Zakupy w Londynie - poradnik praktyczny

W Londynie, gdzie jest ponad 30 tysięcy sklepów, można kupić wszystko i przez cały rok. Nieważne, czy celem jest fortepian, szyty na miarę biustonosz, żywa papuga czy tabakierka.
Londyn, zakupy Londyn, zakupy Fot. Shutterstock

Dzielnice zakupowe w Londynie

Osobom, które mają w planach wycieczkę po londyńskich sklepach, już sam rozmiar miasta powinien uświadomić, że trzeba dokonać wyboru miejsca zakupów. Na szczęście topografia Londynu jest dość przejrzysta i łatwo wydzielić poszczególne dzielnice handlowe. Niektóre ulice w całości poświęcone są jednemu tematowi: Savile Row i Jermyn Street specjalizują się w bardzo eleganckich męskich strojach, Hatton Garden w biżuterii, a Carnaby Streey w modzie miejskiej.

Najlepszym środkiem transportu pomiędzy poszczególnymi dzielnicami jest metro, obciążeni ciężkimi torbami możemy wybrać taksówkę. Sieć połączeń autobusowych jest dość rozległa, ale ten środek transportu jest wolniejszy i trudniej się nim poruszać.

harrods, londyn, wielka brytania, najsłynniejszy dom towarowy na świecie harrods, londyn, wielka brytania, najsłynniejszy dom towarowy na świecie Fot. 123rf

Sieci handlowe i domy towarowe w Londynie

Główną ulicą handlową Londynu jest Oxford Street i to przy niej najłatwiej znaleźć sklepy popularnych sieci odzieżowych i domy towarowe. Godnymi uwagi miejscami zakupów są położone w pobliżu stacji metra Bond Street domy towarowe Selfridges i John Lewis. Na południe od Oxford Circus prowadzi Carnaby Street. Wreszcie na wschodnim krańcu Oxford Street znajduje się Tottenham Court Road, przy której przeważają sklepy z zestawami hi-fi i elektroniką.

covent garden ulica, londyn covent garden ulica, londyn Fot. Shutterstock

Soho i Covent Garden

W Soho pomiędzy sex shopami można znaleźć luksusowe delikatesy oraz sklepy z modną modą miejską. Wielbiciele książek powinni udać się na pobliską Charing Cross Road (i także na Cecil Court), gdzie jest wiele antykwariatów i oddziałów dużych sieci księgarni. Covent Garden to dobre miejsce, aby poszukać modnych ubrań w stylu miejskim oraz specjalistycznych sklepów oferujących imbryki, latawce, sery lub drewniane zabawki.

Londyn, zakupy Londyn, zakupy Fot. Shutterstock

Londyńskie dzielnica projektantów mody

Osoby zainteresowane najwyższej jakości modą europejskich projektantów największe skupisko butików znajdą w Knightbridge, dzielnicy dwóch luksusowych domów towarowych Harrods i Harvey Nichols. Butiki z haute couture takich marek jak Armani czy Yves Saint Laurent sąsiadują ze sklepami uznanych brytyjskich projektantów - Katherine Hamnett, Anya Hindmarch czy Bruce Oldfield.

Z kolei bardziej na zachód w Chelsea są King's Road i Fulham Road, otoczone butikami takich designerów jak Hardy Amies czy Amanda Wakeley. Bon Street w Mayfair także oferuje szeroki wybór luksusowych marek, jak również butiki najlepszych na świecie jubilerów i antykwariuszy handlujących dziełami starych mistrzów oraz zabytkowymi meblami. Przy położonej tuż obok Cork Street przeważają galerie handlarzy sztuką współczesną, a jeszcze dalej znajduje się Savile Road.

  500-letnia brytyjska poczta będzie prywatyzowana 500-letnia brytyjska poczta będzie prywatyzowana Fot. Shutterstock

Wokół Piccadilly

W okolicach Picadilly wiele najstarszych sklepów w Londynie ma specjalne królewskie pozwolenie na dostawę towaru dla rodziny królewskiej. Przy samej ulicy Picadilly usytuowane są luksusowy sklep z artykułami spożywczymi Fortnum & Mason oraz księgarnia Hatchard's. Równoległa Jermyn Street, słynąca z koszul, jest również dobrym miejscem, aby kupić jedwabny szlafrok oraz bambosze ozdobione monogramem. Tuż obok, przy St James's, są sklepy z kapeluszami Lock's i pracownia szewska Lobb's. Z kolei przy prowadzącej na północ od Picadilly Circus Regent Street, znajdują się największy w Wielkiej Brytanii sklep z zabawkami Hamleys oraz szacowny dom towarowy w stylu Arts and Crafts Liberty.

Londyn, Wielka Brytania, Camten Town Londyn, Wielka Brytania, Camten Town 123rf

Targi w Londynie

W Londynie są targi specjalizujące się w antykach, rzemiośle, ubraniach i oczywiście w produktach spożywczych. Dla miłośników antyków najlepszym miejscem jest sobotni targ przy Portobello Road. Alternatywą może być Alfies Antique Market (wt.-sob. 10.00-18.00) przy Church Street. Z kolei bardziej ekskluzywne są sklepy przy Kensington Church Street, gdzie w sumie jest ponad 80 antykwariatów. Ubrań i wyrobów rzemieślniczych najlepiej szukać w dzielnicy East End na weekendowych targach w Spitalfield i przy Brick Lane, a także na pchlim targu przy Petticoat Lane.

Więcej o Londynie w przewodniku "Step by Step Londyn", Wydawnictwa Berlitz

Więcej o: