Najdroższe miasta świata 2011 - TOP 10

Przedstawiamy ranking 10 najdroższych miast świata pod względem kosztów życia.
Berno, Szwajcaria Berno, Szwajcaria Fot. Shutterstock

Berno, Szwajcaria

10. miejsce zajmuje Berno, które jest siedzibą rządu Szwajcarii. Za największą atrakcję Berna uznaje się średniowieczne stare miasto, które wpisane zostało na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

To właśnie takie dobra luksusowe, jak jedne z najdroższych zegarków świata (Rolex, Longines), produkowane są w Bernie. Widocznie też nie bez powodu, Szwajcaria to światowy potentat bankowości prywatnej, określanej mianem private banking.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 92 zł
Piwo w barze: ok. 24 zł

Japonia, Kobe, miasto położone na wyspie Honsiu. Kobe jest producentem żywności, urządzeń oraz sprzętu transportowego. Miasto posiada również jeden z największych w Japonii portów. Japonia, Kobe, miasto położone na wyspie Honsiu. Kobe jest producentem żywności, urządzeń oraz sprzętu transportowego. Miasto posiada również jeden z największych w Japonii portów. Fot. Shutterstock

Kobe, Japonia

Na 9. miejscu plasuje się Kobe - japońskie miasto położone na wyspie Honsiu.

Kobe jest producentem żywności, urządzeń oraz sprzętu transportowego. Miasto posiada również jeden z największych w Japonii portów.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 50 zł
Piwo w barze: ok. 28 zł

Genewa, Szwajcaria Genewa, Szwajcaria Fot. Shutterstock

Genewa, Szwajcaria

8. miejsce zajmuje Genewa - drugie miasto w Szwajcarii pod względem liczby mieszkańców.

Genewa jest siedzibą dla takich organizacji międzynarodowych, jak m.in. ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych), czy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Jest również bardzo ważnym centrum bankowości, administracji i technologii.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 108 zł
Piwo w barze: ok. 30 zł

 

Luanda, Angola Luanda, Angola Fot. Shutterstock

Luanda, Angola

Miasto, które znalazło się w tym roku na miejscu 7., to miasto afrykańskie, którego nikt w takim rankingu by się nie spodziewał. A jednak... Luanda w Angolii była najdroższym miastem na świecie w rankingu ECA International dwa lata temu, a w ubiegłym roku spadła na trzecie miejsce, ze względu na deprecjację swojej waluty.

Choć miasto ma wysoki wskaźnik ubóstwa, pozostaje jednym z najdroższych miejsc na świecie dla emigrantów (utrzymanie standardu życia porównywalnego z krajami, z których pochodzą).

Ceny:

Szybki lunch: ok. 168 zł
Piwo w barze: ok. 22 zł

Zurych, Szwajcaria Zurych, Szwajcaria Fot. Shutterstock

Zurych, Szwajcaria

6. miejsce zajmuje największe miasto Szwajcarii - Zurich. Miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczym kraju i największym kompleksem urbanistycznym w Szwajcarii.

W Zurychu mieści się siedziba Szwajcarskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 105 zł
Piwo w barze: ok. 33 zł

Japonia. Jokohama to miasto w Japonii, w środkowej części wyspy Honsiu nad Zatoką Tokijską. Japonia. Jokohama to miasto w Japonii, w środkowej części wyspy Honsiu nad Zatoką Tokijską. Fot. Shutterstock

Jokohama, Japonia

Miejsce 5. zajmuje drugie co do wielkości w Japonii miasto - Jokohama.

Jokohama ma aż dziewięć różnych dzielnic biznesowych, jest siedzibą dla ponad 300-stu firm z sektora IT (!) oraz zajmuje ważne miejsce w świecie pod względem badań naukowych w dziedzinie biotechnologii.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 54 zł
Piwo w barze: ok. 21 zł

Stavanger, Norwegia. Położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Stavanger jest czwartym co do wielkości miastem Norwegii. Stavanger, Norwegia. Położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Stavanger jest czwartym co do wielkości miastem Norwegii. Fot. Shutterstock

Stavanger, Norwegia

Na 4. miejscu plasuje się norweskie miasto portowe - Stavanger.

Norwegia jest wiodącym wydobywcą ropy naftowej, a Statoil - jedna z największych firm wydobywających ropę - mieści się właśnie w regionie Stavanger.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 103 zł
Piwo w barze: ok. 40 zł

Nagoya, Japonia Nagoya, Japonia Fot. Shutterstock

Nagoja, Japonia

Miasto, które znalazło się w tym roku na miejscu 3., to kolejne miasto w Japonii, mianowicie Nagoja.

W przeciwieństwie to innych większych miast Japonii, Nagoja nie została dotknięta przez kryzys i wciąż utrzymuje swój wzrost gospodarczy. Nagoja jest jednym z najlepszych japońskich ośrodków przemysłowych i technologicznych.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 60 zł
Piwo w barze: ok. 40 zł

 

Oslo, Norwegia. Oslo stanowi administracyjne, gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum Norwegii. Oslo, Norwegia. Oslo stanowi administracyjne, gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum Norwegii. Fot. Shutterstock

Oslo, Norwegia

Na miejscu 2. znajduje się Oslo, które stanowi administracyjne, gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum Norwegii.

Oslo jest siedzibą Komitetu Ministrów Rady Europy, Oslo Stock Exchange (giełda papierów wartościowych) oraz siedzibą blisko tysiąca firm z sektora morskiego.

Ceny:

Szybki lunch: ok. 144 zł
Piwo w barze: ok. 42 zł

 

Japonia. Tokio, stolica Japonii to olbrzymie centrum finansowo-handlowe i przemysłowe. To miasto ekscentryczne, nowoczesne, głośne, wielkie. Japonia. Tokio, stolica Japonii to olbrzymie centrum finansowo-handlowe i przemysłowe. To miasto ekscentryczne, nowoczesne, głośne, wielkie. Fot. Shutterstock

Tokio, Japonia

W tym roku 1. miejsce w rankingu najbardziej kosztownych miast świata zajęło Tokio (stolica Japonii).

Tokio to olbrzymie centrum finansowo-handlowe i przemysłowe z największą na świecie gospodarką wśród innych metropolii. Tokijska Giełda Papierów Wartościowych, tuż po po nowojorskiej New York Stock Exchang, jest drugą największą na świecie pod względem rynkowej wartości zarejestrowanych akcji.

ECA International szacuje, że średni miesięczny czynsz za dwupokojowe mieszkanie w Tokio wynosił aż... 4.352 dolarów!

Ceny:

Szybki lunch: ok. 66 zł
Piwo w barze: ok. 34 zł

Więcej o: