Kierunki idealne na listopad

Masz urlop w listopadzie i nie wiesz jeszcze, gdzie się wybrać? Lonely Planet Magazine przedstawił mini ranking czterech miejsc, do których warto się wybrać szczególnie w listopadzie i jedno miejsce, które w tym miesiącu najlepiej... pominąć.
Cotswolds, Wielka Brytania Cotswolds, Wielka Brytania Fot. Shutterstock

Cotswolds, Wielka Brytania

Pamiętacie amerykańską komedię romantyczną z 2006 roku pt. Holiday? Film opowiada o losach dwóch kobiet (w rolach: Cameron Diaz i Kate Winslet), które zamieniają się domami na okres Świąt Bożego Narodzenia. Odtąd Los Angeles staje się domem dla Kate Winslet, a wieś w południowej Anglii wita się z Cameron Diaz... Pomimo lewostronnego ruchu na ulicach, o którym bogata amerykanka zapomina (a może nawet nie wiedziała o nim wcześniej?), zakochuje się w krajobrazach bajecznej, angielskiej wsi, niemalże od razu...

Cotswolds, które znalazło się wśród idealnych kierunków na listopad, jest pasmem wzgórz w południowo-środkowej Anglii (aż 145 km długości i 40 km szerokości) i jeśli tak, jak Cameron Diaz, zakochaliście się w krajobrazach Anglii ukazanych w filmie "Holiday", na pewno jest to kierunek dla Was.

Wskazówka: Warto zaopatrzyć się w ciepłe kurtki i wygodne buty.

Wielka Rafa Koralowa (Great Barrier Reef), Australia Wielka Rafa Koralowa (Great Barrier Reef), Australia Fot. Shutterstock

Wielka Rafa Koralowa (Great Barrier Reef), Australia

Położona u wybrzeży Australii największa na świecie rafa koralowa jest idealnym miejscem dla nurków, nie tylko ze względu na bogactwo roślinności podwodnej, ale także ze względu na faunę - rafę zamieszkuje ponad 7000 gatunków zwierząt. Jest jedną z większych atrakcji turystycznych Australii.

Dlaczego nurkowanie w listopadzie? W Australii to miesiąc ciepłych i bezdeszczowych dni, czyli w sam raz na nurkowanie!


Ciekawostka: Od 26 października 1981 roku, jako park morski (Great Barrier Reef Marine Park), objęty został ochroną po wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Umbria, Włochy Umbria, Włochy Umbria /Fot. Shutterstock

Umbria, Włochy

Umbria to region administracyjny w centralnych Włoszech. Główne miasta to: Asyż, Perugia, Orvieto.

Region zyskał miano "zielonego serca Italii", ze względu na swoje wzgórza porośnięte tysiącami drzewek oliwnych. Pochodząca z tego rejonu oliwa ma szczególne właściwości lecznicze i działa dobroczynnie na serce, co pozwala nam powiedzieć, że "zielone serce Italii" dba o ludzkie "czerwone serca".

Region słynie także z bajecznych średniowiecznych miast i miasteczek położonych na wzgórzach.

 

Floryda Floryda Fot. Shutterstock

Floryda, USA

Już z końcem października spada delikatnie temperatura na Florydzie i przestają padać deszcze, dlatego to właśnie listopad jest miesiącem doskonałym na wybór tego półwyspu.

Połączenie słońca, palm i plaż z tetniącym życiem najdalej wysuniętego na południe miasta - Miami - to jak dwa urlopy w jednym!

 

Dakar, Senegal, Afryka Zachodnia Dakar, Senegal, Afryka Zachodnia Dakar, Senegal (Afryka Zachodnia) /Fot. Shutterstock

Unikamy: Afryka Zachodnia

Niestety to właśnie listopad jest miesiącem, w którym silny wiatr "Harmattan" wieje szczególnie mocno, co sprawia, że wakacje w krajach regionu Afryki Zachodniej (m.in. Republika Zielonego Przylądka, Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria, Senegal) nie należą wtedy do najprzyjemniejszych...

 

Więcej o: