Sokotra - wyspa nie z tego świata

Mówi się o niej 'Alien Island' - wyspa obcych.  To miejsce, które nie pasuje do naszej planety. Wyróżnia się charakterystyczną roślinnością i krajobrazem.
Sokotra Sokotra Fot. Shutterstock

Sokotra - wyspa nie z tego świata

Sokotra leży na Oceanie Indyjskim 350 km od brzegu Afryki. Wyspa ta wygląda jak kawałek obcej planety przeniesiony na Ziemię, porośnięty przez roślinność, która wyrwała się z procesu ewolucji. Oglądając zdjęcia z Sokotry, ma się wrażenie, że brakuje na nich tylko dinozaurów.

Sokotra

sokotra sokotra Fot. Shutterstock

Sokotra - wyspa nie z tego świata

Sokotra wraz kilkoma innymi wyspami archipelagu należy do Republiki Jemenu, z którego dopiero od paru lat latają na nią samoloty pasażerskie. To wciąż nieodkryty ląd, gdzie rośnie kilkadziesiąt endemicznym gatunków roślin niespotykanych nigdzie indziej na świecie. Z 850 rzadkich gatunków roślin jedna trzecia to gatunki występujące tylko na tej wyspie. Są to między innymi: parasolowata dracena (smocze drzewo), drzewo ogórkowe, figa sokotrzańska. Unikalne są także niektóre ryby, gady, ptaki - cała flora i fauna wyspy podlega ścisłej ochronie.

Sokotra Sokotra Fot. Shutterstock

Sokotra - wyspa nie z tego świata

Wspaniałe laguny, wydmy z delikatnego koralowego piasku utworzone dzięki monsunom, drzewa o niespotykanych kształtach. Przestrzeń nieskażona cywilizacją. Sokotra ma trzy geograficzne tereny: wąskie przybrzeżne równiny, wapienny płaskowyż z krasowymi jaskiniami i góry Haghier. Klimat jest w połowie pustynny, z niewielkimi letnimi opadami, ograniczonymi do pewnych obszarów. Dziewicze góry Haghier dominują w krajobrazie północnej Sokotry, zaś największą, wewnętrzną część wyspy, zajmuje wysoki, w większości bezwodny płaskowyż. Jego powierzchnia jest kamienista, spalona słońcem, nie ma nigdzie chłodnego cienia. Płaskowyż rozcinają głębokie, niedostępne w dużej części kaniony. W kanionach spotyka się oazy palmowe, przy których żyją ludzie.

Sokotra Sokotra Fot. Shutterstock

Sokotra - wyspa nie z tego świata

Sokotra znana była już starożytnym Egipcjanom, Grekom, Persom, Fenicjanom, mieszkańcom Indii. Długa historia wyspy pełna jest mitów, legend i fantastycznych opowieści, w których jest mowa między innymi o odradzającym się ptaku Feniksie czy też arabskim żeglarzu Sindbadzie. Wiedza na temat Sokotry w świecie starożytnym związana była ze szlakiem kadzidła i mirry, który stanowił pomost kulturowy między Wschodem a Zachodem. Szlak ten prowadził z Arabii Południowej i Sokotry do wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Dziś podstawową atrakcją Sokotry jest niezaprzeczalnie jej spektakularna flora i pradawna kultura beduińska.

Sokotra Sokotra Fot. Shutterstock

Sokotra - wyspa nie z tego świata

Ruch turystyczny rozpoczął się na Sokotrze dopiero w 2000 roku. Wówczas wyspę odwiedziło 140 osób, a w 2005 r. było ich już 1000. Liczba turystów stale rośnie. O zachowanie wyjątkowego środowiska Sokotry i kultury Sokotrejczyków dba ONZ, więc gdy opuszcza się wyspę, cały bagaż zostaje dokładnie przefiltrowany, czy aby nie wywozi się chociaż jednego nasionka rzadkich roślin.

Więcej o: