Włochy. Zakupy w Rzymie

Rzym jest niezwykłym miastem - leżąc na międzynarodowym szlaku wielkich zakupów, zdołał utrzymać masę małych sklepików. Nie brak tu domów mody i fenomenalnych butików, ale działa zaskakująco mało znanych sklepów sieciowych.
Rzym Rzym Fot. Shutterstock

Włoskie wakacje, czyli zakupy w Rzymie. Made in Rome

Zakupy w Rzymie mogą być pełne niespodzianek, jeśli tylko kupujący wykażą się odrobiną odwagi w swych poszukiwaniach. Najciekawsze sklepy można znaleźć nieco w bok od głównych ulic, gdzie działają młodzi projektanci, klasyczni producenci wyrobów skórzanych, krawcy szyjący na miarę i inni sprawni rzemieślnicy, a także funkcjonują uliczne targowiska i sklepy z antykami.

Trudno wskazać jedną cechę charakterystyczną wyrobów dostępnych w Rzymie. Artykuły skórzane, obuwie, ręcznie zdobiony papier i książki, reprodukcje, wyposażenie kuchni i antyki wydają się najlepszymi pomysłami na pamiątki z tego miasta. W każdej dzielnicy znajdują się delikatesy oferujące bogaty wybór win i smacznych domowych wyrobów, które z okien wystawowych wabią przechodniów. Oczywiście nie brak sklepów z harmonijkami pocztówek i stosami kalendarzy czy plastikowymi popiersiami Cezara i marnym "weneckim" szkłem prosto z Chin, ale czasem można trafić na sklep z ofertą niespotykaną w żadnym innym mieście.

Włoskie wakacje, czyli zakupy w Rzymie. Dzielnice zakupów: elegancja z wybiegów

Elegancja z wybiegów

Jeśli celem poszukiwań jest moda z najwyższej półki, trzeba wybrać się do Tridente. W ciasnych uliczkach przecinających trójkąt między Via del Corso i Via del Babuino skupiły się adresy wielkich krawców i projektantów o międzynarodowej sławie. To tu można podziwiać najnowsze kreacje takich domów mody, jak Chanel, Fendi, Roberto Cavalli, Brioni, Louis Vuitton oraz olśniewające klejnoty marki Bulgari i Buccellati. Tylko przy wspaniałej Via dei Condotti skupiły się salony Gucciego, Prady, Armaniego, Versacego, Valentina i La Perli. Pobliska Via Mario de'Fiori i Via Boca di Leone słyną z nieco mniejszych, ale równie znanych marek.

Dzielnica Monti Dzielnica Monti Rzym, dzielnica Monti /Fot. Shutterstock

Włoskie wakacje, czyli zakupy w Rzymie. Dzielnice zakupów: szykowne butiki

Szykowne butiki

Mniej wytworne, tańsze, ale równie szykowne są rzymskie butiki. Najnowszym ich skupiskiem jest dzielnica Monti. Sklepy przy Via del Boschetto oferują ciekawą mieszankę seksownych czarnych sukienek, kolorowych kaszmirów i stylowych artykułów wyposażenia domu. Także ulice wokół Piazza Navona i Panteonu mają długie tradycje jako skupiska butików. Via del Governo Vecchio i Via Campo Marzio zachowują własny styl, wyznaczony przez oryginalne wzornictwo i klasyczną elegancję. Na Zatybrzu działa wiele tradycyjnych pracowni krawieckich oraz sklepów etnicznych lub tematycznych.

Galleria Alberto Sordi, rzym, włochy Galleria Alberto Sordi, rzym, włochy Galleria Alberto Sordi /Fot. Shutterstock

Włoskie wakacje, czyli zakupy w Rzymie. Dzielnice zakupów: Marki wysokie i sieciowe oraz antyki

Marki wysokie i sieciowe

Sklepy takich firm, jak Benetton, Diesel, Miss Sixty i Zara, można znaleźć przy zatłoczonej Via del Corso. Skupiły się przy niej wszystkie znane drogie i tanie marki, a także księgarnie, sklepy muzyczne i oferta wszelkich drobiazgów, których może zapragnąć turysta. Tu także można trafić do jednego z nielicznych rzymskich domów towarowych, La Rinascente, położonego naprzeciw secesyjnej przeszklonej galerii noszącej imię Alberta Sordiego. Sympatyczniejsza wersja Via del Corso znajduje się w Prati, zaledwie kilka ulic od Watykanu. Via Cola di Rienzo to szeroki bulwar z butikami i kawiarniami, niedrogim domem towarowym COIN oraz sklepem spożywczym Castroni. Na młodszą klientelę czeka Via dei Giubbonari między Campo de? Fiori i Via Arenula, przy której dominują niedrogie modne wyroby reprezentujące najnowsze trendy.

Antyki

Antyków należy szukać przy Via dei Coronari. Przed sklepami przy tej eleganckiej ulicy piętrzą się stosy pięknych włoskich mebli i obrazów. W maju i październiku organizowane są targi antykwaryczne. Drugim adresem dla poszukiwaczy antyków jest Via del Babuino. Na tańszą ofertę można trafić w dzielnicy Monti, a prawdziwi łowcy okazji powinni udać się w niedzielę na uliczny targ przy Porta Portese na Zatybrzu (7.00-14.00).

Godziny otwarcia

W centrum i w pobliżu obiektów turystycznych większość sklepów jest czynna w godzinach 9.30-19.30. Większe domy towarowe lub sklepy sieciowe pozostają otwarte także w porze lunchu (orario no-stop), ale firmy rodzinne i mniejsze sklepy są przeważnie zamknięte między 13.00 a 15.30. Wiele sklepów nie działa w niedzielę i poniedziałek i tylko nieliczne pozostają czynne w sierpniu.

Więcej o Rzymie w przewodniku "Step by Step Rzym", Wydawnictwa Berlitz

Więcej o: