TOP 10: pięknie ubrane plemiona świata

O tym, że współcześni projektanci inspirują się wpływami etnicznymi, wiadomo nie od dziś. Etno-dodatki, takie jak torebki czy biżuteria, na dobre zadomowiły się nie tylko na wybiegach, ale także w naszej codziennej garderobie, a moda na nie wydaje się nie przemijać.  Ten fakt nie dziwi, gdy przyjrzymy się bliżej wspaniałej biżuterii oraz wyjątkowym tkaninom i krojom, jakie noszą plemiona na całym świecie. Obecnie tradycyjne stroje pełnią podwójną rolę. Z jednej strony przypominają o kulturowej odrębności członków danej grupy etnicznej, z drugiej pomagają w sprzedaży pamiątek. Sprawdźcie, które plemiona zachwyciły nas swoimi strojami.
Hmong plemię Hmong plemię Fot. Shutterstock

W poszukiwaniu trendów u Hmongów

Barwne ornamenty to znak rozpoznawczy plemion Hmongów. Ich ubiory są bardzo bogato zdobione. Nawet dzieci noszone są w przepięknych chustach, a matki - jeszcze przed porodem - wiele czasu poświęcają na haftowanie takiego nosidła. Wśród Hmongów coś dla siebie znalazłaby każda miłośniczka torebek (i trendsetterka). Torby tkane przez kobiety Hmong powstają z włókna konopnego, bawełny i batiku. Zazwyczaj na całej powierzchni zdobione są haftami i elementami oryginalnych plemiennych tekstyliów.

plemę Hamong

meksyk, Majowie meksyk, Majowie Fot. Shutterstock

Majowie - skromnie i z klasą

Huipil to bluzka noszona i tkana własnoręcznie przez kobiety Majów. To najpiękniejsza część ich tradycyjnego stroju. Jest elementem bardzo osobistym i powstaje zgodnie z wielowiekową tradycją. Często przekazuje się ją z pokolenia na pokolenie. Sam krój stroju nie jest zbyt wymyślny (zazwyczaj składa się jedynie z kilku zszytych ze sobą kawałków materiału), jednak barwne tkaniny przyciągają wzrok i sprawiają, że wyrób ten jest wyjątkowy w każdym calu.

Kenia wycieczka Kenia wycieczka Fot. Shutterstock

Feeria barw u Masajów

Masajowie zamieszkują Kenię i północną Tanzanię. Z racji swoich tradycji (w tym także strojów) oraz obyczajów są najlepiej rozpoznawaną grupą etniczną Afryki. Ubiór Masajów różni się w zależności od płci i statusu majątkowego oraz miejsca zamieszkania. Dominującym kolorem jest jednak czerwony. Mniejszą popularnością cieszą się ubrania w odcieniach niebieskim i czarnym oraz wzorzyste - w pasy lub w kratę. Najbardziej tradycyjnym elementem stroju Masajów jest shúkà, płótno owijane wokół ciała. Ogromną wagę przywiązuje się tutaj do biżuterii z paciorków (otrzymywanych z naturalnych materiałów, takich jak węgiel, nasiona, kość słoniowa czy glina), a także do obuwia, niegdyś szytego w całości ze skóry (obecnie posiada ono również plastikowe elementy).

Kenina, plemię, Afryka

Akha, plamię Akha, plamię Fot. Shutterstock

Akha - monety na głowie

Akha to grupa etniczna zamieszkująca rejony południowych Chin, Laosu, Birmy i Tajlandii. Plemię słynie z bardzo wyszukanych nakryć głowy, noszonych przez kobiety. Czarne "czapy" z przodu zdobione są srebrnymi monetami z czasów kolonialnych (francuskie Indochiny), w bocznej ich części znajdują się zaś monety birmańskie oraz tajskie. Takie nakrycia głowey zakładane są na każde ważniejsze święta i choć są dość ciężkie, to jednak ich właścicielki dzielnie wytrzymują w nich przez długi czas.

Akha, plamię

Samburu, Afryka Samburu, Afryka Fot. Shutterstock

Samburu - biżuteria nade wszystko

Plemię Samburu, choć utożsamiane z Masajami, to jednak tworzy odrębną grupę etniczną. Najlepszym na to dowodem jest to, że Samburu zachowali własne stroje. Elementem, który odróżnia Samburu od Masajów są przede wszystkim kolorowe przepaski, zdobione m.in. sztucznymi kwiatami. Na co dzień kobiety Samburu noszą wielkie, koliste naszyjniki, wykonane z malutkich koralików. Każdy element tutejszej biżuterii zachwyca misternym wykonaniem oraz doborem kolorów.

Samburu

Tybet, plemię Tybet, plemię Fot. Shutterstock

Skromny Tybet

Kobiety w Tybecie bardzo ostrożnie podchodzą do ubrań z Zachodu. Dlatego też na tybetańskich ulicach nie brakuje tradycyjnych strojów. Na co dzień obowiązują skromne, ciemne sukienki, przyozdobione kolorowym pasem. Ubrania mają w Tybecie także znaczenie praktyczne i informacyjne. Wiele zależy od nakrycia głowy, które mówi o tym, z jakiej dzielnicy pochodzi jego właściciel bądź właścicielka. Gdy kobieta nosi wełniany fartuch, to z kolei znak, że jest mężatką, za to jedwabna koszula stanowi o wysokim statusie społecznym. Co ciekawe, w Tybecie nie zobaczymy raczej nikogo ubraniu z krótkim rękawkiem, nawet w upalny dzień.

Bogactwo Nawaho Bogactwo Nawaho Fot. Shutterstock

Bogactwo Nawaho

Nawahowie stanowią największe plemię indiańskie Ameryki Północnej. Stroje indiańskich wojowników należą do najbardziej chyba rozpoznawalnych tradycyjnych ubiorów etnicznych. U Nawaho to mężczyźni mogą pochwalić się bardziej wymyślną i bogatą garderobą. Charakterystyczne pióropusze to nie tylko pokaźna ozdoba, ale także ochronny talizman (taki pióropusz musi być wykonany jedynie z orlich piór). Pióra składające się na cały pióropusz reprezentują dokonania jego właściciela.

Barwne tkaniny od Miccosukee Barwne tkaniny od Miccosukee www.sxc.hu

Barwne tkaniny od Miccosukee

Miccosukee, plemię zamieszkujące Florydę, słynie z wyrobu pięknych, wielobarwnych tkanin. Skrawki materiału, jakie pozostają po uszyciu danego stroju, wykorzystywane są do patchworków. Z całą pewnością "modę" kobiet z Miccosokee porównać możemy z obecnie panującymi trendami. I tak na przykład do najbardziej popularnych strojów należy połączenie tuniki z legginsami, a najczęściej noszone buty to skórzane mokasyny. Choć ich wzór i materiał, z którego są wykonane, różni się od tego, co oferują zachodnie sklepy, to jednak kroje przypominają wzory światowej sławy projektantów (albo odwrotnie!). Czymś, co zdecydowanie wyróżnia strój kobiecy Miccosukee, jest owijana wokół pasa spódnica z włókien palmy. Nigdy jednak nie wiadomo, czy nawet ten element nie przyjmie się kiedyś w bardziej masowej produkcji?

Padaung Padaung Fot. Shutterstock

Długoszyje z Padaung

Kobiety z tajskiego plemienia Padaung znane są na całym świecie. Wszystko za sprawą szyi, nienaturalnie wydłużonej obręczami. Uwagę przykuwają nie tylko same pierścienie (a zwłaszcza ich ilość), ale także barwne stroje Padaung. Tradycyjny ubiór składa się z białej bluzy wykończonej czerwoną lamówką oraz noszonych na głowie dekoracji z kwiatów i materiału. Tu wszystko "kręci się" wokół kobiet, a mężczyźni? Cóż, przez wioskę przechodzą prawie niezauważeni. Zresztą ich strój nie składa się z żadnych charakterystycznych elementów z wyjątkiem longyi - długiego kawałka materiału, który noszony jest zamiast spodni.

Otavalenos z Ekwadoru

Grupa etniczna Otavaleño skupia w sobie kulturę i tradycje potomków Inków. Elementem rozpoznawczym ich stroju są barwne wełniane swetry, czapki, szale oraz oczywiście poncza. Otavaleño pochwalić się mogą także piękną biżuterią oraz kapeluszami. Te wyplatane są z różnorakich włókien roślinnych, także przy użyciu miękkiego włosia lamy. W Otavalo, miasteczku zamieszkiwanym przez Otavaleño, zaopatrzyć można się w tutejsze wyroby dziewiarskie i jubilerskie na wielkim targowisku odbywającym się w każdą sobotę.

***

Tradycja coraz częściej ustępuje miejsca temu, co komercyjne - niestety. Walkę o to, by grupy etniczne zachowały swoją kulturę, zwyczaje i odrębność, toczy organizacja World Wide Tribes Heritage (ma swoją siedzibę w Warszawie). Jej członkowie spisują i katalogują  dane dotyczące plemion na całym świecie. Zajmują się również odnajdywaniem śladów grup etnicznych, które wymarły lub "wchłonął" je świat współczesny. Fundacja podejmuje różnego rodzaju działania edukacyjne, naukowe i społeczne, by jak największa liczba osób zrozumiała, że niezbędne jest zachowanie tradycyjnych zwyczajów plemion.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.tribesheritage.eu/.

Więcej o: