Najlepsze na świecie 2011. 10 najlepszych wysp na świecie

Czytelnicy Travel&Leisure, słynnego nowojorskiego magazynu o podróżach, już po raz 16 wybrali najlepsze w mijającym roku hotele, linie lotnicze, miasta, wyspy, linie promowe, ośrodki SPA i wiele innych miejsc oraz organizatorów wypoczynku z całego świata. Sprawdźcie koniecznie, kto sprawił, że wakacje 2011 były rajem dla setek tysięcy osób i dzięki temu... znalazł się w tegorocznym zestawieniu. Przedstawiamy ranking 10 najlepszych wysp na świecie!
Santorini, Grecja Santorini, Grecja Fot. Shutterstock

Santorini, Grecja

Wyspa Santorini położona jest na Morzu Egejskim i należy do archipelagu Cyklady. Wyspa jest w istocie częścią wierzchołka zatopionego wulkanu, którego erupcja nastąpiła ok 1450 r. p.n.e.. Niesamowity, klifowy krajobraz rozciągający się z każdego miejsca na wyspie oraz śnieżnobiała architektura ulokowanych na jego stromych zboczach miast wyróżnia Santorini spośród wszystkich greckich wysp.

 

Więcej: Santorini - wyspa daleka od stereotypów

Amebozą można się zarazić w tropikach Amebozą można się zarazić w tropikach Fot. Shutterstok

Bali, Indonezja

Jeśli ktoś szuka egzotycznego luksusu, orientalnego raju na ziemi, znajdzie go na Bali. Wyspa leży niemal w centrum ogromnego indonezyjskiego archipelagu składającego się aż z 17 508 wysp. Od zachodu sąsiaduje z Jawą, a od wschodu z Lombok.

Warto wiedzieć: w ciągu roku kalendarzowego na Bali blisko 200 dni jest świątecznych. Najlepszym miejscem by poznać prawdziwe środowisko mieszkańców Bali najlepiej udać się w głąb lądu i na górzystą północ. To właśnie stamtąd pochodzi większość balijskich wierzeń, leżących u podstaw tej bogatej i cennej kultury.

 

 

Cape Breton, Nowa Szkocja

Wyspa na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Ameryki Północnej, należąca do Kanady. Co ciekawe, nazwa wyspy nawiązuje do europejskiego regionu, Bretanii. Inną ciekawostką jest fakt, iż znajdujące się tam nieduże Muzeum Marconiego, poświęcone jest pierwszej udanej próbie przesłania sygnału radiowego przez Atlantyk.

Boracay, Filipiny

Boracay jest wyspą na Filipinach leżącą około 315 km na południe od Manilii i 2 km od północnego wierzchołka od wyspy Panay. W latach 80-tych wyspa stała się popularna wśród turystów zwanych backpackersami (podróżujących z plecakiem). To właśnie oni rozsławili jej piękne lasy, etc i dziś wyspa jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Filipinach.

 

 

Wielka Rafa Koralowa (Great Barrier Reef), Australia

Położona u wybrzeży Australii największa na świecie rafa koralowa jest idealnym miejscem dla nurków, nie tylko ze względu na bogactwo roślinności podwodnej, ale także ze względu na faunę - rafę zamieszkują ponad 7000 gatunków zwierzęt. Jest jedną z większych atrakcji turystycznych Australii.

Od 26 października 1981 roku, jako park morski (Great Barrier Reef Marine Park), objęty został ochroną po wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

włochy, plaża, sycylia włochy, plaża, sycylia Fot. 123rf

Sycylia, Włochy

Sycylia jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą na Morzu Śródziemnym. Położona jest trzy kilometry od Półwyspu Apenińskiego. Nazywana jest wyspą słońca, ponieważ średnia liczba słonecznych dni w roku może liczyć nawet 300!

Sycylia słynie z doskonałych win m.in. z wina Marsala. Warto też spróbować pysznych lodów Cassate. To lody z sera ricotta, kandyzowanych owoców, pistacji, cukru i czekolady na cieście biszkoptowym. Rodowici mieszkańcy Sycylii mają łagodne usposobienie i są bardzo życzliwi. Chętnie pomagają turystom, jednak kłopoczą się i reagują niechętnie wypytywani o słynną sycylijską mafię...

Więcej: Sycylia - wakacje na wyspie

Wielka Wyspa (Big Island), Hawaje

Wielka Wyspa, jak sama nazwa mówi, jest wielka, a nawet największa na Hawajach. Ponadto jest domem dla najbardziej aktywnego wulkanu na świecie, położonego w Hawaii Volcanoes National Park, jak również największej objętościowo góry na świecie (Mauna Loa) i najwyższego szczytu na świecie, mierzonego od podstawy dna morza do jego szczytu (Mauna Kea).

 

Kauai, Hawaje Kauai, Hawaje Fot.Shutterstock

Kauai, Hawaje

Nie, to nie kadr z filmu Jurassic Park - ta wyspa istnieje naprawdę. To Kauai - wulkaniczna wyspa na Oceanie Spokojnym, należąca do archipelagu oraz stanu Hawaje (geologicznie jest też pierwszą wyspą Hawajów). Kauai przyciąga miliony turystów ze względu na piękne widoki z  gór na głębokie, rozległe doliny, wodospady i strome klify. Najwyższy szczyt na wyspie jest jednocześnie jednym z najwilgotniejszych miejsc na Ziemi.

 

Mauai, Hawaje

Kolejne miejsce również należy do archipelagu Hawajów, a dokładniej do Maui. Najwyższym punktem na wyspie jest czynny wulkan Haleakala (wysokość 3056 m n.p.m.). Maui nazywane jest również Wyspą doliny ze względu na ogromny przesmyk pomiędzy dwoma potężnymi wulkanami tarczowymi. Wnętrze wyspy porośnięte jest gęstymi, dziewiczymi lasami.

 

Galapagos, Ekwador

Wyspy Galápagos, inaczej nazywane Wyspami Żółwimi leżą na Oceanie Spokojnym, ok. 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Należą do Ekwadoru. Na wyspach występują tylko dwie pory roku: sucha (trwająca od lipca do grudnia) i deszczowa (trwająca od stycznia do czerwca). Ciekawostką jest to, że na wyspach swoje najważniejsze badania, bo dotyczące teorii ewolucji, prowadził Karol Darwin.

 

 

Więcej o: