Indie. Rozpoczyna się Święto Świateł Diwali

Dziś, 26 października rozpoczyna się Diwali, inaczej Dipawali - najważniejsze hinduistyczne święto. W Nepalu nazywane również Tihar lub Swanti. W swobodnym tłumaczeniu Diwali oznacza "rząd lamp". Stąd w domach i na ulicach pojawia się mnóstwo świeczek i światełek. Wszystkie domy, od najbiedniejszych po pałace, zostają ozdobione.
Diwali, Indie Diwali, Indie Fot. Shutterstock

Święto Diwali

Zapalenie lampy to metafora zwycięstwa światła nad ciemnością, dobra nad złem. Najważniejszym symbolem Diwali są lampki oliwne z wypalanej gliny, które są zapalane przed każdym domem, aby powitać Lakszmi, boginię szczęścia i dobrobytu.

Dźajpur, Indie, diwali Dźajpur, Indie, diwali Rozświetlony Dźajpur, Indie/Shutterstock

Święto Diwali

Wszystkie sklepy i drzewa mienią się światełkami. W wielu miejscach ludzie układają ze światełek różne obrazy i symbole. Oprawę święta stanowią także sztuczne ognie, fajerwerki i dekoracje kwiatowe.

Diwali, Indie Diwali, Indie Fot. Shutterstock

Święto Diwali

Diwali upamiętnia szczęśliwe zakończenie legendy opisanej w Ramajanie, sanskryckim eposie sprzed 2 tysięcy lat. Obchodzone jest ku czci bogini Lakszmi i boga Ramy. Data świętowania Diwali jest ustalana na podstawie kalendarza księżycowego, dlatego każdego roku obchodzi się to święto w innym terminie. Jest to jednak zawsze pełnia księżyca, zwykle na przełomie października i listopada. W tym czasie, przez pięć dni trwania święta, życie wszystkich wyznawców hinduizmu zmienia bieg.

diwali, Indie diwali, Indie Fot. SS198/CC//Wikimedia

Święto Diwali

Radość i zabawa przeplata się z mistycznymi rytuałami ku czci bogów. Diwali to okazja do spotkania się w gronie przyjaciół, rodziny oraz wspólnego radowania się z nadejścia hinduskiego Nowego Roku. Przerwa w nauczaniu uniwersyteckim pozwala wszystkim uczestniczyć w obchodach.

Święto Diwali, Malezja Święto Diwali, Malezja Fot. Shutterstock

Święto Diwali

Również w świątyniach jest bardzo gwarno i odprawiane są specjalne ceremonie - pudża. Ludzie schodzą się tłumnie, żeby dostać od kapłana błogosławieństwo w postaci tiki - czerwonej kropki stawianej między oczami  na czole, która ma uchronić przed nieszczęściem.

święto Diwali święto Diwali mmeadahl/flickr.com

Święto Diwali

W podwórkach i patiach domostw odgrywane są przedstawienia teatralne z życia Ramy i złego demona Ravana, który porwał Sitę - żonę Ramy. Potem całe procesje z kukiełkami odgrywającymi bohaterów przewożone są nad Ganges, aby tam dokonać ich rytualnego obmycia w wodach świętej rzeki.

indie, diwali indie, diwali Fot. Shutterstock

Święto Diwali

Diwali to także czas wzajemnego obdarowywania się przynajmniej symbolicznym upominkiem oraz obfitych uczt z nieprzyzwoicie słodkimi deserami. W każdym domu przygotowuje się rasgullas - serowe kulki w syropie przypominające nasze krówki. Nie dziwi więc, że Diwali jest szczególnie lubiane przez dzieci.

W piątek w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) w godz. 17-21 będzie trwał mikołajkowy bazar sztuki. W piątek w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) w godz. 17-21 będzie trwał mikołajkowy bazar sztuki. Fot. Shutterstock

Święto Diwali

Co roku, najhuczniejsze obchody mają miejsce w Waranasi w Indiach. To jedno z najstarszych miast na świecie i zarazem jeden z głównych ośrodków pielgrzymkowych wyznawców hinduizmu.

Paul Carvill Paul Carvill Paul Carvill/flickr.com

Święto Diwali

Święto osiąga punkt kulminacyjny dopiero w ostatnia noc, gdy w każdym mieście odbywa się parada, na czele której kroczy ozdobiony złotem słoń. Hindusi przybywają nad świętą rzekę Ganges, by zostawić swoją lampkę. Wierzą, że jak przepłynie na drugą stronę, przyniesie im szczęście. Światło napełnione olejem lampek ma też zachęcić bogów do złożenia wyznawcom wizyty.

Diwali, Indie, święto Diwali, Indie, święto ISAL Indian Students Association Leuven/CC/Wikimedia

Święto DiwaliŚwięto Diwali

Mistyczna atmosfera udziela się także turystom z całego świata - z roku na rok przybywa ich tu coraz więcej.

diwali, indie diwali, indie Fot. Shutterstock

Święto Diwali

Tańce, śpiewy i fajerwerki. Kolory, radość i zabawa. Aby zrozumieć Święto Diwali trzeba je przeżyć i zobaczyć na własne oczy.

Więcej o: