Namibia - cuda Afryki w kolorach ochry

Namibia - czerwone wydmy, bezkresne drogi, dzikie zwierzęta, gorące słońce i niebieskie niebo. Kierunek dla tych, którzy marzą o otwartych przestrzeniach, noclegach w buszu pod gwiazdami i typowych dla Afryki widokach.

Afryka - Namibia Afryka - Namibia Namibia/Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

Namibia to kraj powierzchniowo równy ponad dwóm Polskom, mimo że z niemal 20-krotnie mniejszą, ledwie 2-milionową populacją. Nie dziwne, że Namibia daje niesamowite poczucie bycia wolnym i jest idealnym kierunkiem, dla osób marzących o otwartych przestrzeniach.

Afryka. Tanzania - moje wielkie afrykańskie marzenie, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Afryka - Namibia Afryka - Namibia Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

Na terytorium Namibii znaleźć można dziewicze parki narodowe, bezkresne obszary pustynne, kilometrowe piaszczyste plaże, góry i płaskowyże oraz tereny podmokłe z rzekami i bagnami. Różnorodność krajobrazów jest więc ogromna. To raj dla fotografów.

Kapsztad. Inna Afryka

Afryka - Namibia Afryka - Namibia Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

Namibia nie zawiedzie także fanów podglądania dzikich zwierząt. Spotkać tu można pięć najbardziej niebezpiecznych gatunków zwierząt Afryki - afrykańskiego słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła i lamparta. Ponadto zebry, żyrafy, antylopy oraz mniejsze, bardzo unikalne zwierzęta takie jak, damara, madoqua i czarno-lica impala. Wszystkie one żyją w Parku Narodowym Etosha, gdzie obserwować je można nie wychodząc z samochodu i nie zatrzymując się na siatkach czy drutach.

Afryka, jeep i my

Namibia, Afryka Namibia, Afryka Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

W Namibii znajduje się także najstarsza pustynia na kuli ziemskiej - Namib. Ciągnie się przez 1400 km atlantyckiego wybrzeża kraju położonego w południowo-zachodniej Afryce. Wiek tego piaszczystego obszaru szacuje się na 80 mln lat. "Namibia" znaczy "kraina otwartych przestrzeni", a nazwę tę kraj zawdzięcza właśnie pustyni.

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Namibia, Afryka Namibia, Afryka Namibia/Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

W południowej części pustyni w Sossusvlei wyrastają najwyższe wydmy świata. To miejsce, które nie może być pominięte pod żadnym pretekstem. Piaskowe góry zachwycają wielkością i czerwoną barwą. Kolor staje się coraz bardziej intensywny wraz z przemieszczaniem się wydm w głąb lądu. Podróżnicy przyjeżdżają tutaj, by zdobyć szczyty ruchomych, piaskowych gór, których wysokość dochodzi nawet do 300 metrów. Uwaga na stopy! Temperatura piasku może sięgać 80 stopni.

Bazę noclegową dla przyjeżdżających tu turystów stanowi miasto Swakopmund, położone malowniczo między pustynią a wybrzeżem.

Dead Vlei, Namibia. Dead Vlei to fascynujące miejsce na pustyni Namib. Słowo Vlei oznacza tu dno wyschniętego jeziora. Krajobraz tego miejsca jest niezwykły - suche, powykręcane drzewa stoją jak zamarły las na popękanym z braku wody podłożu, pośród surrealistycznych, pomarańczowych wydm. To raj dla fotografów. Dead Vlei, Namibia. Dead Vlei to fascynujące miejsce na pustyni Namib. Słowo Vlei oznacza tu dno wyschniętego jeziora. Krajobraz tego miejsca jest niezwykły - suche, powykręcane drzewa stoją jak zamarły las na popękanym z braku wody podłożu, pośród surrealistycznych, pomarańczowych wydm. To raj dla fotografów. Dead Vlei, Namibia / Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

Kolejne fascynujące miejsce na pustyni Namib to Dead Vlei. Słowo Vlei oznacza tu dno wyschniętego jeziora. Krajobraz tego miejsca jest niezwykły - suche, powykręcane drzewa stoją jak zamarły las na popękanym z braku wody podłożu, pośród surrealistycznych, pomarańczowych wydm. Kolory wręcz hipnotyzują.

Namibia, Afryka Namibia, Afryka Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

Dla niektórych największą atrakcją na pustyni Namib są jednak przejażdżki quadami po wydmach. Szaleńcza jazda wśród bezkresnych ton piasku to niesamowite przeżycie. Można tu zapomnieć o ograniczeniach prędkości.


Namibia, Afryka Namibia, Afryka Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

Kolejny wyjątkowy obszar Namibii to Wybrzeże Szkieletów. Jest to wąski pas wybrzeża o długości około 500 kilometrów. Zimny prąd Benguelski płynący znad Antarktydy wraz z bryzą wiejąca od chłodnego Atlantyku powodują tworzenie się tu gęstej mgły. Silne prądy morskie uczyniły z tego miejsca prawdziwy cmentarz rozbitych u wybrzeża statków. Teren zamieszkują również ciekawe zwierzęta m.in. stada flamingów i fok. Już w latach 70. zeszłego stulecia państwo objęło Wybrzeże Szkieletów ochroną i utworzyło Skeleton Coast National Park.

Fishriver Kanion, Namibia Fishriver Kanion, Namibia Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

Kolejnym wspaniałym miejscem w Namibii jest Fish River Canyon - jeden z naturalnych cudów Afryki i drugi pod względem wielkości kanion na świecie. Jest długi na 161 km i szeroki na 27 km, a jego maksymalna głębokość sięga 550 m. Kanion jest jednym ze ścisłych rezerwatów przyrody. Brama parku znajduje się w Hobas. Kanion dostarcza niesamowitych wrażeń dzięki swoim punktom widokowym, z których można podziwiać jego ogrom i piękno. Atrakcją Fish River Canyon jest też pieszy szlak wzdłuż koryta rzeki na jego dnie. Ze względu na wysoki poziom trudności jest to wyprawa dla zaawansowanych, a pokonanie tego spektakularnego szlaku, liczącego 86 km długości, zajmuje śmiałkom pięć dni marszu.

Afryka - Namibia Afryka - Namibia Fot. Shutterstock

Afryka - Namibia

W Namibii działa organizacja Harnas. To jedyne w Afryce miejsce, gdzie eko-podróżnicy pod patronatem słynnej Angeliny Jolie mogą popracować charytatywnie na rzecz lokalnego środowiska - zwierząt i roślin. Skoro mowa o roślinach, w Namibii znajdziemy ponad 200 gatunków, które nie występują nigdzie indziej na świecie. M.in. niezwykłą Welwiczję. To roślina rekordzistka jeżeli chodzi o długość życia ziemi. Niektóre egzemplarze Welwiczji osiągają wiek 2 tysięcy lat!Więcej o: