Afryka. Tanzania - moje wielkie afrykańskie marzenie, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o safari w Tanzanii

Wielka Trójka Parków Narodowych, gdzie dzikie zwierzęta podchodzą tak blisko, że można niemalże poczuć ich oddech. Piękni i tajemniczy Masajowie. Największy krater wulkaniczny świata, księżycowe krajobrazy, majestatyczne Kilimandżaro. I chwila oddechu w komfortowych hotelach. Marzy Wam się safari w Tanzanii? Przeczytajcie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Tanzania, safari Tanzania, safari Fot. RP

Tanzania. Kiedy najlepiej jechać na safari?

Większość przewodników turystycznych zaleca podróżowanie na safari w czasie pory suchej, która trwa od stycznia do marca i od czerwca do października. Ale planując podróż warto wziąć pod uwagę także okresy naturalnej migracji zwierząt. W sierpniu i wrześniu wielkie stada migrują z Tanzanii do parku Masai Mara w Kenii, nie jest to zatem dobry okres na odwiedzenie Tanzanii, za to doskonały na wypad w kenijskie równiny. Lipiec i sierpień są za to idealne pod względem pogody - w Afryce to najzimniejsze miesiące roku, co oznacza, że temperatura spada poniżej trzydziestu stopni Celsjusza.

Pogodę trzeba wziąć pod uwagę także wtedy, gdy safari chcemy wzbogacić o wyprawę na Kilimandżaro - wtedy absolutnie należy wybrać najbardziej suche miesiące, czyli marzec - czerwiec oraz lipiec - wrzesień, kiedy na pewno nie będzie padało.

W porze suchej najgorętsze miesiące przypadają na początek roku, zatem ci, którzy nie przepadają za upałami, nie powinni wybierać się na safari w styczniu i lutym.

Safari w Tanzani - zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Afryka, hipopotam, Tanzania Afryka, hipopotam, Tanzania Fot. RP

Tanzania. Bezpieczeństwo podczas safari - jak o nie zadbać, czy na safari jest bezpiecznie?

Podobnie jak w przypadku wypraw do innych krajów afrykańskich, jadąc na safari do Tanzanii lepiej dobrze się przygotować i zatroszczyć o swoje zdrowie.

Przed wyjazdem do Tanzanii koniecznie trzeba zaszczepić się przeciwko żółtej febrze (to szczepienie jest wymagane), zalecane jest także szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Zalecane jest przyjęcie preparatów antymalarycznych i zwracanie szczególnej uwagi na zabezpieczenie się przed ugryzieniami komarów w trakcie pobytu. Poza tabletkami antymalarycznymi (trzeba je przyjmować także w trakcie pobytu), należy zabrać ze sobą preparaty do ochrony zewnętrznej. Najlepiej, jeśli są to repelenty kupione w specjalistycznych sklepach dla wędkarzy i myśliwych, zwykłe spraye antykomarowe dostępne w większości polskich aptek mogą nie spełnić swojego zadania. Na miejscu zwracajmy też uwagę na to, czy łóżka zaopatrzone są w moskitiery, a jeśli wybieramy opcję noclegową z namiotem, czy na pewno jest on zabezpieczony siatkami.

Trzeba pamiętać, że Tanzania to kraj, w którym ludzie żyją na progu skrajnego ubóstwa, a choroby zakaźne są dużym zagrożeniem. Trzeba dbać o higienę i wyjątkowo na siebie uważać. W Tanzanii nie istnieje instytucja pogotowia ratunkowego, a opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie. Wysoki jest odsetek osób zarażonych wirusem HIV, lepiej unikać pewnych rejonów  i przygodnych kontaktów z tubylcami.

W Tanzanii występuje także wysokie ryzyko bakteryjnego skażenia wody - woda z kranów w obozowiskach przeznaczona jest wyłącznie do mycia, nie wolno jej pić. Bezpieczna jest wyłącznie woda butelkowana (dostępna wszędzie i w stosunkowo niskich cenach, warto jej używać także do mycia zębów i twarzy). Należy unikać świeżych soków, a także owoców i warzyw, których sami dokładnie nie umyliśmy. W podróży przydadzą się antybakteryjne żele do rąk, które można stosować bez użycia wody.

Dobrym pomysłem jest zabranie podstawowego zestawu środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych, lekarstw na problemy żołądkowe i środków antyalergicznych dostępnych bez recepty.

Konieczne będą kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. Polecane jest także zabranie wody termalnej w sprayu i nawilżanych oraz dezynfekujących chusteczek.

 

Safari w Tanzani - zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Afryka, safari, lew, Tanzania Afryka, safari, lew, Tanzania Fot. RP

Tanzania. Co zabrać na safari? Jak spakować swój bagaż podróżny?

Wyjeżdżając do Tanzanii trzeba koncentrować się na wygodzie, nie na modzie. Lepiej zostawić w domu wszelkie jaskrawe ubrania, a zabrać rzeczy z naturalnych tkanin i w neutralnych kolorach. Niezależnie od pory roku trzeba mieć ze sobą cieplejszą odzież oraz przynajmniej dwie pary cienkich, ale długich spodni.

Na samym safari nie jest wymagany szczególny strój, zaleca się natomiast wygodne i przewiewne buty - mogą to być sandały (ale sportowe, nie dekoracyjne). Nikt nie będzie się krzywił, jeśli wystąpimy w szortach, jednak lepiej i bezpieczniej pojechać w długich spodniach, najlepiej z wygodnej i przewiewnej bawełny. Przyda się nakrycie głowy oraz chustka lub apaszka, którą w czasie jazdy otwartym samochodem można sobie przysłonić twarz, aby nie wdychać kurzu. Dobrym pomysłem jest zabranie lekkiej bluzy lub kurtki z długim rękawem.

Jeśli w planach mamy trekking w zaroślach (na przykład tropienie goryli), bezwzględnie trzeba mieć na nogach mocne turystyczne buty za kostkę i ubrania chroniące jak największą powierzchnię ciała (to ostatnie ze względu na owady).

Planując wyprawę na Kilimandżaro musimy zabrać porządną odzież turystyczną, łącznie z polarem, a także bardzo ciepłą kurtkę i mocne, wygodne buty. Mniej wprawnym przydadzą się także kijki teleskopowe. Organizator wyprawy wspomina zawsze, czy potrzebne będą śpiwory. Zawsze warto mieć ze sobą płaszcz lub kurtką przeciwdeszczową.

Pamiętajmy też, że im mniejszy bagaż, tym łatwiej poradzimy sobie przy przemieszczaniu się. Najlepiej mieć jedną mniejszą torbę, do której na czas codziennych wypadów zapakujemy wodę, zapasowe ubrania, krem przeciwsłoneczny i sprzęt fotograficzny. Jest to o tyle ważne, że podczas wewnętrznych przelotów limit bagażu wynosi 15 kilogramów. Większość rzeczy trzeba zwykle pozostawić w hotelu.

Praktycznym pomysłem jest zabranie woreczków z materiału, do których będziemy mogli schować aparat fotograficzny, aby ochronić go przed kurzem. W bardzo suchych miesiącach, podczas jazdy po piaszczystych drogach, zwykła torba fotograficzna może nie być wystarczającym zabezpieczeniem.

Co do sprzętu fotograficznego - każdy fotograf doskonale wie, czego mu potrzeba, jednak jeśli pragniecie uwiecznić jak najwięcej, naprawdę warto zainwestować w przyzwoity teleobiektyw. Co prawda zwierzęta często będą naprawdę bardzo blisko, ale najpiękniejsze sceny obserwować będziecie z oddali. Teleobiektyw jest niezbędny podczas safari z powietrza, czyli przelotu balonem nad parkami. Z tych samych względów zapakujmy do bagażu lornetkę lub turystyczną lunetę.

W obozowiskach przydać może się latarka.

Safari w Tanzani - zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Afryka, Tanzania, safari, żyrafa Afryka, Tanzania, safari, żyrafa Fot. RP

Tanzania. Jak wygląda zakwaterowanie podczas safari?

Wyjazd na safari z porządnym biurem podróży to na pewno NIE jest ekstremalna przygoda w spartańskich warunkach. Za podstawowe zakwaterowanie z reguły służą turystom hotele o wysokim standardzie i z wszelakimi wygodami. Opcjonalne jest zakwaterowanie podczas wypraw w głąb parków. Tańszą opcją jest nocowanie w obozowiskach złożonych z namiotów, droższa obejmuje nocleg w chatkach.

Jeśli wybieramy namioty, biuro podróży powinno poinformować nas, czy śpiwory są na miejscu, czy trzeba mieć własny (zalecamy zabrać własny śpiwór lub wkład do śpiwora ze względów higienicznych). W chatkach obozowych z reguły znajdują się łóżka z pościelą. Każde łóżko wyposażone jest w moskitierę, ale ponieważ wymienia się je rzadko, mogą być dziurawe. Zalecane jest zabranie własnej moskitiery (może to być płachta przewiewnego, jasnego materiału lub profesjonalna, mała i lekka moskitiera ze sklepu turystycznego, kosztuje ok. 100 zł, taniej jest na aukcjach internetowych). Moskitiery można także bez większego problemu kupić na miejscu, przed wyruszeniem na safari.

W każdym obozowisku są sanitariaty i dostęp do bieżącej wody (nie wolno jej pić!). W obozowiskach namiotowych wyposażenie jest z reguły prymitywne. Obozowiska z chatkami to dużo wyższy standard - lepiej wyposażone są łazienki, zawsze jest prąd (w bardziej prymitywnych obozach zdarzają się przerwy, więc może być kłopot z naładowaniem baterii do sprzętu), a niektóre obozy mają nawet własne baseny.

Na terenie obozowisk może być problem z zasięgiem telefonii komórkowej, w miastach i hotelach sieć jest.

Pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w drobne pieniądze - napiwki w Tanzanii to bardzo mocno zakorzeniony zwyczaj.

Safari w Tanzani - zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Afryka, Tanzania, safari Afryka, Tanzania, safari Fot. RP

Tanzania. Czym najlepiej podróżować podczas safari?

Podczas safari z reguły są do wyboru dwie opcje transportu: minivany i jeepy.

Jazda minivanem jest przyjemniejsza, bo często mają one klimatyzację. Minivany używane do wypadów na safari zawsze mają otwierany dach, dając możliwość dokładnej obserwacji otoczenia. Otwarte jeepy także dają wiele możliwości fotografowania, ale komfort podróżowania jest dużo mniejszy. Ideałem są maksymalnie cztery osoby w samochodzie, wtedy można się swobodnie poruszać podczas robienia zdjęć i jest miejsce na bagaż.

Podczas safari pod żadnym pozorem nie wolno wychodzić z samochodu, o ile nie pozwala na to nasz przewodnik. Bezwzględnie należy słuchać poleceń kierowcy, gdyż niektóre ze zwierząt mogą być dużym zagrożeniem.

Bardzo przyjemna opcją jest skorzystanie z oferty przelotu balonem nad terenami parków. Jeśli nasz organizator udostępnia taką możliwość, nie wahajmy się z niej skorzystać.

Safari w Tanzani - zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Afryka, safari, Tanzania Afryka, safari, Tanzania Fot. RP

Tanzania. Co zobaczymy podczas safari?

Absolutnie podstawowy plan podróży na safari do Tanzanii przewiduje zobaczenie Wielkiej Trójki Parków Narodowych: Serengeti, Ngorongoro i Tarangire.

SERENGETI - park o powierzchni prawie piętnastu tysięcy kilometrów kwadratowych. Ogromna, trawiasta równina, z zaledwie kilkoma miejscami wodopoju dzikich zwierząt. Jest to najstarszy park Tanzanii, słynny przede wszystkim z możliwości obserwowania wielkich migracji zwierząt, którym przewodzą najliczniejsze w Serengeti zebry i gazele Thompsona. W Serengeti można zobaczyć najważniejsze afrykańskie drapieżniki, ze wspaniałymi stadami lwów na czele. Liczne są hieny, szakale, gepardy, lamparty, a przy stanowiskach wodnych także krokodyle. Można także podziwiać wielomilionowe stada kopytnych ssaków - to widok, który trudno zapomnieć. W parku żyją także żyrafy, słonie i nosorożce. Park Serengeti jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

NGORONGORO - park narodowy położony w kraterze wulkanu, zajmujący ponad osiem tysięcy kilometrów kwadratowych. Podczas pobytu w Ngorongoro, poza podziwianiem dzikiej przyrody, można także bliżej zaznajomić się z kulturą żyjących w Tanzanii i Kenii Masajów. Wizyty w wioskach są obowiązkowym punktem zwiedzania parków w Tanzanii.

Ngorongoro to dom dla kilkunastu gatunków zwierząt, między innymi zagrożonego wyginięciem nosorożca czarnego oraz słoni i wielu rodzajów antylop. Zwierzęta najłatwiej zobaczyć w miejscach ich wodopoju. Warto pojechać nad słone jezioro, które nigdy nie wysycha. Wyjątkową dekorację rozlewisk kilku strumieni przecinających park Ngorongoro są flamingi. Niesamowitym miejscem są także tutejsze bagna, gdzie ogromną frajdę sprawi nam podglądanie hipopotamów.

Droga do serca krateru Ngorongoro - największego krateru na kuli ziemskiej! - została wytyczona w 1959 roku i jest jedyną możliwością dostania się w to miejsce.

 

TARANGIRE - najmniejszy z trzech parków w Tanzanii, o powierzchni poniżej trzech tysięcy kilometrów kwadratowych. Słynie przede wszystkim ze wspaniałej pogody i zawsze bezchmurnego nieba. Nazwa parku pochodzi od płynącej przez niego rzeki, która wabi do siebie liczne gatunki zwierząt. W Tarangire żyją wspaniałe drapieżniki, przede wszystkim liczne lwy i pantery, a także wielkie stada smukłych gazeli i zebr. Imponujące są także stada słoni. W rozlewiskach rzeki można obserwować ponad 550 gatunków ptaków.

Ze względu na niewielką powierzchnię parku i dużą liczebność zwierząt, w Tarangire nie doświadczycie raczej chwili spokoju, a fotografowie będą mieć pełne ręce roboty. Można za to wysiąść z samochodu i pod opieką przewodnika podejrzeć życie zwierząt w nieco bardziej dyskretny sposób.

Jak mawiają stali bywalcy safari, jadąc w taką podróż trzeba pamiętać o jednym: po powrocie przyda się kilka dodatkowych dni urlopu, bo trudno oderwać się od zrobionych w Tanzanii zdjęć. A księżycowe krajobrazy Tanzanii jeszcze długo pojawiają się w snach.

Safari w Tanzani - zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Tanzania, safari

Więcej o: