Top 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Zwierzęta zaskakują, bawią, rozczulają i budzą zachwyt. Oto nasz subiektywny ranking. Poznajcie najsłodsze zwierzęta świata. Które z nich jest najbardziej urocze?
piesek preriowy piesek preriowy Fot. Shutterstock

Piesek preriowy

Nieświszczuk, zwany też pieskiem preriowym występuje w Ameryce Północnej i Środkowej. Zwierzęta te nie są spokrewnione z psami, jak wskazuje na to ich nazwa, ale z wiewiórkami. Nazywane są pieskami, bo w chwili zagrożenia wydają odgłosy podobne do szczekania, a preriowymi dlatego, że zamieszkują prerie. Te nieduże gryzonie kopią nory pełne tuneli i komór, w których potrafi mieszkać nawet kilkanaście tysięcy dojrzałych i młodych osobników. Mieszkają w koloniach, nazywanych "miastami". Są roślinożerne. Kolonia skupiająca 25000 nieświszczuków zjada podobno tyle pożywienia, co 100 krów lub 800 owiec, przez co od wielu lat gryzonie te są tępione przez farmerów uważających je za szkodniki. Pieski preriowe spotkać można m.in. w Parku Narodowym Badlands w południowo-zachodniej części stanu Dakota.

Niesamowite zwierzęta świata (i gdzie można je spotkać)

wydra wydra Fot. Shutterstock

Wydra morska

Wydry morskie to niezwykle żywe, sympatyczne zwierzęta. Można je spotkać zwykle w pobliżu skalistych wybrzeży Kalifornii, zachodniej Alaski i Kamczatki. Zwierzęta te poświęcają kilka godzin dziennie na pielęgnację swojego futerka. Brudna sierść nie chroni bowiem przed zabójczym nieraz zimnem. Na powierzchni wody wydry pływają zwykle na grzbiecie, wykonując niewielkie ruchy ogonem. W tej pozycji zjadają też schwytane pożywienie. Te słodkie zwierzaki są ponadto bardzo towarzyskie i skore do zabawy. Ciekawostką jest, że wydry podczas snu trzymają się często za łapki, aby nie odpłynąć, od swojej grupy. Urocze...

Saimiri, małpa Saimiri, małpa Fot. Shutterstock

Saimiri

Saimiri to półkilowe małpki z rodziny płaksowatych, żyjące w gęstych, wilgotnych lasach deszczowych północnych i środkowych obszarów Ameryki Południowej. Małpki mają duże osadzone blisko siebie oczy i duże owłosione uszy, podobne do ludzkich. Charakteryzuje je bardzo złożona struktura społeczna. Każda grupa skupia około 20-30 osobników i ma swoją własną hierarchię. Co ciekawe, poza sezonem godowym bezdzietna samica często nawiązuje bliższe relacje z inną, mającą dzieci, służąc pomocą jako "ciocia". Saimiri żywią się liśćmi, owocami, kwiatami i owadami. Małpka saimiri znana jest z filmu o Pippi Langstrumpf.

miś polarny miś polarny Fot. SHutterstock

Miś polarny

Niedźwiedzie polarne to piękne zwierzęta. Ich białe futro jest bardzo grube i długie, co zapewnia doskonałą ochronę przed zimnem. Naszym zdaniem, mały niedźwiedź polarny to jedno z najsłodszych zwierząt świata. Słynny nieżyjący już niestety niedźwiadek Knut z berlińskiego zoo jest na to doskonałym dowodem. Zawładnął sercami nie tylko mieszkańców Berlina, ale też turystów z całego świata. Najprościej oglądać małe niedźwiadki w zoo. Na żywo zobaczyć je można w Grenlandii, Rosji okolicach Kanady i Alaski, a także w północnych rejonach Azji.

Ciekawostką jest, że niedźwiedzie polarne są znakomitymi pływakami i nurkami. Pod powierzchnią wody potrafią wytrzymać do 2 minut. Doskonale radzą sobie także na gładkich i śliskich zboczach lodowców. Zsuwają się po nich na brzuchu, gdy trzeba hamując rozłożonymi tylnymi łapami.

surykatki surykatki Fot. Shutterstock

Surykatki

Sympatyczne surykatki zamieszkują południową część Afryki, głównie pustynię Kalahari. Te małe zwierzęta żyją w dużych społecznościach składających się z więcej niż jednej rodziny. Za pomocą ostrych pazurów kopią wielkie nory połączone systemem tuneli, w których mieszka cała kolonia. Powstał nawet film dokumentalny ukazujący egzystencję surykatek.  Autorzy w humorystyczny sposób opowiadają o relacjach rodzinnych małych ssaków. Surykatki grzeją się rano w słońcu, stojąc na tylnych łapach i podpierając się ogonami, a jednocześnie cały czas wypatrują, czy nie zbliża się jakiś wróg. Zaskoczone przez jastrzębia, zasłaniają przed nim młode własnym ciałem. Kolonie surykatek potrafią się przeprowadzać kilkakrotnie w ciągu roku, gdyż często na dotychczas zamieszkiwanym terenie nie wystarcza im pożywienia.

koala, miś koala koala, miś koala Fot. Shutterstock

Koala

Koala wygląda jak mały przytulny miś. Tymczasem wcale nie jest misiem, a torbaczem, który wychowuje potomstwo w torbie, tak jak jego najbliższy kuzyn - kangur. Podobnie jak on, żyje na wolności wyłącznie w Australii i na kilku otaczających ją wyspach. Po ziemi porusza się niezgrabnie, kołysząc na boki na krótkich, przysadzistych nóżkach. Ma senne, okrągłe oczy, a z uszu sterczą mu kosmyki. Jego miękkie, gęste futro sprawia, że miałoby się ochotę go przytulić. Koala prowadzi nadrzewny tryb życia. Całe dnie przesypia w koronach eukaliptusów. Na ziemię schodzi tylko wtedy, kiedy chce przejść na inne drzewo. Słodki śpioch.

Tamias
Tamias Fot. Shutterstock

Pręgowiec amerykański

Pręgowiec amerykański to gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Żyje licznie we wszystkich wschodnich stanach USA i na południowym wschodzie Kanady. Trochę przypomina chomika. Zapasy jedzenia też gromadzi w torbach policzkowych. To zwierzątko prowadzące w zasadzie samotniczy tryb życia. Wyjątkiem jest okres godowy. Choć pręgowiec żyje w lasach i umie się bardzo zwinnie wspinać, na drzewa wchodzi bardzo rzadko. Żyje najczęściej na ziemi, a podczas leśnych wędrówek wydeptuje sobie stałe trasy i ścieżki. Gryzoń zainspirował twórców filmu "Alvin i Wiewiórki", gdzie wcale nie występują wiewiórki, tylko właśnie pręgowce.


foka grenlandzka foka grenlandzka Fot. Shutterstock

Foka grenlandzka

Foki grenlandzkie mieszkają na półkuli północnej, polach lodowych i wybrzeżach Arktyki, a także w Morzu Grenlandzkim, Morzu Białym oraz w północno-zachodnim Atlantyku. Całe swe życie spędzają w wodzie, nawet młode rodzą się na krach. Samice zawsze rozpoznają swoje dziecko pośród wielu innych. Młode rosną tak szybko, że mogą potroić swoją wagę i podwoić się w obwodzie w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Po dwóch lub trzech tygodniach od urodzenia focze szczenięta tracą swoje puszyste, białe futerko. Na szczęście nadal pozostają słodkie.

hipopotam, zoo hipopotam, zoo Fot. Shutterstock

Mały hipopotam

Hipopotam Nilowy żyje w rzekach i jeziorach w Afryce na południe od Sahary. Mimo że, ociężały hipek wydaje się być zwierzęciem słodkim, uchodzi za jednego z najbardziej niebezpiecznych i agresywnych ssaków. Mały hipopotam jest uroczy, ale kiedy dorośnie ma ciało długości do 4,5 m i waży 3-4 ton. Jego paszcza pełna ostrych kłów otwiera się naprawdę szeroko. Żyje do 40 lat. Takiego małego, sympatycznego hipcia zobaczyć można np. w kenijskim Parku Narodowym Massai Mara.

Panda wielka. To jej pogromcą był Theodore Roosevelt junior Panda wielka. To jej pogromcą był Theodore Roosevelt junior Fot. Shutterstock

Panda wielka

Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1600-3500 m n.p.m. w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi w Chińskiej Republice Ludowej. Objęta jest ochroną z powodu dużego ryzyka wymarcia, które spowodowane jest jej niską rozrodczością i ograniczeniem obszarów dla niej dostępnych. Pandy są zazwyczaj grube, ich ciało ochrania ciepła sierść utrzymująca temperaturę w chłodnym, górskim lasie. Wiele osób uważa te masywne, ciężkie zwierzęta za słodkie maskotki, ale w rzeczywistości pandy mogą być równie niebezpieczne, jak wszelkie inne niedźwiedzie.

słoń, mały słoń słoń, mały słoń Fot. Shutterstock

Mały słoń afrykański

Słonie afrykańskie to największe żyjące obecnie zwierzęta lądowe. Zamieszkują afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki. Małe słonie są wyjątkowo urocze. Gdy urodzi się słoniątko waży ono ponad 100 kg. Dorosły słoń waży do 6 ton i ma prawie 4 m wzrostu. Słoń jest tak ciężki, że musi spać w pozycji stojącej.

jeż pigmejski jeż pigmejski Fot. Shutterstock

Jeż pigmejski

Jeż pigmejski pochodzi z Afryki a dokładnie z Somalii i Tanzanii, gdzie żyje wśród bujnej roślinności. Zwierzątko to jest krzyżówką dwóch ras: jeża białobrzuchego i jeża algierskiego. Jeże są zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia. Ich aktywność w nocy potrafi być bardzo duża. Zwierzątka te potrafią przebiec wiele kilometrów w poszukiwaniu pożywienia.

Delfin Delfin Fot. Shutterstock

Delfin

Delfiny to bardzo mądre i piękne zwierzęta. Ich mózg w stosunku do rozmiarów ciała jest większy niż u człowieka. Delfiny są łatwe do oswojenia, uczą się i wykonują zadziwiające, skomplikowane pokazy i akrobacje. Wykazują zdolność rozróżniania obiektów na podstawie kształtu i wielkości. Mają także niezwykle rozwinięte więzi społeczne i rodzinne - tworzą rodziny, zawierają przyjaźnie, przejawiają zachowania altruistyczne, towarzysząc śmiertelnie choremu osobnikowi do końca.

Lemury Lemury Fot. Shutterstock

Lemur

Lemur to zwierzę, które stało się niemal symbolem Madagaskaru. Te niezwykłe ssaki przypominają skrzyżowanie kota, psa i wiewiórki. Ich nazwa pochodzi z łaciny - "lemures" - i oznacza "duchy nocy". Lemury zawdzięczają ją odblaskowi oczu charakterystycznemu dla nocnych gatunków tych zwierząt. Lemury przetrwały tylko na Madagaskarze dzięki jego izolacji. Małe gatunki lemura prowadzą nocny tryb życia. Większe są aktywne za dnia. Dieta lemurów składa się z roślin i owoców. Nie gardzą też owadami i małymi kręgowcami. Lemury porozumiewają się za pomocą różnych dźwięków - niektóre przypominają odgłosy wielorybów i policyjną syrenę, inne jak u lemura wari śmiech szaleńca.

panda mała, panda czerwona panda mała, panda czerwona Fot. Shutterstock

Panda mała

Słodka panda czerwona bardziej przypomina szopa niż niedźwiedzia. A jednak należy do drapieżników niedźwiedziowatych. Jej domem są obszary południowych Chin, północnych Indii i Nepalu. Ssak ten zachwyca swoją urodą - ma figlarną na wpół kocia mordkę, miękką rudą i czarną sierść oraz wspaniałą pręgowaną kitę. Panda mała jest zwierzęciem nocnym i większość dnia przesypia. W Chinach zwana jest "ognistym lisem". To właśnie ten zwierzak był inspiracją dla twórców przeglądarki internetowej Firefox.

Więcej o: