Najlepsze lotniska na świecie 2011 na drzemkę, spanie i długi tranzyt

Spóźniony lot. Albo długi czas oczekiwania na przesiadkę. Do tego brak wizy kraju tranzytowego lub zbyt drogi hotel - powodów spędzania nocy na lotnisku może być wiele. Niejednego dzielnego podróżnika taka przygoda spotkała albo spotka, warto wiedzieć, na którym lotnisku można zasnąć jak niemowlę.
lotnisko, spanie lotnisko, spanie Fot. Shutterstock

Najlepsze lotniska na świecie 2011 na drzemkę

Co to drzemka (a nawet regularne spanie) na lotnisku, najlepiej wiedzą backpackerzy. Kiedy bilet lotniczy na drugi koniec świata jest tani, to zwykle w pakiecie jest też kilkugodzinne, często nocne oczekiwanie na lot przesiadkowy, gdzieś na drugiej półkuli. Takie, kiedy opuszczać terenu lotniska się nie opłaca, a czasem zwyczajnie nie można (bo wizy kraju tranzytowego w paszporcie brak). Twórcy serwisu Sleeping in Airports wiedzą, że spanie na lotnisku to niekoniecznie wypadek przy pracy (sic!), ale cała instytucja, klub dobrowolnie zrzeszający miliony członków. I pomagają tym, którzy w swym dążeniu, by tanio dotrzeć samolotem na drugi koniec świata, nie znają żadnych ograniczeń. Jak? Na przykład publikując doroczny ranking lotnisk na świecie, gdzie śpi się najlepiej i najgorzej. Ostatni właśnie się ukazał!

Ranking najlepszych i najgorszych lotnisk na długi tranzyt wg serwisu Sleeping in Airports powstaje od 15 lat. O tym kto wygra w danej kategorii decydują głosy czytelników. Sprawdźcie koniecznie, który port lotniczy zdobył w tym roku prestiżową nagrodę Złotej Poduszki!

Lądowanie na Batmanie, czyli przegląd bardzo dziwnych nazw lotnisk

singapur, lotnisko singapur, lotnisko www.changiairport.com

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 1: Singapur

W tym roku (jak co roku) w rankingu lotnisk na świecie, gdzie śpi się prawie jak w domu, nie było zmiany na pozycji lidera - lotnisko Changi w Singapurze wygrało po raz 15!

Powody? Wygodne krzesła bez znienawidzonych przez backpackerów podłokietników, mięciutkie i kolorowe wykładziny - to już by wystarczyło, by człowiekowi zachciało się spać. Port lotniczy Changi w Singapurze ma ponadto: WI-FI (darmowe przez pierwsze 30 minut), 24-godzinne punkty z dobrym jedzeniem, siłownię i SPA, jacuzzi, basen, sale modlitw... Kto zasnąć mimo wszystko nie potrafi, może iść na masaż (24h/dobę), na zakupy, do kina, teatru lub pograć na konsoli PlayStation. Na terenie lotniska jest nawet symulator wyścigów samochodowych! Nie można nie wspomnieć o lotniskowych ogrodach: z kaktusami, słonecznikami, orchideami, motylami... W łazienkach też bez pudła - są duże, ładne, pachnące i wyposażone w kanapy.

Tylko nie spóźnijcie się na lot...

hongkong, lotnisko hongkong, lotnisko Fot. Shutterstock

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 2: Hongkong

Jeśli będąc na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu naprawdę potrzebujecie wypocząć, poszukajcie całodobowych pokoi wypoczynku (pod dachem i na świeżym powietrzu), względnie wygodnych krzeseł dyskretnie ukrytych w zagajnikach hubu. Czytelnicy Sleeping in Airports chwalą port w Hongkongu za to, że jest nowoczesny i czysty, a przy tym ciepły i przytulny. Ochrona lotniska nie nagabuje śpiochów. Pod warunkiem, że ktoś naprawdę chce spać - lotnisko w Hongkongu ma darmowe WI-FI i największe kino 4D w Azji. Drugie miejsce w zestawieniu nie dziwi.

seul, lotnisko seul, lotnisko CC/Wikimedia

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 3: Seul Incheon

Drugie miejsce było blisko, ostatecznie lotnisko Incheon w Seulu znalazło się na trzeciej pozycji zestawienia.

Na początek chwila refleksji: przyznajcie, że gdy człowiek jest na lotnisku, pada na nos, a w perspektywie ma kilka (albo nawet kilkanaście) godzin czekania na kolejny lot, odlotowe atrakcje są nieważne, liczy się tylko jedno: czy na krzesłach da się położyć? W Seulu da się i to całkiem wygodnie - nie ma podłokietników, są miękkie obicia. Do tego darmowe WI-FI (można skorzystać z lotniskowego laptopa), pyszne koreańskie (i nie tylko) jedzenie, strefa dla dzieci i dużo roślin, przy których dobrze się zasypia.

Kuala Lumpur Kuala Lumpur Redshirt/CC/Wikimedia

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 4: Kuala Lumpur

Lotnisko w malezyjskim Kuala Lumpur ma dwa terminale: KLIA i LCCT, milszy i wygodniejszy jest ten pierwszy. Na szczególne uznanie zasługują rozkładane krzesła, na których można wygodnie wyciągnąć nogi. Głośne lotniskowe komunikaty są ściszane po godzinie 23. Sieć bezprzewodowa jest bezpłatna, a jedzenie dostępne przez całą dobę.

Lotnisko Schiphol pod Amsterdamem Lotnisko Schiphol pod Amsterdamem michel claus/www.schiphol.com

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 5: Amsterdam

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie to wielki hub i pierwsze lotnisko europejskie, które w tegorocznym zestawieniu przełamało monopol portów azjatyckich. Ciekawostką jest fakt, że Schiphol reklamuje się jako miejsce, gdzie można wziąć... ślub. Tranzytowców bardziej jednak zainteresuje to, że na lotnisku Schiphol w Amsterdamie można zdrzemnąć się na designerskich, ale naprawdę wygodnych fotelach, jest WI-FI (bezpłatne przez pierwszą godzinę), 24-godzinne SPA, siłownia, dostępne przez całą dobę jedzenie, pokój medytacji i wiele innych obiektów, które sprawiają, że pobyt na tym lotnisku staje się miłym doświadczeniem.

lotnisko, monachium lotnisko, monachium www.munich-airport.de

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 6: Monachium

Lotnisko w Monachium reklamuje się hasłem: "Więcej niż lotnisko". I faktycznie, mieszkańcy Monachium chętnie przyjeżdżają tu na... zakupy, lotnisko ma swój doskonale wyposażony hipermarket. Dwa terminale łączy duże, ładnie zaaranżowane podwórko. Tranzytowców trochę zrażają drewniane ławki na pierwszym piętrze, kto musi się wyspać, powinien przejść do drugiego terminalu. Na lotnisku w Monachium organizowane są turnieje siatkówki, a celnicy robią specjalne wycieczki, podczas których można zobaczyć rzeczy zatrzymane podczas kontroli bezpieczeństwa. Wow!

Vancouver, lotnisko Vancouver, lotnisko Fot. Shutterstock

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 7: Vancouver

Na lotnisku w Vancouver nie ma może tylu atrakcji, co na innych lotniskach z tego zestawienia, jest tam za to cicho, wygodnie, a obsługa jest przyjazna. Za rozsądną cenę można wziąć prysznic, iść na basen lub siłownię, czy przespać się w jednym z salonów wypoczynku. Jest darmowe WI-FI i 24-godzinne lokale ze smacznym jedzeniem. Czego chcieć więcej?

zurych, lotnisko zurych, lotnisko Fot. Shutterstock

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 8: Zurych

Lotnisko w Zurychu na pierwszy rzut oka nie przypomina może wygodnej sypialni, ale to tylko pozory: można znaleźć zaciszny kącik, a nawet bezpłatne pokoje wypoczynku z komfortowymi rozkładanymi fotelami. W nocy większość obiektów jest zamknięta (w tym punkty z jedzeniem!) i lotnisko wydaje się naprawdę zasypiać. W ciągu dnia obsługa portu organizuje wycieczki ze zwiedzaniem hubu, jest także wypożyczalnia rowerów i inne atrakcje. WI-FI jest płatne.

lotnisko, sen lotnisko, sen Fot. Shutterstock

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 9: Frankfurt

Lotnisko we Frankfurcie jest duże (można się zgubić) i głośne, więc tu także znalezienie cichego kącika na drzemkę może zająć chwilę czasu. Ma za to 24-godzinne punkty gastronomiczne, WI-FI (płatne), oferuje masaż i zabiegi SPA, ma nawet własne kasyno.

toronto, lotnisko toronto, lotnisko Qyd/CC/Wikimedia

Najlepsze lotniska do spania 2011. Miejsce 10: Toronto

Lotnisko Pearson w Toronto w zestawieniu najlepszych portów lotniczych na świecie dla osób, które czeka długie oczekiwanie, znalazło się po raz pierwszy. W hali przylotów zwykle śpi dużo osób, ale nie ma tłoku, a więc i problemu ze znalezieniem krzesła na drzemkę. Rano można wziąć orzeźwiający prysznic (za opłatą), lotnisko ma kaplicę i pokoje modlitw. Są 24-godzinne punkty gastronomiczne, a od tego roku także bezpłatne WI-FI.

Dobranoc

Ranking, a także recenzje lotnisk można znaleźć na stronie serwisy Sleeping in Airport.

Więcej o: