisany sposób.  Batik w Indonezji można kupić praktycznie wszędzie, szczególnie na Jawie. Batik jawajski uchodzi za najlepszy na świecie. Z batiku najczęściej wytwarza się sarongi albo "obrazy" na ścianę. Będąc w Indonezji można też popatrzeć na żmudny, wielobarwny proces misternego zdobienia tkanin, co pozwala docenić pracę wytwórców.

Azja Wyspa Bali, Indonezja.
Jedna z najmniejszych wysp w archipelagu Indonezji, leży między ogromną Jawą i sporo mniejszą wyspą Lombok. Bali porastają lasy tropikalne, a dużą część powierzchni zajmują góry wulkaniczne. Wyspa słynie z kultywowania tradycji artystycznych przez jej mieszkańców. Azja Wyspa Bali, Indonezja. Jedna z najmniejszych wysp w archipelagu Indonezji, leży między ogromną Jawą i sporo mniejszą wyspą Lombok. Bali porastają lasy tropikalne, a dużą część powierzchni zajmują góry wulkaniczne. Wyspa słynie z kultywowania tradycji artystycznych przez jej mieszkańców. Shutterstock

Podróżowanie po Indonezji

Żeby wjechać do Indonezji turysta musi posiadać wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Indonezji w Warszawie, 30-dniową wizę indonezyjską upon arrival można także otrzymać za 25 dolarów na lotnisku w Indonezji. Przy wyjeździe z Indonezji trzeba zapłacić podatek lotniskowy w wys. 150 tys. rupii indonezyjskich.

Na miejscu do wyboru mamy autobusy (na długich trasach), bemo - mikrobusy pokonujące krótkie odcinki (ok. 20 km), odjeżdżające wtedy, gdy są pełne, shuttle busy - zorganizowany, nietani i niekoniecznie ekspresowy, ale i tak najszybszy sposób przemieszczania się po wyspach Indonezji, polegający na tym, że turyści z różnych miejscowości kupują bilety do miejsca docelowego i są tam przewożeni, z dużą liczbą przesiadek po drodze.

Można też wynająć samochód - najlepiej z kierowcą - za ok. 50 dolarów dziennie. Samodzielni turyści mogą wypożyczyć motor lub skuter, ale trzeba mieć na uwadze ruch lewostronny i dość intensywny w porównaniu z Europą. W Indonezji funkcjonuje też coś pomiędzy motorowym autostopem a taksówką, co nazywa się ojok - jest to zwerbowany na poczekaniu kierowca motoru, który za niewysoką opłatą podwozi w pożądane miejsce.

Pomiędzy wyspami Indonezji kursują promy, jednak ich stan często pozostawia wiele do życzenia. Alternatywą są połączenia samolotowe - w Indonezji działa kilku konkurujących ze sobą niedrogich przewoźników lotniczych - ceny przelotów są atrakcyjne, a oszczędność czasu ogromna.

Popularne i niedrogie są wycieczki organizowane przez miejscowe biura podróży do lokalnych atrakcji. W ten sposób można zobaczyć zarówno najwspanialsze zabytki Indonezji, jak i parki narodowe czy wulkany, oszczędzając sporo czasu.

Indonezja, Bali Indonezja, Bali Fot. Shutterstock

Indonezja - obyczaje na wyspach

Indonezyjczycy przeważnie są muzułmanami i na wyspach, gdzie dominującą religią jest islam, wskazany jest raczej skromny ubiór. Na Bali dominuje hinduizm, a Balijczycy są bardzo religijni, prawie codziennie są tu jakieś święta, a co rano na ulicach i przed drzwiami domów składane są ofiary z miseczek z ryżem z owocami i kwiatami. Z kolei na Flores dominują chrześcijanie. Zachowanie w indonezyjskich świątyniach należy dostosować do wymogów religii. Wchodząc do meczetów należy zdjąć buty, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong, który można wypożyczyć na miejscu.

W kontaktach z Indonezyjczykami grzeczne jest używanie tylko prawej ręki. Lewa uchodzi za nieczystą i zdaniem miejscowych służy do wykonywania czynności higienicznych. Jeśli podamy czy odbierzemy coś od kogoś lewą ręką, będzie to uznane za zachowanie obraźliwe.

Punktualność nie jest mocną stroną Indonezyjczyków. Należy pogodzić się z tym, że samoloty, promy czy busy mają kilkugodzinne opóźnienia. Walka z tym nie przyniesie rezultatu, więc zamiast denerwować się, lepiej od razu założyć, że podróż z wyspy na wyspę.

Indonezja Indonezja Fot. Shutterstock

Indonezja szczepienia i zdrowie

W Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. W większości prowincji Indonezji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali).

Poza dużymi skupiskami ludzkimi w Indonezji występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali) oraz gorączką krwotoczną denga w dużych miastach (liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem). W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom.

Indonezja Indonezja Fot. Shutterstock

Indonezja - na co uważać?

Ruch w Indonezji jest lewostronny, chaotyczny i intensywny, drogi są zatłoczone, rządzi zasada ustępowania większemu, więc najbezpieczniej jest korzystać z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą.

W ciągu ostatnich lat w Indonezji doszło do kilku zamachów terrorystycznych, warto więc zachować ostrożność w miejscach, gdzie ruch turystyczny jest duży.

Największe zagrożenia powoduje natura. Indonezja leży w obszarze szczególnie narażonym na trzęsienia ziemi, które występują na całym obszarze kraju. Z kolei w porze deszczowej (listopad - kwiecień) zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi. Indonezja to miejsce, gdzie wulkany nie dają o sobie zapomnieć. Państwo to należy do obszarów o największej sejsmiczności i aktywności wulkanicznej na ziemi.

Indonezja Indonezja Fot. Shutterstock

Indonezja. Teatr cieni i wayang kilit w Yogyakarcie

Misternie wykonane, wycięte ze skóry kukiełki, płaskie, podziurkowane i pomalowane, z poruszającymi się rękami, używane są w indonezyjskim teatrze cieni, szczególnie popularnym w Yogyakarcie na Jawie. Przedstawienia określane są jako teatr cieni, gdyż publiczność siedzi po obu stronach ekranu ustawionego na widowni, spektakle odbywają się wieczorami, a lalki podświetlane są specjalnymi lampami. Różne rodzaje lalek wykorzystywane są jednak w teatrach w kilku miejscach Indonezji, a nawet nie tylko w teatrach. Na północnej Sumatrze lalki naturalnej wielkości używane są w czasie pogrzebów.

Do Yogyakarty sporo turystów przyciągają spektakle wayang kilit o wojnie i miłości, oparte na motywach z eposów: Ramajany i Mahabharaty, z użyciem skórzanych lalek. Piękne i perfekcyjnie wykonane lalki można też obejrzeć w muzeum oraz zakupić -  wielu miejscach są one popularnymi pamiątkami dla turystów.

Więcej o: