Najbardziej surrealistyczne krajobrazy świata

Są na świecie miejsca, na których widok nasuwa się pytanie: "czy to wciąż nasza planeta?". Otóż tak, to nasza planeta - niezwykła i zaskakująca. Oto najbardziej surrealistyczne krajobrazy świata.
Sokotra. Sokotra, wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim nie pasuje do naszej planety. Mówi się o niej Sokotra. Sokotra, wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim nie pasuje do naszej planety. Mówi się o niej "Alien Island" - wyspa obcych. To wciąż nieodkryty ląd, gdzie rośnie kilkadziesiąt endemicznym gatunków roślin niespotykanych nigdzie indziej na świecie. Są tu wspaniałe laguny, wydmy z delikatnego koralowego piasku utworzone dzięki monsunom, drzewa o niespotykanych kształtach - przestrzeń nieskażona cywilizacją. Sokotra/Fot. Shutterstock

Wyspa Sokotra, Jemen

Sokotra to wyspa, która nie pasuje do naszej planety. Mówi się o niej "Alien Island" - wyspa obcych. Wyróżnia się charakterystyczną roślinnością i krajobrazem. Leży na Oceanie Indyjskim 350 km od brzegu Afryki. To wciąż nieodkryty ląd, gdzie rośnie kilkadziesiąt endemicznym gatunków roślin niespotykanych nigdzie indziej na świecie - m. in. parasolowata dracen, czyli tzw. smocze drzewo. Są tu wspaniałe laguny, wydmy z delikatnego koralowego piasku utworzone dzięki monsunom, drzewa o niespotykanych kształtach - przestrzeń nieskażona cywilizacją.


Salar de Uyuni, Boliwia. Pustynia Salar de Uyuni w Boliwii nazywana jest największą solniczką świata. To pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w Andach. Powierzchnię 10,582 km2 pokrywa ok. 10 miliardów ton soli! Na zdjęciach z satelity Salar de Uyuni jest zaledwie kroplą rozlanego mleka. W oczach spacerującego człowieka rozciąga się aż po horyzont. W porze deszczowej Salar de Uyuni przypomina taflę lustra. Salar de Uyuni, Boliwia. Pustynia Salar de Uyuni w Boliwii nazywana jest największą solniczką świata. To pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w Andach. Powierzchnię 10,582 km2 pokrywa ok. 10 miliardów ton soli! Na zdjęciach z satelity Salar de Uyuni jest zaledwie kroplą rozlanego mleka. W oczach spacerującego człowieka rozciąga się aż po horyzont. W porze deszczowej Salar de Uyuni przypomina taflę lustra. Salar de Uyuni, Boliwia/Fot. Shutterstock

Salar de Uyuni, Boliwia

Boliwijska pustynia Salar de Uyuni nazywana jest największą solniczką świata. To pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w Andach. Bezbrzeżne, solne pustkowie, jedna z największych atrakcji krajobrazowych Boliwii. Zajmuje powierzchnię 10,582 km2 i zawiera ok. 10 miliardów ton soli!

Na zdjęciach z satelity jest zaledwie kroplą rozlanego mleka. W oczach spacerującego człowieka rozciąga się po horyzont, sprawiając że wysokie lodowce na jej brzegach przypominają z oddali niewielkie pagórki. W pobliżu są buchające parą gejzery, silnie mineralizowane, mieniące się różnymi kolorami laguny i pachnące siarką jeziora. Salar de Uyuni szczególnie niezwykła jest w porze deszczowej, gdy jej powierzchnia przypomina taflę lustra.

Azja Czekoladowe Wzgórza, Filipiny.
Pasmo charakterystycznych wzgórz przypominających kopce, ciągnie się na filipińskiej wyspie Bohol. Te niezwykłe góry porastają trawy, których kolor w czasie pory suchej zmienia się na brązowy, stąd ich nazwa. Czekoladowe Wzgórza liczą w sumie ok. 1,5 tys. pagórków, a ich wysokość zwykle nie przekracza 100 m.
Azja Czekoladowe Wzgórza, Filipiny. Pasmo charakterystycznych wzgórz przypominających kopce, ciągnie się na filipińskiej wyspie Bohol. Te niezwykłe góry porastają trawy, których kolor w czasie pory suchej zmienia się na brązowy, stąd ich nazwa. Czekoladowe Wzgórza liczą w sumie ok. 1,5 tys. pagórków, a ich wysokość zwykle nie przekracza 100 m. Shutterstock

Czekoladowe Wzgórza, Filipiny

Prawie 1300 kopców, porośniętych trawą tworzy jeden z najbardziej unikatowych krajobrazów na naszej planecie. To Czekoladowe Wzgórza - cud przyrodniczy Filipin. Znajdują się na wyspie Bohol, leżącej na Morzu Mindanao. Stożki mają od 30 do 100 metrów wysokości. Wznoszą się na ponad 50 kilometrach kwadratowych. Naukowcy od lat zastanawiają się nad tym, jak powstał ten niezwykły krajobraz. Teorii jest kilka. Najprawdopodobniej pasmo wapiennych wzgórz jest wynikiem procesu wietrzenia skał. Inna teoria mówi, że kopce powstały po wybuchu wulkanu, który wyrzucił ogromne bloki skalne, a te z czasem zostały pokryte warstwą wapienia. Według jednej z miejscowych legend jest to zaś krajobraz po bitwie dwóch olbrzymów, rzucających w siebie skałami. skąd taka nazwa? Szorstka trawa na kopcach w porze suchej (od lutego do maja) nabiera brązowej barwy pod wpływem gorącego słońca.

Petrified Forest, Patagonia Petrified Forest, Patagonia Fot. Shutterstock

Park Narodowy Skamieniałego Lasu, USA

Park Narodowy Skamieniałego Lasu położony jest na północnym wschodzie stanu Arizona. Nazwa tego parku pochodzi od skamieniałych drzew, które niegdyś tworzyły las, a dzisiaj w postaci kamieni rozrzucone są na całym obszarze. Park Narodowy Skamieniałego Lasu został założony w 1962 roku i zajmuje powierzchnię 378 km.kw. Drzewa, które tworzą surrealistyczny krajobraz, uległy skrzemionkowaniu z zachowaniem całej struktury tkanek. Dzięki temu zawierają kryształy kwarcu, ametystów, agatu i jaspisu.

Cano Cristales, Kolumbia
Cano Cristales, Kolumbia rachelcifelli/Flickr.com

Cano Cristales, Kolumbia

Kolumbijska rzeka Caño Cristales uznana jest przez turystów i podróżników, którzy ją widzieli za najpiękniejszą rzekę świata. Płynie po bardzo zróżnicowanym terenie, o fascynującej rzeźbie, zaskakuje mnogością wodospadów, strumieni, lejów i kaskad. Przez większą część roku wygląda jak każda inna rzeka - toczy ciemną wodę, a głazy porastają zielone mchy. W krótkim okresie między porą deszczową a suchą kiedy następuje jednak zakwit mchów i glonów, rzeka zabarwia się na niesamowite kolory - nazywana jest wtedy rzeką pięciu kolorów.

Park Narodowy Purnululu, Australia. W Parku Narodowym Purnululu znajduje się charakterystyczny masyw Bungle Bungle. To niesamowite skalne formacje - liczne wieżyczki i stożki o stromych zboczach. Swój wyjątkowy kolor zawdzięczają pomarańczowym algom oraz czarnej krzemionce. Do momentu wydania zdjęć lotniczych w 1980 roku, ten rozległy teren w Australii Zachodniej był mało znany reszcie świata. Park Narodowy Purnululu, Australia. W Parku Narodowym Purnululu znajduje się charakterystyczny masyw Bungle Bungle. To niesamowite skalne formacje - liczne wieżyczki i stożki o stromych zboczach. Swój wyjątkowy kolor zawdzięczają pomarańczowym algom oraz czarnej krzemionce. Do momentu wydania zdjęć lotniczych w 1980 roku, ten rozległy teren w Australii Zachodniej był mało znany reszcie świata. Park Narodowy Purnululu, Australia / Fot. Shutterstock

Park Narodowy Purnululu, Australia

Do momentu wydania zdjęć lotniczych w 1980 roku, ten rozległy teren w Australii Zachodniej był mało znany reszcie świata. Zajmuje trudno dostępny obszar o powierzchni 239 723 ha. Znajduje się na nim jednak coś niezwykłego - charakterystyczny masyw Bungle Bungle, który od 20 mln lat poddawany jest nieustannej erozji oraz innym zjawiskom geologicznym, biologicznym i klimatycznym. Dzięki nim uformowały się tu niesamowite skalne formacje - liczne wieżyczki i stożki o stromych zboczach. Swój wyjątkowy kolor zawdzięczają pomarańczowym algom oraz czarnej krzemionce. Z góry wyglądają wyjątkowo fantazyjnie.

Klikuk, spotted lake Klikuk, spotted lake Fot. Shuttesrtock

Jezioro plamiste, Kanada

Niezwykłe jezioro położone jest na północ od granicy stanu Waszyngton i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. W języku miejscowego plemienia jezioro nosi nazwę - Kliluk. Wygląda jak sitko. Dlaczego? Kiedy woda paruje pod wpływem nagrzewania przez słońce, jezioro dzieli się na mnóstwo małych stawów. Ich kolory to efekt wielkiej koncentracji minerałów w wodzie.

Dolina Wadi Rum, Jordania. Dolina Wadi Rum w Jordanii to jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie i jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Pustynny krajobraz Wadi Rum urozmaicają wspaniałe formacje skalne z granitu lub piaskowca, łuki i wąwozy. Dolina Wadi Rum, Jordania. Dolina Wadi Rum w Jordanii to jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie i jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Pustynny krajobraz Wadi Rum urozmaicają wspaniałe formacje skalne z granitu lub piaskowca, łuki i wąwozy. Dolina Wadi Rum, Jordania / Fot. Shutterstock

Dolina Wadi Rum, Jordania

Dolina Wadi Rum w Jordanii to jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie i jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Pustynny krajobraz Wadi Rum urozmaicają wspaniałe formacje skalne z granitu lub piaskowca, łuki i wąwozy. Dolina była w okresie prehistorycznym zamieszkiwana, na skałach podziwiać można malunki mające ok. 12 tysięcy lat. Ten pustynny krajobraz urzeka każdego, kto tu przybędzie.

Wulkany błotne, Azerbejdżan. Wulkany błotne w Azerbejdżanie i na wybrzeżu Morza Kaspijskiego są ewenementem w skali świata. Znajduje się ich tu prawie 700  - to więcej niż połowa wszystkich tego typu tworów na świecie. Można je podziwiać m.in w okolicach miasta Kobustan. To niezwykłe góry zaschniętego błota sięgające nawet ponad 500 metrów wysokości, które bulgocząc wypluwają z głębi Ziemi kleistą maź. Wulkany błotne, Azerbejdżan. Wulkany błotne w Azerbejdżanie i na wybrzeżu Morza Kaspijskiego są ewenementem w skali świata. Znajduje się ich tu prawie 700 - to więcej niż połowa wszystkich tego typu tworów na świecie. Można je podziwiać m.in w okolicach miasta Kobustan. To niezwykłe góry zaschniętego błota sięgające nawet ponad 500 metrów wysokości, które bulgocząc wypluwają z głębi Ziemi kleistą maź. Wulkany błotne, Azerbejdżan / Fot. Shutterstock

Wulkany błotne, Azerbejdżan

Liczne wulkany błotne w Azerbejdżanie i na wybrzeżu Morza Kaspijskiego są ewenementem w skali świata. Znajduje się ich tu prawie 700  - to więcej niż połowa wszystkich tego typu tworów na świecie. Można je podziwiać m.in w okolicach miasta Kobustan. To niezwykłe góry zaschniętego błota sięgające nawet ponad 500 metrów wysokości, które bulgocząc wypluwają z głębi Ziemi kleistą maź.Pamukkale, Turcja. Białe, wapienne tarasy wypełnione wodą ze źródeł termalnych z daleka przypominają rzucone na zbocze góry kawałki bawełny - stąd nazwa tego miejsca oznaczająca Pamukkale, Turcja. Białe, wapienne tarasy wypełnione wodą ze źródeł termalnych z daleka przypominają rzucone na zbocze góry kawałki bawełny - stąd nazwa tego miejsca oznaczająca "Bawełniany Zamek". Rozległe kaskady stalaktytów powstały w wyniku wytrącania się jonów wapnia z ciepłej wody. Dawniej po wapiennych tarasach Pamukkale turyści mogli spacerować jak chcieli. Dozwolone były także kąpiele - muł pokrywający dno naturalnych basenów dobrze działał na choroby skóry, woda zaś - na oczy, choroby krążenia i inne dolegliwości. Teraz w ramach ochrony tego cudu natury jest to zabronione. Turcja zdjęcia/Fot. Shutterstock

Pamukkale, Turcja

Pamukkale znaczy dosłownie "zamek z bawełny" i kiedy pierwszy raz ujrzymy to miejsce, nie odmówimy słuszności temu porównaniu. Na zboczu tureckiego wzgórza powstały naturalne tarasy, zwane trawertynami, między którymi od 14 tysięcy lat przedzierają się termalne wody. Woda bogata jest w liczne sole mineralne, a przede wszystkim w węglan wapnia tworzący nieprawdopodobną szatę naciekową. Tarasy wyglądają niczym olbrzymia biała ściana z ubitego śniegu czy soli wygięta w kształt podkowy.

The Wave, USA. The Wave to niezwykłe formacje skalne, które zobaczyć można w rezerwacie Paria Canyon, na granicy stanów Arizona i Utah. Wiatr i deszcz wyrzeźbił je tak, że powierzchnia skały wygląda jakby falowała. Wydają nieziemsko. Aby je chronić rząd USA wprowadził ograniczenie zwiedzania. Dziennie ten cud natury zobaczyć może tylko 20 szczęściarzy. The Wave, USA. The Wave to niezwykłe formacje skalne, które zobaczyć można w rezerwacie Paria Canyon, na granicy stanów Arizona i Utah. Wiatr i deszcz wyrzeźbił je tak, że powierzchnia skały wygląda jakby falowała. Wydają nieziemsko. Aby je chronić rząd USA wprowadził ograniczenie zwiedzania. Dziennie ten cud natury zobaczyć może tylko 20 szczęściarzy. Fot. Shutterstock

The Wave, USA

The Wave, czyli Fala to niezwykłe formacje skalne, które można zobaczyć w rezerwacie Paria Canyon, na granicy stanów Arizona i Utah. To dzieło z piaskowca wygląda jak fotomontaż. Wiatr i deszcz wyrzeźbiły skały tak, że ich powierzchnia wygląda jakby falowała. Piaskowe formacje układają się w tęczowe barwy. Dziennie ten cud natury zobaczyć może tylko 20 szczęściarzy. Dzięki ograniczonej liczbie zwiedzających można zrobić absolutnie wyjątkowe zdjęcia. Nikt nie wchodzi w kadr. Widać tylko wielkie przestrzenie, jakby nie z tej planety.

Oko Sahary Richat Structure Mauretania Sahara / Flickr.com / Trudel Oko Sahary Richat Structure Mauretania Sahara / Flickr.com / Trudel Oko Sahary Richat Structure Mauretania Sahara / Flickr.com / Trudel

Oko Sahary (lub Oko Afryki) Mauretania

Oko Sahary (lub Oko Afryki) Mauretania

To tajemnicze zjawisko geologiczne leży na zachodnim krańcu Sahary w granicach terytorium Mauretanii. Najlepiej prezentuje się z dużej wysokości, ponieważ jego średnica mierzy aż 50 kilometrów. Dokładnie widać je na zdjęciach satelitarnych NASA. Oko Sahary (Richat Structure) to formacja skalna o niejasnej genezie. Wśród naukowców krążą bardzo różne teorie na temat jej powstania. Badacze tego zjawiska długo przypisywali mu wulkaniczne pochodzenie. Obecnie uważa się, że Oko Sahary to wypiętrzona skała osada uformowana wskutek erozji. Od czasu pierwszych misji kosmicznych w latach sześćdziesiątych, przykuwa ono uwagę szczególnie fizyków i geologów.

Wielki Kanion Kolorado USA / shutterstock Wielki Kanion Kolorado USA / shutterstock Wielki Kanion Kolorado USA / shutterstock

Wielki Kanion, USA

Wielki Kanion, USA

Wielki Kanion znajduje się w Arizonie. W dole płynie rzeka Kolorado, która z wysokości kilometra jest ledwo widoczna i przypomina raczej błotnistą strugę. W niektórych miejscach kanion liczy nawet powyżej dwóch kilometrów głębokości; jest długi prawie na 350 kilometrów. Zbocza kanionu zbudowane są z różnych rodzajów skał m.in. iłów, łupków i piaskowców, a każda z warstw ma nieco inny kolor. Kanion liczy 17 mln lat - w skałach osadowych znajdują się skamieniałości z początków formowania się tej doliny. W 2007 roku w zachodniej części zbudowano najwyższą na świecie platformę widokową, z której wspaniale widać panoramę kanionu. Mieści się ona na wysokości 1,2 km.

Więcej o: