Najpiękniejsze zamki i pałace świata

Dzięki wspaniałym zamkom i pałacom rozsianym po całym świecie możemy się przenieść w przeszłość. Zachwycają nas swoją architekturą, ogromem, przepychem, niektóre są jak z bajki. Prezentujemy tylko kilka z najpiękniejszych zamków i pałaców na świecie. Wybór subiektywny, czekamy na Wasze inne propozycje.
Zamek Hohenzollern, Niemcy / shutterstock Zamek Hohenzollern, Niemcy / shutterstock Zamek Hohenzollern, Niemcy / shutterstock

Zamek Hohenzollern, Niemcy

Zamek Hohenzollern mieści się na szczycie góry o tej samej nazwie, ok. 50 kilometrów od Stuttgartu. Aby zwiedzić jego wnętrza, które zajmuje obecnie muzeum, trzeba się wspiąć na wysokość prawie dziewięciuset metrów. Górująca nad okolicą budowla prezentuje się zjawiskowo, zwłaszcza podczas mgły, z której wynurzają się jej wieże i mury. Dawniej zamek ten zamieszkiwali członkowie dynastii Hohenzollernów, którzy w XIX i XX wieku panowali m.in. w Brandenburgii, Prusach i Rumunii. Badacze przypuszczają, że pierwsze fundamenty postawiono tu w XI wieku.

Pałac Potala, Tybet Pałac Potala, Tybet Fot. Shutterstock

Pałac Potala, Tybet

Pałac Potala wznosi się w Himalajach, nad świętym miastem Lhasa, stolicą Tybetu, położoną na wysokości ponad 3600 metrów nad poziomem morza. Od XVII wieku, przez ponad 300 lat, ten olbrzymi kompleks, pełnił role rezydencji dalajlamy - duchownego i politycznego przywódcy Tybetu. Obecnie został przekształcony w muzeum. Jest to największy kompleks pałacowy w najwyższym miejscu na świecie - odległym i trudno dostępnym. Zachwyca swoją wielkością. Wznosi się na wysokość 110 metrów, jest długi na około 300 metrów, wydaje się zrośnięty z górą.

Pałac dzieli się właściwie na dwie części. Pokryty wapnem Biały Pałac, został ukończony w 1648 roku i ma charakter bardziej świecki. Znajdują się w nim również prywatne pomieszczenia dalajlamy. Czerwony Pałac, ukończony 50 lat później, jest religijnym centrum Tybetu. W największym jego budynku - Sali Ofiary -  znajdują się też groby 8 z 14 Dalajlamów.

Wnętrza mogą przyprawić o zawrót głowy. To labirynt niezliczonych pokoi, połączonych wieloma korytarzami, schodami, ozdobiony bogato malowidłami i tysiącami posągów. Tybetańczycy uważają, że Potala jest dziełem bogów, a ludzie nigdy nie byliby zdolni wnieść tak wspaniałej budowli. W rzeczywistości budowa pałacu była gigantycznym przedsięwzięciem, w którym uczestniczyło wiele tysięcy ludzi.

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Mont Saint Michel. Niezwykłe opactwo i miasteczko w Normandii to jedna z największych atrakcji Francji, rocznie odwiedzana przez 3 miliony turystów (popularniejsze są tylko wieża Eiffla i Wersal). Leży na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem tylko wąską groblą. Już z wielu kilometrów widać wyniosłe wzgórze, zwieńczone romańsko-gotyckim klasztorem z iglicą sięgającą 150 m n.p.m. Mont Saint Michel. Niezwykłe opactwo i miasteczko w Normandii to jedna z największych atrakcji Francji, rocznie odwiedzana przez 3 miliony turystów (popularniejsze są tylko wieża Eiffla i Wersal). Leży na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem tylko wąską groblą. Już z wielu kilometrów widać wyniosłe wzgórze, zwieńczone romańsko-gotyckim klasztorem z iglicą sięgającą 150 m n.p.m. Fot. Shutterstock

Klasztor Mont Saint Michel, Francja

Mont Saint Michel to nie zamek, ale niezwykłe opactwo i miasteczko w Normandii, jedna z największych atrakcji Francji. To przede wszystkim perła średniowiecznej architektury - potężna, monumentalna budowla wykonana z kamienia, która robi wrażenie już z odległości wielu kilometrów. Wygląda jak wspaniała twierdza. Opactwo powstało w początkach VIII wieku. Znajduje się prawie 2 km od stałego lądu. Przy dużych przypływach występujących 53 razy w roku wzgórze, na którym stoi jest zalewane i z kontynentalną Francją łączy je wówczas jedynie wąska grobla długości 1800 metrów. Zbliżająca się fala jest ogłaszana zawczasu przez bicie dzwonów. Zwiedzający otrzymują ulotki z porami pływów i niesamowite zjawisko naturalne oglądają z bezpiecznej odległości. Spiętrzona zabudowa opactwa kontrastuje podczas odpływu z rozległym terenem wokół. Zespół klasztorny obejmuje kościół opactwa Benedyktynów, opactwo w stylu romańskim i arcydzieło architektury gotyckiej - słynny klasztor La Merveille. Droga do Mont Saint Michel wiedzie przez całą Francję, ale zdecydowanie warto ją pokonać.

Portugalia. Z zamku do zamku

Zwinger, Drezno Niemcy / shutterstock Zwinger, Drezno Niemcy / shutterstock Zwinger, Drezno Niemcy / shutterstock

Pałac Zwinger, Niemcy

Zwinger to niewątpliwie perła wśród zabytków architektury Drezna i jedna z najwspanialszych budowli świata. Jego pomysłodawcą był król Polski - August II Mocny, którego z Dreznem, jako miejscem swojego urodzenia, łączyły szczególne więzy. Budowę pałacu rozpoczęto w 1709 roku. Prace trwały 23 lata. Los dla Zwingera nie zawsze był łaskawy. Wielokrotnie bombardowali go wrogowie, zwłaszcza podczas II wojny światowej. Dziś ten barokowy pałac, całkowicie odbudowany według starych planów, cieszy mieszkańców spacerujących w centrum Drezna.

Pałac Zwinger, Drezno Niemcy / shutterstock

t

Zamek Predjamski, Słowenia Zamek Predjamski, Słowenia Fot. Shutterstock

Zamek Predjamski, Słowenia

W Słowenii ponad wsią Predjama znajduje się niezwykły czteropiętrowy Zamek Predjamski. Od ponad 700 lat wznosi się na 123 metrowym klifie. Wygląda tak, jakby został wciśnięty pod skałę. I rzeczywiście w XII wieku wbudowany był w obszerną jaskinię w skałach, zakrywając jej wejście. Później - około roku 1570 - został rozbudowany do obecnego kształtu. Partie jaskini wykorzystywane przez zamek łączą się z  rozległym systemem korytarzy jaskiniowych, które położone są w większości poniżej zamku. Okoliczna ludność chroniła się tam w chwilach zagrożenia zewnętrznymi najazdami. W XV wieku w zamku miał siedzibę legendarny rozbójnik, baron Erazm Lugger. Podobnie jak Janosik grabił kupieckie karawany, a łupy rozdawał biednym.

Choć zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, zawsze był starannie konserwowany. Obecnie jest dobrze zachowanym skarbem narodowym. Do najciekawszych zabytków w zamku należą pomieszczenia mieszkalne, kaplica i loch.

Zamek Neuschwanstein, Niemcy

Nowy Łabędzi Kamień, bo tak tłumaczy się dosłownie nazwę zamku Neuschwanstein, to chyba najpopularniejszy zamek na terytorium Niemiec - rocznie odwiedza go ponad milion turystów. Na pierwszy rzut oka każdemu wydaje się znajomy. To nie złudzenie, Neuschwanstein to zamek z czołówki bajek Disneya i to właśnie jego kopia stoi w Disneylandzie. Zbudowany został w XIX w. nad przełomem rzeki Pöllat w Alpach Bawarsko-Tyrolskich. Powstawał przez 17 lat. Właściciel rezydencji, król Ludwik II Bawarski, szybko został okrzyknięty szalonym - kwota, jaką wydał na wybudowanie i urządzenie zamku była podobno ogromna. Zamek miał mu zrekompensować utratę suwerenności i stać się jego prywatnym niepodzielnym królestwem. Neuschwanstein ma 35 km korytarzy, nie mówiąc o 400-stopniowych schodach. Ciekawostką związaną z jego przepychem może być fakt, że 200 mniszek przez siedem lat haftowało jedwabne obicia na krzesła i fotele w zamku. Słynna Sala Tronowa jest prawie w całości wypełniona złotem, a mozaika na jej podłodze należy do najpiękniejszych w Europie. Do zamku Neuschwanstein najłatwiej dotrzeć przy okazji pobytu w Monachium - dojazd piękną widokową trasą trwa około dwóch godzin.

Niemcy. Zamki nad Renem i winnice nad Mozelą w pigułce

Japonia. Zamek Matsumoto jako jeden z nielicznych zachował swoją pierwotną architekturę, a ponadto jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zamków samurajskich. Znajduje się w mieście Matsumoto, w prefekturze Nagano Japonia. Zamek Matsumoto jako jeden z nielicznych zachował swoją pierwotną architekturę, a ponadto jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zamków samurajskich. Znajduje się w mieście Matsumoto, w prefekturze Nagano Zamek Matsumoto/Fot. Shutterstock

Zamek Matsumoto, Japonia

Japonia jest pełna niesamowitych zamków, o których warto pamiętać podczas pobytu w tym kraju. Zamek Matsumoto jako jeden z nielicznych zachował swoją pierwotną architekturę, a ponadto jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zamków samurajskich. Znajduje się w mieście Matsumoto, w prefekturze Nagano, niedaleko od Tokio, z którego można tu łatwo dojechać drogą lub koleją. Matsumoto w całości ukończony został w 1635 roku. Zbudowany jest głównie z drewna i kamienia, a z powodu czarnego koloru ścian nazywany jest także "Zamkiem Kruków". W trzech wieżyczkach i na sześciu kondygnacjach zamku znajduje się bogata ekspozycja zabytków historycznych, a ze szczytu budowli roztacza się piękny widok. Otoczony jest z trzech stron wodą. Cały teren dawnego podzamcza został zamieniony na park, w którym znajduje się muzeum regionalne.

Zamek w Hunedoarze Zamek w Hunedoarze Fot. Shutterstock

Zamek w Hunedoarze, Rumunia

W Hunedoarze w Rumunii znajduje się gotycki zamek Jana Hunyadyego - węgierskiego bohatera narodowego. Zamek niezwykły - jeden z najpiękniejszych, największych zamków nie tylko w Transylwanii, ale i w całej Rumunii. To ponadto najbardziej mroczny zamek w Transylwanii. Surowy, lecz piękny. Z zewnątrz wysoki, strzelisty, oprócz wież prostokątnych posiada także okrągłe. Jest jednym z najlepszych przykładów gotyckiej architektury na obszarze historycznych Węgier. Choć sprawia wrażenie potężnej fortyfikacji, był tylko umocnioną rezydencją. Składa się z obwodu obronnego, wież, gotyckiego pałacu z kaplicą i wielką Salą Rycerską. Do twierdzy prowadzi wspaniały most. Zamek nie jest oblężony przez turystów. Cieszy się uznaniem rumuńskich filmowców. Nakręcono tu zdjęcia do wielu historycznych filmów.

W czasach komunistycznych okolice zamku zamienione zostały w kombinat górniczo-hutniczy, który zeszpecił krajobraz i schował zamek wśród potężnych kominów. Co ciekawe, właśnie ten kontrast na wielu robi ogromne wrażenie.

Palacio da Pena, Portugalia Palacio da Pena, Portugalia Fot. Shutterstock

Palacio da Pena, Portugalia

W niedużym miasteczku Sintra, w pobliżu Lizbony wznosi się - Palacio de Pena, kolorowy eklektyczny pałac inspirowany orientem. Na porośniętym lasem wzgórzu zbudował go XIX-wieczny niemiecki architekt - baron Wilhelm von Eschwege - dla króla Ferdynanda II. Pałac wygląda jak zlepek wielobarwnych wieżyczek, kopuł i balkonów. Zwiedzając go, ma się wrażenie, że każda wieżyczka ma inny kształt i barwę, a każde pomieszczenie urządzone jest w innym stylu. Żółte i czerwone mury wyglądają jak z bajki, zaś wnętrze zamku zdobią bogate mozaiki, kunsztowne meble i tkaniny. Palacio da Pena to przepych i zdaniem niektórych kicz. Turyści chętnie jednak wspinają się na wzgórze. Po drodze podziwiają egzotyczny park pełen altan i fontann. Ze szczytu rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.

Portugalia. Z zamku do zamku

Zamek krzyżacki w Malborku. Zamek krzyżacki w Malborku ma ponad 250 000 metrów sześciennych i jest najdoskonalszym przykładem obronnej budowli gotyckiej. Nazywa się go największą górą cegieł w Europie, ponieważ do jego budowy Krzyżacy zużyli miliony sztuk tego budulca. Obecnie obiekt jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzić większą część tej olbrzymiej warowni. 
Zamek krzyżacki w Malborku. Zamek krzyżacki w Malborku ma ponad 250 000 metrów sześciennych i jest najdoskonalszym przykładem obronnej budowli gotyckiej. Nazywa się go największą górą cegieł w Europie, ponieważ do jego budowy Krzyżacy zużyli miliony sztuk tego budulca. Obecnie obiekt jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzić większą część tej olbrzymiej warowni. Zamek krzyżacki w Malborku/Fot. Shutterstock

Zamek w Malborku, Polska

Zamek krzyżacki w Malborku ma ponad 250 000 metrów sześciennych i jest najdoskonalszym przykładem obronnej budowli gotyckiej. Stoi w północnej części miasta Malbork, na prawym brzegu Nogatu. Nazywa się go największą górą cegieł w Europie, ponieważ do jego budowy Krzyżacy zużyli miliony sztuk tego budulca. Obecnie obiekt jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzić większą część tej olbrzymiej warowni. Malbork jest jednym z największych muzeów w Polsce. Na zwiedzanie zamku należy przeznaczyć cały dzień - nie tylko ze względu na jego wielkość, ale też atrakcyjność. Zamek udostępnia cała masę wystaw stałych, a także atrakcyjne wystawy czasowe. Zamek w Malborku znajduje się na liście UNESCO.

Polska. Szlaki zamków krzyżackich

Zamek Löwenburg, Niemcy Zamek Löwenburg, Niemcy Fot. Shutterstock

Zamek Löwenburg, Niemcy

Zamek Neuschwanstein nie jest jedynym bajkowym zamkiem w Niemczech. Równie imponujący jest Zamek Löwenburg położony w Kassel na terenie Hesji, nazywany także "Lwim Zamkiem". Zamkowy kompleks ze średniowiecznymi elementami, jak fosa i most zwodzony, powstał około 1800 roku. Mimo to, wygląda jak twierdza warowna z epoki rycerzy. Zamek został bowiem tak zbudowany, aby sprawiał wrażenie opuszczonego średniowiecznego zamku, z którego zostały tylko ruiny. Jest jednym z pierwszych, dużych neogotyckich budynków w Niemczech. W jego wnętrzach obejrzeć można oryginalne średniowieczne meble, broń i zbroje, figury z brązu  i stoły do gier. Twierdza i piękny park urzekły m.in. reżysera Georga Jacoby'ego, który kręcił tu sceny do filmu "Tacy są mężczyźni" z Marleną Dietrich. Turyści odwiedzający Zamek Löwenburg zachwycają się romantyczną atmosferą tej monumentalnej budowli.

Czechy - Zamek Praski na Hradczanach Czechy - Zamek Praski na Hradczanach Shutterstock

Zamek Praski, Czechy

Zamek Praski ma około 570 metrów długości i średnio 130 metrów szerokości. W skład kompleksu zamkowego wchodzą trzy dziedzińce, piękne ogrody królewskie i wiele cennych budowli: gotycka katedra św. Wita, bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka i inne. Był siedzibą królów i książąt czeskich, zaś od 1918 r. jest siedzibą prezydenta. To jeden z głównych zabytków Pragi, od niego warto zacząć zwiedzanie miasta. W każdą pełną godzinę przy bramie pałacowej na pierwszym dziedzińcu odbywa się atrakcyjna zmiana warty.

Więcej o: