10 pomników (i innych monumentów) w Europie, z którymi turyści lubią się fotografować

W czasach, kiedy praktycznie każdy jest posiadaczem cyfrowego aparatu fotograficznego, a aktywność na portalach społecznościowych to nasza codzienność, w cenie są niebanalne zdjęcia z odbytych podróży. Czasem jednak trudno oprzeć się pokusie, by zrobić sobie zdjęcie na tle obiektu, do którego stale ustawia się długa kolejka chętnych. Bardzo często są to pomniki - śmieszne, kontrowersyjne, niekoniecznie najpiękniejsze. Ich moc przyciągania podróżników (oraz ich aparatów) jest ogromna. Wybraliśmy 10 pomników i innych monumentów, z którymi turyści bardzo lubią się fotografować. Macie inne propozycje? Piszcie w komentarzach!
Stadtpark, Wiedeń Stadtpark, Wiedeń Fot. Shutterstock

Pomnik Johanna Straussa - Wiedeń (Austria)

Jednym z najchętniej fotografowanych na świecie monumentów jest wiedeński pomnik Johanna Straussa syna. Znajduje się on w Parku Miejskim (Stadtpark), pomiędzy ulicami Parkring i Heumarkt. Pomnik został odsłonięty w czerwcu 1921 roku i choć na terenie Parku Miejskiego w Wiedniu znajduje się jeszcze wiele innych pomników, to właśnie pozłacana figura grającego na skrzypcach Straussa przyciąga najwięcej turystów. Zainteresowanie jest ogromne zwłaszcza latem, wtedy do pomnika kompozytora ustawiają się kolejki chętnych. Ich oczekiwanie często umila muzyka płynąca z położonego opodal pałacu Kursalon.

Manneken Pis - Bruksela (Belgia) Manneken Pis - Bruksela (Belgia) Fot. Shutterstock

Manneken Pis - Bruksela (Belgia)

Manneken Pis jest przez wielu turystów uznawany za symbol Brukseli. Jest to zrobiona z brązu figurka-fontanna przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca. Dzisiejsza figura została wykonana w 1619 roku przez flamandzkiego rzeźbiarza Jerome'a Duquesnoy'a. Choć Manneken Pis sika sobie zadowolony na oczach wszystkich turystów, nie przejmując się zupełnie wścibskim wzrokiem, to ma też "szafę" pełną ubrań. Figurka jest przebierana w różne stroje, najczęściej prezenty od licznych organizacji lub delegacji państwowych odwiedzających Brukselę. W 2007 roku chłopczyk był ubrany w krakowski strój ludowy. Ubranek łącznie było już ponad 800, wszystkie są przechowywane w Muzeum Miasta Brukseli.

Aby dotrzeć do pomnika Manneken Pis należy się kierować za drogowskazami na lewo od brukselskiego Ratusza.

sikający, praga sikający, praga CC/Wikimedia

Sikający - Praga (Czechy)

Rzeźba o wiele mówiącej nazwie "Sikający" autorstwa współczesnego czeskiego artysty Davida Cernego jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych praskich rzeźb. Została wykonana w 2004 roku na cześć... wejścia Czech do Unii Europejskiej. Sikający (podwójnie) pomnik znajduje się przy ulicy Cihelni 2b obok Muzeum Kafki w dzielnicy Malá Strana. Rzeźba przedstawia dwóch mężczyzn stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu, który ma kształt Republiki Czeskiej. Siusiaki mężczyzn są ruchome, a strumieniem wody kierują oglądający za pomocą SMS-ów.

Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Fot. Shutterstock

Checkpoint Charlie - Berlin (Niemcy)

Checkpoint Charlie to jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Położone było na skrzyżowaniu ulicy Friedrichstrasse z Zimmerstrasse. Zgodnie z rozporządzeniem władz NRD przejście było przeznaczone wyłącznie dla cudzoziemców. Armia USA opuściła oficjalnie przejście w 1991 roku. Obecnie znajduje się tam Muzeum Muru Berlińskiego, a punkt kontroli granicznej to jedna z największych atrakcji turystycznych Berlina. Przy pomniku Checkpoint Charlie można zdobyć odcisk pieczątki kontroli granicznej i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z żołnierzami na tle budki przejścia granicznego.

Pomnik koła podbiegunowego - Norwegia Pomnik koła podbiegunowego - Norwegia Hesse1309/CC/Wikimedia

Pomnik koła podbiegunowego - Norwegia

Koło podbiegunowe to równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33'39"N lub S. Na północy przechodzi ono między innymi przez Norwegię, gdzie w odległości około 80 km na północ od miejscowości Mo i Rana oraz około 70 km na południe od miejscowości Fauske położone jest Centrum Koła Podbiegunowego. Jest ono czynne w okresie letnim od 1 maja do 15 września. Mieści się tutaj muzeum oraz sklep z pamiątkami. Przed budynkiem znajduje się natomiast symboliczny pomnik koła podbiegunowego, położony dokładnie na równoleżniku 66°33'39"N. Jest to miejsce popularne wśród turystów, a pomnik koła podbiegunowego jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Norwegii.

Lwy na Trafalgar Square - Londyn Lwy na Trafalgar Square - Londyn Fot. Shutterstock

Lwy na Trafalgar Square - Londyn

Trafalgar Square to plac położony w centralnej części Londynu i upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej marynarki w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku. Na samym środku placu ustawiono 55-metrową Kolumnę Nelsona, plac zdobią również cztery pomniki, w tym pomnik króla Jerzego IV oraz fontanny. Całości strzegą cztery lwy, które zostały odlane z metalu odzyskanego z dział rozbitej francuskiej floty. To właśnie owe cztery lwy są ulubionym przez turystów obiektem na placu. Odwiedzający Londyn z wielką chęcią wdrapują się na ich grzbiety robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia.

Rzym zabytki - Fontanna di Trevi, Włochy Rzym zabytki - Fontanna di Trevi, Włochy Shutterstock

Fontanna di Trevi - Rzym (Włochy)

Fontanna di Trevi to najbardziej znana fontanna Rzymu. Została zbudowana w 1676 roku, w stylu barokowym. Forma fontanny przypomina fasadę budynku, ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Centralną postacią jest Neptun, któremu towarzyszą dwa trytony. Turyści odwiedzający Rzym muszą koniecznie zobaczyć fontannę di Trvi, zrobić sobie zdjęcie na jej tle oraz wrzucić do wody drobne monety. Monety należy wrzucać przez ramię i do tyłu. Nie wiadomo, czy jak głosi legenda, zapewnimy sobie dzięki temu gwarantowany powrót do Rzymu, na pewno natomiast zapewnimy dobry utarg jego polującym na pływające w wodzie pieniążki przedsiębiorczym mieszkańcom...

Kanalarz Cumil, Bratysława Kanalarz Cumil, Bratysława Fot. Shutterstock

Kanalarz Cumil - Bratysława

W całej Bratysławie znajdziemy wiele ciekawych, zabawnych rzeźb. Najbardziej rozpoznawalną jest z pewnością rzeźba kanalarza wychylającego się ze studzienki kanalizacyjnej. Cumil to pan z brązu, który od 1997 roku mieszka w studzience na Starym Mieście. Twórcą pomnika jest rzeźbiarz Viktor Hulik. Kanalarz jest uznawany za dobrego ducha Bratysławy, darzą go sympatią zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Podobno przynosi szczęście. Trzeba tylko zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie i pogłaskać go delikatnie po głowie.

Wieża Eiffla, Paryż Francja Wieża Eiffla, Paryż Francja Shutterstock

Wieża Eiffla - Paryż

Nie jest to pomnik, ale sporych rozmiarów monument uznawany za symbol Francji. W kolekcji każdego turysty powinno znaleźć się pamiątkowe zdjęcie z tym właśnie obiektem. Wieża Eiffla stoi nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Ze względu na swoją wysokość (324 metry) jest doskonale widoczna z wielu miejsc. Wieża została zbudowana na Wystawę Światową, która odbyła się w 1889 roku w Paryżu. Miała zostać rozebrana po 20 latach, ale ponieważ stała się symbolem Paryża, przetrwała już ponad 120.

Pomnik Anonymusa - Budapeszt Pomnik Anonymusa - Budapeszt Fot. Shutterstock

Pomnik Anonymusa - Budapeszt

W Budapeszcie, tuż za placem Bohaterów, mieści się Park Miejski. Liczne zadrzewione alejki, ogród zoologiczny i staromodne wesołe miasteczko przyciągają do niego w wolne dni rzesze budapesztańczyków. Park kryje w swoich zakamarkach także kilka niesamowitych pomników najsławniejszych i najbardziej zasłużonych dla Węgier władców. Prawdziwym hitem jest jednak słynny pomnik Anonymusa, stanowiący hołd dla pierwszego, bezimiennego kronikarza Węgier. Tajemnicza, zakapturzona postać przyciąga tłumy turystów. Anonymus trzyma pióro, które ponoć po dotknięciu przynosi natchnienie wszystkim pisarzom.

Więcej o: