10 niesamowitych świątyń w Azji

Spośród tysięcy pięknych i zdumiewających świątyń Azji trudno wybrać najwspanialsze. Przedstawiamy 10 subiektywnie wybranych niesamowitych świątyń tego kontynentu.
Khadżuraho, Indie Khadżuraho, Indie Fot. Shutterstock

Khadżuraho, Indie

Khadżuraho to nie jedna świątynia, ale zespół świątyń hinduistycznych, wzniesionych między IX a XII wiekiem w indyjskim stanie Madhya Pradesh. Turystów przyciągają tu przede wszystkim zdobiące ściany świątyń rzeźby i płaskorzeźby. Zdobienia te uchodzą za szczytowe osiągnięcie sztuki indyjskiej, a przedstawiają głównie... sceny erotyczne. Rzeźby i płaskorzeźby są tak sugestywne, że ich reprodukcje często stanowią ilustracje Kamasutry.

I faktycznie, to co do dzisiaj można podziwiać w kompleksie Khadżuraho, śmiało można by nazwać Kamasutrą 3D. Jedne rzeźby ukazują subtelne sceny erotyczne, inne - obrazy dużo odważniejsze. Niektóre sceny są bardzo śmiałe, pokazują orgie lub seks zbiorowy (częstym motywem jest seks jednego mężczyzny z trzema kobietami). Do dzisiejszych czasów przetrwały 22 świątynie, zlokalizowane w trzech grupach, położonych w odstępie kilku kilometrów od siebie.

Khadżuraho jest oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych. Można się tu dostać autobusem z miejscowości Satna bądź Dźhansi, które są dobrze skomunikowane z resztą Indii.

Złota Świątynia w Amritsarze, Indie Złota Świątynia w Amritsarze, Indie Złota Świątynia w Amritsarze, Indie/Fot. Shutterstock

Złota Świątynia w Amritsarze, Indie

Złota świątynia w Amritsarze w indyjskim stanie Pendżab to najświętsze miejsce Sikhów. Kopuła świątyni pokryta jest czystym, ważącym 100 kg złotem. Kopuła przedstawia odwrócony kwiat lotosu, zwrócenie kwiatu w dół to symbol troski Sikhów o losy świata. W Amritsarze znajduje się Święta Księga Sikhów, więc licznie pielgrzymują tu wyznawcy tej religii. Sama świątynia jest niezbyt dużym budynkiem, umieszczonym na wyspie na Ambit Sarovar - "jeziorze boskiego nektaru", zwanego też Jeziorem Nieśmiertelności. Miejsce uchodzi za niezwykle nastrojowe, warto wstać przed świtem, by posłuchać porannych modlitw Sikhów.

W pobliżu świątyni jest noclegownia dla pielgrzymów, jest tu też część przeznaczona dla turystów. Niezamożni globtroterzy, odporni na spartańskie warunki, mogą tu przenocować za darmo. Gościnni Sikhowie oferują też darmowe wyżywienie w przyświątynnej stołówce.

Pagoda Shwe Dagon, Birma Pagoda Shwe Dagon, Birma Pagoda Shwe Dagon, Birma/Fot. Shutterstock

Pagoda Shwe Dagon

Pagoda Shwe Dagon jest jedną z najważniejszych świątyń buddyjskich na świecie. Znajduje się na niewielkim wzgórzu na obrzeżach Yangonu (dawnego Rangunu), stolicy Myanmaru (Birmy). Główna stupa, o wysokości 99 metrów, w kształcie wydłużonego dzwonu, pokryta jest czystym złotem. Gdy dodać do niego liczne skarby zgromadzone we wnętrzu świątyni, szacuje się, że w sumie jest tu aż 9 ton złota!

Stupa otoczona jest pomniejszymi pagodami i pawilonami dla pielgrzymów oraz posągami Buddy, zajmującymi łącznie powierzchnię 6 hektarów. Według legendy w stupie przechowywane są bezcenne relikwie - osiem włosów Buddy. Shwe Dagon jest więc miejscem dla buddystów wyjątkowym, przybywają tu tłumy pielgrzymów, którzy przed posągami Buddy składają kwiaty i wieszają flagi ofiarne. Buddyjscy mnisi są bardzo życzliwie nastawieni do turystów i chętnie oprowadzają po świątyni.

Miejsce jest niezwykle nastrojowe, warto nie tylko je zwiedzić, ale też wybrać się tu po zmroku, by poczuć klimat świątyni.

Świątynia Nieba w Pekinie, Chiny Świątynia Nieba w Pekinie, Chiny Fot. Shutterstock

Świątynia Nieba w Pekinie, Chiny

Chińska Świątynia Nieba w Pekinie to kompleks budowli sakralnych wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzi z XV wieku i wznosi się w miejscu, gdzie chińscy cesarze modlili się o obfite plony rolne. Świątynne zabudowania zostały wzniesione ściśle według reguł filozoficznych, a wszystko ma tu znaczenie symboliczne.

Głównym budynkiem kompleksu jest wybudowany z drewna, bez użycia gwoździ Pawilon Modlitwy o Urodzaj, połączony Czerwonym Mostem z inną świątynią, Cesarskim Sklepienia Nieba. Najświętszym miejscem jest Okrągły Ołtarz, gdzie niegdyś cesarz składał ofiary. Zdumiewająca jest Ściana Szeptów, sposób jej budowy dał niezwykły efekt akustyczny - słowa szeptane po jednej stronie budowli można doskonale usłyszeć po drugiej stronie.

Obecnie kompleks w Pekinie, przypominający wielki park, jest popularnym miejscem rekreacyjnym mieszkańców chińskiej stolicy. Tu bawią się dzieci, a dorośli uprawiają tai chi. Żeby obejść wszystkie zakątki, na zwiedzenie Świątyni Nieba w Pekinie trzeba poświęcić cały dzień.

Azja Angkor Wat, Kambodża.
Świątynia hinduistycznego bóstwa Wisznu, największy obiekt sakralny starożytnego miasta Angkor w Kambodży. Najwyższa z wież świątyni mierzy 65 m, a pozostałe niewiele mniej. Całe miasto Angkor uchodzi za najpiękniejszy zabytek architektury w Kambodży. Azja Angkor Wat, Kambodża. Świątynia hinduistycznego bóstwa Wisznu, największy obiekt sakralny starożytnego miasta Angkor w Kambodży. Najwyższa z wież świątyni mierzy 65 m, a pozostałe niewiele mniej. Całe miasto Angkor uchodzi za najpiękniejszy zabytek architektury w Kambodży. Shutterstock

Angkor Wat, Kambodża

Największa budowla sakralna na świecie znajduje się w Kambodży w pobliżu miejscowości Siem Reap i stanowi jedną z rozlicznych świątyń Angkoru, zajmujących obszar kilkuset kilometrów kwadratowych. Wybudowana w XII wieku przez króla Surjawarmana II świątynia poświęcona jest hinduskiemu bogowi Wisznu. Główny monument wieńczą wieże w kształcie pąków lotosu.

Kompleks zajmuje powierzchnię 20 hektarów i otoczony jest dwustumetrowej szerokości fosą. Mury pokrywają reliefy z sugestywnymi scenami z eposów indyjskich: Ramajany i Mahabharaty. Historycy sztuki doliczyli się tu przedstawień 20 tysięcy postaci, niezwykłe jest to, że każda z nich ma inną twarz. Do sanktuarium prowadzą kolejne labirynty i wyślizgane strome schody. Na tarasach i galeriach tłumy turystów ocierają pot z czoła i mozolnie zdobywają kolejne piętra świątyni symbolizującej mityczną górę Meru, która według mitologii hinduistycznej stanowi oś wszechświata.

Na zwiedzenie świątyni Angkor Wat potrzeba kilku godzin, a na wszystkie świątynie - co najmniej kilka dni. Turyści chętnie przybywają tu na wschód słońca, gdyż o świcie świątynia wygląda wyjątkowo pięknie.

Borobodur, Indonezja (Jawa) Borobodur, Indonezja (Jawa) Fot. Shutterstock

Borobodur, Indonezja (Jawa)

Jedna z najwspanialszych świątyń buddyjskich, a równocześnie jeden z ważniejszych zabytków na półkuli południowej leży w Indonezji na Jawie, w pobliżu Yogyakarty. Gigantyczna budowla  jest osobliwa. Przypomina górę albo pomnik, oglądana z góry ma kształt mandali. W gruncie rzeczy jest to skała, której nadano kształt piramidy i którą obłożono kamieniami.

Budowla ma kształt piramidy o wysokości 35 m, składającej się z kolejnych tarasów. Na sam szczyt prowadzą schody, ale pielgrzymi buddyjscy obchodzą kolejne tarasy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara - droga w odwrotnym kierunku oznacza zwrócenie się ku złu. Pięć dolnych tarasów symbolizuje pokusy ziemskie, nad nimi są trzy tarasy oznaczające świat ducha, a na samej górze kilkumetrowa stupa - symbol nirwany. Na wszystkich poziomach, a także w stupach, są posągi Buddy - w sumie ponad 500. Do tego dochodzi 1460 reliefów ze scenami z życia Buddy oraz prawie drugie tyle innych płaskorzeźb. W przeszłości prawdopodobnie budowla była kolorowa i mieniąca się złotem, dziś wskazują na to tylko resztki farb.

Budowa świątyni Borobodur trwała 100 lat i zakończyła się ok. 850 r. n.e. Tylko przez 200 lat miejsce traktowano jako święte. Później na Jawie zapanował islam i Borobodur popadł w zapomnienie. Reszty dopełnił wybuch wulkanu Merapi, który pokrył popiołami dawną świątynię. Dla świata odkryto ją dopiero w XIX wieku.

Do Borobodur można dojechać z Yogyakarty publicznym transportem, ale wygodniejsze są wycieczki organizowane przez miejscowe biura podróży, pozwalające na zwiedzenie w ciągu jednego dnia nie tylko Borobodur, ale i Prambanan.

Prambanan, Indonezja Prambanan, Indonezja Fot. Shutterstock

Prambanan, Indonezja

Kilkanaście kilometrów na wschód od Yogyakarty usytuowana jest kolejna wspaniała świątynia - a właściwie kompleks świątyń - hinduistyczny Prambanan. Kompleks ten jest zaledwie o kilka lat młodszy od świątyni Borobodur. Prambanan dedykowany jest Śiwie, Wisznu i Brahmie. Rzeźby w świątyniach Prambaban są ekspresyjne i dynamiczne, a nawet przerażające.

Świątynie Prambanan przez kilkaset lat pozostawały w ruinie, ich odnowa zaczęła się dopiero w XX w. Niestety, renowacja nie zdążyła się zakończyć, gdy trzęsienie ziemi w 2006 r. poważnie uszkodziło budowle. Odbudowa jest czasochłonna i kosztowna, a kolejno budynki są restaurowane po kolei i udostępniane zwiedzającym, by ponownie ukazać majestat hinduistycznych świątyń.

Wat Rong Khun w pobliżu Chiang Rai, Tajlandia Wat Rong Khun w pobliżu Chiang Rai, Tajlandia Fot. Shutterstock

Wat Rong Khun w pobliżu Chiang Rai, Tajlandia

Położona na północy Tajlandii w pobliżu granicy z  Birmą i Laosem buddyjsko-hinduistyczna świątynia Wat Rong Khan jest biała i wygląda jakby była przysypana śniegiem. Autorem projektu jest znany tajlandzki artysta,  Chalermchai Kositpipat, który swoim dziełem chciał złożyć ofiarę Buddzie. Budowę Wat Rong Khan rozpoczęto w 1998 r. i prace wciąż trwają, ale główna konstrukcja jest już ukończona. Świątynia nie przypomina żadnej innej sakralnej budowli buddyjskiej. Niektóre elementy mogą szokować, na przykład las rzeźbionych rąk w pobliżu wejścia. Inne, jak np. pozłacane lustra mozaikowe, dodają blasku.

Wnętrze świątyni zaskakuje z kolei tym, że jest wyjątkowo mało sakralne. Obok postaci Buddy znajdziemy tu takie elementy współczesne, jak... postacie z Gwiezdnych Wojen czy płonące wieże WTC.

Do świątyni Wat Rong Khan najwygodniej jest dojechać skuterem bądź taksówką z Chiang Rai. Odległość wynosi kilkanaście kilometrów.

Wat Phra Keo w Bangkoku, Tajlandia Wat Phra Keo w Bangkoku, Tajlandia Fot. Shutterstock

Wat Phra Keo w Bangkoku, Tajlandia

Wat Phra Keo, zwana także Świątynią Szmaragdowego Buddy, to najświętsza buddyjska świątynia Tajlandii, leżąca w historycznym centrum Bangkoku, na terenie Wielkiego Pałacu. Kompleks świątynny obejmuje liczne kaplice ze złoconymi dachami i budynki klasztorne. W wielkiej sali położonej na marmurowej platformie - bocie, znajduje się wykonany z jadeitu posążek Szmaragdowego Buddy, uchodzący za najświętszy w Tajlandii. Niewielki, bo 75-centymetrowy posążek siedzącego Buddy, umieszczony jest w gablocie, na szczycie wysokiego ołtarza, kształtem przypominającego piramidę. W zależności od pory roku posążek ma inną szatę, a zmiany szaty dokonuje król trzy razy w roku.

Do botu ustawia się kolejka pielgrzymów i turystów, a przed wejściem trzeba zdjąć buty. We wnętrzu należy zachować spokój i nie przeszkadzać w modlitwie.

Kompleks otoczony jest krużgankową galerią Ramakien, pokrytą malowidłami ściennymi ukazującymi losy króla Ramy.

Klasztor Taktsang, Bhutan Klasztor Taktsang, Bhutan Klasztor Taktsang, Bhutan/Fot. Shutterstock

Klasztor Taktsang, Bhutan

Buddyjski klasztor Taktsang to jedno z najświętszych miejsc w Bhutanie. Klasztor, ulokowany na niedużym występie skalnym, nad 800-metrowa przepaścią nad dnem doliny Paro, sprawia wrażenie zawieszonego na skale. Nazwa oznacza "Gniazdo Tygrysa". Według legendy oświecony mistrz buddyzmu Padmasambhava przybył w to miejsce na grzbiecie tygrysa i stąd wzięła się nazwa. Wiekowa budowla spłonęła w 1998 r. i to, co teraz można podziwiać, to z dużym trudem odtworzony dawny klasztor.

Do klasztoru można dostać się pieszo bądź na grzbiecie muła, ale wnętrza nie obejrzymy - jest ono niedostępne dla turystów. Wyzwaniem jest już samo dostanie się do Bhutanu. O wizę do tego kraju niełatwo i można ją kupić tylko łącznie z pakietem turystycznym, obejmującym zakwaterowanie i wyżywienie, do tego ceny w Bhutanie są wysokie i nie wszystkie hotele mogą przyjmować cudzoziemców, a bez przewodnika nie można poruszać się po kraju.

Więcej o: