Stambuł. 10 propozycji wycieczek po Stambule dla każdego

Przedstawiamy 10 propozycji wycieczek po Stambule, czyli Stambuł w 10 odsłonach, m.in. dla wielbicieli zabytków, dla amatorów zakupów, a nawet, dla zainteresowanych duchowymi przeżyciami...
Sułtański pałac Topkapi i freski z jego wnętrza Sułtański pałac Topkapi i freski z jego wnętrza Sułtański pałac Topkapi, Fot. Murad Sezer / AP

Stambuł dla wielbicieli zabytków

Wielbiciele zabytków muszą obejrzeć w Stambule arcydzieła Sinana, najwybitniejszego architekta osmańskiego: zespół meczetowy Sulejmana Wspaniałego oraz meczet Rüstema Paszy w Eminönü. Jednak, aby lepiej poznać władzę i przyjemności sułtanów, trzeba złożyć wizytę w pałacu Topkapı.

 

Zobacz także: Turcja. Najpiękniejsze miejsca

Stambuł dla amatorów zakupów

Na Wielkim Bazarze w Stambule można targować się do upadłego, a spokojniejsze zakupy zrobić na bazarze Arasta lub Targu Korzennym. Popularne w Stambule sklepy z modą są na İstiklal Caddesi, a antykwariaty w Çukurcumie.

Zobacz także: Turcja - cuda natury. Wakacje jak na innej planecie

Stambuł. Stambuł to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Stojąc na moście nad cieśniną Bosfor, można jednocześnie podziwiać Azję z jednej i Europę z drugiej strony. Stambuł onieśmiela swoim pięknem, a także paraliżuje ogromem. To najbardziej europejskie miasto w Turcji, często nazywane Stambuł. Stambuł to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Stojąc na moście nad cieśniną Bosfor, można jednocześnie podziwiać Azję z jednej i Europę z drugiej strony. Stambuł onieśmiela swoim pięknem, a także paraliżuje ogromem. To najbardziej europejskie miasto w Turcji, często nazywane "państwem w państwie". Wszystko to przekłada się na jego wyjątkowy klimat. Stambuł/Fot. Shutterstock

Stambuł na deszczowe dni

Gdy pada deszcz, w Stambule można miło spędzić czas wśród dzieł sztuki w Istanbul Modern lub zrobić zakupy w zadaszonych alejkach Wielkiego Bazaru.

Zobacz także: Stambuł w 72 godziny

Stambuł, Turcja Stambuł, Turcja Fot. Shutterstock

Stambuł dla nocnych marków

W poszukiwaniu dobrej zabawy po zmroku najlepiej wybrać się do malowniczych barów otaczających uliczki w dzielnicy Tünel lub do głośnych klubów w pobliżu placu Taksim i nad Bosforem.

Zobacz także: Turcja. Zwiedzamy Selçuk i Efez

Eyüp, Stambuł, Turcja Eyüp, Stambuł, Turcja Eyüp, Fot. Shutterstock

Stambuł dla zainteresowanych duchowymi przeżyciami

Kto nie chce w Stambule tylko zwiedzać i spacerować, ale też przeżyć coś wyjątkowego, może obejrzeć mistyczne tańce wirujących derwiszy (pokazy odbywają się w niedzielne popołudnia w klasztorze Mevlevi), pomedytować w pięknym i spokojnym Meczecie Książęcym lub przyłączyć się do rzeszy wiernych w muzułmańskim miejscu pielgrzymek w Eyüp.

Zobacz także: Turcja. Antalya i okolice

miasteczka nad Bosforem miasteczka nad Bosforem Fot. Shutterstock

Nie tylko Stambuł - miasteczka nad Bosforem dla ciekawskich

Wybierając się do Stambułu warto zobaczyć przy okazji, jak wygląda życie w spokojnych miasteczkach nad Bosforem: Ortaköy, Arnavutköy i Rumeli Hisarı. Nawet obserwując je tylko z daleka w czasie rejsu Bosforem do Morza Czarnego.

Zobacz także: Turcja. Najpiękniejsze miejsca

Hagia Sophia Hagia Sophia Hagia Sophia, Fot. Shutterstock

Stambuł dla wielbicieli starożytnych ruin

Muzeum Archeologii w Stambule to świetne miejsce, aby zapoznać się z dziedzictwem rzymskim i bizantyjskim przed wizytą w Hagia Sophia czy w Cysternie Bazylikowej. Do innych zabytków z tamtych epok należą mury Teodozjusza z V w. oraz niezwykłe mozaiki i freski w kościele Zbawiciela na Chorze.

Zobacz także: Bądź IN: Stambuł

łaźnia turecka, hamam łaźnia turecka, hamam Fot. Shutterstock

Stambuł dla amatorów relaksu

Po całym dniu zwiedzania Stambułu warto odpocząć, biorąc długą ciepłą kąpiel lub poddając się masażom w łaźni tureckiej, np. w Hamamie Çemberlitaş.

Zobacz także: Stambuł w 72 godziny

Stambuł dla dzieci

Dzieciom zmęczonym zwiedzaniem Stambułu można zaproponować rejs na Wyspy Książęce, przejażdżkę powozem konnym po mieście oraz - oczywiście - kąpiel w morzu (gdy woda jest wystarczająco ciepła).

Zobacz także: Bądź IN: Stambuł

Balat Balat Balat, Fot. Shutterstock

Miejsca w Stambule oddalone od tłumów

W Stambule wbrew pozorom istnieją miejsca, gdzie nie będziecie się stale potykać o innych turystów - warto np. posiedzieć w herbaciarni Pierre Lori w Eyüp, pospacerować spokojnymi uliczkami w Fener i Balat lub zwiedzić meczety w Üsküdar na azjatyckim wybrzeżu Stambułu.

 

Więcej o Stambule w przewodniku "Step by Step Stambuł", Wydawnictwa Berlitz

 

Więcej o: