Polska. Wspaniałe zamki Pomorza: Malbork, Kwidzyn i Gniew

Polskę Północną warto odwiedzić chociażby z uwagi na potężne warownie, które zostawił w tym miejscu Zakon Krzyżacki. Zwiedzamy najpiękniejsze: Malbork, Kwidzyn i Gniew.
Zamek w Malborku Zamek w Malborku Zamek w Malborku, Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Zamek w Malborku

Największa, a przy tym najwspanialsza twierdza krzyżacka na północy Polski powstała w Malborku (Muzeum Zamkowe w Malborku, ul. Starościńska 1). To właśnie dzięki niej miasto malowniczo ulokowane nad rzeką Nogat zyskało ogromną sławę nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W całej Polsce trudno szukać równie potężnej warowni. Zamek w Malborku to największa twierdza gotycka w Europie, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zobacz także: Polska. Szlakiem Zamków Piastowskich

Zamek w Malborku Zamek w Malborku Zamek w Malborku, Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Zamek w Malborku

Historia istnienia zamku w Malborku sięga 1276 roku, kiedy to przybył tu i osiadł Zakon Krzyżacki. Nowe miasto i twierdzę nazwano od imienia Maryi "Marienburg?.

Dzisiejszy Malbork przyciąga licznymi imprezami plenerowymi - najbardziej znana to "Oblężenie Malborka". Do miasta zjeżdża wówczas wielu turystów, którzy dzięki pięknej scenerii i rzetelnie odtworzonej inscenizacji przenoszą się do czasów średniowiecznych wojen.

Malborski zamek składa się z Zamku Średniego, Wysokiego, dziedzińca zamkowego i wewnętrznego. Całość kompleksu zajmuje 20 ha. W przyziemiach zamku znajduje się cela, w której był trzymany kuzyn króla Władysława Jagiełły - Witold.

Warta trudu jest wspinaczka na wieżę zamkową - widok z niej zapiera dech w piersiach. Niezwykłe wrażenie robi też widowisko Światło i dźwięk, które odbywa się codziennie od 1 V do 15 IX. W ogarniętym mrokiem, pięknie oświetlonym zamku rozchodzą się dźwięki oręża, rżenie koni oraz ciekawe opowieści lektora. Całość trwa około 50 minut.

Zobacz także: Polska. Szlak Zamków Gotyckich

Zamek w Kwidzynie Zamek w Kwidzynie Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie

Dalsza trasa prowadzi do Kwidzyna na Dolnym Powiślu. Kwidzyn jest historyczną stolicą Pomezanii, już w 1233 roku Krzyżacy ulokowali na wyspie wiślanej swą pierwszą bazę. Od połowy XIII wieku miasto należało do biskupów pomezańskich, a później było siedzibą kapituły biskupstwa.

Wówczas to, w I połowie XIV wieku, zbudowano tu piękny zespół katedralno-zamkowy wzorowany na zamkach krzyżackich (Muzeum w Kwidzynie, Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, ul. Katedralna 1). Jest to zabytek klasy pierwszej.

Zamek w Kwidzynie Zamek w Kwidzynie Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie

Prawdziwą ozdobą zamku w Kwidzynie jest jego dziedziniec z dwukondygnacyjnym krużgankiem arkadowym. Ze względu na świetną akustykę tego miejsca, latem odbywają się tu różne imprezy kulturalne. Równie wspaniała jest przyległa katedra - pseudobazylika, podobnie jak zamek murowana z cegły, o układzie gotyckim. Przy świątyni zachowała się cela, w której ostatni rok życia spędziła błogosławiona Dorota z Mątowów.

Przepływająca przez Kwidzyn malownicza rzeka Liwa oraz pobliska królowa polskich rzek - Wisła, jak również okoliczne jeziora z kąpieliskami, dodają miastu atrakcyjności. Zdecydowanie warto przybyć do Kwidzyna, leżącego w sercu krainy krzyżackich zamków.

Zobacz także: Polska. Szlak Zamków Gotyckich

Zamek w Gniewie Zamek w Gniewie Zamek w Gniewie, Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Zamek w Gniewie

Gniew to niewielkie miasteczko znane w całej Polsce za sprawą wspaniałej twierdzy krzyżackiej z czterema charakterystycznymi wieżami (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział w Gniewie, pl. Zamkowy 2). Latem odbywa się tu wiele ciekawych imprez historycznych.

Gniewski zamek to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły, pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. Początkowo była siedzibą konwentu i komturów krzyżackich, w czasach rządów polskich natomiast rezydowali tu starostowie.

W ciągu wieków zamek wielokrotnie był przebudowywany, szczególnie widoczne było to w XIX wieku, kiedy przekształcono go w spichlerz, zmieniając znacznie pierwotny układ wnętrz i "gubiąc" gotyckie elementy architektury.

Zobacz także: Polska. Szlakiem Zamków Piastowskich

Zamek w Gniewie Zamek w Gniewie Zamek w Gniewie, Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Zamek w Gniewie

Największym zniszczeniom zamek w Gniewie uległ w 1921 roku podczas wielkiego pożaru. Po tym wydarzeniu zamek uzyskał status trwałej ruiny chronionej prawem. Odbudowa twierdzy rozpoczęła się znacznie później i etapami trwa aż do dzisiaj.

Obecnie na zamku w Gniewie stacjonuje Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego, Żółty Regiment Piechoty Gustavusa II Adolphusa, działa chór gregoriański oraz różne stowarzyszenia miłośników historii, zajmujące się m.in. dawnym rzemiosłem i ożywianiem miejsc historycznych.

Od 1992 roku na zamku organizowane są spektakle, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie. Nic więc dziwnego, że gniewski zamek uznawany jest za jeden z głównych ośrodków odtwórstwa historycznego i krzewienia tradycji średniowiecznych w Polsce.

Ale Gniew to również inne zabytki: malowniczy Rynek, gotycka fara Św. Mikołaja oraz pobliska ulica Sambora z niskimi domkami wyglądającymi niczym mieszkanka krasnoludków, to najbardziej interesujące zakątki tego miasteczka.

Gniewska zabudowa to swoisty skansen architektoniczno-urbanistyczny, ukształtowany jeszcze w czasach średniowiecza. Niewiele w Polsce odnajdziemy miast, gdzie tak dobrze zachowała się dawna kompozycja przestrzenna.

Zobacz także: Polska. Szlaki zamków krzyżackich

Więcej o: