Co to drzemka (a nawet regularne spanie) na lotnisku, najlepiej wiedzą backpackerzy. Kiedy bilet lotniczy na drugi koniec świata jest tani, to zwykle w pakiecie jest też kilkugodzinne, często nocne oczekiwanie na lot przesiadkowy, gdzieś na drugiej półkuli. Takie, kiedy opuszczać terenu lotniska się nie opłaca, a czasem zwyczajnie nie można (bo wizy kraju tranzytowego w paszporcie brak). Twórcy serwisu Sleeping in Airports wiedzą, że spanie na lotnisku to niekoniecznie wypadek przy pracy (sic!), ale cała instytucja, klub dobrowolnie zrzeszający miliony członków. I pomagają tym, którzy w swym dążeniu, by tanio dotrzeć samolotem na drugi koniec świata, nie znają żadnych ograniczeń. Jak? Na przykład publikując doroczny ranking lotnisk na świecie, gdzie śpi się najlepiej i najgorzej. Ostatni właśnie się ukazał!
Ranking najlepszych i najgorszych lotnisk na długi tranzyt wg serwisu Sleeping in Airports powstaje od 15 lat. O tym kto wygra w danej kategorii decydują głosy czytelników. Sprawdźcie koniecznie, który port lotniczy zdobył w tym roku prestiżową nagrodę Złotej Poduszki!
Lądowanie na Batmanie, czyli przegląd bardzo dziwnych nazw lotnisk
W tym roku (jak co roku) w rankingu lotnisk na świecie, gdzie śpi się prawie jak w domu, nie było zmiany na pozycji lidera - lotnisko Changi w Singapurze wygrało po raz 15!
Powody? Wygodne krzesła bez znienawidzonych przez backpackerów podłokietników, mięciutkie i kolorowe wykładziny - to już by wystarczyło, by człowiekowi zachciało się spać. Port lotniczy Changi w Singapurze ma ponadto: WI-FI (darmowe przez pierwsze 30 minut), 24-godzinne punkty z dobrym jedzeniem, siłownię i SPA, jacuzzi, basen, sale modlitw... Kto zasnąć mimo wszystko nie potrafi, może iść na masaż (24h/dobę), na zakupy, do kina, teatru lub pograć na konsoli PlayStation. Na terenie lotniska jest nawet symulator wyścigów samochodowych! Nie można nie wspomnieć o lotniskowych ogrodach: z kaktusami, słonecznikami, orchideami, motylami... W łazienkach też bez pudła - są duże, ładne, pachnące i wyposażone w kanapy.
Tylko nie spóźnijcie się na lot...
Jeśli będąc na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu naprawdę potrzebujecie wypocząć, poszukajcie całodobowych pokoi wypoczynku (pod dachem i na świeżym powietrzu), względnie wygodnych krzeseł dyskretnie ukrytych w zagajnikach hubu. Czytelnicy Sleeping in Airports chwalą port w Hongkongu za to, że jest nowoczesny i czysty, a przy tym ciepły i przytulny. Ochrona lotniska nie nagabuje śpiochów. Pod warunkiem, że ktoś naprawdę chce spać - lotnisko w Hongkongu ma darmowe WI-FI i największe kino 4D w Azji. Drugie miejsce w zestawieniu nie dziwi.
Drugie miejsce było blisko, ostatecznie lotnisko Incheon w Seulu znalazło się na trzeciej pozycji zestawienia.
Na początek chwila refleksji: przyznajcie, że gdy człowiek jest na lotnisku, pada na nos, a w perspektywie ma kilka (albo nawet kilkanaście) godzin czekania na kolejny lot, odlotowe atrakcje są nieważne, liczy się tylko jedno: czy na krzesłach da się położyć? W Seulu da się i to całkiem wygodnie - nie ma podłokietników, są miękkie obicia. Do tego darmowe WI-FI (można skorzystać z lotniskowego laptopa), pyszne koreańskie (i nie tylko) jedzenie, strefa dla dzieci i dużo roślin, przy których dobrze się zasypia.
Lotnisko w malezyjskim Kuala Lumpur ma dwa terminale: KLIA i LCCT, milszy i wygodniejszy jest ten pierwszy. Na szczególne uznanie zasługują rozkładane krzesła, na których można wygodnie wyciągnąć nogi. Głośne lotniskowe komunikaty są ściszane po godzinie 23. Sieć bezprzewodowa jest bezpłatna, a jedzenie dostępne przez całą dobę.
Lotnisko Schiphol w Amsterdamie to wielki hub i pierwsze lotnisko europejskie, które w tegorocznym zestawieniu przełamało monopol portów azjatyckich. Ciekawostką jest fakt, że Schiphol reklamuje się jako miejsce, gdzie można wziąć... ślub. Tranzytowców bardziej jednak zainteresuje to, że na lotnisku Schiphol w Amsterdamie można zdrzemnąć się na designerskich, ale naprawdę wygodnych fotelach, jest WI-FI (bezpłatne przez pierwszą godzinę), 24-godzinne SPA, siłownia, dostępne przez całą dobę jedzenie, pokój medytacji i wiele innych obiektów, które sprawiają, że pobyt na tym lotnisku staje się miłym doświadczeniem.
Lotnisko w Monachium reklamuje się hasłem: "Więcej niż lotnisko". I faktycznie, mieszkańcy Monachium chętnie przyjeżdżają tu na... zakupy, lotnisko ma swój doskonale wyposażony hipermarket. Dwa terminale łączy duże, ładnie zaaranżowane podwórko. Tranzytowców trochę zrażają drewniane ławki na pierwszym piętrze, kto musi się wyspać, powinien przejść do drugiego terminalu. Na lotnisku w Monachium organizowane są turnieje siatkówki, a celnicy robią specjalne wycieczki, podczas których można zobaczyć rzeczy zatrzymane podczas kontroli bezpieczeństwa. Wow!
Na lotnisku w Vancouver nie ma może tylu atrakcji, co na innych lotniskach z tego zestawienia, jest tam za to cicho, wygodnie, a obsługa jest przyjazna. Za rozsądną cenę można wziąć prysznic, iść na basen lub siłownię, czy przespać się w jednym z salonów wypoczynku. Jest darmowe WI-FI i 24-godzinne lokale ze smacznym jedzeniem. Czego chcieć więcej?
Lotnisko w Zurychu na pierwszy rzut oka nie przypomina może wygodnej sypialni, ale to tylko pozory: można znaleźć zaciszny kącik, a nawet bezpłatne pokoje wypoczynku z komfortowymi rozkładanymi fotelami. W nocy większość obiektów jest zamknięta (w tym punkty z jedzeniem!) i lotnisko wydaje się naprawdę zasypiać. W ciągu dnia obsługa portu organizuje wycieczki ze zwiedzaniem hubu, jest także wypożyczalnia rowerów i inne atrakcje. WI-FI jest płatne.
Lotnisko we Frankfurcie jest duże (można się zgubić) i głośne, więc tu także znalezienie cichego kącika na drzemkę może zająć chwilę czasu. Ma za to 24-godzinne punkty gastronomiczne, WI-FI (płatne), oferuje masaż i zabiegi SPA, ma nawet własne kasyno.
Lotnisko Pearson w Toronto w zestawieniu najlepszych portów lotniczych na świecie dla osób, które czeka długie oczekiwanie, znalazło się po raz pierwszy. W hali przylotów zwykle śpi dużo osób, ale nie ma tłoku, a więc i problemu ze znalezieniem krzesła na drzemkę. Rano można wziąć orzeźwiający prysznic (za opłatą), lotnisko ma kaplicę i pokoje modlitw. Są 24-godzinne punkty gastronomiczne, a od tego roku także bezpłatne WI-FI.
Dobranoc
Ranking, a także recenzje lotnisk można znaleźć na stronie serwisy Sleeping in Airport.