Szwecja. Malmö i Lund - bliska Skandynawia w 9 odsłonach

Sztokholm i Karlskronę zna prawie każdy podróżnik. Ale nie każdy wie, że bliską Skandynawię można przyjemnie odkrywać w Skanii - najbardziej na południe wysuniętej krainie Szwecji. Malmö i Lund kuszą świetnymi butikami i słodkimi kawiarenkami, piękną naturą i plażami w sezonie, wreszcie fajnym stylem życia i ciepłymi, uśmiechniętymi mieszkańcami. Wiem, bo tam mieszkałam.
Lotnisko w Malmo Lotnisko w Malmo Lotnisko w Malmö /Fot. Shutterstock

Jak łatwo i tanio dojechać do Szwecji?

Jeszcze 5 lat temu tanich lotów z Polski do Szwecji nie było, a podróż do Skandynawii wiązała się z ogromnymi kosztami. Najczęściej wybieraną opcją dojazdu był prom, ale nie dla każdego 9-godzinna przeprawa przez morze była przyjemnością (dla mnie osobiście była ogromną męką). Kiedy więc w wieku 16 lat zarobiłam swoje pierwsze pieniądze, kupiłam bilet lotniczy na trasie Kopenhaga-Berlin (który kosztował mnie majątek!), a z Berlina kolejny drogi bilet kolejowy i "już" po ponad 7 godzinach kosztownej, kombinowanej podróży byłam w Polsce.

Na szczęście te czasy mamy już za sobą - obecnie linie lotnicze oferują nam tanie i szybkie połączenia. Rezerwując lot kilka tygodni wcześniej i korzystając z tzw. tanich linii, bilet do Szwecji można dziś kupić już za około 100 zł w obie strony.

Od kilku lat mieszkam w Warszawie, a kiedy chcę odwiedzić rodziców, bilet kupuję nawet kilka dni wcześniej (średni koszt to 200-300 zł) i lecę do Malmö chociażby na weekend. Do natury, plaży w Malmö, słodkich kawiarenek w Lundzie, znakomitych butików z ubraniami i butami i ... wbrew temu, co się często mówi o Skandynawach, do ciepłych i uśmiechniętych ludzi.

Dom Zlatana Ibrahamovica Dom Zlatana Ibrahamovica Fot. Linda Axelsson sydsvenskan.se

Malmö. Zlatan Ibrahimović i jego dom

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że piłkarz Zlatan Ibrahimović, grający jeszcze do niedawna w FC Barcelonie, a obecnie w zespole AC Milan, urodził się w Malmö (jest potomkiem bośniackich emigrantów).

W 2007 roku, wraz ze swoją dziewczyną, Ibrahamović zakupił najdroższy dom w historii miasta Malmö. Jak podał szwedzki dziennik Sydsvenska*, posiadłość kosztowała około 25 milionów koron, czyli po przeliczeniu na polskie złote - około 10 milionów! Willa ma ponad 100 lat i 500 metrów kwadratowych powierzchni. Leży kilkadziesiąt metrów od zatoki morskiej i plaży miejskiej.

Zapewne nasuwa Wam się pytanie, czy jest pilnie chroniona? Otóż nie, budki z ochroniarzem brak. To po prostu nie jest w szwedzkim stylu...

 

(*http://www.sydsvenskan.se/malmo/article263775/Zlatan-kopte-Malmos-dyraste-hus.html)

Dzielnica Bo 01 Dzielnica Bo 01 Dzielnica Bo 01 /Fot. Cryonic07/CC/Wikimedia

Malmö. Półwysep BO 01

BO 01 to nazwa półwyspu i zarazem wyjątkowej dzielnicy mieszkaniowej w Malmö. "Bo" po szwedzku oznacza "mieszkać", a 01 to końcówka daty powstania miejsca, czyli 2001 roku. Oryginalny projekt został zrealizowany w ramach Europejskiej Wystawy Mieszkaniowej. A Szwedzi pokazali całemu światu, jak postindustrialną przestrzeń można zamienić w przestrzeń całkowicie proekologiczną.

W BO 01 między budynkami mieszkalnymi znajdują się zielone dziedzińce, place zabaw i sztuczne zbiorniki wodne. Energia dostarczana do dzielnicy jest pozyskiwana bez szkody dla środowiska - pochodzi z zasobu źródeł odnawialnych. Dzięki otwartemu obiegowi wody na półwyspie można wykorzystywać deszczówkę, a nadmiar wody oddawany jest do morza. Perfekcyjny układ dróg pieszych i rowerowych ułatwia przemieszczanie się na niewielkich odległościach.

W BO 01 spodoba się nie tylko fanom ekologicznego stylu życia, ale też wielbicielom ciekawych rozwiązań architektonicznych. W dzielnicy znajdziemy zarówno surowe w swej formie nowoczesne zabudowania, jak i uliczkę "tęczowych" domków, a wreszcie najwyższy budynek mieszkalny w Skandynawii - Turning Torso, liczący 190 m wysokości, czyli 54 kondygnacje.

Malmo Malmo Fot. Shutterstock

Malmö. Zielono mi i spokojnie, czyli piknikuj w parku

Pewnego dnia, niespełna kilka tygodni po przyjeździe do Polski, przyzwyczajona do szwedzkich standardów, wybrałam się z koleżanką na piknik do jednego z parków w Warszawie. Rozłożyłyśmy sobie koc, na nim kawę i kanapki na lunch. Słońce świeciło, odpoczywałyśmy i... dostałyśmy mandat za niszczenie zieleni.

Na szczęście w większości krajów europejskich, w tym w Szwecji, zieleń ma służyć mieszkańcom i może być użytkowana. Jeszcze wczesną jesienią, kiedy w dzień nawet minimalnie grzeje słoneczko, w Szwecji ujrzymy ludzi, którzy odpoczywają na trawie. Latem z kolei ciężko znaleźć 2 metry kwadratowe, by rozłożyć na trawie swój koc!

Szwecję polecam więc wielbicielom natury i relaksu. Mandat Wam nie grozi.

Apoteket Lejonet Apoteket Lejonet Apoteket Lejonet /Fot. ch2001, photos.igougo.com

Malmö. XVI-wieczna apteka

Pochodząca z XVI wieku Apoteket Lejonet to miejsce nietypowe, ale na pewno warte zobaczenia. Leży niemalże w samym sercu Stortorget (Wielkiego Placu) w Malmö. Warto tutaj wstąpić, by choć na kilka minut uciec od nowoczesności i zawitać do świata z XVI wieku. By nie wychodzić z pustymi rękami, można się skusić na balsam do rąk (po szwedzku: handkräm, czyt. handkrem). Przyda się na pewno - Malmö leży nad samym morzem, więc czasem naprawdę mocno tu wieje...

Uniwersytet w Lund Uniwersytet w Lund Fot. Shutterstock

Lund. Uniwersytet w Lund (Lunds Universitet)

Mówi się, że życie miasta Lund koncentruje się wokół uniwersytetu. To prawda, Lund jest miasteczkiem studentów. Nawet w komunikacji miejskiej nie widać zbyt wielu małych dzieci czy ludzi starszych.

Sam uniwersytet w Lundzie uchodzi za jedną ze stu najlepszych uczelni na świecie. Założony został w 1666 r. i do dziś uważany jest za prestiżowe miejsce edukacji, nie tylko wśród Szwedów, ale też młodzieży z całego świata, która tłumnie przybywa do Lundu, chociażby na wymianę studencką w ramach unijnego programu Erasmus.

Samo miasteczko Lund położone jest niespełna 12 km od Malmö. Do Lundu najłatwiej i najszybciej można się dostać pociągiem z Malmö Station do Lunds Central (nazwy głównych stacji). Pociągi tzw. krótkodystansowe, kursujące na trasie Malmö - Lund, odchodzą średnio co 12-15 minut, cała podróż trwa 15-20 minut.

Bułeczki cynamonowe Bułeczki cynamonowe Bułeczki cynamonowe /Fot. Shutterstock

Lund. Szwedzkie smakołyki, czyli bułeczki cynamonowe i miłosne muffinki!

Lund to raj dla łasuchów. Każdemu, kto kocha słodkości, polecam wybranie się do jednej z licznych kawiarenek w miasteczku i spróbowanie miękkiego brownies posypanego wiórkami kokosowymi o nazwie Kärlek Muffin (czyli miłosny muffin, czyt. siearlek mufin) i/lub bułeczki cynamonowej (a nawet kilku!) - Kanellbulle (czyt. kanelbule). Pasują idealnie do herbaty, dużej latte czy chai latte. Kto nie ma ochoty na kawę, a tylko słodki wypiek, wodę w każdej kawiarni dostanie gratis (zazwyczaj wystawione są dzbanki wodą z cytryną albo... z plasterkami ogórka!).

Modnie, modniej, Szwecja

Wystarczy przejść się ulicami dowolnego szwedzkiego miasta, by dostrzec, że młode Szwedki ubierają się naprawdę dobrze. Są zawsze do przodu z trendami i zazwyczaj to, co jest modne w całej Europie, w Szwecji nosiło się już kilka sezonów wcześniej. Przykładem z ostatniej chwili są np. krótkie (długość do pępka) i szerokie sweterki, które osobiście upodobałam sobie będąc na targu młodych projektantów w Warszawie. W zwykłych sklepach i sieciówkach takich sweterków u nas jest niewiele, w Szwecji są podstawą kolekcji jesiennej 2011 w niemalże każdym butiku. Więc jeśli u nas w Polsce nie ma czegoś, co wypatrzyłyście na zagranicznych modowych serwisach, w Szwecji będzie na 99 procent i często po bardzo okazyjnej cenie!

Most nad Sundem Most nad Sundem Most nad Sundem/Fot. Shutterstock

20 minut przez most i ...witamy w Kopenhadze!

Jeżeli podobało Wam się Malmö i Lund, i macie apetyt na jeszcze więcej Skandynawii, to bez potrzeby rezerwowania kolejnych lotów i noclegów zróbcie skok do... Kopenhagi!

By odwiedzić piękną i modną stolicę Danii, wystarczy pociągiem przejechać przez... most (który jest najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa państwa!). Pociąg kursuje średnio co 20-25 minut z Malmö. Prawda, że dziecinnie proste? Na zwiedzanie Kopenhagi zarezerwujcie koniecznie cały dzień!

 

Więcej o: