Stambuł. 10 propozycji wycieczek po Stambule dla każdego

Przedstawiamy 10 propozycji wycieczek po Stambule, czyli Stambuł w 10 odsłonach, m.in. dla wielbicieli zabytków, dla amatorów zakupów, a nawet, dla zainteresowanych duchowymi przeżyciami...
Sułtański pałac Topkapi i freski z jego wnętrza Sułtański pałac Topkapi i freski z jego wnętrza Sułtański pałac Topkapi, Fot. Murad Sezer / AP

Stambuł dla wielbicieli zabytków

Wielbiciele zabytków muszą obejrzeć w Stambule arcydzieła Sinana, najwybitniejszego architekta osmańskiego: zespół meczetowy Sulejmana Wspaniałego oraz meczet Rüstema Paszy w Eminönü. Jednak, aby lepiej poznać władzę i przyjemności sułtanów, trzeba złożyć wizytę w pałacu Topkapı.

 

Zobacz także: Turcja. Najpiękniejsze miejsca

Stambuł dla amatorów zakupów

Na Wielkim Bazarze w Stambule można targować się do upadłego, a spokojniejsze zakupy zrobić na bazarze Arasta lub Targu Korzennym. Popularne w Stambule sklepy z modą są na İstiklal Caddesi, a antykwariaty w Çukurcumie.

Zobacz także: Turcja - cuda natury. Wakacje jak na innej planecie

Stambuł. Stambuł to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Stojąc na moście nad cieśniną Bosfor, można jednocześnie podziwiać Azję z jednej i Europę z drugiej strony. Stambuł onieśmiela swoim pięknem, a także paraliżuje ogromem. To najbardziej europejskie miasto w Turcji, często nazywane Stambuł. Stambuł to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Stojąc na moście nad cieśniną Bosfor, można jednocześnie podziwiać Azję z jednej i Europę z drugiej strony. Stambuł onieśmiela swoim pięknem, a także paraliżuje ogromem. To najbardziej europejskie miasto w Turcji, często nazywane "państwem w państwie". Wszystko to przekłada się na jego wyjątkowy klimat. Stambuł/Fot. Shutterstock

Stambuł na deszczowe dni

Gdy pada deszcz, w Stambule można miło spędzić czas wśród dzieł sztuki w Istanbul Modern lub zrobić zakupy w zadaszonych alejkach Wielkiego Bazaru.

Zobacz także: Stambuł w 72 godziny

Stambuł, Turcja Stambuł, Turcja Fot. Shutterstock

Stambuł dla nocnych marków

W poszukiwaniu dobrej zabawy po zmroku najlepiej wybrać się do malowniczych barów otaczających uliczki w dzielnicy Tünel lub do głośnych klubów w pobliżu placu Taksim i nad Bosforem.

Zobacz także: Turcja. Zwiedzamy Selçuk i Efez

Eyüp, Stambuł, Turcja Eyüp, Stambuł, Turcja Eyüp, Fot. Shutterstock

Stambuł dla zainteresowanych duchowymi przeżyciami

Kto nie chce w Stambule tylko zwiedzać i spacerować, ale też przeżyć coś wyjątkowego, może obejrzeć mistyczne tańce wirujących derwiszy (pokazy odbywają się w niedzielne popołudnia w klasztorze Mevlevi), pomedytować w pięknym i spokojnym Meczecie Książęcym lub przyłączyć się do rzeszy wiernych w muzułmańskim miejscu pielgrzymek w Eyüp.

Zobacz także: Turcja. Antalya i okolice

miasteczka nad Bosforem miasteczka nad Bosforem Fot. Shutterstock

Nie tylko Stambuł - miasteczka nad Bosforem dla ciekawskich

Wybierając się do Stambułu warto zobaczyć przy okazji, jak wygląda życie w spokojnych miasteczkach nad Bosforem: Ortaköy, Arnavutköy i Rumeli Hisarı. Nawet obserwując je tylko z daleka w czasie rejsu Bosforem do Morza Czarnego.

Zobacz także: Turcja. Najpiękniejsze miejsca

Hagia Sophia Hagia Sophia Hagia Sophia, Fot. Shutterstock

Stambuł dla wielbicieli starożytnych ruin

Muzeum Archeologii w Stambule to świetne miejsce, aby zapoznać się z dziedzictwem rzymskim i bizantyjskim przed wizytą w Hagia Sophia czy w Cysternie Bazylikowej. Do innych zabytków z tamtych epok należą mury Teodozjusza z V w. oraz niezwykłe mozaiki i freski w kościele Zbawiciela na Chorze.

Zobacz także: Bądź IN: Stambuł

łaźnia turecka, hamam łaźnia turecka, hamam Fot. Shutterstock

Stambuł dla amatorów relaksu

Po całym dniu zwiedzania Stambułu warto odpocząć, biorąc długą ciepłą kąpiel lub poddając się masażom w łaźni tureckiej, np. w Hamamie Çemberlitaş.

Zobacz także: Stambuł w 72 godziny

Stambuł dla dzieci

Dzieciom zmęczonym zwiedzaniem Stambułu można zaproponować rejs na Wyspy Książęce, przejażdżkę powozem konnym po mieście oraz - oczywiście - kąpiel w morzu (gdy woda jest wystarczająco ciepła).

Zobacz także: Bądź IN: Stambuł

Balat Balat Balat, Fot. Shutterstock

Miejsca w Stambule oddalone od tłumów

W Stambule wbrew pozorom istnieją miejsca, gdzie nie będziecie się stale potykać o innych turystów - warto np. posiedzieć w herbaciarni Pierre Lori w Eyüp, pospacerować spokojnymi uliczkami w Fener i Balat lub zwiedzić meczety w Üsküdar na azjatyckim wybrzeżu Stambułu.

 

Więcej o Stambule w przewodniku "Step by Step Stambuł", Wydawnictwa Berlitz

 

Więcej o:
Komentarze (1)
Stambuł. 10 propozycji wycieczek po Stambule dla każdego
Zaloguj się
  • an.ed

    Oceniono 1 raz 1

    Stambuł to moim zdaniem najpiękniejsze miasto na świecie! Położenie nad cieśniną, na dwóch kontynentach, strzeliste minarety dominujące w krajobrazie miejskim, no i same meczety - wspaniałe!!!
    To także miasto, którego zwiedzanie nie wymaga jakoś szczególnie "grubego portfela". Jest bardzo wiele miejsc, które po prostu można zwiedzić za darmo (wystarczy wspomnieć chociażby bardzo interesujące Muzeum Archeologiczne, czy Błękitny Meczet). Więcej na ten temat można znaleźć na interesującym blogu: gdziewyjechac.pl/7617/darmowe-atrakcje-turystyczne-stambulu.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX